Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какво спечелихме и какво загубихме за 25-те години преход?

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

На 10.11.1989 година всички ликуваха, че в България ще има демокрация.

След 45 години социализъм еуфорията беше невероятна, надеждите огромни.

Изминаха 25 години...

Какво какво спечелихме и какво загубихме през тези 25 години?

Редактирано от Мойра (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какво загубихте. Не съм живял по онова време за да изкажа стойностно мнение, но истината е, че сега ние младото поколение ще сърбаме попарата заради грешките на поколенията преди нас. Честито на спечелилите и на загубилите се в прехода.

http://www.vbox7.com/play:4b0af842

Редактирано от ice_lion__01 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Фактът ,че българите и до днес изпитват носталгия по социализма е най-голямото доказателство ,че днес не живеем по-добре. 

Редактирано от Soviet Soldier (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Фактът ,че българите и до днес изпитват носталгия по социализма е най-голямото доказателство ,че днес не живеем по-добре.

Не е вярно. Човек психологически е настроен да си спомня хубавите неща, не лошите.

Точно, както пък моментно забелязва трудностите, а не лесното.

Освен това тези, които си го спомнят тогава са били в разцвета на живота си, когато е дошъл прехода вече им е било трудно да се адаптират.

Редактирано от flare (преглед на промените)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не е вярно. Човек психологически е настроен да си спомня хубавите неща, не лошите.

Освен това тези, които си го спомнят тогава са били в разцвета на живота си, когато е дошъл прехода вече им е било трудно да се адаптират.

Да, човек е устроен да помни хубавите неща от детството и младостта си.

Повечето от хората над 70 годишна възраст не могат да се адаптират, а щяха, ако имаха достатъчно средства за нормален живот и децата и внуците им имаха спокойствие и сигурност.

В последните години бесовете на злобата и омразата са превзели обществото ни и пречат лъчът на надеждата да се прокрадне в душите ни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кристално ясно ви е ,че мнението ви е прекалено крайно и недостоверно. Противоречите си ,"Човек психологически с настроен да си спомня хубавите неща ,не лошите." Е да ама вие точно обратното доказвате и по този начин си противоречите. Знаете ли защо има много хора ,като вас ,които чуят ли за социализма ,бързат да изтъкват лошите му черти. Главния фактор е ,че са имали лични проблеми с властта по онова време. Или може би пра-родителите им. Аз имам познат ,който е научен да мрази комунизма ,само защото на времето дядо му бил собственик на някаква фабрика и го е яд ,че сега той не е наследил състояние. Ако питате масовката ,или 70% от българите работещи в единствения крупен отрасъл по онова време ,едвам свързващи двата края ще ви кажат съвсем друго. Истината е ,че утрудения земеделски народ на България се е скъсвал за прехраната си ,а всичко в държавната хазна некадърните германски кобурги ,на чело на държавата ни прахосват за водене на войни в интерес на болните немски амбиции. Безплатно образование ,здравеопазване ,покрив над главата ,работа гарантираща всичко наистина нужно в бита ,и след време ,дори чисто нов автомобил по нищо не отстъпваш на западните е гарантирал социализма. Забравих да вметна достъпна почивка ,кеф ти на море , кеф ти на планина ,и спокойствие благодарение на отлично функциониращото МВР ,по онова време. Кое от изброените наистина важни позитивни страни на социализма го има днес?Какво има днес? Скъпо и безкрайно некомпетентно здравеопазване. Достъпно ,но безкрайно некачествено образование. Работа се намира из София ,хамали ,касиерки ,чистачки ,охранители и бензинджии търсят на всякъде почти ,а условията на труд ,меркантилните ръководители отнасящи се с хората ,като с животни и унизително ниските заплати не достигащи за каквото и да е било ,извън битовите разходи ,без които не може да с живее ,храна ,дрехи ,ток ,вода. На всичкото отгоре тия свине меркантилни водещи се за работодатели осигуряват на минимална заплата. След време младите хора ще остареят и ще искат достойна пенсия ,ама от къде? Пенсиите им отдавна ще са изядени и изпити от престъпните "бизнесмени" гаврещи се с труда на българина!Какво да говорим за почивки из скъпите ни курорти ,достъпни най-вече за чужденци с далеч по-високи доходи. Как си представяте един бензинджия с заплата 450лв да си позволи почивка през лятото ,струваща поне 70лв на ден ,плюс стотина лева за транспорт ,ако е отдалечен от морето. Мизерията на българския народ е трагична ,само малка част припечелват най-вече по нечестен начин. Тези по-заможни българи 90% от тях са пълни боклуци ,които дори не се отчитат коректно данъчно пред държавата ,а като стане бедствие искат от държавата обезщетение искат ,от държавата нова и добре поддържана инфраструктура и кой знае какво още не. Ама тая нещастна държавица пълна с мошеници от къде да ги извади тия пари? Не става ,докато сме некоректни измамници ,ще живеем ,като мърши. Заслужаваме си съдбата. Забравих да вметна малкото останали държавни работни места ,където все пак е малко по-добре от частната сфера. Там е пълна връзкарщина. Влиза се с много пари или с здрави връзки.Това е днешната България ,за която така милеете. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво има днес? Скъпо и безкрайно некомпетентно здравеопазване. Достъпно ,но безкрайно некачествено образование.

Много крайни оценки...

Здравеопазването не може да бъде некомпетентно. Управлението му обаче може. Може да има лекари, които не си вършат добре работата, но това не ти дава право да слагаш всички под един знаменател. Това важи и за учителите и университетските преподаватели. Това важи за всяка сфера.

На всичкото отгоре тия свине меркантилни водещи се за работодатели осигуряват на минимална заплата. След време младите хора ще остареят и ще искат достойна пенсия ,ама от къде? Пенсиите им отдавна ще са изядени и изпити от престъпните "бизнесмени" гаврещи се с труда на българина

Нали ти е ясно, че докато някой подписва договор да бъде осигуряван на минимална заплата, а да получава останалите пари кеш(т.е. без да плаща социалните си осигуровки и ДОД) няма как да обвиняваш само едната страна.

Какво да говорим за почивки из скъпите ни курорти ,достъпни най-вече за чужденци с далеч по-високи доходи

Да ти призная... ама и по евтините ни курорти е пълно с чужденци. А процентът българи в скъпите хич не е малък.

само малка част припечелват най-вече по нечестен начин.

Е, де... ти изкара баят българи престъпници, защото печелят и си осигуряват ако не луксозен, то поне сносен живот...

Ама тая нещастна държавица пълна с мушеници от къде да ги извади тия пари?

Много ми хареса преди години изказването на един политолог(за съжаление не помня кой): "Ако беше Швейцария, отдавна да беше фалирала..."

Заслужаваме си съдбата.

Тук съм напълно съгласна с теб!

Забравих да вметна малкото останали държавни работни места ,където все пак е малко по-добре от частната сфера. Там е пълна връзкарщина. Влиза се с много пари или с здрави връзки.

Е, допреди малко плюеше по държавните служители, сега копнееш за тяхно работно място. Разбирам обаче какво казваш и трябва да те уверя, че и в соца си беше доста трудничко да се наредиш в администрациите на общината, на милицията, на съда и т.н. атрактивни държавни длъжности. Но ако все пак, ако ще те поуспокои, то не е само в България така...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Противоречите си ,"Човек психологически с настроен да си спомня хубавите неща ,не лошите." Е да ама вие точно обратното доказвате и по този начин си противоречите.

Ми дори Мойра, която е от подръжниците на твоята "страна" подкрепи това, което казвам. Аз също си спомням много хубави неща от тогава, но те са свързани с детството ми и не с политиката. Но пък виждам ужасно много хубави неща от сегашното време Публикувано изображение

А ти пък си живото доказателство за втората част от изказването, че човек лесно забелязва трудностите, с които се сблъсква в момента, но не и хубавите неща.

Мога да кажа че и едно време имаше далавери и привилегировани и едно време тези дето ги правеха бяха облагодетелствани и имаха много, а останалите не.

Моите родители бяха точно от тези които бяха "гръбнака на комунизма", трудещи се хора във фабрика и ТКЗС, счупваха се от работа и нямаха нищичко. Винаги сме пестяли и си брояли стотинките. Винаги. Един-единствен път сме ходили на море. Видео? За пръв път видях такова нещо през демокрацията. Ние касетофон нямахме, човече, телевизорът беше сватбеният подарък на нашите(!!!) Корекомско яйце? Изобщо някаква стока от Кореком? Ми нямахме никой познат с връзки...

Майка си пестеше последната стотинка да ми купи да чета.

Сега имам страхотна работа с много възможности, която съм постигнал сам, не е държавна, не е връзкарска, не е свързана с крадене и далавери...

Така че има и обратни примери. И тъй като аз не се мисля за изключителен, щом аз съм го постигнал това, значи всеки може.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

....

Повечето от хората над 70 годишна възраст не могат да се адаптират, а щяха, ако имаха достатъчно средства за нормален живот и децата и внуците им имаха спокойствие и сигурност.

......

извинявай, но какво разбираш под "нормален живот" ?

Същите тези хора през младостта си са карали на купони, през 50-сетте и 60 -тте години са нямали какво да облекат на гърбовете си, носили са дрехите на по-големите си братята и сестри, и са ги карали под строй да къртят камъни и да "градят България".

Това "нормален живот" ли му викаш ? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ми дори Мойра, която е от подръжниците на твоята "страна" подкрепи това, което казвам.

Мойра не поддържа ничия позиция, освен собствената си!

И не се чудете, когато лайква постове на "противниците" си. Публикувано изображение 

извинявай, но какво разбираш под "нормален живот" ?

Същите тези хора през младостта си са карали на купони, през 50-сетте и 60 -тте години са нямали какво да облекат на гърбовете си, носили са дрехите на по-големите си братята и сестри, и са ги карали под строй да къртят камъни и да "градят България".

Това "нормален живот" ли му викаш ? 

Не аз, те го казват.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не аз, те го казват.

не, не го казват.

на 70 години, извинявай, но деменцията яко чука на прага.

И ние ще бъдем същите на техните години -не се притеснявам , но днес не мога да приема за меродавно мнението и спомените на никой, който е по-възрастен от 50 години.

Да не говорим, че всички, които са по-възрастни от 35 години са с промити от соц-пропагандата мозъци и също не трябва да се взимат за капацитети..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето и мнението на българските интелектуалци, за които се предполага, че не живеят чак толкова зле.

И те ли страдат от деменция или има друга причина да мислят така?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето и мнението на българските интелектуалци, за които се предполага, че не живеят чак толкова зле.

И те ли страдат от деменция или има друга причина да мислят така?

Всеки има право на мнение по въпроса.Обикновено това си е неговото мнение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво има днес?

преди две-три седмици чух по радото статистика по повод закона-всеки клошар с фирма,че в момента в България има 600 000 клошари!хора,включително и българи,за които единствената издръжка са контейнерите!дали числото е вярно-незнам и не ми се вярва,но това в 21ви век в държава в ес е.....незнам!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всеки има право на мнение по въпроса.Обикновено това си е неговото мнение.

Голяма част от българите споделят мнението, че вече 25 години над народа ни се упражнява геноцид.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Голяма част от българите споделят мнението, че вече 25 години над народа ни се упражнява геноцид.

защото не знаят значението на думата "геноцид" ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

защото не знаят значението на думата "геноцид" Публикувано изображение

Публикувано изображение Да вземем да им обясним тогава! Публикувано изображение

п.п. Мнението на Румен Дечев се споделя от всички, които отправят призива.

Редактирано от Мойра (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

п.п. Мнението на Румен Дечев се споделя от всички, които отправят призива.

още по-зле за тях, щом мислят с главата на друг ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

още по-зле за тях, щом мислят с главата на друг Публикувано изображение

Понякога мненията на група хора съвпадат и това е съвсем нормално.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да не говорим, че всички, които са по-възрастни от 35 години са с промити от соц-пропагандата мозъци и също не трябва да се взимат за капацитети..

Точно това бе най-крупната грешка на прехода! По социалистическо време имаше такива велики умове ,развити с тогавашното високо финансиране. Мой близък приятел ,полковник ,завършил в СССР го разкараха точно по този причина ,че е комунист! Знаете ли в момента българските офицери ,колко ниско-интелигентни са. Скоро се отвратих от един съвременен полковник ,който нарича САЩ "САШ" представяте ли си за какво плиткоумие става въпрос? 

Тия умствени капацитети ,които създаваше НРБ и СССР вече 25 години не може да обучат и на запад! Нали политическия ни елит днес ,точно на запад е учил? Проблема си остават крайните хора ,които само с куршум в главата биха разбрали ,че комунизма имаше много положителни страни ,които трябваше да съхраним ,за да сме добре и да се развиваме ,както се развива Китай днес. 

Времената се менят ,и комунизма трябваше да се мени според тях ,а не да разрушим всичко и да започваме от нулата в в режим ,като капитализма в криза ,отдавна изпял песента си. 

flare ок ти се мислиш за успял ,макар това да е доста относително понятие. Има и хора реализирали се по един или друг начин ,но какво част от българите са те? Важното е ,че повечето българи едвам свързват двата края. Не бива да мислим егоистично ,в стил а-социални личности мислещи само за себе си. 

Националния авторитет на България бе сринат тотално. На мен ми е обидно западните гнусни гниди ,да се надсмиват над народа ми. 

Най-ми е болно за Варшавския договор и изгубването на сигурността ,която Българската Народна Армия и Казарма ни обезпечаваше! Всички сте чували израза "Който не храни собствена армия ,храни чужда". България открито разполагаше с ядрени бойни глави в 3 поделения в България. След разпада на Варшавския договор Русия си ги взе , а поделенията се закриха. Не е изключено и днес да имаме ядрени глави ,не може да се твърди дали имаме ,или нямаме докато има секретни поделения. Аз лично нищо не твърдя. В момента имаме на въоръжение ОТР-21 ракети със малък обсег ,който могат да носят ядрена бойни бойни глави. Имахме и със среден обсег ,но нашите "приятели" от САЩ ни накараха да ги нарежем. Става въпрос за Р-400 "Ока" един от комплексите се съхранява в НВИМ ,другите бяха нарязани 2004г. 

Знаете за това как строителни войски построиха България.Не като днес да печелят конкурси фирми обвързани с политиците ни и изпълняващи поръчките на многократно завишени цени. Строителни войски работиха за България безплатно , единствения разход на държавата бе издръжката на тия момчета. Излишно е да споменавам ,че издръжката на тях е милиони пъти по-малка от хонорара на частните фирми изпълнители. 

Армията в мирни времена винаги е помагала на гражданите при бедствия. 

Легендарните ни гранични войски не са давали пиле да прехвръкне през границата ни ,а днес всякакви цигани се разхождат свободно и си влизат и излизат от страната безпрепятствено. На скоро един от издирваните мафиоти избяга зад граница. 

Без армия страната ни е един беден разграден двор! 

Като нямаш пари и сила не можеш да тропаш по масата , такова е било положението винаги в световната политика. 

Най тъпото е ,че днес дори циганите от Индия и Иран имат ядрено оръжие ,което може да не им осигури световно господство , но всеки би се замислил сериозно преди да ги нападне. Публикувано изображение Разбира се те за сега не разполагат с ИКБР ,но ракетите със среден обсег им гарантират спокойствие от страна на съседните държави. 

Тоя гнусен чифут Соломон Паси ни набута в НАТО, и какво печелим ние от това? Американците разполагат с поне 3 бази на територията на България ,за които не плащат и стотинка наем. На тези бази могат да разположат дори ядрено оръжие съвсем спокойно ,без някой да ги пита. При евентуална война точно тия бази са едни от първите мишени на руските тактически ракети. Ние ще сме едни от първите които ще хвърлят като пушечно месо в боя. Както знаете при подобен конфликт нямаме особени шансове. България и Румъния могат да се превърнат в бойно поле. Но какво ги интересува хора ,като Соломон Паси ,които още първите дни от конфликта ще духнат на далече. Нас ще пратят да защитаваме нечии чужди меркантилни интереси. В момента американците са в Украйна ,нямате представа на какъв тънък косъм сме от трета световна война. Имам познат американец ,наемник от бившата Black Wather преименувана в Academy след зверствата в Ирак. Обучава пилоти на Ми-24Д. Той самия казва ,че според него Русия е права в този спор и САЩ няма рискува наистина много ,като се меси в Украйна. В тази професия обаче никой не те пита за мнението ти ,просто имаш задължения ,които трябва да изпълняваш и срещу тях получаваш заплащане. Ако не си ти ,ще е някой друг. Аз съм изумен ,че точно американски граждани поддържат моето мнение и Русия в това отношение. Огромна част от българите също поддържат Русия ,но политиците ни ,като калъфа за пишки Плевнелиев поддържа тока ,което му кажат. Викате Орешарски бил червен? За това ли дойде американски сенатор да си поговори с него и бързо правителството промени мнението си за "Южен Поток". 

Има неоспорим факт ,той е че България е политически колонизирана държава в която от години се разпространява лъжлива пропаганда за свобода ,демократични ценности и подобни изключително лицемерни лъжи! 

https://www.youtube.com/watch?v=lPQe8q3jZiw

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Загубихме 25 години, а времето е най-ценно. И никой не може да ни го върне. С всеки ден затъваме все повече и повече. Направете си сметка какво ни чака.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Направете си сметка какво ни чака.

Чака ни български бежанци в Румъния и съседни държави. Съседни, защото няма да има средства и възможност за по-далечни държави. Ще ни сложат в някакви лагери за бежанци и ще се държат с нас като с роби. Същото като сега само че в друга държава.

Който има възможност да избяга в чужбина да го прави възможно най-бързо. С всеки изминал ден се убеждавам все повече, че трябва при първа отворила се финансова възможност да се избяга в друга неколонизирана държава. Ако ще и да се живее ден за ден и да се спи в автомобил, ако няма пари за наем на жилище.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чака ни български бежанци в Румъния и съседни държави. Съседни, защото няма да има средства и възможност за по-далечни държави. Ще ни сложат в някакви лагери за бежанци и ще се държат с нас като с роби. Същото като сега само че в друга държава.

Който има възможност да избяга в чужбина да го прави възможно най-бързо. С всеки изминал ден се убеждавам все повече, че трябва при първа отворила се финансова възможност да се избяга в друга неколонизирана държава. Ако ще и да се живее ден за ден и да се спи в автомобил, ако няма пари за наем на жилище.

Най-лесно е да избягаш, но дали това е най-доброто решение?

Според мен не е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване