Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какво спечелихме и какво загубихме за 25-те години преход?

Мойра
 Сподели

Препоръчан отговор

преди 55 минути, Sleda написа:

Къде е стоката, къде са тези парчета от десетките предприятия, въобще къде са предприятията. Някой би купил предприятие(или парче) за да печели от него, за какво му е РУИНА? Това клише е ТЪПО, много тъпо.

Ми много от предприятията бяха купени на безценица, само за да се продадат материалните им активи, който бяха в пъти повече от заплатената цена за цялото предприятие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това не са предприятия. В БГ сега няма нито едно от соц-предприятията, с изключение на няколко от енергетиката. Къде са продадените предприятия?

Няма ги, защото...демокрацията ги изЕде.

Само интересно защо в другите, нормалните, държави, не е толкоз лакома тази демокрация.

Някак неохотното, но - материала не става тук.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

БВП бил нарастнал 3-4 пъти в сравнение с 80-те ! Така е , но това са числа !

Стойността на числата е нещо съвсем друго . Някои от пишещите тук може и да няма как да си спомнят , но по едно време около 96-та всички бяхме "милионери"...:)

А с колко нараснаха доходите и цените ? Аз мисля , че цените поне 8 пъти , а доходите в числа - същите ! Хайде сега калкулирайте по-богати ли сме или по-бедни ? Който го може ! Другите да не се напъват излишно , че амаан от безмозъчни....!

Пък и световните класации погледнете . Хората без специално отношение го пишат, Къде бяхме и сега къде сме по най-различни показатели , и сравнявайте ! ....

Спечелихме ! Безусловно !

Никой от бежанци (нали са бежанци - от смърт се спасяват !) и преселници разни от къде ли не , не желаят да се заселят и живеят у нас (Ей ги Родопите - прекрасно място , но празно и не само там ) . Подминават ни като трамвайна спирка... а самите ние също... !:)

Това е реалната оценка ! Другото в най-лекия случай е измислици....

А така наречените "комунисти" , повечето мутирали в заклети "демократи" , в пустинята да ги пуснеш - пясък няма да остане ! И него ще окрадат....Това спечелихме !

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не може да се сравнява БВП по време на Соца и сега защото Телекомите и други услуги го надуват и изобщо неща които тогава е нямало! И лев за долар и за рубла това беше измислица а не реално е сега е 1.70 и имаше лекарства за които долари трябваше и други неща и да го плащаш по 3-4лв. Иван Костов като дойде и сложи борда беше 200лв. средната работна заплата сега е 700лв. май! За 19г. е малко да.

Не мисля че приватизирано предприятие печелившо някой ще го ликвидира за скрап. БГА Балкан беше губеща и Кремиковци също.Ние не сме могли да се конкурираме със западни производства.За Арсенал Казанлък руснаците произвеждат Макаров Калашников и по соца ни пускаха гювеч за тази работа но като дойде демокрацията те искат повече пазари да завладеят.Свършиха любезностите при комунизма и фъндъка.

С никакво машиностроене не може се конкурираме със западни компании.И с металургия също.Има някаква химическа промишленост циментови заводи ма собственици може си изнасят печалбата и един Нефтохим на Лукойл. Селското стопанство го няма е вързано с леката промишленост.Храни обувки облекла.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има сериозни методики за изчисляване на БВП в реална парична единица, ако трябва - през PPP.

Разбирам, че на доста хора не им харесва доста категоричната статистика, но дори и емпирично се вижда, че много хора живеят по-добре от преди.

Нищо, че не ходят по 14 дни на море - ходят на СПА няколко пъти годишно, за уикенда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега ще ви кажа истината за това, какво загубихме за 26 години. Загубихме най-важното - технологичното си предимства спрямо себеподобните си. Днес всичко е втора ръка, дори автомобилите ни. Заводите ни са с машини на по 50-60 години, набори на бащите и дядовците ни. В най-добрия случай машините са от края на Тодор Живкоьв-ото време. В най-лошия - машини четвърта и пета ръка  нов внос от Турция. Погледнете градския ни транспорт и ще разберете накъде сме тръгнали. Почакайте на автобусна спирка и ще разберете, че времето като че ли е спряло днес за градския транспорт. Дори да се появи, ще се наложи да наведете глава, за да не опре в тавана, ако сте над метър и осемдесет висок. Споменте си за хармоникоте навремето, дето се движеха през 10 минути, а доста често и през 2-3-5 минути. Тръгнете от една спирка до друга и по пътя ви разминават три автобуса. Днес тръгвате, вървите час пеша и автобус не ви настига. Но най-кофтито е, че нито една българска фирма не залага на иновациите. Не залага и на компетентния си персонал. дори чуждестранните инвеститори пренасят гадната си техника тук, изгонени от западните държави, дето плащат по 7 пъти повече на гастербайтерите, за да работят нещата, дето българина работи всекидневно за 500 лева. Ето това загубихме - свободата, мисленето, знанието, иновациите и не на последно място заплатите си!

ПП: Модераторите, върнете минусите, че да се накефя!

Редактирано от Кико (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, _nib_ написа:

Човещината също изчезна.Хората се овълчиха.

Да и това. Съдя дори по себе си. Околните просто те принуждават да потъпкваш многогодишните си принципи за човечност. А щом аз съм тръгнал по наклонената плоскост, какво остава за тоя, дето никога не е имал принципи?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Глупост до глупост.

Българската икономика никога не е имала каквото и да е технологично предимство. Точно обратното - липсата на такива предимства и изобщо на мислене в тази посока е основната причина повечето от тези предприятия да изчезнат.

Спомените ми за градския транспорт са доста по-различни. Поне в София, сега нещата са по-добре, отколкото беше преди, въпреки, че градът е повече от два пъти по-голям.

Хиляди са българските фирми, които залагат на иновации, и това, че ти, Кико, не си чувал за тях те дефинира като тотален лузър, който се е саможигосал като "загубено поколение" и отказва да се бори и върви напред.

Всеки ден виждам около мен стотици млади хора, които работят с иновации, на които западните инвеститори са дали шанс, които имат свободата да работят където искат (защото имат знанията и уменията), които мислят, създават иновации и получават, не на последно място, заплати по европейски стандарт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, Blago72 написа:

....Разбирам, че на доста хора не им харесва доста категоричната статистика, но дори и емпирично се вижда, че много хора живеят по-добре от преди.....

Не разбираш ! Даже и емпирично ! :)

Колко хора живеят по-добре - 15% от населението и то предимно от IT технологиите (което пак е съмнително колко от тях и колко по-добре) , банковото дело (дето какво в същност работят?) и прекупвачите на едро (!!!).....Ако е вярно твърдението ти , къде са "онези" 2.5 милиона? Щото тук живеят по-добре ли ?......

преди 7 часа, _nib_ написа:

Човещината също изчезна.Хората се овълчиха.

Овълчиха се , още се разгащиха ! На самоунищожение отиват нещата...:)

Защото умишлено няма контрол , няма сила която да те принуди да спазваш закона , който е уж за всички ......престъпление-наказание !

При нас е обратно ! Престъпление-възнаграждение ! Идиоти , видиотени от безгранична лакомия ! И още , и още , и още .......умира и за още пита ....

Контрол , който да ограничи , безграничната човешка лакомия за ресурси и възможности всякакви.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виждал съм и извън тези конкретни индустрии. Да кажем, във фармацията, в телекомите, в застрахователното дело, в бизнеси, свързани със строителството, в туризма, в търговията с най-различни неща. Мога да напиша вероятно няколкостотин бизнеса, в които хора не са зле.

Когато се возя в трамвай или метро, или съм в някой от търговските центрове или в ресторант, виждам средната класа на България. В София няма много просяци и мега-бедняци.

Да, няма вече Кремиковци и Радомир и това е отлична новина! Бизнесите са малки и оцеляващи сами.

Изключително важна причина хората да бягат е стадото, което живее тук и което лишава интелигентните хора от перспективи.

Не е въпросът колко получаваш единствен - и много да получаваш, пак не ти е хубаво да живееш в България. Заради хората.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, Blago72 написа:

.....Изключително важна причина хората да бягат е стадото, което живее тук и което лишава интелигентните хора от перспективи.....

Малийй ! Колко си .....хаде няма да казвам какъв - то и няма нужда !

Едва ли "стадото" те лишава от перспективи ! Ако аз примерно те лишавам от нещо - пиши ми ! Ще видим дали и какво може да се направи....но за да не ме занимаваш с глупости , първо направи разлика между трябва - може - искам....

И понеже ти самият си от стадото , по-далеч от носа си нито виждаш , нито пък искаш да видиш.....

Ако се замислим , това което ти искаш е спокойно да пасеш трева на тумбак....в люцерната.....Хъ ! И аз го искам ! Но старателно избягвам да преяждам с люцерна , пастирите (по двама-трима на овца ) да не ми стрижат вълната до кръв и да няма вълци на около от близката дъбрава . Ама в живота не е така !..

.....надявам се така да ти е достъпно за мислене.....:lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, не е по-достъпно. Не ми стига акъл, спокойно.

Форумното големеене винаги е индикация за липси другаде.

PS. Забравих, нямам проблеми с перспективите, не си ли забелязал, че се водя "успял" - форумните тролчета редовно коментират това ми качество, недопускайки, по собствен опит, че това събитие може да се случи на някой от форума.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Blago72 написа:

Не, не е по-достъпно. Не ми стига акъл, спокойно.

Форумното големеене винаги е индикация за липси другаде.

Пак си в заблуда ! Обяснимо е . :)

Не аз съм голям и се големея . Ти си малък......по-малък от стандарта ....на "стадото"....Но претенциите ти са големи .....:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом си казал, сигурно така ще е.

Реалността може да има и други измерения, но колко важна да е тя за виртуалните форумни герои, опияняващи се от собствените си слова.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Blago72 написа:

Щом си казал, сигурно така ще е.

Реалността може да има и други измерения, но колко важна да е тя за виртуалните форумни герои, опияняващи се от собствените си слова.

:)Гледай себе си и не питай !:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Гледай себе си и не питай !

Гледам се всеки ден, с цел оптимизации. И не питам, за съжаление, имам стабилно мнение, което животът доказва ден след ден.

Приятно изкарване на празника.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Току що, Blago72 написа:

Гледам се всеки ден, с цел оптимизации. И не питам, за съжаление, имам стабилно мнение, което животът доказва ден след ден.

Приятно изкарване на празника.

Браво ! Добро момче !

"Добрите момчета отиват в Рая - лошите .....където си искат !"

Приятни празници ! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Браво ! Добро момче !

"Добрите момчета отиват в Рая - лошите .....където си искат !"

Приятни празници ! 

Бе момче съм бил преди години, но мерси.

В Рая ми се струва достатъчно добре, ще приема липсата на библейски алтернативи за последното ми местопребиваване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 28.04.2016 г. at 8:12, Blago72 написа:

Няма ги, защото...демокрацията ги изЕде.

Само интересно защо в другите, нормалните, държави, не е толкоз лакома тази демокрация.

Някак неохотното, но - материала не става тук.

Обясни на публиката чий го крепиш тук тогава?Някъде твърдеше,че си живял нам си къде и си видял нам си кво?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Никога не съм твърдял такова нещо, защото не е вярно - не съм живял извън България.

"Крепя" го тук добре и си действам в посока да го "крепя" и другаде добре. Няма проблем, че няма да ти липсвам - не ме вълнува особено :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Blago72 написа:

Никога не съм твърдял такова нещо, защото не е вярно - не съм живял извън България.

"Крепя" го тук добре и си действам в посока да го "крепя" и другаде добре. Няма проблем, че няма да ти липсвам - не ме вълнува особено :)

"Иди и виж. Аз съм бил и знам."Това от тука:
https://www.kaldata.com/forums/topic/231202-%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%BD%D1%8A%D1%82-%E2%80%9D%D0%B8%D1%81%D0%BB%D1%8F%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0%E2%80%9D-%D0%B5-%D0%BF%D0%BE-%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%E2%80%9D%D0%B0%D0%BB-%D0%BA%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D0%B0%E2%80%9D/?page=211

Като как бе да му се не види да го разбираме?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опитайте така: през последните 15 години съм бил около 50 пъти в няколко европейски държави, за периоди от 5 до 25 дни.

Та, виждал съм колко е зле.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване