Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Въпрос за подписа на GiMP в снимки?

Препоръчан отговор

Здравейте, приятели. Нова съм тук и се надявам да ми помогнете. Има ли начин когато преправям снимки с GiMP и ги експортна след като са готови, да не си слага подписа, че са преправяни с него и как ако не е тайна? Сега например имам снимка, която искам леко да променя цветовете, контраста, да скрия някой неща и т.н., и я експортна на десктопа вместо версията на софтуера на фотоапарата се изписва версията на GiMP-а. Това е дразнещо, а искам да си остане версията на софтуера на фотоапарата. Търсих из настройките му, но не намерих нищо. Когато експорвам има скрити опции и от там махнах всички отметки без тази за EXiF-а, защото ако я махна и нея няма никакъв. Проблема е, че фотоапарата ми има две малки прашинки, които се отразяват на снимките. Пуснах му опциите Dust removal и Sensor Cleaning от менюто, но единственото което се промени е яснотта и по-наситените цветове на снимките, а петната си останаха. Фотоапарата ми е подарък за рождения ми ден и до сега не е показвал никакви проблеми, но сега ме дразнят тези две петна. С GiMP-а ги оправям много бързо, но промяната на инфото в EXiF-а ме ядосва много. Ако може GiMP да не преправя нищо по EXiF-а ще е супер. Надявам се с вашата помощ да се получат нещата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опитайте с

Save As->Advanced Optionsи там избиратеSave EXIF dataUse quality settings from original image

П.П. Но имайте предвид че добавянето на инфо че изображението е модифицирано е стандартна практика и мисля всички графични редактори го правят

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не откривам такива опции. Когато избера Save As... вместо Exprot се запазват само в .xcf файл и не ми позволява да го запазя в друг формат.  :(

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не откривам такива опции. Когато избера Save As... вместо Exprot се запазват само в .xcf файл и не ми позволява да го запазя в друг формат.  Публикувано изображение

Съжалявам, това, което ви предложих е възможно само в по-старите версии, мисля 2.6.

Но отново да спомена че вмъкването на такава информация в EXIF е стандартна практика и не разбирам защо толкова ви притеснява. Освен това е невъзможно (според мен) да получите много хубава снимка директно от камерата и е ясно че всички снимки, които се публикуват са модифицирани по един или друг начин с една или друга програма

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Такъв подобен диалог не ти ли излиза като дадеш експорт:

Публикувано изображение

Даваш Save exif data.

JPEG files from many digital cameras contain extra information, called EXIF data. EXIF data provides information about the image such as camera make and model, image size, image date, etc. Although GIMP uses the libexif library to read and write EXIF data, the library is not automatically packaged with GIMP. If GIMP was built with libexif support, then EXIF data is preserved if you open a JPEG file, work with the resulting image, and then export it as JPEG. The EXIF data is not altered in any way when you do this. The EXIF data may indicate things such as image creation time and file name, which may no longer be correct. If GIMP was not built with EXIF support, you can still open JPG files containing EXIF data, but the EXIF data is ignored, and will not be saved when the resulting image is later exported.

http://docs.gimp.org/en/gimp-images-out.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами дразни ме, защото бих искала да си пише версията на фотоапарата, а не версията на CiMP, но явно няма да стане. :(

Ето една снимка на облаци, за да се видят петната:

Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами дразни ме, защото бих искала да си пише версията на фотоапарата, а не версията на CiMP, но явно няма да стане. Публикувано изображение

Ето една снимка на облаци, за да се видят петната:

Публикувано изображение

За съжаление този хостинг е изтрил цялата EXIF информация. Но ето ви един пример как се вижда и камерата и софтуера с който са направени модификациите

https://www.flickr.com/photos/romeoninov/14858882004/in/set-72157644966401311

(натиснете show EXIF)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, не знаех за този сайт, но сега си направих регистрация. Малко се позачудих до като открия как да споделя качената снимка, но все пак успях да разбера. Ето снимката:

Публикувано изображение

А тази е преправената с GiMP-а, като коригирах не само петната, но контраста и яркостта, за да изпъкнат облаците, и съответно да са по-добри цветовете:

Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, не знаех за този сайт, но сега си направих регистрация. Малко се позачудих до като открия как да споделя качената снимка, но все пак успях да разбера. Ето снимката:

А тази е преправената с GiMP-а, като коригирах не само петната, но контраста и яркостта, за да изпъкнат облаците, и съответно да са по-добри цветовете:

Ако погледнете EXIF информацията основната разлика (която аз видях) е в

[*]Software - GIMP 2.8.6

[*]Date and Time (Modified) - 2014:08:09 18:54:26

и

[*]Software - K-m Ver 1.00

[*]Date and Time (Modified) - 2014:08:09 16:47:22

както и няколко други дребни разлики

Личното ми мнение е че притесненията ви за това са неоснователни

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мен лично ме дразни това, че се променя инфото. За часа няма проблеми, но за софтуера е гадно. Имам регистрация във фен-форума на Pentax, и все още не съм публикувала нищо, а ми се искаше да покажа какво съм снимала. Поне ако имаше друга програма с която да оправям петната щеше да е добре. Между другото като включа Sensor Cleaning от менюто и дисплея изгасва. Тогава рестартирам от копчето фотоапарата. Дали правилно постъпвам или трябва да се чака до като сe включи сам? Мисля си, че може би му прекъсвам почистването, защото освен една мигаща лампичка отпред където е фотоклетката за дистанционното друго нищо не работи. Възможно ли е от това да си стоят все още петната по снимките?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мен лично ме дразни това, че се променя инфото. За часа няма проблеми, но за софтуера е гадно. Имам регистрация във фен-форума на Pentax, и все още не съм публикувала нищо, а ми се искаше да покажа какво съм снимала. Поне ако имаше друга програма с която да оправям петната щеше да е добре. Между другото като включа Sensor Cleaning от менюто и дисплея изгасва. Тогава рестартирам от копчето фотоапарата. Дали правилно постъпвам или трябва да се чака до като сe включи сам? Мисля си, че може би му прекъсвам почистването, защото освен една мигаща лампичка отпред където е фотоклетката за дистанционното друго нищо не работи. Възможно ли е от това да си стоят все още петната по снимките?

И какво толкова му е гадно. Както ви писах по-горе то е ясно че всички снимки са обработени по един или друг начин. Нали не си мислите че от матрицата излиза компресиран jpg :)

Може би ще е по-добре дa зададете въпроса си за чистене в по-подходящ раздел и тема

https://www.kaldata.com/forums/topic/218078-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BC-%D0%B7%D0%B0-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%B8-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/

А съдейки по моята камера не трябва да изгасяте камерата при чистене, то, чистенето приключва след няколко секунди. И ако натиснете наполовина бутона за снимане винаги можете да го прекъснете

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бетина, имате нужда от едно хубаво почистване на матрицата. Много е замърсена, и вградената за това функция в апарата не може да се справи.

Колкото до това, че GIMP променя нещо в EXIF-a - това изобщо не е проблем. Така или иначе всички си обработваме снимките, дори и Pentax форумците Публикувано изображение . Има програми, с които могат да се видят всички данни от него, дори и от модифицираната снимка. Има го и моделът на апарата, и версията на софтуера, серийният номер (4920600), дори се вижда, че заснемането ѝ е било 2899-тото сработване на затвора.

Снимайте, показвайте хубави снимки, и не се тревожете за незначителни неща, като един надпис в EXIF-а.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И какво толкова му е гадно. Както ви писах по-горе то е ясно че всички снимки са обработени по един или друг начин. Нали не си мислите че от матрицата излиза компресиран jpg :)

Може би ще е по-добре дa зададете въпроса си за чистене в по-подходящ раздел и тема

https://www.kaldata.com/forums/topic/218078-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BC-%D0%B7%D0%B0-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%B8-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/

А съдейки по моята камера не трябва да изгасяте камерата при чистене, то, чистенето приключва след няколко секунди. И ако натиснете наполовина бутона за снимане винаги можете да го прекъснете

Благодаря, ще пиша там :)

Бетина, имате нужда от едно хубаво почистване на матрицата. Много е замърсена, и вградената за това функция в апарата не може да се справи.

Колкото до това, че GIMP променя нещо в EXIF-a - това изобщо не е проблем. Така или иначе всички си обработваме снимките, дори и Pentax форумците Публикувано изображение . Има програми, с които могат да се видят всички данни от него, дори и от модифицираната снимка. Има го и моделът на апарата, и версията на софтуера, серийният номер (4920600), дори се вижда, че заснемането ѝ е било 2899-тото сработване на затвора.

Снимайте, показвайте хубави снимки, и не се тревожете за незначителни неща, като един надпис в EXIF-а.

Все още не знам как да публикувам там в Pentax форума снимки, за да се показват като техните с EXiF информацията, но ще разбера.

За това исках като публикувам там някоя снимка да си бъде както трябва EXiF-а. Колкото до почистването не знам как ще стане, защото съм от провинцията, а и както казах фотоапарата ми е подарък. Ще пиша за това в другата тема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване