Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Въпрос за find с regex

rusrusrus

Препоръчан отговор

Здравейте, искам да ви попитам, защо следният фрагмент:

find . -regex "./[name]{4}.txt"не ми открива файлът - "name.txt", който е в текущата директория ?

Също така искам да попитам как мога да намеря дали във файл има 3 последователни еднакви символа от конкретно дадени символи - примерно от [abc].

Ако напишa grep "[abc]{3}" то ще ми открие и последователността "abc", докато аз искам само "aaa", "bbb", "ccc" .

Също така искам да ви попитам на практика как се ползва grep като grep или като grep -E ? Питам, тъй като имаше някаква разлика в единият и другият случай(освен, че специалните символи бяха повече при втория). Ако не се лъжа при втория, за да се приеме като литерал даден специален символ се слага , а в другият точно обратното.

Благодаря предварително.

П.П. В случая може би има и значение дали regex използва BRE (basic RE) или ERE (Extended RE). Може въпросите ми да са глупави, но съм сравнително начинещ в RE.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво е щпации :D . Иначе гледам от една книга(не конкретния пример, като синтаксис за RE) само там  регулятният израз е ограден с ' ' , а не с "  ", но при мен и по двата начина не тръгва. А това, което написа ти нямам идея какво е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, благодаря много. Голяма част от нещата, които споменахте не съм ги учил още, но явно и до тях ще стигна.

А да попитам това не е, ли много объркващо с BRE и с ERE, в смисъл, че са малко наобратно част от нещата. Също така например "." се разпознава директно от BRE и ако искаме да я ползваме литерално пишем "." нали ? А за да ползваме "{" нелитерално трябва да му сложим "" ?

Така ли е, че да не се объркам нещо ?

Благодаря много за отговорътите и за отделеното внимание.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, благодаря много. Голяма част от нещата, които споменахте не съм ги учил още, но явно и до тях ще стигна.А да попитам това не е, ли много объркващо с BRE и с ERE, в смисъл, че са малко наобратно част от нещата. Също така например "." се разпознава директно от BRE и ако искаме да я ползваме литерално пишем "." нали ? А за да ползваме "{" нелитерално трябва да му сложим "" ?Така ли е, че да не се объркам нещо ?Благодаря много за отговорътите и за отделеното внимание.

Объркващо е, ама какво да се прави... Т'ва е като с неправилните глаголи в английския и родовете в немския - трябва да свикнеш.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, благодаря много. А да ви попитам за тези регулярни изрази да търся отделна книга(би трябвало да има) или ? Защото аз следя една книга, която е доста разбираема, но пък за тази тема нямаше включени нещата, които вие написахте. Ясно ми е, че нещата се учат лека по-лека и след това ще ми трябва някоя книга, кяото навлиза повече в детайлите и в практиката, но все пак. В момента чета "The linux command line" и като за начинаещи ми харесва доста.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, благодаря много. А да ви попитам за тези регулярни изрази да търся отделна книга(би трябвало да има) или ? Защото аз следя една книга, която е доста разбираема, но пък за тази тема нямаше включени нещата, които вие написахте. Ясно ми е, че нещата се учат лека по-лека и след това ще ми трябва някоя книга, кяото навлиза повече в детайлите и в практиката, но все пак. В момента чета "The linux command line" и като за начинаещи ми харесва доста.

http://www.regular-expressions.info/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Страшно много ви благодаря. ^_^

П.П. Имам още един въпрос.

Той е относно sort.

Ако имам файл от типa:

c 9

c 8

a 8

a 9

и използвам:

sort -k 2n file.txt

, то ще се изпише:

a  8

c  8

a  9

c  9

T.e. ще се приложи сортиране на второто "поле", но също така и на първото. Защо така ? Ако двете съответни полета са равни почва литерално сравняване или ?

Благодаря предварително.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване