Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Съветски паметници в България

Препоръчан отговор

ама те турците и злато ли ни оставили а

баси

:ohmy:

Е, де... прочети малко история на БНБ и българския лев и сама ще си отговориш на въпроса.

Януари 1884 год. - указ 1144

Ний, Александър I, с Божията милост и народна воля княз на българите, провъзгласяваме: Народното събрание прие, Ний утвърдяваме следующата Конвенция за изплащане от България на Русия разноските по окупацията на Княжеството от Руските Императорски Войски, съгласно с определението на Берлинский договор.“

Княжество България изплаща на Русия 10 милиона и половина рубли и 43 копейки, което е приблизително 32 и половина тона злато.

Хубаво е да се прочете за Българската история от ъгъл различен от Българския.

Тя историята е една и съща, откъдето и да я четеш. По-важно е да виждаш ако не всичко, то поне по-голямата част.

аргументалната ти стерилност и са плод на дълбоко идеологизираното ти съзнание от псевдо исторически писаници

Благодаря за усмивката, която озари лицето ми след като прочетох това. :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 103
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

И в Германия паметниците са си по местата и имената на улиците не са променени. Някои от нас така и не проумяха, че с унищожаване на паметници и фалшифициране на документи, историята не може да бъде

Не знам поради каква причина трябва да си разрушаваме историята. Никоя държава не го прави. Тези паметници са част от нашата история независимо дали времето е било хубаво или лошо.

Не знам друга държава, в която да има толкова много хамелеони. До 10.11.1989 всички бяхме червени, после поне половината промениха цвета си в син, после се пръкнаха и други цветове. Ех... Забравихм

Е, де... прочети малко история на БНБ и българския лев и сама ще си отговориш на въпроса.

Януари 1884 год. - указ 1144

Ний, Александър I, с Божията милост и народна воля княз на българите, провъзгласяваме: Народното събрание прие, Ний утвърдяваме следующата Конвенция за изплащане от България на Русия разноските по окупацията на Княжеството от Руските Императорски Войски, съгласно с определението на Берлинский договор.“

Княжество България изплаща на Русия 10 милиона и половина рубли и 43 копейки, което е приблизително 32 и половина тона злато.

имали сме златни залежи разбрах

разноските по окупацията - как звучи само

а турците колко ни платиха за тия пет века дето ни беха на гости непоканени м

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайдуче  - спи моля те - не се излагай.

Поне от теб не очаквах да паднеш толкова ниско, та да отричаш миналото ни  - дори не си правиш труда да прочетеш фактите .

Ей, имате компютри - чукнете в гугъл - прочетете архивите от следосвобожденинския период - там всичко си пише без да се налага да пишете и да мислите.

За освобождението си сме платили на Русия.

за Съединението - за да го признае Русия -също сме платили както  с пари, така и с кръв.

Кой нахъса Сърбия да ни обяви война ?

....

На тези които искат да бутат разни паметници да ги питам, след като ги бутнете, как искате да паднат митата за нашите стоки или да поевтинее природния газ?

Ооо - то щото сега , като си седят паметниците митата са паднали ?

Я пак ?

Или да построим още паметници, та да ни дават без пари ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

разноските по окупацията - как звучи само

Мхм... а за окупацията от 1944 до 1947 год. са около 133 млд. лева.

В другата тема попитах Алиа защо е обесен Трайчо Костов, но явно никой от вас, които НЕ ЗНЕТЕ историята си, не си направи труда да прочете, да се замисли дали нещо сме получили даром от Русия и дали трябва да бъркаме благодарността и почитта към онези руси, които са загинали по нашите земи с раболепие и подчинение пред, на и за Русия. Защото това са коренно различни неща и смесването им не води до нищо добро.

Ооо - то щото сега , като си седят паметниците митата са паднали ?

Че и цените на газа за България водят класацията...

Нека си стоят паметниците, построили са ги предните поколения, грижили сме се и ще се грижим за тях, но да не забравяме истинската история.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайдуче  - спи моля те - не се излагай.

Поне от теб не очаквах да паднеш толкова ниско, та да отричаш миналото ни  - дори не си правиш труда да прочетеш фактите .

Ей, имате компютри - чукнете в гугъл - прочетете архивите от следосвобожденинския период - там всичко си пише без да се налага да пишете и да мислите.

За освобождението си сме платили на Русия.

за Съединението - за да го признае Русия -също сме платили както  с пари, така и с кръв.

Кой нахъса Сърбия да ни обяви война ?

Никога и никъде не съм отричала миналото ни - не ме вкарвай в такива филми моля.

:nono:

Точно обратното - ти го отричаш - справка темата за бай Тошо.

А по тази тема - питах гугъла защо никой не ни е освободил пет века ама нищо не ми каза.

Имали сме злато ок разбрах вече - и защо не сме си платили толкова време а ?

Слушам с интерес.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никога и никъде не съм отричала миналото ни - не ме вкарвай в такива филми моля.

:nono:

Точно обратното - ти го отричаш - справка темата за бай Тошо.

А по тази тема - питах гугъла защо никой не ни е освободил пет века ама нищо не ми каза.

Имали сме злато ок разбрах вече - и защо не сме си платили толкова време а ?

Слушам с интерес.

и КОЕ не сме платили ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И тук ли го ударихте на комунизъм и антикомунизъм. Засрамете се!

Не струваме като хора и това си е! Инак сме все обидчиви - ивинения искаме. Да, ама - не!

Някой да каже, къде по света се водят такива дискусии. В коя държава са готови да сринат паметниците си били построени в чест на позорни времена или велики такива. 

Като сте такива русофоби то помогнете да се построи паметник в центъра на София за загиналите американски летци избили по - най безсмислен начин сума цивилни в градове като София, Враца и др. по време на Втората световна война!

Нали сме държава член на НАТО и трябва да следваме линията!

Повръща ми се! :tease2:

Редактирано от Black Power (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Германия например сринаха всички паметници свързани с фашизма ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съвсем всички!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като сте такива русофоби то помогнете да се построи паметник в центъра на София за загиналите американски летци

Този паметник са си го направили американците(пред американското посолство), не "благодарният" български народ. Да ти призная все ми е едно дали го има или го няма.

Но с удоволствие подкрепям идеята на Софийска община да върне Военния паметник на І-ви и VІ-и софийски полкове на историческото му място. В центъра на София.

Аууу... русофоб.  :D  На мен и името ми е руско. Да познаваш нещата такива, каквито са, не означава да отричаш друго на всяка цена, безогледно. Не съм забелязала някой от нас(уж русофобите) да процедираме по този начин, напротив вие(русофилите :D ) сте хората, демонстриращи въпиющо незнание и то на широко известни факти.

Благодаря за вниманието!

Редактирано от Нел (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съвсем всички!!!

И да се върнем към темата.

Паметник произлиза от думата памет - дали ще е с размери като онова недоразумение до НДК и този на Съветската армия, или  обикновена плоча - важното е да се помни.

И хубавото и лошото - за да може в бъдеще да се избира какво ще се прави. (да помниш кога и къде си настъпил мотиката)

ps. Защото

Който забравя историята, е обречен да я повтаря.

Джордж Сантаяна

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и КОЕ не сме платили ?

как кое - някой да ни освободи от турците

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

как кое - някой да ни освободи от турците

Ми платили сме, Пикаса, нали това си говорим.

Отново показваш, че нямаш достатъчно познания в материя, която се хвъргаш да защитаваш. За Райхщадското споразумение чувала ли си?

За капак ще си позволя да цитирам думи на Левски:

”Тоз който ни освободи, той ще да ни и пороби”

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми платили сме, Пикаса, нали това си говорим.

Отново показваш, че нямаш достатъчно познания в материя, която се хвъргаш да защитаваш. За Райхщадското споразумение чувала ли си?

За капак ще си позволя да цитирам думи на Левски:

”Тоз който ни освободи, той ще да ни и пороби”

ей все едно или не говоря на български или се правите на дръж ми шапката

пет века, петстотин години - кой е бил и спал у тиквите

така по-ясно ли го казах

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ей все едно или не говоря на български или се правите на дръж ми шапката

пет века, петстотин години - кой е бил и спал у тиквите

така по-ясно ли го казах

Не. Не си ясна и то сама на себе си. Защото колкото можеш да отговориш ти, толкова и аз на този въпрос. Наясно ли си?

Няма как да се върнем назад във времето и да питаме я Франция, я Англия или Австро-Унгария, че дори и Русия защо не са решили да си поделят Балканите по-навреме...

Разбираш ли колко е безсмислен въпроса ти?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не. Не си ясна и то сама на себе си. Защото колкото можеш да отговориш ти, толкова и аз на този въпрос. Наясно ли си?

Няма как да се върнем назад във времето и да питаме я Франция, я Англия или Австро-Унгария, че дори и Русия защо не са решили да си поделят Балканите по-навреме...

е що ние трябваше да го отнесем а

няма питам повече щом не знайш извинявай

и нищо безсмислено няма

пък аз съм любознателна

:D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

е що ние трябваше да го отнесем а

няма питам повече щом не знайш извинявай

и нищо безсмислено няма

пък аз съм любознателна

:D

Щото ... нали се сещаш ... Неподходящото място в неподходящо време.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щото ... нали се сещаш ... Неподходящото място в неподходящо време.

оф Божкее кога ще си ги намерим тва наше време и тва наше място

нейде са се запиляли из Вселената явно, търсенето ни продължава

мерси за отговора

:)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

. Не съм забелязала някой от нас(уж русофобите) да процедираме по този начин, напротив вие(русофилите  :D ) сте хората, демонстриращи въпиющо незнание и то на широко известни факти.

Благодаря за вниманието!

:get out:

Jhoro 

И да се върнем към темата.

Паметник произлиза от думата памет - дали ще е с размери като онова недоразумение до НДК и този на Съветската армия, или обикновена плоча - важното е да се помни.

И хубавото и лошото - за да може в бъдеще да се избира какво ще се прави. (да помниш кога и къде си настъпил мотиката)

ps. Защото

Който забравя историята, е обречен да я повтаря.

Джордж Сантаяна

Хубав пост и силни думи!

И други постове с подобен текст са писани в тази тема, но няма кой да ги чете или ги чете, но не иска да ги осмисли!

Редактирано от Black Power (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:get out:

Хубав пост и силни думи!

И други постове с подобен текст са писани в тази тема, но няма кой да ги чете или ги чете, но не иска да ги осмисли!

И кой е забравил и още по-лошото - не знае историята си? - да ви изброявам ли поименно от началото на темата или сами ще го направите :D

специално на любознателната Пикаса, за да търси отговор на въпроса си

'ко намериш, свиркай :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако може да ни осветлиш за участието на Франция и Англия в Кримската война, която е около 20 години преди Руско-турската, и по специално за дебаркирането им във Варна.

Мхм... а за окупацията от 1944 до 1947 год. са около 133 млд. лева.

В другата тема попитах Алиа защо е обесен Трайчо Костов, но явно никой от вас, които НЕ ЗНЕТЕ историята си, не си направи труда да прочете, да се замисли дали нещо сме получили даром от Русия и дали трябва да бъркаме благодарността и почитта към онези руси, които са загинали по нашите земи с раболепие и подчинение пред, на и за Русия. Защото това са коренно различни неща и смесването им не води до нищо добро.

Че и цените на газа за България водят класацията...

Нека си стоят паметниците, построили са ги предните поколения, грижили сме се и ще се грижим за тях, но да не забравяме истинската история.

chart.jpeg

http://zadupnitsa.com/rusiya-i-ukrajna-dogovoriha-tsena-na-gaza-za-zimata-ot-385-dolara-za-1000-kubika-ba-lgariya-plashta-430/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бате, нямам против да те осветля. Какво не ти е ясно?

За да разбереш защо англо-френските войски са се събирали във Варна, преди отплаването си към Крим, прочети за Руско-Турската война през 1828-29 год., прочети за участието и на българските доброволци. Би трябвало всеки българин да е чувал(поне) името на кап. Георги Мамарчев... или за унищожението на Варна, при напускането на руските войски...

И тъй като Пикаса няколко пъти пита защо не сме си платили(платили сме след, а не преди) на някой в онези пет века да ни освободи и предоставих възможност да прочете за всички войни, които е водила Османската империя(под чиято власт е била България), та белким разбере, че не точно освобождението ни е причината и за Руско-Турската война от 1877-78, други са водещите мотиви.

Така че не се опитвай да разглеждаш историята като един-единствен акт, тя е поредица от събития и всяко си има причина и следствие.

Да те светкам ли сега защо Варна е била сборен и изходен пункт на съюзниците на Турция в Кримската война? - Ами защото е била турски град, Бате.

Колкото до газа... говоря за вносните цени на газа, а не за потребителските. Ама явно както не правиш разлика между руски и съветски войник, не правиш разлика и в това.

viu1414132205p.jpg

"... Средните цени при един и същи набор от договори през предхождащите три тримесечия са съответно 23.7, 22.7 €/MWh и 21.5 €/MWh:

Въз основа анализа на данните от Евростат COMEXT е видно, че средна цена 30 € / MWh за доставка на газ по дългосрочни договори с Русия е сред най-високите цени за газ през Q3 2011 г. В края на третото тримесечие на 2011 г. най-високата цена на Русия е при доставките на газ за България..."

повече подробности тук

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И тъй като Пикаса няколко пъти пита защо не сме си платили(платили сме след, а не преди) на някой в онези пет века да ни освободи ...

На този въпрос ще дам един много елементарен отговор.

"Ние не сме си платили" по простата причина, че както сега - така и през тези близо 500 години никога не го е имало това "ние". Имало е едни, които са били за запазване и развитие на статуквото, и други - които са за бърза и радикална промяна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бате, нямам против да те осветля. Какво не ти е ясно?

За да разбереш защо англо-френските войски са се събирали във Варна, преди отплаването си към Крим, прочети за Руско-Турската война през 1828-29 год., прочети за участието и на българските доброволци. Би трябвало всеки българин да е чувал(поне) името на кап. Георги Мамарчев... или за унищожението на Варна, при напускането на руските войски...

И тъй като Пикаса няколко пъти пита защо не сме си платили(платили сме след, а не преди) на някой в онези пет века да ни освободи и предоставих възможност да прочете за всички войни, които е водила Османската империя(под чиято власт е била България), та белким разбере, че не точно освобождението ни е причината и за Руско-Турската война от 1877-78, други са водещите мотиви.

Така че не се опитвай да разглеждаш историята като един-единствен акт, тя е поредица от събития и всяко си има причина и следствие.

Да те светкам ли сега защо Варна е била сборен и изходен пункт на съюзниците на Турция в Кримската война? - Ами защото е била турски град, Бате.

Колкото до газа... говоря за вносните цени на газа, а не за потребителските. Ама явно както не правиш разлика между руски и съветски войник, не правиш разлика и в това.

viu1414132205p.jpg

"... Средните цени при един и същи набор от договори през предхождащите три тримесечия са съответно 23.7, 22.7 €/MWh и 21.5 €/MWh:

Въз основа анализа на данните от Евростат COMEXT е видно, че средна цена 30 € / MWh за доставка на газ по дългосрочни договори с Русия е сред най-високите цени за газ през Q3 2011 г. В края на третото тримесечие на 2011 г. най-високата цена на Русия е при доставките на газ за България..."

повече подробности тук

"Височайши манифест за обявяване на освободителната война 1877 - 1878 г. С божия милост Ние, Александър Втори, император и самодържец всерусийски цар полски,велик княз финландски и прочее ,и прочее, и прочее... Изчерпвайки докрай нашето миролюбие,Ние сме принудени от високомерното упорство на Портата да пристъпим към по- решителни действия .Това го изисква чувството ни за справедливост , и чувството на Нашето собствено достойнство .Турция със своя отказ Ни принуди да се обърнем към силата на оръжието.... Сега призовавайки божията благословия над доблестната Наша войска,НИе изповядваме да се навлезе в пределите на Турция. 

Издаден в Кишинев,април 12 ден на хиляда осемстотин седемдесет и седма година от Рождество Христово и двадесет и трета от Нашето царуване. Александър "

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На този въпрос ще дам един много елементарен отговор.

"Ние не сме си платили" по простата причина, че както сега - така и през тези близо 500 години никога не го е имало това "ние". Имало е едни, които са били за запазване и развитие на статуквото, и други - които са за бърза и радикална промяна.

Не го зададох аз въпроса, Жоре. На мен ми е ясно, че не сме представлявали интерес, ние(българите) ни за Европейските държави, ни за Руската империя... но явно все още има хора, които си мислят, че цар Александър ІІ ей така, за черните ни очи е пратил мужиците си в тази война...

...

И какво, ваше византийско величество, искате да ми кажете с този Манифест? Само преди 50 години руската войска е успяла да завладее повече от половината територия на днешна България, но явно тогава не нашето освобождение е било на дневен ред...

Но тъй като темата не е за войните, а за съветските паметници... бих искала да напомня на нашите незнаещи колеги , че през Втората световна война на наша територия не е загинал нито един съветски войник. И въпреки това моето мнение, че паметниците не бива да се рушат, заради онези близо 27 милиона съветски войници, които са дали живота си в тази война...

На нашите приятели тук(в Калдейта), които не знаят или са забравили историята - не България обявява война на СССР, а Сталин на България - 5.09.1944г., съпреки изричното желание на България да запази неотралитет. И не е гръмнала една българска пушка когато съветските окупационни войски влизат в територията ни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване