Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблеми с Gparted

SuperLuigi

Препоръчан отговор

Здравейте!

Получих един външен хард Samsung S1 mini 160 GB, който "бил полу-пълен с лоши сектори". Закачих го под Xubuntu 14.04 и като пусна Gnome-disks показва, че има само 1 лош сектор. Викам ОК, има още хляб в него. Да, ама не, програмата не ми дава да го форматирам в NTFS и показва грешка.

Добавих Gparted успях да създам един дял 5 GB и след това още един дял ми трябваше и Gparted даде грешка. Рестартирах програмата и повече от 30 мин. сканира за устройства. При повторно монтиране на харда след създаден дял, Xubuntu-то не го разпознава. Под Windows не съм тествал все още, че нямам възможност.

С командата DF в терминал не ми го показва също.

Дайте някакви съвети как да го подкарам!

Благодаря, предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имате ли инсталиран пакета ntfs-3g ? Ако не го инсталирайте,  и изпълнете в терминала:

sudo ntfsfix /dev/sda*

където на мястото на звездичката е номера на диска.

За сега това, после ще умуваме.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Получих един външен хард Samsung S1 mini 160 GB, който "бил полу-пълен с лоши сектори". Закачих го под Xubuntu 14.04 и като пусна Gnome-disks показва, че има само 1 лош сектор. Викам ОК, има още хляб в него. Да, ама не, програмата не ми дава да го форматирам в NTFS и показва грешка.

Добавих Gparted успях да създам един дял 5 GB и след това още един дял ми трябваше и Gparted даде грешка. Рестартирах програмата и повече от 30 мин. сканира за устройства. При повторно монтиране на харда след създаден дял, Xubuntu-то не го разпознава. Под Windows не съм тествал все още, че нямам възможност.

С командата DF в терминал не ми го показва също.

Дайте някакви съвети как да го подкарам!

Благодаря, предварително!

Да ползвате командна линия, fdisk и всякакви такива щуротии!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам инсталиран ntfs-3g, но с DF не ми показва къде е монтиран. Други варианти как да го видя под коя буква е?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам инсталиран ntfs-3g, но с DF не ми показва къде е монтиран. Други варианти как да го видя под коя буква е?

Да ползвате командна линия, fdisk и всякакви такива щуротии!!!

!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чрез команда mount, dmesg, fdisk и т.н. както и чрез описанията в fstab

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да пробвате с това http://www.killdisk.com/downloadfree.htm но го запишете на си ди или юсб и го бутнете. Не знам обаче дали ще ви види диска.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1 лош сектор - ако е нулевият, е достатъчен. В BIOS вижда ли се дискът? Защо не извадите диска от кутията и да го закачите на копютър и така да го пробвате?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

dmesg и гледате какво е казало относно диска ви.

dmesg | egrep --color=always "sd[a-z]"

Или

Също със lsblk

lsblk -f

оЩЕ

ls -ld /sys/block/sd*/device
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване