Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

WiFi предавател

CuftiMufti

Препоръчан отговор

Моля за сериозна помощ, защото сама се ровя от доста време и не мога да стигна до решение.

Вкъщи имаме рутер, но доколкото разбирам интернетът ни е със статични IP-адреси (не знам дали така се казва, просто не разбирам почти нищо). Идеята е, че всеки компютър, който се свързва към интернета трябва да си притежава собствено IP, предоставено от доставчика. Следователно не може да се ползва интернета от смартфони и таблети. Имам и лаптоп, който приема интернета, но явно понеже има само една ланкарта когато пусна програма или се опитам чрез cmd да създам wi-fi след време компютъра забива. Работи Wi-fi-я на телефона, но в един момент компютъра просто замръзва. Въпросът ми е следния: Мога ли да закупя нещо подобно http://www.emag.bg/adapter-wireless-tp-link-usb-2-0-tl-wn722n/pd/E8RV7BBBM/ , да си приемам уай-фая през ланкартата на лаптопа и пак чрез програмка да пускам wi-fi през въпросния адаптер. Т.е. да служи като предавател?  :shy11:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не няма да стане това нещо. Целта която искате се постига с bridge-ване на връзката за да може всяко устройство да ползва собствен статичен адрес. Попитайте доставчика дали предлага такова нещо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моля за сериозна помощ, защото сама се ровя от доста време и не мога да стигна до решение.

Вкъщи имаме рутер, но доколкото разбирам интернетът ни е със статични IP-адреси (не знам дали така се казва, просто не разбирам почти нищо). Идеята е, че всеки компютър, който се свързва към интернета трябва да си притежава собствено IP, предоставено от доставчика. Следователно не може да се ползва интернета от смартфони и таблети. Имам и лаптоп, който приема интернета, но явно понеже има само една ланкарта когато пусна програма или се опитам чрез cmd да създам wi-fi след време компютъра забива. Работи Wi-fi-я на телефона, но в един момент компютъра просто замръзва. Въпросът ми е следния: Мога ли да закупя нещо подобно http://www.emag.bg/adapter-wireless-tp-link-usb-2-0-tl-wn722n/pd/E8RV7BBBM/ , да си приемам уай-фая през ланкартата на лаптопа и пак чрез програмка да пускам wi-fi през въпросния адаптер. Т.е. да служи като предавател?  :shy11:

Като начало - малко теория за начинаещи.

Статичното IP означава, че всеки път когато се включваш в интернет - IP-то ти си стои едно е също. Това IP е твоя адрес в мрежата на доставчика. Когато имаш рутер (ако имаш) - той създава вътрешна (локална, твоя) мрежа, като стандартно в тази мрежа IP-то на рутера е 192.168.1.1 или 192.168.0.1. Устройствата в локалната мрежа получават IP-та от рутера - прави се настройка на диапазона, примерно от 192.168.1.2 до 192.168.1.100 Тези локални IP-та не се виждат в мрежата на доставчика.

Ако рутера има работещ WiFi - в неговата мрежа можеш да включиш всички устройства с WiFi - стига да не са повече от 100, както и няколко (4-5-6) през LAN портовете на рутера.

Ако доставчика е задал филтриране по MAC адрес (уникалния идентификатор) на компютъра - просто в настройките на рутера клонираш този MAC адрес и мрежата на доставчика ще възприема рутера като твоя компютър.

Споделянето (шерването) на мрежи се прави когато нямаш рутер при теб и едно устройство хваща wifi - за да го раздава на други. Този външен wifi адаптер става за целта, но не е нужно никаква допълнителна програма - функционалността я има в самия уиндоус.

Надявам се, че разбра нещо.

Не няма да стане това нещо. Целта която искате се постига с bridge-ване на връзката за да може всяко устройство да ползва собствен статичен адрес. Попитайте доставчика дали предлага такова нещо.

Защо намесваш доставчика при безжична мрежа "компютър към компютър" ? Това си е локална мрежа и отвън не се вижда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като начало - малко теория за начинаещи.

Статичното IP означава, че всеки път когато се включваш в интернет - IP-то ти си стои едно е също. Това IP е твоя адрес в мрежата на доставчика. Когато имаш рутер (ако имаш) - той създава вътрешна (локална, твоя) мрежа, като стандартно в тази мрежа IP-то на рутера е 192.168.1.1 или 192.168.0.1. Устройствата в локалната мрежа получават IP-та от рутера - прави се настройка на диапазона, примерно от 192.168.1.2 до 192.168.1.100 Тези локални IP-та не се виждат в мрежата на доставчика.

Ако рутера има работещ WiFi - в неговата мрежа можеш да включиш всички устройства с WiFi - стига да не са повече от 100, както и няколко (4-5-6) през LAN портовете на рутера.

Ако доставчика е задал филтриране по MAC адрес (уникалния идентификатор) на компютъра - просто в настройките на рутера клонираш този MAC адрес и мрежата на доставчика ще възприема рутера като твоя компютър.

Споделянето (шерването) на мрежи се прави когато нямаш рутер при теб и едно устройство хваща wifi - за да го раздава на други. Този външен wifi адаптер става за целта, но не е нужно никаква допълнителна програма - функционалността я има в самия уиндоус.

Надявам се, че разбра нещо.

Защо намесваш доставчика при безжична мрежа "компютър към компютър" ? Това си е локална мрежа и отвън не се вижда.

Хайде сега пак прочети какво е написал автора, и осмисли това което ти ни "разясни" на нас като теория:

Идеята е, че всеки компютър, който се свързва към интернета трябва да си притежава собствено IP, предоставено от доставчика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хайде сега пак прочети какво е написал автора, и осмисли това което ти ни "разясни" на нас като теория:

CuftiMufti, на 15 Септ 2014 - 12:19 PM, написа:snapback.png

Идеята е, че всеки компютър, който се свързва към интернета трябва да си притежава собствено IP, предоставено от доставчика.

Това означава просто да си пусне още няколко линии от доставчика.

Не съм го обяснявал на знаещите, а на незнаещите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не просто се прави бридж на връзката, за да си взема всяко устройство статичен WAN адрес. Това което ти си описал касае вътрешни мрежи (LAN).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От това описание не се разбира добре каква точно е мрежата в дома Ви. За това ще дам няколко пояснения:

1. Ако имате рутер, доставчика не може да ви се меси какви у-ва свързвате към този рутер.

2. По описанието на проблема, бих предположил, че у-вото, което имате на адреса си не е рутер, а суич или е рутер с изключен NAT. Ако това е ситуацията, мога единствено да Ви препоръчам да си закупите рутер или да пренастройте наличния, тъй като дори да вземете подобна безжична карта като допълнение към лаптопа, има голяма вероятност телефони и таблети да продължат да не могат да се свързват към лаптопа. Причината е проста - много от таблетите и телефоните на пазара не могат да се свързват с фабричния си софтуер към Ad-hoc(комщютър <-> компютър) мрежи.

При тази ситуация и поради липсата на знания в областта на компютърните мрежи, най-добре ще е да Ви посети специалист, който да направи необходимите настройки на всички у-ва.

Но при всички положения, закупуването на допълнителен адаптер едва ли ще е необходимо, така че не прибързвайте.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

.. най-добре ще е да Ви посети специалист, който да направи необходимите настройки на всички у-ва.

И ти като видя, че питащата е

сама се ровя от доста време 

и реши да ѝ оправиш - нета, настроението, ...

(изберете един или няколко варианта)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите!

Горе долу разбрах, ама само горе долу...

При мен в настройките на адаптерите на всеки компютър на полетата IP Adress на всички компютри последните цифри се различават. Ако го сложа да получава автоматично Ip-адрес, лаптопа да речем (или което и да е друго устройсвто) ще успее да се свърже с рутера, но няма да има интернет. На Alternate DNS Server на всички компютри числата са едни и същи.

От самия доставчик ли е направено така да трябва да въвеждам на всяко устройство различен IP-адрес или е от настройките на рутера?

ScD, устройството, което имаме е ето това: http://us.hardware.info/productinfo/62947/msi-wireless-n-broadband-router#tab:overview

Устройствата като таблети и телефони успяват да се свържат с "шернатата" връзка от лаптопа и да влизам в нета, но след няколко минути лаптопа забива. За това и предположих, че с подобно USB устройство ще мога да си споделям връзката без да ми забива лаптопа.

В книжката на рутера ми пише "Изберете типа на връзка: PPPoE, Dynamic IP или Static IP", предполагам, че от тук идва главния проблем. Ще им се обядя на тези от поддръжката да дойдат да до оправят, че е очевидно, че няма да се справя сама.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хайде сега прочети пак първия и другите постова не авторката и ако разбереш - обясни и на нас, какво е написала, какво си е мислила че иска да каже и какво е казала в крайна сметка.

Към питащата:

Основни понятия

Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) в превод означава "Протокол за динамично конфигуриране на хостове" и представлява комуникационен протокол, чрез който компютър, тип компютърно устройство, маршрутизатор или всякакъв друг вид устройство, използващо IP адрес, може да заяви Интернет адрес от сървър, който от своя страна притежава определено пространство от IP адреси за раздаване.
Чрез този протокол клиентите, изискващи Интернет адреси, се сдобиват със следните параметри: default gateway , subnet mask и IP адрес на DNS сървър. DHCP сървърът се грижи за уникалността на IP адресите - т.е. в подмрежата не може да съществуват два еднакви IP адреса по едно и също време, въпреки че един и същ адрес може да бъде раздаван на различни хостове в зависимост от времето на заявката за получаването му.

IP адресът е уникален номер, много наподобяващ телефонен номер, който се използва от машини (обикновено компютри), за да се свързват едни с други, когато изпращат информация през Интернет или локална мрежа, използвайки Интернет протокол (IP). Той позволява на машините, които изпращат информацията, да знаят къде да я изпращат, а на машините, които получават информацията, да знаят, че тя идва от желаното местоназначение.

"На Alternate DNS Server на всички компютри числата са едни и същи." защото това е DNS адреса на сървъра. Един или два.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите!

Горе долу разбрах, ама само горе долу...

При мен в настройките на адаптерите на всеки компютър на полетата IP Adress на всички компютри последните цифри се различават. Ако го сложа да получава автоматично Ip-адрес, лаптопа да речем (или което и да е друго устройсвто) ще успее да се свърже с рутера, но няма да има интернет. На Alternate DNS Server на всички компютри числата са едни и същи.

От самия доставчик ли е направено така да трябва да въвеждам на всяко устройство различен IP-адрес или е от настройките на рутера?

ScD, устройството, което имаме е ето това: http://us.hardware.info/productinfo/62947/msi-wireless-n-broadband-router#tab:overview

Устройствата като таблети и телефони успяват да се свържат с "шернатата" връзка от лаптопа и да влизам в нета, но след няколко минути лаптопа забива. За това и предположих, че с подобно USB устройство ще мога да си споделям връзката без да ми забива лаптопа.

В книжката на рутера ми пише "Изберете типа на връзка: PPPoE, Dynamic IP или Static IP", предполагам, че от тук идва главния проблем. Ще им се обядя на тези от поддръжката да дойдат да до оправят, че е очевидно, че няма да се справя сама.

Добре, значи имате рутер. Сега въпросът е следният - рутера е настроен без NAT и съответно играе ролята на суич и всеки компютър/лаптоп си има отделно ИП към доставчика, или рутера е настроен без DHCP service. Това е важна подробност, тъй като ако рутера е без NAT, това означава, че компютрите са свързани към доставчика с различни акаунти и при такава ситуация, би трябвало да заплащате отделни такси на доставчика за всеки един компютър/лаптоп, което поне на мен ми се вижда малко странно като вариант.

По съм склонен да си мисля, че някой не е настроил рутера както трябва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С най прости думи, в къщата имам 10 крушки с различна мощност, но плащам една сметка , отчетена от електромера. И да разменя крушките, пак плащам отчетеното от електромера.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване