Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

изтриване на ненужни файлове чрез Bleachbit

krasimir.krstev

Препоръчан отговор

Кажете ми къде да поставя отметка на Bleachbit за да изтрия ненужни файлове от деинсталирани програми в системата

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кажете ми къде да поставя отметка на Bleachbit за да изтрия ненужни файлове от деинсталирани програми в системата

Защо мислите че имате нужда от програма за да ги изтриете? Защо мислите че толкова много софтуер след деинсталация оставя след себе си файлове?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://s19.postimg.org/x0gvzv1v7/blaechbit.png

Отмяташ всичко без "Свободно пространство, защото това си е вид дефрагментиране и операцията е много бавна.

Ако след почистването ти даде грешка в операциите - тогава презареждаш хранилищата и пускаш ново почистване.

@Capnemo : Остават файлове. Осиротели пакети, конфигурационни файлове и др.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://s19.postimg.org/x0gvzv1v7/blaechbit.png

Отмяташ всичко без "Свободно пространство, защото това си е вид дефрагментиране и операцията е много бавна.

Ако след почистването ти даде грешка в операциите - тогава презареждаш хранилищата и пускаш ново почистване.

@Capnemo : Остават файлове. Осиротели пакети, конфигурационни файлове и др.

Мда, и те са стотици гигабайти, нали :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Capnemo: Ами, стигал съм до гигабайт при една Open SUSE. Това ми е рекорда.

apt-get autoremove премахва ненужните пакети, няма нужда от програми и разни такива

autoremove премахва само осиротелите (orphan) пакети. Това са пакетите, който са зависимост на приложение, което е премахнато и не са зависимост на друго приложение. Но, това не изчерпва списъка на файловете, подлежащи на почистване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Capnemo: Ами, стигал съм до гигабайт при една Open SUSE. Това ми е рекорда.

autoremove премахва само осиротелите (orphan) пакети. Това са пакетите, който са зависимост на приложение, което е премахнато и не са зависимост на друго приложение. Но, това не изчерпва списъка на файловете, подлежащи на почистване.

Аз ползвам rm в този случай, много помага. Е, трябва да знаеш къде да я приложиш :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изчистването с bleachbit става за няколко секунди. Между другото - от програмата разбрах, че е налична нова опция в APT. Ако някой със стара версия на APT пусне Bleachbit ще види, че "Почистване на списъците с пакети" липсва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изчистването с bleachbit става за няколко секунди. Между другото - от програмата разбрах, че е налична нова опция в APT. Ако някой със стара версия на APT пусне Bleachbit ще види, че "Почистване на списъците с пакети" липсва.

Хм, патил съм си няколко пъти от такива автоматични неща. Освен това цената на гигабайт в момента е толкова ниска че не си заслужава да я коментираме :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

sudo apt-get -y autoremove
sudo apt-get -y autoclean
sudo apt-get -y clean
aptitude search ~c
sudo aptitude -y purge ~c
dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d' | xargs sudo apt-get -y purge

В един  .sh фаил е перфектно за мързеливи хора като мен. Почиства всичко необходимо, дори и старите и непотребни ядра :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

sudo apt-get -y autoremove

sudo apt-get -y autoclean

sudo apt-get -y clean

aptitude search ~c

sudo aptitude -y purge ~c

dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d' | xargs sudo apt-get -y purge

В един  .sh фаил е перфектно за мързеливи хора като мен. Почиства всичко необходимо, дори и старите и непотребни ядра :)

А ако съм си инсталирал КДЕ и го махна след него в домашната ми директория остава една скрита директория, която е доволно голяма... И може да мине гигабайт :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аааа, не знам Капитане, а и точно теб няма да те мисля :) Аз си ползвам предимно XFCE и не менкам средите. За мен си е перфектната комбинация :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А за тези които изобщо немат файлови маниджъри, и искат да администрират по добре тези изтрити файлове, препоръчвам [1] https://github.com/andreafrancia/trash-cli много готино приложение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А ако съм си инсталирал КДЕ и го махна след него в домашната ми директория остава една скрита директория, която е доволно голяма... И може да мине гигабайт :)

Голяма, голяма колко да е голяма, аз ползвам само KDE цели 37 mb :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Папката с потребителската конфигурация се различава при всеки потребител. А и там са предимно кеширани данни, които ускоряват работата на приложенията. Рядко ги чистя. Само премахвам потребителските конфигурации на вече премахнати приложения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз го ползвам в този вариант. Идеята ми беше да си направя чистачка, която почиства всичко, включително старите ядра. По принцип те заемат много място, а аз съм си мързел и не ме влече идеята да ги търся в Синаптик :) И от няколко месеца ползвам това нещо и съм супер доволен. Номера е, че трябва да има инсталирана Aptitude. В Дебиан и Минт мисля, че е инсталирана по подразбиране, но на Xubuntu си я слагам ръчно. Проблеми не съм имал никакви. Дадох я на 2 приятелчета да я тестват, и те са доволни и нямат оплаквания. В случая не виждам необходимост от --purge. Скрипта си проверява и почиства и стари конфигурационни файлове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване