Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Windows 8.1 не дава на Debian 7.6.0 да инсталира буут менюто

borisfx

Препоръчан отговор

Имам инсталиран Windows 8.1 на първия физически диск.

Имам и втори физически диск в компютъра и инсталирах на него Debian 7.6.0 (последната версия.)

При инсталацията Дебиан ми каза че е открил инсталиран Уиндоус и ще го добави към своя буут мениджър за dual boot.

Да, обаче не стана нищо - след рестарта по буут менюто на Уиндоуса нямаше никакви промени - направо си зареди Уиндоус 8.1. Изобщо не се показа буут лоудъра на Дебиан.

Как да направя така че да се покаже избора на двете ОС - Уиндоус 8.1 и Дебиан?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ако в биос е настроен UEFI боот, нищо не можеш да направиш (ако си на лаптоп и няма опция за нормален буут), дори и да има опция за legacy boot e много вероятно да трябва да преинсталираш win, защото при UEFI боот bios директно буутва лоадера на win8, без да го е интересува дали диска е системен или не, в GPT + UEFI няма нужда диска да е системен. тоест варианта е да насториш legacy boot, да затриеш дяловете на 8, от диска и да ги създадеш наново с някакъв partition manager за да стане диска в MBR, и после качваш 8 на него (иначе 8 най вероятно ще ги направи пак в GPT), втори по лесен вариант завърташ в биоса да буутва диска с линукс по подразбиране и от там ако ти трябва стартираш лайняндоус...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ако в биос е настроен UEFI боот, нищо не можеш да направиш (ако си на лаптоп и няма опция за нормален буут), дори и да има опция за legacy boot e много вероятно да трябва да преинсталираш win, защото при UEFI боот bios директно буутва лоадера на win8, без да го е интересува дали диска е системен или не....

Интересното е че дъното ми е старо и когато е правено никой не беше чувал за UEFI биос.

Нямам UEFI, биоса ми е съвсем нормален и въпреки това Уиндоус 8.1 не дава на Линукс да си запише Груп лоадера в боот сектора и да има дуал боот. Майкрософт направо са надминали себе си с този Уиндоус 8.1 в защитата му да не се инсталират други ОС освен него. Не може да им се отрече че са намерили начин, дори на обикновени биоси да си защитят своята операционна система и да не дават на друга да се зареди. При Уиндоус 7 няма никакви проблеми с Линукс, но Уиндоус 8.1 вече не дава възможност за дуал боот дори при стари биоси.

Ще пробва с това EasyBCD да видим какво ще стане :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Интересното е че дъното ми е старо и когато е правено никой не беше чувал за UEFI биос.

Нямам UEFI, биоса ми е съвсем нормален и въпреки това Уиндоус 8.1 не дава на Линукс да си запише Груп лоадера в боот сектора и да има дуал боот. Майкрософт направо са надминали себе си с този Уиндоус 8.1 в защитата му да не се инсталират други ОС освен него. Не може да им се отрече че са намерили начин, дори на обикновени биоси да си защитят своята операционна система и да не дават на друга да се зареди. При Уиндоус 7 няма никакви проблеми с Линукс, но Уиндоус 8.1 вече не дава възможност за дуал боот дори при стари биоси.

Ще пробва с това EasyBCD да видим какво ще стане :)

Провери къде се инсталира  груб.В случаш имам усещане че си го поставил на втория диск където е инсаталиран дебиан и това по подразбиране го прави инсталатора , ако не му окажеш друго местоположение , т.е. трябвало е да му окажеш да се инсталира на диска с уиндоса така щеше да имаш груб защото виждам а и сигурно в биос по подразбиране зареждаш диск ти е този с уин8.Смени приоритетите за зареждане , този с дебиана да стане първи и ще имаш дуал бут 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблема е в това че автора не е напрвил както трябва инсталацията и конкретно разделянето на дяловете. Трябвало е да инсталирате в главния дял (в повечето случаи това е /dev/sda), където буут мениджъра оказва че има и друга операционна система която да бъде въведена в GRUB. Linux е до такава степен юзър френдли че няма накъде. Съвета ми е да затриете този дял с EasyBCD, и наново да инсталирате.

ПС: Debian не е за всеки, ако не сте много на ти с Linux, по-добре се ориентирайте към нещо по-лесно - Ubuntu, Mint  и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблема е в това че автора не е напрвил както трябва инсталацията и конкретно разделянето на дяловете. Трябвало е да инсталирате в главния дял (в повечето случаи това е /dev/sda), където буут мениджъра оказва че има и друга операционна система която да бъде въведена в GRUB. Linux е до такава степен юзър френдли че няма накъде. Съвета ми е да затриете този дял с EasyBCD, и наново да инсталирате.

ПС: Debian не е за всеки, ако не сте много на ти с Linux, по-добре се ориентирайте към нещо по-лесно - Ubuntu, Mint  и т.н.

Човека е с два физически диска , независимо какво е оразмеряването на дяловете на самите дискове,той е трябвало да реши кой диск ще бъде с приоритет при зареждане още в биос и след това да укаже на инсталатора да постави там бут лоудъра и всичко щеше да е наред

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи, да обясня с две думи какво правя.

Имам два физически диска. Първия диск е активен и на него е Уиндоус 8.1

Втория диск не е активен и на него инсталирах Дебиан. Тъй като на втория диск нямам нищо, реших да инсталирам Дебиан в автоматичен режим и той сам да си раздели диска както му харесва. Раздели го на два дяла - един основен и един суап. Инсталацията после продължи по обичайния начин и накрая инсталатора ми каза - перефразирам защото не го помня точно - "Откривам че в буут сектора на първия диск има инсталиран буут лоадер на Уиндоус Виста. Искате ли да инсталирам буут лоадера ГРУБ и да добавя в него възможност за зареждане на Уиндоус" .. нещо такова беше... Не ме е питал изобщо къде искам да инсталирам ГРУБ - дали на първия или на втория диск. Предполагам че инсталатора на Дебиан е достатъчно умен, за да прецени, че трябва да инсталира ГРУБ в буут сектора на активния диск т.е. диск 1, а не на диск 2 който не е активен. Пък ако не може да реши къде да инсталира ГРУБ не би ли трябвало да ме пита къде да го сложи, а той не ме пита изобщо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай с това  http://sourceforge.net/p/boot-repair-cd/home/Home/

Там, ако автоматично не ти оправи нещата, има опция, например, да поставиш GRUB на конкретен диск или на всички дискове с някаква ОС, това вече би трябвало да помогне.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опитай да буутнеш от втория диск, където е Дебиан и кажи дали ти дава опция за избор от две ОС - така ще разбереш, къде се е намъдрил буутлоудъра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Когато си инсталирал Дебиана обърна ли внимание къде се инсталира GRUB ? Ако ти е е инсталнат на втория диск просто го направи той да е първи при зареждането. Нищо не мажи и не мацай из джама на другия диск..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи, да обясня с две думи какво правя.

Имам два физически диска. Първия диск е активен и на него е Уиндоус 8.1

Втория диск не е активен и на него инсталирах Дебиан. Тъй като на втория диск нямам нищо, реших да инсталирам Дебиан в автоматичен режим и той сам да си раздели диска както му харесва. Раздели го на два дяла - един основен и един суап. Инсталацията после продължи по обичайния начин и накрая инсталатора ми каза - перефразирам защото не го помня точно - "Откривам че в буут сектора на първия диск има инсталиран буут лоадер на Уиндоус Виста. Искате ли да инсталирам буут лоадера ГРУБ и да добавя в него възможност за зареждане на Уиндоус" .. нещо такова беше... Не ме е питал изобщо къде искам да инсталирам ГРУБ - дали на първия или на втория диск. Предполагам че инсталатора на Дебиан е достатъчно умен, за да прецени, че трябва да инсталира ГРУБ в буут сектора на активния диск т.е. диск 1, а не на диск 2 който не е активен. Пък ако не може да реши къде да инсталира ГРУБ не би ли трябвало да ме пита къде да го сложи, а той не ме пита изобщо.

.....да инсталатора наистина е интелигентно направен , но дотолкова че да ти предостави възможност за избор къде да постави препратките за стартиране на груб, т.е. в MBR секторите на диска се записва препратка която посочва откъде да се зареди Груб - обикновено в кореновата директория /grub , така че в твоя случай си пропуснал този избор и не си казал на инсталатора да инсталира необходимите неща на активния диск.Сега отиваш в BIOS ,секция boot order,избираш първи диск за стартиране да е този където е инсталиран Дебиан , safe and exit , restart , и вече трябва да имаш Груб с възможност за избор на ОС.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Когато си инсталирал Дебиана обърна ли внимание къде се инсталира GRUB ? Ако ти е е инсталнат на втория диск просто го направи той да е първи при зареждането. Нищо не мажи и не мацай из джама на другия диск..

EasyBCD до сега 1000 пъти щеше да я свърши тая работа. Да открие партицията с GRUB и да я добави към WIN Boot менажера.

Поне при мен когато инсталирах GRUB на отделна партиция от 300мб го откри и добави.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...Имам два физически диска...

Аз съм с три харда, като на всеки от тях има ОС ;) 

На първия ми е Уиндоуса, на втория Минт 14 КДЕ, а на третия УСУ 9.1, като не се занимавам нито с Grub, нито с добавяне на буут лоудърите на линуксите към този на уиндоуса с EasyBCD (особено пък това се скапва много бързо ако се ъпдейтне Grub на някой от двата линукса)! Просто още при пускане на компютъра от буут менюто (с F8 при мен на Asus-кото дъно) си избирам от кой хард да се зареди ОС и готово - няма ядове и катрани!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване