Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Питанка за Линукс на 2-ри хард диск

Препоръчан отговор

Здравейте, нуждая се от малко уточнения. Ситуацията е следната. Имам диск разделен на 4-ри дяла, който си е с уин. Изпадна ми един старичък диск quantum 5400rpm 4 ГБ на които ми се иска да инталирам линукс базирана система. Свързани са така големия диск е мастър на иде1, а малкият е слейв на иде1, цд-то е на иде2. Въпросите са ми:

1. Ще има ли проблем като е на слейв диска.

2. Като тръгна да инсталирам къде да запиша буут мениджъра (и кои е най-добре да избера за ситуацията).

3. Ще ми стигне ли тоя диск за Убунту - 2хРАМ=1024 и 3ГБ ще останат за ОС-а. Ще стане ли номера. :)

Мерси!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

3. Този диск ще е повече от достатъчен ... за системата. Ако почнеш да слагаш филми и други работи и мястото ще замине.

2xRAM зависи. Ако имаш повечко памет може и по-малко swap. Например, общо да е 1ГБ, но swap-а да не превишава 2 пъти ППД.

2,1. За предпочитане е да ги размениш. Така bootLoader-а ще се инсталира на Quantum-а и ще има опция за зареждане на win-а, a ако се наложи по-късно просто слагаш големия пак за господар и готово.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За 3 мерси :) . Няма да слагам нищо, най-много някоя програма, но ще се съобразям с мястото.

За 2 - незнам правилно ли схванах (или преди не съм се изразил правилно). Да разбирам ли, че с 512 РАМ мога да оставя суап 512 Мб.

И сега пак за това дето ме тормози - уин-а ще си се използва със сигурност. Ако неговият диск го направя слейв и ми се наложи да махна другият, да считам ли че ще си остане непокътнат. А все пак няма ли възможност да си избера при самата инсталация bootloader-а да се инсталне на малкия диск и да ми дава избор за коя операционна система да зареждам като по възможност уин да е по подразбиране.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма начин да инсталираш буутлоудъра на слейв диск и той да стартира. Със сигурност просто ще си тръгва XP без да има и помен от друг диск, друг буутлоудър и т.н.

И да, ако направиш малкия диск мастър и след това инсталираш буутлоудъра на него, големия ти диск ще остане напълно непокътнат.

Ако след това махнеш малкия диск, правиш си пак големия мастър и всичко ще си е като по старо му.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен има аналогичен случай с SuSe.Два IDE канала, два твърди диска, две ОС-ми.За да са независми, всеки избор започва от BIOS.Превключвам на желаната OС-ма, като забранявам другия диск.По този начин изборът е неудобство, но ако нещо се спомине другият ОС-ма остава незасегната.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е да, разбира се... но няма нужда да си бъзикаш биоса при всеки рестарт. Най-удачното според мен е да се направи линукс-ския диск мастър, на него да се инсталира буутлоудър, който да може да стартира и уиндоус и линукс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това да размени дисковете не много добра идея.

Най-малкото трябва да преправи боот.ини на уиндоус,защото там има параметри за номер на диска.

Най-добрият случай е да съумееш да настроиш биос да сочи към слайв диска,на който е Линукс.При това положение,може да обучиш бут мениджъра GRUB да стартира и Уиндоус.

Втори вариянт е да инсталираш GRUB в MBR на Мастер хард диска.В случай че нещо се омаже пускаш FIXMBR от Recovery Console от инсталационния диск на Ундоус,за да го махнеш.При това положение не пипаш биос.

И трети начин е да си пускаш Линукс от Flopy.

Колкото за свапа го направи 512мб - много повече ще ти трябва място на дяла отколкото виртуална памет.При мен е толкова и съм с 256РАМ .Самата ОС заема около 128 без да ползва свап.Не вярвам да ползваш толкова и такива приложения че да я препълниш.

П.П. Може би е добра идея да форматираш основния дял ReiserFS.Тази файлова система има склонност да пести място когато има много малки фаилове из нея,каквато е линукс дистрибуцията.Така ще ти остане повече място.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ах тоя уиндоус!!!

Вярно, че е така.... дам... на него ако му смениш номера на диска и се омазва.

Благодаря за поправката , Мелмак

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам друг въпрос. За разбиращите от Линукс, като вас, ще е много тъп, но до сега не съм се докосвал до никоя дистрибуция.

Та въпросът ми е: Имам само едно HDD, ако го разделя на 3 (една част за линукс, една за уиндоус и останалата за друга информация) кое е по-добре? Първо да се инсталира уиндоус и след това линукс или обратното? И ще има ли проблем с буутването на двете системи?

Предварително благодаря!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

troi4o най добре е първо да се инсталира Уиндоус и то на първия примъри партишън.

Гледай да направиш втория дял където ще е линукс също примъри,след като ще имаш само 3 дяла на диска,това може да те улесни.Няма да има проблеми със стартирането на двете системи.Може би ще ти трябват един два опита да настроиш Линукс,но със сигурност става.

Сега едно важно доуточнение по темата.Освен гореспоменатите от мен варианти има още доста.Най-важния за случая е да се използва Уиндоуския лоудър NTLDR .

Само дето тогава ще трябва да се поработи малко повече.

Ето линк: http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Dual_Boot_fro...(NTLDR)_and_why

После може и да го преведа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
troi4o най добре е първо да се инсталира Уиндоус и то на първия примъри партишън.

Гледай да направиш втория дял където ще е линукс също примъри,след като ще имаш само 3 дяла на диска,това може да те улесни.Няма да има проблеми със стартирането на двете системи.Може би ще ти трябват един два опита да настроиш Линукс,но със сигурност става..

Много благодаря за отговора! :whist:

Със сигурност първите няколко пъти ще са проба-грешка :bye:

Редактирано от troi4o (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Имам само едно HDD, ако го разделя на 3 (една част за линукс, една за уиндоус и останалата за друга информация)....

troi4o,нали си отчел че е добре да имаш един партишън за swap ?

Препоръчва се да е 2 x RAM ако имаш до 512 МБ физическа памет,ако имаш повече 1 GB swap партишън те устройва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С 1GB памет съм, значи ще трябва да се разцепи диска на 4, за да имам отделен партишън за "боклуците".

1-ви партишън: Windows

2-ри партишън: Linux

3-ти партишън: 2GB SWAP за Linux

4-ти партишън: "боклуците"

Така ако го направя??? Предполагам, че това се има предвид.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
С 1GB памет съм, значи ще трябва да се разцепи диска на 4, за да имам отделен партишън за "боклуците".

1-ви партишън: Windows

2-ри партишън: Linux

3-ти партишън: 2GB SWAP за Linux

4-ти партишън: "боклуците"

Така ако го направя??? Предполагам, че това се има предвид.

Да,само че нека бъде максимум 1 ГБ swap .3 и 4 меже да ги размениш,мисля че е по-подредено така,но напрактика няма значение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОК, мерси пак! ;)

А, забравих да питам още нещо...

Колко място заема вече инсталиран Linux-a??? Аз предполагам, че ще се пробвам със SUSE 10.0 32bit или 64bit.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ах тоя уиндоус!!!

Вярно, че е така.... дам... на него ако му смениш номера на диска и се омазва.

Благодаря за поправката , Мелмак

"As a general rule, Windows does not like to boot from a Secondary drive" от линка на Melmak. ;)

Това са едни от причините да пусна темата - подозирах, но не бях сигурен. Варианта да сменям от биос отпада за мен( не само аз си ползвам пц-то ;) . Май най-лек ми се вижда варианта с fixmbr.

ReiserFS ще е файловата система, просто най ми допада от досегашният ми опит. А за ОС-а не е задължително да е Убунту, просто на него съм се спрял в момента.

P.S. Хрумна ми още нещо, ако закача вторият диск на втори канал и го направя secondary master, a cd-to стане slave na 1-ви канал подобрявам ли с нещо и същите ли варианти остават.

Мерси на всички за досегашните и бъдещи отговори, надявам се да не сме ви много досадни - аз и темата :) .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами за SuSe,не съм много сигурен.Ориентировъчно към 5 ГБ и то ако си сложил много програми/пакети и няколко графични среди КДЕ/Гном/ХФЦЕ ... Така че едно 10 - 15 ГБ мисля че ще са ти достатъчно удобни за всякаква работа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
"As a general rule, Windows does not like to boot from a Secondary drive" от линка на Melmak. ;)

Това са едни от причините да пусна темата - подозирах, но не бях сигурен. Варианта да сменям от биос отпада за мен( не само аз си ползвам пц-то :wors: . Май най-лек ми се вижда варианта с fixmbr.

ReiserFS ще е файловата система, просто най ми допада от досегашният ми опит. А за ОС-а не е задължително да е Убунту, просто на него съм се спрял в момента.

Не случайно по дифолт GRUB се инсталира там.Наистина е най-удобно,а и най-важното най-функционално издържано.По принцип не харесвах това да се прави без основателна причина,защото понякога обърква начинаешите.Възможно е да се стигне до "брех кво стана ся",след преинсталация на Уиндоус или "къде ми е уиндоуса",ако инсталационните настройки не се направят правилно.Но всичко това е поправимо.И да в твоя случай имаш повече от основателни причини да инсталираш GRUB в MBR сектора на Master диска.

P.S. Хрумна ми още нещо, ако закача вторият диск на втори канал и го направя secondary master, a cd-to стане slave na 1-ви канал подобрявам ли с нещо и същите ли варианти остават.

Мерси на всички за досегашните и бъдещи отговори, надявам се да не сме ви много досадни - аз и темата ;) .

И да и не.Дори така да направиш ще трябва да пипнеш в биос,което НЕ Е изобщо трудно или опасно.

Ако в биос пренасочиш стартирането към този диск,може там да инсталираш GRUB.Отново ще трябва да правиш същите настройки по време на инсталация,както и в горния случай.Те дефакто сами се нагласят :) .Така че прехвърлянето няма да е нищо повече от загуба на време и мотане с жици.

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пак ще задам тъп въпрос, вече ме е срам.

Ето тук се намира SUSE Linux 10.0.

Обаче на DVD вариантите пише едно "EvalDVD" - значи ли това, че е evaluation (т.е. с някакъв период на работа) версия или не??? :P:)

Моля, не ме псувайте и тем подобни, искам да се науча да го ползвам това чудо. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

JanOve, пробвай варианта, който ти предложи Melmak в коментар #10. Така няма да променяш master/slave, може да си инсталираш операциооните системи където пожелаеш. В случая те ще се стартират от ntldr /така да се каже от WindowsXP/, трябва само да добавиш в boot.ini и boot сектора на диска, където си инсталирал Linux-a. В howto-то ще да е описано подробно какво да направиш. Аз използвам такова стартиране без проблеми от доста време, дори съм изтривал/преинсталирал Linux-а без да пипна нищо в Windows-а. Ако имаш проблеми питай, ще го опиша по-подробно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз пак ще задам тъп въпрос, вече ме е срам.

Ето тук се намира SUSE Linux 10.0.

Обаче на DVD вариантите пише едно "EvalDVD" - значи ли това, че е evaluation (т.е. с някакъв период на работа) версия или не??? :P:)

Моля, не ме псувайте и тем подобни, искам да се науча да го ползвам това чудо. :)

Don't panic biggrin.gif .

Според Readme ,поставено в същата директория това е напълно аналогично на петте инсталационни диска.И eval в случая съм сигурен че не значи evaluation ,защото СуСе не са издавали никога досега версия с подобни ограничения.Или по-точно казано, ограниченията на едно такова evaluation издание не са по никакъв начин свързани с времето на ползване,а евентуално се изразяват в липсата на определени пакети по дисковете и на официална поддръжка.

П.П. Най-добре провери във сайта на СуСЕ.

Едит:

Сега разгледах из сайта им.Отчасти позна.Това което смъкваш вероятно е "Evaluation edition of SUSE Linux".

The Evaluation edition of SUSE Linux contains some proprietary components such as Adobe Acrobat Reader, RealNetworks RealPlayer, Sun Java Runtime Environment and Macromedia Flash Player. The Evaluation edition does not time out in any way.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та така четох си аз цял ден и общо взето съм се спрял на варианта за grub в MBR на уиндоуския дял. Ако приемем, че за уиндоус може да се наложи rec. cons и fixmbr или fixboot ми остава проблема как да оправя стартирването на линукс при положение, че преинстална уина - той със сигурност ще забърше mbr.

Айде това е засега и мисля да го почвам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Та така четох си аз цял ден и общо взето съм се спрял на варианта за grub в MBR на уиндоуския дял. Ако приемем, че за уиндоус може да се наложи rec. cons и fixmbr или fixboot ми остава проблема как да оправя стартирването на линукс при положение, че преинстална уина - той със сигурност ще забърше mbr.

Айде това е засега и мисля да го почвам.

Много просто Уотсън ще го копираш на дискета.Става направо от GRUB.Дано само имаш флопи.

В петия пост ето тук съм го описал http://www.kaldata.com/forums/index.php?sh...c=22821&hl=GRUB .Само три команди.

Дори ако бях сигурен че ще ти предложи създаването на такава дискета по време на инсталация,щяхме да приложим директно плана в пост номер 10.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

JanOve

Аз съм с аналогичен на твоя случай.

Процедирах така:

1.Освободих си от единият дял 5,5 гига за линукса+swap.Това отиде на малкият диск,а и предполагам,че големият ти диск е по бърз от малкия.

2.Намерих си AcronisPartitionExpert разделихго и го форматирах ReiserFS+Swap.Това не за друго а защото не съм работил с линукс инстументите и се притеснявах да не омажа нещо.

3.За линукса е без значение, че дяла е логически а не първичен или активен.Това даже ми спести доста проблеми когато ми се наложи да разкарам една инсталация която омазах.Просто влизаш с WIN пускаш Acronis форматираш и толкова.Така не ти пише никъде по дяла с WIN.

За Ubuntu 5 гигабайта са достатъчни .За Suse са малко аз и затова стигнах до там да го махна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване