Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какъв PC ми е нужен за обработка на огромни RAW-файлове

lestat11

Препоръчан отговор

Здравейте! 

Имам нужда от помощта ви при ъпгрейдването на компютъра ми. Започнах да работя с огромни файлове във Photoshop Lightroom 5 и през 5 минути ми изписва "not enough memory", след което рестартирам програмата и продължавам откъдето съм стигнал... пак за няколко минути работа. Очевидно имам нужда от ъпгрейд, но убийте ме, нямам идея откъде да започна. Никога не ми се е налагало да разбирам от процесори, видео карти и т.н.  Имам бегла представа, но дотам.

Параметрите на моя комп са следните: HDD Sata 500Gb; MB - Asus P5G41T-M; CPU - Intel core duo E5700 3GHz; RAM - 2x2GB KIT ADATA DDR 1333. VGA – Asus EN210/512MB Windows 7, 32 bit OS (за да мина на 64 bit какво е нужно? Смяна на какво?

Ще съм изключително благдарен на този, който ми даде буквално на готово РЕШЕНИЕ на проблема. Ако ми кажете и конкретни предложения за подмяна ще е супер. 

Простете за некомпетентното ми запитване, но наистина нямам нужното време да започвам тепърва да се образовам в тази толкова необятна област. А ми казаха, че тук имало доста кадърни хора, които биха могли да ми помогнат.

Накратко: Искам компютът, с който без проблем ще работя с големи RAW i JPEG файлове в програми като Фотошоп. Няма да е зле и да мога да играя найкои по-стари игри.

Бюджет - не повече от 600 лв 

Благодаря предварително на всички, които се отзоват!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! 

Имам нужда от помощта ви при ъпгрейдването на компютъра ми. Започнах да работя с огромни файлове във Photoshop Lightroom 5 и през 5 минути ми изписва "not enough memory", след което рестартирам програмата и продължавам откъдето съм стигнал... пак за няколко минути работа. Очевидно имам нужда от ъпгрейд, но убийте ме, нямам идея откъде да започна. Никога не ми се е налагало да разбирам от процесори, видео карти и т.н.  Имам бегла представа, но дотам.

Параметрите на моя комп са следните: HDD Sata 500Gb; MB - Asus P5G41T-M; CPU - Intel core duo E5700 3GHz; RAM - 2x2GB KIT ADATA DDR 1333. VGA – Asus EN210/512MB Windows 7, 32 bit OS (за да мина на 64 bit какво е нужно? Смяна на какво?

Ще съм изключително благдарен на този, който ми даде буквално на готово РЕШЕНИЕ на проблема. Ако ми кажете и конкретни предложения за подмяна ще е супер. 

Простете за некомпетентното ми запитване, но наистина нямам нужното време да започвам тепърва да се образовам в тази толкова необятна област. А ми казаха, че тук имало доста кадърни хора, които биха могли да ми помогнат.

Накратко: Искам компютът, с който без проблем ще работя с големи RAW i JPEG файлове в програми като Фотошоп. Няма да е зле и да мога да играя найкои по-стари игри.

Бюджет - не повече от 600 лв 

Благодаря предварително на всички, които се отзоват!

Само набързо някой бележки - писал си win7-32 и RAM - 2x2GB - в момента 1-я GB ти стой като паметник. 32-битовата ОС не го ползва. Смяната -"за да мина на 64 bit какво е нужно" - нужно е да си инсталираш 64 бит Уин.

Нещото, което ще иска пари, е да се смениш рам-а - вместо 2 х 2 - 2х4 (дъното поддържа до 8 ГБ). Гледам тук, че са по 50-тина паунда - значи в БГ ще са по 120-140 лв/бр. Можеш после да продадеш старата памет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това ще рече, че на 32-бита използва само 3ГБ Рам ли? А за да мина на 64, трябва ли да се сменя процесор или нещо друго?И ще трябва ли да слагам още РАМ след преинсталирането?

Много благодаря за бързия отговор!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, не е нужно да слагате повече рам при преинсталирането. Просто се инсталира 64 битов Уиндоус и сте готов. Също така от настройките на Фотошоп в раздел Performance има опция да му ограничите количеството РАМ, което използва. Обикновено е между 1,6 и 3,2 препоръчителната стойност, но понеже и аз имам малко памет съм го ограничил на 1,4 и върви перфектно. Също така спирайте браузаера или не отваряйте прекалено много табове.

Вече ако това не помогне, тогава се замислете за ъпгрейд.

ПС: Тъкмо до тогава ще е наближила коледата и ще почнат намаленията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това с Коледата ми хареса :) Работата е там, че работя предимно във Photoshop Lightroom, a тази програмка доста ми цикли в момента на моя комп, освен това ми изписва, че няма достатъчно памет. Дали след преинсталирането на 64 бита ще стане по бърз компютъра или трябва да се слага нов процесо? Или видеокарта???

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това с Коледата ми хареса :) Работата е там, че работя предимно във Photoshop Lightroom, a тази програмка доста ми цикли в момента на моя комп, освен това ми изписва, че няма достатъчно памет. Дали след преинсталирането на 64 бита ще стане по бърз компютъра или трябва да се слага нов процесо? Или видеокарта???

Добре де, хората са си го написали - Lightroom Help / System requirements | Lightroom

Photoshop Lightroom 5 system requirements and language versions
Windows
Intel Pentium or AMD Athlon 64 processor*
Microsoft Windows 7 with Service Pack 1, Windows 8, or Windows 8.1
2 GB of RAM (8 GB recommended)
2 GB of available hard-disk space; additional free space required during installation (cannot install on removable flash storage devices)
1024 x 768 display
DirectX 10-capable or later video adapter
Internet connection and registration are necessary for required software activation, membership validation, and access to online services.

а може и най-слабия вариант

Lightroom 1 system requirements
Windows
Intel Pentium 4 processor
Microsoft Windows XP with Service Pack 2 or Windows Vista Home Premium, Business, Ultimate, or Enterprise
768 MB of RAM (1 GB recommended)
1 GB of available hard-disk space
1024 x 768 monitor resolution
CD-ROM drive
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Относно производителността: Процесор ти трябва, и то колкото може по-бърз, за да може гладко да превключваш между последователните снимки, без забавяне за интерполациите, прилагане на избраната обработка и за по-бърз експорт на повечко обработени изображения. Памет над 4GB чак толкова не оказва влияние за Lightroom, но за фотошоп с многослойни изображения, или ако едновременно са ти пуснати няколко програми за обработка си трябват поне 8.

Ъпгрейт на твоя комп не струва, защото е стара платформа. По-добре нов.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така е! И това четох. Но работата е там, че не правя разлика между моя процесор и Intel Pentium. Просто не разбирам от хардуер. Доколкото схващам за момента - нужно ми е само да си преинсталирам уиндовса на 64 бита, без да сменям процесора ли? А Ram - 2x2Gb се оказва, че ще ми е достатъчна. Така ли? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не си писал файлове от какъв фотоапарат обработваш.

Ако е като моя - 8GB RAM е просто задължително. Един SSD диск също ще помогне много.

А и процесорът ти е ужасно слаб. Но за да го смениш, много вероятно е да се наложи и смяна на дъното. Така че нещата отиват към 600 лв :) , като от стария комп можеш да запазиш кутия, захранване, видеокарта, евентуално записвачка, ако имаш.

а може и най-слабия вариант

Най вероятно не може - старият вариант едва ли ще поддържа модела на фотоапарата му.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така е! И това четох. Но работата е там, че не правя разлика между моя процесор и Intel Pentium. Просто не разбирам от хардуер. Доколкото схващам за момента - нужно ми е само да си преинсталирам уиндовса на 64 бита, без да сменям процесора ли? А Ram - 2x2Gb се оказва, че ще ми е достатъчна. Така ли? 

Бекъп-ни си инфото, инсталирай 64-ка и за другото - сам ще разбереш.

Най вероятно не може - старият вариант едва ли ще поддържа модела на фотоапарата му.

Това не беше сериозно.  :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Относно производителността: Процесор ти трябва, и то колкото може по-бърз, за да може гладко да превключваш между последователните снимки, без забавяне за интерполациите, прилагане на избраната обработка и за по-бърз експорт на повечко обработени изображения. Памет над 4GB чак толкова не оказва влияние за Lightroom, но за фотошоп с многослойни изображения, или ако едновременно са ти пуснати няколко програми за обработка си трябват поне 8.

Ъпгрейт на твоя комп не струва, защото е стара платформа. По-добре нов.

Благодаря за подробните разяснения :) Би ли ми препоръчал нещо конкретно?? Ще ме улесниш много! Ако някой има идея за готова конфигурация, ще съм адски благодарен. Нямам много доверие на сервизчиите до нас...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как мислите? Дали този ще ми свърши добра работа? http://www.pclife.bg/product/2587/lenovo-m90p.html

Когато поспечелиш повечко - ей този ще ти върши идеална работа - http://www.shopmania.bg/nastolni-kompiutri/p-nastolien-kompiutr-acer-predator-g3620-intel-core-i5-3350p-3-10ghz-6mb-11257982

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Lenovo M90p

Това не  е нова, а обновена машина. Все пак е с прилични параметри от към процесор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Когато поспечелиш повечко - ей този ще ти върши идеална работа - http://www.shopmania.bg/nastolni-kompiutri/p-nastolien-kompiutr-acer-predator-g3620-intel-core-i5-3350p-3-10ghz-6mb-11257982

jhoro, айде стига се бъзика с човека, става ли? Сигурен съм, че въпросът му е сериозен, и не му се четат майтапи (нито пък на нас).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

jhoro, айде стига се бъзика с човека, става ли? Сигурен съм, че въпросът му е сериозен, и не му се четат майтапи (нито пък на нас).

Това го казвам съвсем сериозно - машината е много добра. В момента съм на такава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не ми `фали старило, а патило. Все пак тук е спомената конкретна сума и се търси какво може да се предложи  срещу нейната стойност. Така че, заигравката с виртуални бъдещи харчове, когато човека може би, ще да ги бил спечелил и може би, ще да можел да отдели, са пълен Офтопик!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не ми `фали старило, а патило. Все пак тук е спомената конкретна сума и се търси какво може да се предложи  срещу нейната стойност. Така че, заигравката с виртуални бъдещи харчове, когато човека може би, ще да ги бил спечелил и може би, ще да можел да отдели, са пълен Офтопик!

Без да споря - в пост 2 казах, какво е най-малкото което може да направи, в последния - макс. (може и още повече, ама няма сми) По средата е ... цяла вселена.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен, все пак за вселената, в този относителен и странен начин по който гледаш във философия, или в секцията за езотерики и мистики.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо преинсталирайте с 64 битов Уин. Той ще може да разпознае пълният обем на 4гб памет и системата ще се забърза. Вижте как се държи машината с новият Уиндоус и тогава мислете за ъпгрейди/нови машини. Току виж се окаже че тоя почти 1гб, който ще спечелите от 64 битовата ОС ви реши проблемите, ще имате време да спестите още някой лев и да си вземете наистина добра машина, когато стане нужно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен за 600 лева могат да се съберат непретенциозно дъно, Core i5 4*** и 2*4 GiB памет.

Впрочем никой не спомена, че Photoshop и Photoshop Lightroom имат и 64-битови версии (32-битовите можеха да адресират до 2 GiB памет, а Photoshop може да е много лаком).

Напълно сериозен си беше колегата според мен - Lightroom 1 може да не поддържа по-нови версии на Camera RAW, които са нужни за работа с по-съвременен апарат. С Lightroom 3 и нататък би трябвало да е окей.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички ви за включването. Ще имам предвид и предложенията за бъдещи инвестиции ;) Най-вероятно ще сложа още малко рам, нов четириядрен процесор и ще се преинсталира за 64 бита.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен няма смисъл да се наливат пари в сегашната конфигурация - свестен четириядрен процесор като за това дъно ще струва поне 100-150 лева (на старо, тъй като нов едва ли ще има някъде), DDR2 паметта също не е особено изгодна и лесна за намиране.

Примерен вариант за малко над 600 лева:

ASROCK Z97 Anniversary LGA1150
I5-4440 /3.1G/6MB/BOX/LGA1150
2X4GB DDR3 1333 A-DATA

Обща стойност - 615.56 лв. с ДДС

Количка: http://nikem-bg.net/cart/2083p1r49716p1r43062p1rf.html

Ако се продадат старите неща (дъно + процесор + памет), могат да се избият още 100-150 лева.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам дори смисъл от дъно с Z чипсет. Вярно е, че това е с добро качество и меко казано отлична цена, но просто за нуждите на автора на темата няма смисъл

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Напълно сериозен си беше колегата според мен - Lightroom 1 може да не поддържа по-нови версии на Camera RAW, които са нужни за работа с по-съвременен апарат. С Lightroom 3 и нататък би трябвало да е окей.

Май трябва да обяснявам много подробно - моят цитат за системните изисквания на Lightroom 1 не беше на сериозно. При положение, че вече се е стигнало до 5-а версия - едва ли някой ползва 1-ва.

Приятна вечер

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване