Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Преинсталиране на Win 7 + добавяне на Win 8 и Линукс

サムライオートバイ

Препоръчан отговор

Здравейте колеги. Заслужава ли си упражнението: Имам 7ца която плаче за преинсталация, но искам също така да пробвам и 8цата и линукса и евентуално след това да остана с един Windows и Линукс. Общо взето въпросът ми е, как да си организирам преинсталацията и разцепването на диска (1 ТБ) и съответно какъв е комфортния размер който трябва да заделя за всяка една ОС?

Правилно ли е: Разцепване на диска на 3 малки части за операционните системи + 1 голяма за филми и игри? Инсталиране на C на 7-ца, на D- 8-ца, Е-Линукс, F-сторидж? И след известно време премахване на 1 от Уиндосите. Или ще омотам много нещата? Какви проблеми трябва да очаквам?

Ще се радвам на всякакви градивни мнения и коментари, които ще ми бъдат от полза. Благодаря предварително на отзовалите се и ще следя внимателно темата, защото днес смятам да си запиша сейфовете от игрите и да започна с преинсталацията + инсталацията на новите ОС за мен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не се занимавай с тази осмица. Просто е безмислено. Преинсталирай си Windows 7. Колкото до Линукс, свали си някоя от дистрибуциите на Live CD и си поиграй с нея. Аз лично обожавам Ubuntu и Mandriva. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не се занимавай с тази осмица. Просто е безмислено. Преинсталирай си Windows 7. Колкото до Линукс, свали си някоя от дистрибуциите на Live CD и си поиграй с нея. Аз лично обожавам Ubuntu и Mandriva. 

Може и така да направя. А по колко GB е добре да им оставя на 7 и Линукс ако реша Линукса да го инсталирам върху диск D. Примерно диск С с Win 7: 120GB, диск D с Linux Ubuntu: 120 GB, диск Е: малко на 700 GB. Добре ли е така? В момента диска ми е разделен на 2 равни части и е малко дразнещо, но като поомазах малко 7цата реших с 1 преинсталиране да оправя и този проблем + да пробвам и някоя друга ОС...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди да инсталираш Линукс просто поразгледай различните дистрибуции. Имай в предвид, че Windows няма да може да вижда дяловете на Линукс.

Ето ти линк как се инсталира Убунту под Windows.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може и така да направя. А по колко GB е добре да им оставя на 7 и Линукс ако реша Линукса да го инсталирам върху диск D. Примерно диск С с Win 7: 120GB, диск D с Linux Ubuntu: 120 GB, диск Е: малко на 700 GB. Добре ли е така? В момента диска ми е разделен на 2 равни части и е малко дразнещо, но като поомазах малко 7цата реших с 1 преинсталиране да оправя и този проблем + да пробвам и някоя друга ОС...

Здравей

Стандартната инсталация на Win 7 иска 16 ГБ свободно пространство на твърдия диск (32 бита) или 20 ГБ (64 бита). За системен дял - 50 ГБ ми се струва, че даже са много. Ако ще пробваш Линукса от Live CD - няма нужда да заделяш дял. Иначе трябва да видиш конкретната дистрибуция колко обем ще и трябва.

Аз съм си цепнала 100 ГБ на 3 (без да броя дреболиите) - 2 х 25 за Линукса (Кубунту) и 50 ГБ за уиндоуски дял.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравей

Стандартната инсталация на Win 7 иска 16 ГБ свободно пространство на твърдия диск (32 бита) или 20 ГБ (64 бита). За системен дял - 50 ГБ ми се струва, че даже са много. Ако ще пробваш Линукса от Live CD - няма нужда да заделяш дял. Иначе трябва да видиш конкретната дистрибуция колко обем ще и трябва.

Аз съм си цепнала 100 ГБ на 3 (без да броя дреболиите) - 2 х 25 за Линукса (Кубунту) и 50 ГБ за уиндоуски дял.

Значи 120 ГБ са много наистина. Последно мисля да направя това: разделяне на 1 ТБ на 3 части: 2 по 50-60 ГБ за ОС-и и всичко останало: филми, сериали, игри ще ми е на 1 място вече в диск Е (3ти дял). Тези 50 или 60 ГБ на които инсталирам Линукса вече няма да ги виждам под Уин 7 ? Общия голям дял който остане ще се вижда и от двете ОС, нали?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

120//120//700 също не е проблем ако разделиш така хард диска. Не се притеснявай. По-добре да имаш повече свободно място отколкото да ти се налага след време преоразмеряване, което аз избягвам при всички случаи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това ми хареса - като отговор към питащи за сравнително лесно намиращи се неща.

Общия голям дял който остане ще се вижда и от двете ОС, нали?

Ако големия дял е форматиран като ntfs - ще се вижда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване