Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Celeron N2830 vs Pentium 2030m? (процесор за евтин лаптоп)

schkeuditz

Препоръчан отговор

Здравейте, един приятел иска нов лаптоп до 550 лева, а аз нямам представа кой процесор става за нещо... ясно е, че лаптопите са с вградено видео, но въпросът ми е следния - кой от тези двата процесора е по-добър и защо? Ако можете да намерите или знаете за по-добър актуален лаптоп, моля дайте линк :) . Като цяло желанията са възможно най добър процесор(не ми е ясно на кой от тези процесори вградената видео карта е по-добра, но това е най-нужно), 1TB hard disk и по възможност матов екран. Ще го ползва за филми, браузване и може би някоя стара игра като warcraft III. Надявам се не съм ви затруднил. Ето ги някои модели, които съм разгледал - стават ли според вас?

http://mallbg.com/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BC-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%8E%D1%82%D1%8A%D1%80-Lenovo-G50-30-Intel%C2%AE-Celeron%C2%AE-Processor-N2830-(1M-Cache-up-to-241-GHz)-156-HD-(1366-x-768)-Glare-80G00040BM_47656.html#prettyPhoto

http://novlaptop.bg/laptopi/lenovo/b590-59-422073_5045

http://novlaptop.bg/laptopi/acer/aspire-e1-510-nx-mgrex-101_4957

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виж сам разликата - тук! Двойно по-производителен е 2030M ... ;)

А и ако не се лъжа n2830 е направо запоен за дъното! :(

Но да знаеш, че тази цена нищо качествено няма да можеш да си купиш! Това е най-ниският ценови клас за лаптопи и нищо чудно да ти се появи проблем малко след гаранция или направо преди нея!

Казвам ти го не случайно, защото за тези пари можеш да си купиш висок бизнес клас лаптоп втора ръка, но пък и там има още повече риск и си е на късмет, но поне получаваш един здрав и стабилен лаптоп! :)

Но нека се спрем към "нов" лаптоп! :) Рам-та и/или хард диска не бива да ти бъдат фактор при избора! Основното трябва да е процесора и как точно той се справя с охлаждането! А в този ценови клас, за мое учудване, 4-ядрения AMD А4-5000 се справя доста добре и бие Intel подобните процесори откъм макс температури, а те са много важни са живота на лаптопа като цяло! 

Аз ти бих препоръчал HP 255 F0Z71EA ... не се притеснявай от тези 2ГБ - до 80лв. можеш да добавиш още 4ГБ ;)

HP255G2_Stress.jpg

Ето как се справя откъм температури и горепосоченото Lenovo(с Intel 2030M):

temp_44.png

Мисля, че безапелационно AMD-то бие Intel при макс. натовареност - 44 градуса вдигна AMD, а Intel 71...

Иначе вградения видео ускорител на HP-то е малкооо по-добър от този на Lenovo-то! :)

EDIT

И нещо малко по-стабилно(има не малко алуминии в сглобката) - HP PROBOOK 450 H0W53EA 600 лв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...фактор при избора! Основното трябва да е процесора и как точно той се справя с охлаждането! А в този ценови клас, за мое учудване, 4-ядрения AMD А4-5000 се справя доста добре и бие Intel подобните процесори откъм макс температури, а те са много важни са живота на лаптопа като цяло!

Защо на теста е даден процесор AMD с 900Mhz честота на ядрата, а ти го сравняваш с 1.5Ghz AMD посочен в линка на HP-то? Защо сравняваш AMD 1.5Ghz ядро с Intel-ският Celeron N2830, който честотата му е до 2.41Ghz, а стоковата му е 2.16Ghz? На база на какви неадекватни сравнения изкарваш посоченото от теб AMD по-производително от Intel-ският процесор, че и много по-хладно? HP лаптоп, особено с AMD - никога. Фатална грешка, заради която много ще се страда. Само мазохистите си купуват HP. Въобще на HP лаптопите в потребителският клас на нищо не приличат. Като ми докарат такова за ремонт, направо ми се повдига.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

HP 255 G2

Защо на теста е даден процесор AMD с 900Mhz честота на ядрата, а ти го сравняваш с 1.5Ghz AMD посочен в линка на HP-то? Защо сравняваш AMD 1.5Ghz ядро с Intel-ският Celeron N2830, който честотата му е до 2.41Ghz, а стоковата му е 2.16Ghz? На база на какви неадекватни сравнения изкарваш посоченото от теб AMD по-производително от Intel-ският процесор, че и много по-хладно? HP лаптоп, особено с AMD - никога. Фатална грешка, заради която много ще се страда. Само мазохистите си купуват HP. Въобще на HP лаптопите в потребителският клас на нищо не приличат. Като ми докарат такова за ремонт, направо ми се повдига.

Ами явно не си ме разбрал ...

Сравних информация, предоставена от notebookcheck, където мисля, че максимално точно при тестовете!

Lenovo B590 с 2020M(близък до този, който бе посочен от автора на темата) и HP 255 с по-слаб AMD...

Няма точно ревю на HP-то с A4-5000, но видях 5-6 тествани модела от този сайт с точно този процесор и макс температура, която е отчетена, не надвиши 60 градуса, което ми се вижда доста ниска, ако сравним точно този 2020M (или 2030М). 

А и още един плюс за този процесор е ниска консумация на енергия - 15W с/у 35W на 2020М(2030М)

A,  N2830 въобще не го взимам в предвид - слаб е колкото някои процесори от преди 5-6 години... Въпреки че и този модел вдига температури около 70 градуса при макс натоварване!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По тази логика, че AMD A4-5000 или AMD A4-5200 /единия е с 1,5Ghz другия на 2,0 Ghz/ са много по-производителни, от това недоразумение Селерона. ;)  Като в повечето случай, изпреварват и Интела 2020М и 2030М. :wink12: Към колета пуснал темата. Спри се на лаптоп, с някой от тези два АМД процеосра. Има ги в диапазона до 600 лв. И няма да съжаляваш. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Спри се на лаптоп, с някой от тези два АМД процеосра. Има ги в диапазона до 600 лв. И няма да съжаляваш.

Глупости. AMD в лаптоп означава мъка и главоболия.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Глупости. AMD в лаптоп означава мъка и главоболия.

:D :D :D  По-добре си запази вицовете за други. Колегата ще си реши сам, какво да вземе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По-добре си запази вицовете за други. Колегата ще си реши сам, какво да вземе.

Вицовете са на база на дългогодишен опит и наблюдения в диагностика и ремонт на AMD - платформа базирани преносими компютри. Не знам дали имаш диплома по бране на домати, пъпеши или краставици, но аз съм си чупил главата с такива боклуци.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вицовете са на база на дългогодишен опит и наблюдения в диагностика и ремонт на AMD - платформа базирани преносими компютри. Не знам дали имаш диплома по бране на домати, пъпеши или краставици, но аз съм си чупил главата с такива боклуци.

В случая ти си подвластен на предразсъдъци... А, какви са фактите за A4-5000:

- може би най-добра производителност в този ценови сегмент;

- ниска консумация на енергия, ако го сравняваме с Intel процесори с подобна производителност - само 15W;

- смазващо ниските температури при макс. натоварване, ако се равнява с Intel подобни - около и под 60 градуса.

Като последното е най-важното за живота на един лаптоп!

Мисля, че когато фактите говорят, всички трябва да замълчим!

EDIT

Малко сега да помогнем на автора - цени на лаптопи с A4-5000!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В случая ти си подвластен на предразсъдъци... А, какви са фактите за A4-5000:

...Мисля, че когато фактите говорят, всички трябва да замълчим!

...Малко сега да помогнем на автора - цени на лаптопи с A4-5000!

Intel постигат същата производителност(и по-добра) с TDP от 7.5W. А ценовият сегмент е на low end компютрите. Така че не знам как по-точно "помагаш" на автора, но не ти се получава.

Авторе, сам си прецени дали да си купуваш еднократен компютър/еднодневка, особено с AMD.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Intel постигат същата производителност(и по-добра) с TDP от 7.5W. А ценовият сегмент е на low end компютрите. Така че не знам как по-точно "помагаш" на автора, но не ти се получава.

Авторе, сам си прецени дали да си купуваш еднократен компютър/еднодневка, особено с AMD.

Какво ми ги котираш тези запоени за дъното процесори? :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво ми ги котираш тези запоени за дъното процесори? :)

Ти колко често сменяш процесор на лаптоп? А, между другото - A4-5000 е с BGA монтаж. Пак запоен.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ти колко често сменяш процесор на лаптоп? А, между другото - A4-5000 е с BGA монтаж. Пак запоен.

Тук ме хвана на тясно ... Не бях го видял това! Е, значи автора за предпочитане да бяга от тези лаптопи, защото при високи температури в дълг план, знаем какво става! :(

Тогава към автора - ако не са ти проблем 50 лв., по-добре купи HP PROBOOK 450 H0W53EA /600 лв/

А и чиспета позволява доста ъпгрейди - чак до 4-ядрените i7 Ivy Bridge! :)

Виж тук подобно - Intel HM76 Cpu Upgrade

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тук ме хвана на тясно ... Не бях го видял това! Е, значи автора за предпочитане да бяга от тези лаптопи, защото при високи температури в дълг план, знаем какво става!

Пак те питам - Ти КОЛКО често правиш ъпгрейд на процесор на лаптоп? А посоченият Probook може да се похвали, но с малко неща. За крайно ниският клас лаптопи около 500-600лв...
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пак те питам - Ти КОЛКО често правиш ъпгрейд на процесор на лаптоп? А посоченият Probook може да се похвали, но с малко неща. За крайно ниският клас лаптопи около 500-600лв...

Ами точно този, от който в момента пиша... HP 630 A6F41EA с Intel Celeron B815 при покупката... и вече от 2 години е с Intel i5-2520m(купен за 100 лв. тогава)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами точно този, от който в момента пиша... HP 630 A6F41EA с Intel Celeron B815 при покупката... и вече от 2 години е с Intel i5-2520m(купен за 100 лв. тогава)

Браво. Ама докато е в гаранция не можеш да правиш промени по конфигурацията му от този тип. А когато изтече гаранцията, моделът често вече е остаряла платформа или оръфан, при условие че знаем качеството на боклуците за 500лв.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, какъв е този спор за лаптоп струващ колкото един таблет нисък към среден клас?! За 550лв. нещата са ясни. За тези пари аз бих си взел нещо на база АРМ. Ненапразно от Интел се напъват в тази посока.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване