Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Недостатъци на мениджърите на пароли

Препоръчан отговор

Какви са недостатъците на мениджърите на пароли? Всички знаем какви са предимствата им, но ми е интересно да разбера дали сте се сблъсквали с проблеми - например при загуба на мастър паролата, хакване или други главоболия. Кой е предпочитаният от Вас мениджър на пароли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 58
  • Създадено
  • Последен отговор

Какви са недостатъците на мениджърите на пароли? Всички знаем какви са предимствата им, но ми е интересно да разбера дали сте се сблъсквали с проблеми - например при загуба на мастър паролата, хакване или други главоболия. Кой е предпочитаният от Вас мениджър на пароли?

Главоболия не съм имал. Ползвам Sticky Password Pro 6 имам и портативна версия на програмата за ползване на други компютри.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един доста стар ... виц.

Седи админът, съкрушен, разбита е рут паролата на сървъра, а той си говори, чешейки кучето си зад ухото:

- Да се и аз у .... админа, да сложа за парола името на кучето си.Не, не си виновен gz-24-nu-5t

Иначе проблеми не съм имал - ползвам си KeePass и още едно -две неща за важните места. Примерно - смс нотификация за някой сайтове.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз използвам KeePassx,особено ми харесва това че е мултиплатформен. Досега проблеми не съм имал.

И като си сложа портабъл на една флашка ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И като си сложа портабъл на една флашка ...

Взе ми думите от устата :) Моят е портабъл и изобщо го няма инсталиран в ОС.Където и да отида си имам всичките пароли,е друг е въпроса че е не бих ги отворил на публичен компютър но е хубаво че си ги имам в джоба.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Взе ми думите от устата :) Моят е портабъл и изобщо го няма инсталиран в ОС.Където и да отида си имам всичките пароли,е друг е въпроса че е не бих ги отворил на публичен компютър но е хубаво че си ги имам в джоба.

Хубаво е да си направиш копие някъде - на сървър, в поща или където решиш, на kdbx файла. И да го обновяваш периодично.

Може да му смениш името, разширението, но ти ще си знаеш какво е. Иначе ако финишира флашката ...

А за работа в публични мрежи - то ясно че тогава няма да си ровиш интернет банкирането - си има "кодове за еднократен достъп".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Lastpass - преимущества - напълно автоматична - при промяна на парола, при попълване...

Не се налага да обновяваш бази с данни по флашки и различни компютри...

Точно синхронизирането между отделни компютри и устройства е проблема на останалите менаджери на пароли...

При всяка промяна на парола (а аз на някои сайтове променям пароли - по няколко пъти на месец) не бих се радвал с другите алтернативи да променям бази с данни и ключове постоянно... Само заради тази причина се отказах от keepass, иначе я изпробвах...

Въпреки че Lastpass е онлайн базирана не съм чувал за изтекли пароли на хора (е, не съм и търсил усърдно де).

Проблеми има - естествено при забравяне на главната парола - тогава и от сайта не могат да я възстановят  и да ти върнат данните (поне така казват)...

Недостатък на Lastpass - платена е за мобилни устройства.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Lastpass - преимущества - напълно автоматична - при промяна на парола, при попълване...

Не се налага да обновяваш бази с данни по флашки и различни компютри...

Точно синхронизирането между отделни компютри и устройства е проблема на останалите менаджери на пароли...

При всяка промяна на парола (а аз на някои сайтове променям пароли - по няколко пъти на месец) не бих се радвал с другите алтернативи да променям бази с данни и ключове постоянно... Само заради тази причина се отказах от keepass, иначе я изпробвах...

Въпреки че Lastpass е онлайн базирана не съм чувал за изтекли пароли на хора (е, не съм и търсил усърдно де).

Проблеми има - естествено при забравяне на главната парола - тогава и от сайта не могат да я възстановят  и да ти върнат данните (поне така казват)...

Недостатък на Lastpass - платена е за мобилни устройства.

Прав си - аз този проблем съм го решил така - KeePass записва файла с паролите само на едно място, след това обаче това място е в папката на GoogleDrive и променения файл е на всички шернати устройства.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Sticky Password 7 версия синхронизира паролите на сървара си. Също така и KPM на Kaspersky Lab ;)  Може да се съгласиш може и да си ги пазиш ти.

Има си и портативна версия и бачка без грешка. Скоро имаше промо за година и нищо чудно пак да има отново.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прав си - аз този проблем съм го решил така - KeePass записва файла с паролите само на едно място, след това обаче това място е в папката на GoogleDrive и променения файл е на всички шернати устройства.

Това решение е приемливо, ама като ще ги качваш в интернет пространството, така или иначе, то по-добре да е с lastpass.

Ами като решиш да смениш парола - трябва да промениш сам (ръчно) записа във файла с паролите на KeePass.

Това са операции отнемащи минутка (отваряне на гдрайв, отваряне на файла, създаване на нова парола, копирания, поставяния) - не е кой знае каква кушия, но при lastpass това го няма въобще.

Sticky Password 7 версия синхронизира паролите на сървара си. Също така и KPM на Kaspersky Lab  ;)  Може да се съгласиш може и да си ги пазиш ти.

Има си и портативна версия и бачка без грешка. Скоро имаше промо за година и нищо чудно пак да има отново.

Стики - не съм пробвал още, но ще...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това решение е приемливо, ама като ще ги качваш в интернет пространството, така или иначе, то по-добре да е с lastpass.

Ами като решиш да смениш парола - трябва да промениш сам (ръчно) записа във файла с паролите на KeePass.

Това са операции отнемащи минутка (отваряне на гдрайв, отваряне на файла, създаване на нова парола, копирания, поставяния) - не е кой знае каква кушия, но при lastpass това го няма въобще.

Всеки си работи както му е удобно. При смяна на някаква парола - и без друго стара трябва да я ползвам. Отварям KeePass, взимам сегашната, влизам в сайта , пиша стара парола, генерирам нова, пиша я два пъти в сайта (за да я приеме) - когато ми каже че паролата е сменена - затварям записа в KeePass и накрая, когато затварям програмата - саве.

Въпрос на нагласа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1Password

Предимства - работи на MAC, Windows, iOS, Android. Бърза и лесна синхронизация между отделните устройства. Лесен backup и restore. Нямам проблеми.

Недостатък - платена (ако това изобщо е недостатък)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1Password

Предимства - работи на MAC, Windows, iOS, Android. Бърза и лесна синхронизация между отделните устройства. Лесен backup и restore. Нямам проблеми.

И да си разкарвам паролите из интернет?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така е. Всички методи имат слаби места в интернет пространството.

Още повече ако самите сайтове не са добре защитени - там е слабото място.

В смисъл, колкото и добре да са защитени базите и локалните файлове с пароли  с разни и многослойни алгоритми за криптиране (независимо дали ползваме менажери за пароли или попълваме ръчно силни пароли) може примерно да се прихване трафика при хакнат сайт, или изцяло да се извадят потребителските данни - и пак си прецакан.

Не знам, поне аз така разсъждавам. Ползвам менажер просто заради улеснението и по-силните и различни пароли, които се използват така.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какви са недостатъците на мениджърите на пароли? 

Какъвто е и недостатъка - да си държиш всички ключове на една връзка и да вземеш, че да я загубиш (или пък да ти я откраднат) !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1Password

Втори недостатък (частен случай) - аз не работя с MAC, iOS, Android.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм със Sticky Password, към момента не съм открил недостатъци.

Аз също, но открих. От време на време синхронизацията я с Опера, я с Хрома се загубва. След няколко дена се появяват обновления и нещата се оправят. Все пак е неудобство и ако разчиташ само на тоя Sticky Password, доста може да се поизмъчиш с някой сайт. Освен това не работи със старата Опера. Или поне аз не мога да го подкарам сега.  Друго което ме дразни, че понякога и с дни мога да се ровя за нещо което търся в тая програма, но да не мога да го открия. Например и до днес не мога да махна някои ненужни login,  защото просто не откривам начин как да стане това. А нямам нерви и време да се занимавам само с тая  програма. Искам просто да си върши работата, не да ме кара да чета томове ръководства. И още един голям недостатък, който явно аз не мога да настроя, защото е тъпо да няма решение - някои сайтове автоматично попълват паролата и автоматично влизам в тях. И ако имам няколко логина, примерно в abv  за различни пощи, то ме хвърля в първата. Аз излизам, пак се опитвам да отворя страницата и пак ме хвърля в първата поща :) Игра на нерви, докато го изпреваря тоя меринджей. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Друго което ме дразни, че понякога и с дни мога да се ровя за нещо което търся в тая програма, но да не мога да го открия. Например и до днес не мога да махна някои ненужни login,  защото просто не откривам начин как да стане това. А нямам нерви и време да се занимавам само с тая  програма. Искам просто да си върши работата, не да ме кара да чета томове ръководства.

d69855bf3db3347b3b6b0738acc2d584.jpg

И още един голям недостатък, който явно аз не мога да настроя, защото е тъпо да няма решение - някои сайтове автоматично попълват паролата и автоматично влизам в тях. И ако имам няколко логина, примерно в abv  за различни пощи, то ме хвърля в първата. Аз излизам, пак се опитвам да отворя страницата и пак ме хвърля в първата поща :) Игра на нерви, докато го изпреваря тоя меринджей.

1afd33cd3062145e42c0453d1da2f3f1.jpg

Не е нужно да се четат томове ръководства. Толкова е явно,че ще ви извади очите. Просто трябва да се отворят настройките и да се избере съответният потребител и оттам да се изтрие или редактира профила. Кое му е сложното?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

d69855bf3db3347b3b6b0738acc2d584.jpg

1afd33cd3062145e42c0453d1da2f3f1.jpg

Не е нужно да се четат томове ръководства. Толкова е явно,че ще ви извади очите. Просто трябва да се отворят настройките и да се избере съответният потребител и оттам да се изтрие или редактира профила. Кое му е сложното?

Напротив. Стана явно преди 2 дни, откак се обнови програмата и почна отново да поддържа Chrome. Това лято какво ли не правих, но тия опции ги нямаше. Или аз не можех да намеря. А както казах, нямам време да се занимавам с тая програма, която е толкова объркана в менютата си, както и mozilla thunderbird. Да, добра си е програмата въпреки недостатъците и и я ползвам, ама ето, преди няколко дена отказа да се логва автоматично с Chrome. Почнаха едни преинсталации на браузера и загубих часове. Исках да се логна в YouTube, но както често се случва не помня имейли и пароли. Затова всичко си записвам черно на бяло за такива случаи. да де, ама загубих часове в мъки да накарам тая програма да си инсталира добавка. Не ще и не ще. И нещеш ли, след 2 дена обновление. Ей там е проблема на тая програма - трябва ти време за четене на ръководството или поне разучаване на опциите. Ама аз имам 100 програми на компютъра си. Я си представи, че трябва да разучавам всички тях? Ами аз имената им не помня коя за какво и налучквам, какво остава да назубрям менютата? Затова една програма трябва да бъде проста, подредена и с отлично цветово оформление което да не дразни, но и да не е като тетрадка на първолак. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опциите са си там от  две години :D  Всеки има право на избор и като не му харесва нещо да не го ползва ама да се твърди,че няма такива настройки или са забутани някак не става. Табовете са затова да се отварят. помощното ръководство е за това да се чете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прав си, много си прав

Всеки има право на избор и като не му харесва нещо да не го ползва ...

с едно уточнение - аз търся, пробвам и после ползвам първото което ми върши работа. Когато установя проблеми - търся следващото.

Основен принцип (11 божа заповед) - нещо, което работи, не се (п)оправя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване