Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Не тръгва интернетът прикачен към Virtualbox?

Препоръчан отговор

Здравейте.

Имам инсталиран debian 64 без графична среда за тестове на virtualbox, но не мога да настроя да има интернет и на двете машини, понеже се опитам да се свържа с FileZilla с дебиан-а, но не открива нищо… Адаптер 1: Само хост | Адаптер 2, 3, 4: без връзка.

Какво ли не опитах и не става… дайте идеи… 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Имам инсталиран debian 64 без графична среда за тестове на virtualbox, но не мога да настроя да има интернет и на двете машини, понеже се опитам да се свържа с FileZilla с дебиан-а, но не открива нищо… Адаптер 1: Само хост | Адаптер 2, 3, 4: без връзка.

Какво ли не опитах и не става… дайте идеи… 

Дай скрийншот на параметрите на виртуалната машина.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Направи мост между LAN(или WiFi) адаптера на компютъра и мрежовия адаптер на VirtualVox

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво засягат параметрите, поставени на виртуалката? Направих го на мостов адаптер, не подкарва нета. Вече не съм с рутер, тъй като гръмна от гръмотевиците. Да го направя ли за всеки случай така?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво засягат параметрите, поставени на виртуалката? Направих го на мостов адаптер, не подкарва нета. Вече не съм с рутер, тъй като гръмна от гръмотевиците. Да го направя ли за всеки случай така?

Шерни връзката от физическия адаптер към виртуалния на бокса. Настрой си мрежата, както си искаш от виртуалния адаптер и му дай опцията само хост. После в дебиан си сложи статичен адрес и това е, тряба да имаш пинг от реалната към гост. Това би трябвало да ти свърши работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опиши го с по-прости думи… на мен ми трябва интернет и върху физическия и виртуалния. На дебиан-а съм без графична среда

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опиши го с по-прости думи… на мен ми трябва интернет и върху физическия и виртуалния. На дебиан-а съм без графична среда

Ще търпиш малко критика, когато искаш да е наготово, а може и да ти е полезна. Колко по-просто от това да го опиша? То когато човек се захваща с нещо започва от научаването на азбуката с А и Б, а не почва да чете „Война и мир“ на Толстой. И защо си мислиш, че съм ти дал решение, при което няма да имаш нет и на двете машини? Второ това, че нямаш графична среда не значи, че не можеш да му сетнеш статични ИП адреси. Разбрах ти условието прекрасно. И сега малко разяснения: Хост = реалната машина и Гост = виртуална. Физически адаптер е = на лан картата на компа и тя се вижда в мрежовите връзки. Виртуален адаптер е този, който когато си инсталират виртуалбокса се е инсталирал най-вероятно с него. И той се вижда в мрежовите връзки. То си те пита, ама явно си го пропуснал. Та какво точно имам предвид. Щом не си зад рутер, имаш известен проблем с получаването на нет на Госта, ама сега не ми се обяснява подробно защо. При това положение имаш няколко решения, но за да не задавам допълнителни въпроси  и да разтягаме темата, реших да ти дам най-простото такова работещо. Сега следва да се опиташ да помислиш как да ги направиш нещата, след този ми пост, като гледаш по-предния ми. Така ще научиш нещо ново и полезно. А ние си оставаме тук, ако решиш да питаш пак и се затрудниш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Принципно след като споделиш  връзката (м/у другото направи ли го?) от физическия адаптер към  виртуалния, той ще вземе адрес по поразбирана за windows-a 192.168.137.1 и маска 255.255.255.0, после в опциите избираш да е "адаптер само-хост" и вече двете машини ще имат интернет. Не е задължително обаче да използваш такава мрежа. Може да си зададеш каквато ти се иска. Ако го оставиш така, Гост машината по DHCP ще има адрес 192.168.137.ххх Ако сетваш статичен слагай, какъвто си избереш от 192.168.137.2 до 192.168.137.254, маска 255.255.255.0

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вашите обяснения - първо съвсем схематично, после - такива, че и аз се замислих - това така ли го правя, не ли?

Ще търпиш малко критика, когато искаш да е наготово, а може и да ти е полезна. Колко по-просто от това да го опиша? То когато човек се захваща с нещо започва от научаването на азбуката с А и Б, а не почва да чете „Война и мир“ на Толстой. И защо си мислиш, че съм ти дал решение, при което няма да имаш нет и на двете машини? Второ това, че нямаш графична среда не значи, че не можеш да му сетнеш статични ИП адреси. Разбрах ти условието прекрасно. И сега малко разяснения: Хост = реалната машина и Гост = виртуална. Физически адаптер е = на лан картата на компа и тя се вижда в мрежовите връзки. Виртуален адаптер е този, който когато си инсталират виртуалбокса се е инсталирал най-вероятно с него. И той се вижда в мрежовите връзки. То си те пита, ама явно си го пропуснал. Та какво точно имам предвид. Щом не си зад рутер, имаш известен проблем с получаването на нет на Госта, ама сега не ми се обяснява подробно защо. При това положение имаш няколко решения, но за да не задавам допълнителни въпроси  и да разтягаме темата, реших да ти дам най-простото такова работещо. Сега следва да се опиташ да помислиш как да ги направиш нещата, след този ми пост, като гледаш по-предния ми. Така ще научиш нещо ново и полезно. А ние си оставаме тук, ако решиш да питаш пак и се затрудниш.

Не съм съгласен напълно с подчертаното - ето етапите на създаване на нова машина

Това е крайния екран, след създаването на нова машина.

Чак след това се отварят настройките и се задава да е включен ли съответния адаптер, къде и как да е закачен и т.н.

Ето моите - всички възможни са активни

https://lh3.googleusercontent.com/EVDsQpjCq8yeGcmz74uroxDpKJiI2pTPF8gTdB2KFUg=w317-h227-p-no

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо вижте IP адреса на мрежовата карта, през която влиза интернет в компютъра:

Start->Search->cmd->ipconfig /all->Enter. Намерете

IPv4 Address. . . . . . . . . . . : XXX.XXX.XXX.XXX(Preferred)

и си го запишете няъде.

Направете моста по видеото по-долу

https://www.youtube.com/watch?v=OFLtw0uxDYY

и след създаването на моста, променете настройката му за TCP/IPv4:

Въведете горния IP адрес, натиснете 4 пъти клавиш TAB, въведете 8.8.8.8, отново TAB, въведете 8.8.4.4 и натиснете ОК

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вашите обяснения - първо съвсем схематично, после - такива, че и аз се замислих - това така ли го правя, не ли?

Не съм съгласен напълно с подчертаното - ето етапите на създаване на нова машина

Това е крайния екран, след създаването на нова машина.

Чак след това се отварят настройките и се задава да е включен ли съответния адаптер, къде и как да е закачен и т.н.

Ето моите - всички възможни са активни

Схематично, но конкретно и повече от ясно, 100% работещо решение. Това, което обясних се прави точно за 10 сек. и всичко заспива. Съгласен или не, с моето обяснение, то не променя верността му, но и мисля, че не си ме съвсем разбрал. Аз не говорех за стъпките след като вече витруалбокс е инсталиран. Говорех за и по време на инсталацията на .exe файла VirtualBox (надявам се сега е по-ясно) И когато казвам виртуален мрежов адаптер, имaм предвид този, който се вижда в Windows Network Connections, a не тези на гост ОС

П.П. Едно подсещане около подкарването на нета . Зачетете се в постовете на автора. Той не е зад рутер! По всяка вероятност е с публичен ип адрес, а това би трябвало да ви говори вече защо не са му се получавали нещата до сега.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Схематично, но конкретно и повече от ясно, 100% работещо решение. Това, което обясних се прави точно за 10 сек. и всичко заспива. Съгласен или не, с моето обяснение, то не променя верността му, но и мисля, че не си ме съвсем разбрал. Аз не говорех за стъпките след като вече витруалбокс е инсталиран. Говорех за и по време на инсталацията на .exe файла VirtualBox (надявам се сега е по-ясно) И когато казвам виртуален мрежов адаптер, имaм предвид този, който се вижда в Windows Network Connections, a не тези на гост ОС

П.П. Едно подсещане около подкарването на нета . Зачетете се в постовете на автора. Той не е зад рутер! По всяка вероятност е с публичен ип адрес, а това би трябвало да ви говори вече защо не са му се получавали нещата до сега.

М-да, за и по време ... това го бях приел че вече е станало. Понякога говорим за едно и също нещо с различни думи, понякога - за различни неща с почти еднакви.

Но пак си мисля, че независимо с или без рутер - щом "вкара" нет на реалния адаптер, след това само трябва да закачи виртуалния към реалния.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Но пак си мисля, че независимо с или без рутер - щом "вкара" нет на реалния адаптер, след това само трябва да закачи виртуалния към реалния.

Има разлика дали ще е с или без рутер, съществена в неговата ситуация.

В какъв смисъл "трябва да закачи виртуалния към реалния"? Това не го разбрах :)

Въпрос 2, след всички мостове и подобни, кажете ми в крайна сметка Гост операционната система, демек Дебиан-а какво ИП ще има? Хайде да речем, че аз съм в грешка! Решета ми я тая задачка, за да ме убедите...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос 2, след всички мостове и подобни, кажете ми в крайна сметка Гост операционната система, демек Дебиан-а какво ИП ще има? Хайде да речем, че аз съм в грешка! Решета ми я тая задачка, за да ме убедите...

Не разбрах какво искаш да те убеждават - фактите

след рутер ... 

DHCP Clients List

Client Name   Assigned I

хост - 1 адаптер   192.168.0.102

хост - 2 адаптер   192.168.0.101

виртуално PC       192.168.0.103

Хоста е под линукс, виртуалката - Win7

Това е от рутера. Във "Центъра  за мрежи ..." на Win-а обаче ви показва по-други числа

две успешни конекции с IP-та 192.168.0.103 и 192.168.0.110 и

една неуспешна с IP 192.168.137.1

ето и картата

post-75456-0-05621300-1413058489_thumb.j

Упс. Това IP - 192.168.137.1 беше зададено ръчно и затова ... Направих го на автоматично свързване и таблицата с IP-тата е

Client Name     Assigned IP
Aspire-7715Z   192.168.0.102   - хост
Aspire-7715Z   192.168.0.101   - хост
peca-Š             192.168.0.100
j-PC                  192.168.0.103   - Гост
Aspire-7715Z   192.168.0.104   - хост
j-PC                  192.168.0.105   - Гост
а картата
post-75456-0-57363100-1413060188_thumb.j
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах какво искаш да те убеждават - фактите

след рутер ... 

DHCP Clients List

Client Name   Assigned I

хост - 1 адаптер   192.168.0.102

хост - 2 адаптер   192.168.0.101

виртуално PC       192.168.0.103

Хоста е под линукс, виртуалката - Win7

Това е от рутера. Във "Центъра  за мрежи ..." на Win-а обаче ви показва по-други числа

две успешни конекции с IP-та 192.168.0.103 и 192.168.0.110 и

една неуспешна с IP 192.168.137.1

ето и картата

attachicon.gifКарта.jpeg

Упс. Това IP - 192.168.137.1 беше зададено ръчно и затова ... Направих го на автоматично свързване и таблицата с IP-тата е

Client Name     Assigned IP
Aspire-7715Z   192.168.0.102   - хост
Aspire-7715Z   192.168.0.101   - хост
peca-Š             192.168.0.100
j-PC                  192.168.0.103   - Гост
Aspire-7715Z   192.168.0.104   - хост
j-PC                  192.168.0.105   - Гост
а картата

Много напъни за нищо!

Не схващаш май картинката, а на мен не ми се обяснява. К'ви факти, какви неща, не те разбирам.

Който иска не подскача, а чете и се учи, за това сме тука. Можеше поне да се опиташ да осмислиш постовете ми, преди да се опитваш да ми доказваш каквото и да е било. И сега пак ще се опитам да те накарам да помислиш, като ти задам въпрос. 1-во и основно, правиш ли разлика между частно и публично ип адресно пространство? После без да те насочвам с повече въпроси, ще цитирам един пост на автора, на който аз непосредствено след това съм отговорил и дал решението, с което ти явно не си съгласен. А в последваш мой пост след въпрос на автора уточних, защо съм дал такова решение.

ето поста:

п.едит: И още един жокер. В мой пост №13 съм болднал важна част.

И сега пак следва: Гост операционната система, демек Дебиан-а какво ип трябва да има, за да работи нета на него и на реалната при тези обстоятелства?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Явно искаш да продъжим дискусията ...

п.едит: И още един жокер. В мой пост №13 съм болднал важна част.

И сега пак следва: Гост операционната система, демек Дебиан-а какво ип трябва да има, за да работи нета на него и на реалната при тези обстоятелства?

При инсталиране на VitualBox се инсталира Virtual Host-Only Network, който присъства в списъка с мрежовите връзки. Нали това имаш предвид.

Демек - във външната мрежа ще се вижда като втора машина. И провайдъра трябва да резервира второ IP ?

Току що си инсталирах VB и една машинка. Пуснах само един адаптер - с мостова връзка към локалната връзка (физическата ланка). В "центъра за мрежи ..." ми дава, че "Virtual Host-Only Network" няма интернет достъп, а виртуалната машина има нет - в момента пиша от там.

Упс - забравих картинката

post-75456-0-91247000-1413208066_thumb.j

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При инсталиране на VitualBox се инсталира Virtual Host-Only Network, който присъства в списъка с мрежовите връзки. Нали това имаш предвид.

Да

.....И провайдъра трябва да резервира второ IP ?

На верен път си... :)

Току що си инсталирах VB и една машинка. Пуснах само един адаптер - с мостова връзка към локалната връзка (физическата ланка). В "центъра за мрежи ..." ми дава, че "Virtual Host-Only Network" няма интернет достъп, а виртуалната машина има нет - в момента пиша от там.

Упс - забравих картинката

attachicon.gifКонф на мр вр.JPG

И пак в грешна посока.

Ти си зад рутер, а автора на темата не е! В това е съществената разлика! Твоя рутер прави така наречения NAT и затова виртуалната ти машина не се нуждае от второ публично ИП, а работи с частните адреси, които се раздават в мрежата ти, а рутера се грижи за останалото.

В неговата ситуация, доставчикът му раздава един публичен адрес по всяка вероятност и той е зает от физическия адаптер (лан картата), и нейният MAC. Сега тук ще се опитам да го обясня възможно най-просто, въпреки че не е съвсем точно. Дори и от VirtualBox да се зададе опцията мост към този физически адаптер, виртуалната ОС и нейният мрежови адаптер остават с друг МАC, а за да достъпва Интернет се нуждае от ип ( в случая публичен) адрес, защото нали сме на мост опцията. Ако в мрежата на доставчика работи DHCP сървър, няма MAC филтри и се направи мост м/у мрежовия адаптер на Хост машината и Virtual Host-Only Network и се зададе адаптер само хост, на теория нета по този начин би тръгнал, но такъв доставчик няма. Ако се водим от ясните неща, че в една мрежа (било публична или частна) не може да има два еднакви МАC адреса, както и едно и също ип, то е ясно защо той не получава нет на машината дори и когато е с тези всички мостове. Това можеш и сам да тестваш при теб на място. Виж си ип-то на Хост машината и задай същите статични записи на Гост и ще разбереш.

При това положение, (както и казах) има няколко варианта за решение, но какво предложих аз. За да върви нет и на двете машини Хост и Гост, нещо трябва да NAT-ва. Ако пича от настройки на виртуалната машина избере NAT опцията, няма проблем и ще си има нет на всякъде. Да ама по подразбиране NAT във Виртуалбокса е от друга мрежа 10.0.2.0/24 а той иска да достъпва машината чрез Filezilla инсталирана по всяка вероятност на Хоста и това няма как да стане лесно. Трябваше тука да се обяснява, настрой си NAT, пренасочвай портове и т.н и то стана дълга и широка. За това му казах какво да направи с три клика, а windows щеше да се погрижи за останалото, защото при споделена връзка той по подразбиране слага мрежа 192.168.137.0/24 на адаптора, към който е споделен нета. Възползвайки се от тези възможности, споделяме нета, който получава физическият адаптер на Хоста към виртуалния "Virtual Host-Only Network" и го използваме един вид като NAT, който да дава частен ип адрес на виртуалната ОС, за да има тя достъп до интернет и същевременно с това Хоста вече може да достъпва Гост машина по адрес от мрежа 192.168.137.0/24

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В неговата ситуация, доставчикът му раздава един публичен адрес по всяка вероятност и той е зает от физическия адаптер (лан картата), и нейният MAC. Сега тук ще се опитам да го обясня възможно най-просто, въпреки че не е съвсем точно. Дори и от VirtualBox да се зададе опцията мост към този физически адаптер, виртуалната ОС и нейният мрежови адаптер остават с друг МАC, а за да достъпва Интернет се нуждае от ип ( в случая публичен) адрес, защото нали сме на мост опцията. Ако в мрежата на доставчика работи DHCP сървър, няма MAC филтри и се направи мост м/у мрежовия адаптер на Хост машината и Virtual Host-Only Network и се зададе адаптер само хост, на теория нета по този начин би тръгнал, но такъв доставчик няма. Ако се водим от ясните неща, че в една мрежа (било публична или частна) не може да има два еднакви МАC адреса, както и едно и също ип, то е ясно защо той не получава нет на машината дори и когато е с тези всички мостове. Това можеш и сам да тестваш при теб на място. Виж си ип-то на Хост машината и задай същите статични записи на Гост и ще разбереш.

Това го разбрах сам преди доста време - когато се мъчех да шарна нет на две машини без рутер.

Направих това, което мога. В офиса е през рутер. В квартирата - единия комп е дърво, втория е с друг МАС и не приема. BTW - как се сменя МАС на машина с Уин ??

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...BTW - как се сменя МАС на машина с Уин ??

От properties на адаптора > configure > таба advancet > network address и от дясно на value задаваш стойността.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От properties на адаптора > configure > таба advancet > network address и от дясно на value задаваш стойността.

При мен е Localli Administered Address

Ей, ама голям си .... Кроманьонец.    :beer:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване