Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Soviet Soldier

Препоръка относно нова разплащателна сметка

Препоръчан отговор

Здравейте! Обмислям да си открия нова разплащателна сметка ,в която да заделям пари за по-мащабни покупки. Моля препоръчайте ми банка ,в която условията са най-изгодни.
За сега съм се насочил към ОББ. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Обмислям да си открия нова разплащателна сметка ,в която да заделям пари за по-мащабни покупки. Моля препоръчайте ми банка ,в която условията са най-изгодни.

За сега съм се насочил към ОББ. 

Виж как са нещата и в ДСК.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами зависи какво точно разбираш под "най-изгодни условия".

Имам сметки в няколко банки, ползвам интернет банкиране и т.н., Определено предпочитам услугите на УниКредит, но изборът е чисто субективен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм за ЦКБ! Имаш дебитна карта за плащане в виртуални магазини- visa електрон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи откъде ще получаваш пари.

Бил съм в UniCredit Bulbank - там нямаш месечна такса за поддръжка на сметката, затова пък нямаш онлайн-банкиране (за да имаш, трябва да откриеш още една спестовна сметка, вече с такси, като отказът им да ми предоставят такова беше и една от двете причини да се махна от тях); таксата за получаване на пари от чужбина за физически лица е 7 евро, за юридически - 0,1 процент от получената сума, но не по-малко от 10 евро, и това на всяко получаване на някаква сума. Нямаш такса за теглене от техни банкомати и банкомати на Allianz.

В момента съм в Allianz - там таксата ти за поддръжка като физическо лице е 1,20 лв. на месец, а като юридическо - 7 лв. без разпечатка и 10 лв. с разпечатка. Получаването на сума във валута от чужбина ти коства 5,01 лв. като физическо и 25 лв. като юридическо лице. Интернет-банкирането ти е безплатно, но вече за да го ползваш, трябва или да имаш квалифициран електронен подпис, или да закупиш от тях един генератор на пинове на цена 12 лв. (еднократно). Условията по сметката се променят едностранно и без никакво предупреждение, като обикновено става дума за вдигане на таксите за теглене и поддръжка. Теглиш от банкомати на Allianz и UniCredit Bulbank безплатно (имат си някакво споразумение); предават ти данните на застрахователното си дружество без да те питат, после въпросното дружество ти досажда с "изгодни" оферти за застраховки по телефона, които "не можеш да сключиш на място в местния застрахователен клон". Картата ти по подразбиране е Maestro, с която имаш право да правиш интернет-разплащания, но при поискване могат да ти издадат и Visa Electron.

Ходил съм и съм разпитвал за условията за получаване на суми във валута, тъй като основно получавам плащания от чужбина, а не от България, затова пък искам да си ползвам сметката като разплащателна в лева. Оказа се, че сумарно най-изгодни условия за това към момента предлага Allianz (има банки без такса за получаване на превод във валута, но те пък наваксват от други таксички и такси - Societe Generale, например, които имат висока такса за обслужване и... три различни вида такси за ползване на онлайн-банкиране). Което не означава, че утре това няма да се промени.

И в двата случая за лихвата изобщо не си заслужава да говорим - по-малко от 0,5%. Получавал съм някакви смешни стотинки лихва.

Така че hlevoust е прав - всичко е субективно и зависи как смяташ да я ползваш тая сметка в края на краищата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз ползвам услугите на ... вече не помня колко банки. Най-добри условия ми предлага от Santander (освен това са най-голямата банкова група в Еврозоната.)

От българските - всяка има добри и не-толкова добри страни.

ДСК също издават Visa Virtual. Имат може би най-много клонове, вкл. работещи в събота и неделя.

Алианц - при тях имам сметка от 2005. Интернет банкирането ми е само със сертификат - без токен или ел. подпис. Скоро ми смениха картата - новата е Visa Electron без да съм претендирал, безконтактна, без въвеждане на ПИН до 20 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Алианц - при тях имам сметка от 2005. Интернет банкирането ми е само със сертификат - без токен или ел. подпис. Скоро ми смениха картата - новата е Visa Electron без да съм претендирал, безконтактна, без въвеждане на ПИН до 20 лв.

Само със сертификат ще ти работи още месец и една седмица (до 1 декември) и после - токен или подпис... И аз смених карта, но на мен ми издадоха ново Maestro (не съм и искал друго).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има значение и дали получаваш заплатата си в дадена банка, за което ти се отпускат и някои други "благинки", до които иначе няма достъп. Но така или иначе, предпочитам основно чужди банки - УниКредит, Райфайзен, Сосиете..., стига да не са гръцки - Алфа, Пиреус. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Райфайзен не е ли също гръцка? 

Аз не държа на електронното банкиране и управление на финансите чрез интернет. Предпочитам наложните платежи. Таксите при транзакции от банкомати на други банки ме интересуват ,и евентуално преводи от държави извън ЕС. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Райфайзен не е ли също гръцка? 

Принципно е австрийска, централата им е във Виена, макар че за банките никога нищо не е сигурно. 

Не плащам такси за транзакции от който и банкомат в Европа да тегля с дебитната си карта от УниКредит, а само някаква едноцифрена (5-6 лв) годишна такса, но съм преференциален клиент. Не знам как стои въпросът за нови клиенти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има значение и дали получаваш заплатата си в дадена банка, за което ти се отпускат и някои други "благинки", до които иначе няма достъп. Но така или иначе, предпочитам основно чужди банки - УниКредит, Райфайзен, Сосиете..., стига да не са гръцки - Алфа, Пиреус. 

Че те кои останаха български - след КТБ ?

Банка                                                                               Националност на собственика

РАЙФАЙЗЕН БАНК                                                                    Австрия

СИБАНК                                                                                          Белгия

БЪЛГАРСКА БАНКА ЗА РАЗВИТИЕ                                     България

ИНВЕСТ БАНК                                                                              България

ИНТЕРНАШЪНЪЛ АСЕТ БАНК                                            България

КОРПОРАТИВНА ТЪРГОВСКА БАНКА                               България / Оман

ОБЩИНСКА БАНКА                                                                  България

ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА ФИБАНК                  България

ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА БАНКА                              България

ЧПБ „ТЕКСИМ“                                                                            България

АЛИАНЦ БАНК БЪЛГАРИЯ                                                     Германия

ПРОКРЕДИТ БАНК                                                                     Германия

АЛФА БАНКА – КЛОН БЪЛГАРИЯ                                        Гърция

БАНКА ПИРЕОС                                                                          Гърция

ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА                                        Гърция

БЪЛГАРО-АМЕРИКАНСКА КРЕДИТНА БАНКА АД         Ирландия /Кайманови острови

УНИКРЕДИТ БУЛБАНК                                                            Италия

IB РЕГИОНАЛНА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА                  Латвия

СИТИБАНК КЛОН СОФИЯ                                                       САЩ

НЛБ БАНКА СОФИЯ                                                                   Словения

ТЕ-ДЖЕ ЗИРААТ БАНКАСЪ – КЛОН СОФИЯ                    Турция

ТЪРГОВСКА БАНКА Д                                                                Турция

БАНКА ДСК                                                                                   Унгария

МКБ ЮНИОНБАНК                                                                    Унгария

БНП ПАРИБА С.А. – КЛОН СОФИЯ                                       Франция

ЕМПОРИКИ БАНК,CREDIT AGRICOLE GROUP                 Франция

СОСИЕТЕ ЖЕНЕРАЛ ЕКСПРЕСБАНК                                   Франция

ING БАНК                                                                                       Холандия

ЮРОБАНК И ЕФ ДЖИ БЪЛГАРИЯ                                        Холандия / Гърция / Кипър

ТОКУДА БАНК АД                                                                        Япония

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

СПИСЪК НА ЛИЦЕНЗИРАНИТЕ БАНКИ И КЛОНОВЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИ БАНКИ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

http://bnb.bg/BankSupervision/BSCreditInstitution/BSCIRegistrers/BS_CI_REG_BANKSLIST_BG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

МКБ вече не съществува - Първа инвестиционна я купи и вече са слети. Офисите им също са преименувани.

Колкото до таксите - UniCredit за теглене от банкомат на друга банка беше между 2 и 3 лв. В Allianz е 0,80 и 0,96 лв. (засега други такси за теглене не съм срещал).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ги следя в детайли, не ми се налага, но таблицата не е актуална - МКБ ЮНИОНБАНК не съществува от около 1 година, купи я ПИБ. Имах някаква незначителна сума там, която стоеше там от 2-3 години, а дебитната ми карта беше изтекла и не я поднових. Не знаех за промяната, научих съвсем случайно. Оказа се, че ме били уведомили писмено (обикновено писмо, пропаднало кой знае къде, ако изобщо е изпратено) за промяната и ми издали нова карта, за която и не подозирах дори...

В крайна сметка си закрих сметката и получих парите, но трябваше да ходя 6-7 пъти (що за банка е, след като работи до 17 ч с клиенти, а аз дотогава съм на работа) и ми отне близо 2 месеца.

П.П. Засякохме се тук с Ванката с еднакви постове :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък не разбирам банковата технология в БГ, не вземат леко скъсани банкноти в евро, където с тях в целия ЕС няма проблеми

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък не разбирам банковата технология в БГ, не вземат леко скъсани банкноти в евро, където с тях в целия ЕС няма проблеми

Какво се чудиш - те едно време на доларите, ако имаше дупчици от карфици не ти вземаха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво ти скъсване - в някои банки не щат да изкупуват прегъвани банкноти, камо ли пък с повреди по тях... Но в чужбина си вървят безпроблемно, та се старая да не връщам случайно непохарчените чужди пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...