Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ifconfig: командата не е открита

yogle

Препоръчан отговор

ifconfig: командата не е открита, това ми връща при написване на ifconfig в терминал

[email protected]:~$ ifconfig
bash: ifconfig: командата не е открита
[email protected]:~$ sudo ifconfig
[sudo] password for anna: 
sudo: ifconfig: command not found

С madbox съм ако има някакво значение, а терминала е lxterminal

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

su

ifconfig

sudo ifconfig

В крайна сметка - net-tools инсталирани ли са ?

Благодаря след инсталиране на net-tools работата се оправи

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ifconfig е вече минало, в повечето дистрибуции вече се използва ip .

ifconfig

ip link show

ip addr show

ifconfig wlan0 up

ip link set wlan0 up

ifconfig wlan0 down

ip link set wlan0 down

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Оффтопик :

ifconfig is deprecated? I must have been living in a cave

Както се е изразил един в serverfault.Тъкмо свикнеш на нещо и те хоп го променят.Аз даже и под Windows някой път вместо ip пиша ifconfig.След време ще трябва да свикваме и с новите имена на интерфейси които идват със systemd.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ifconfig и некои други като iwconfig, netstat са от net-tools пакета, по който от одавна не се работи.

Тези същите програми от net-tools за заменени от iproute2 и команди от типа на ip iw и ss ....

Пакета net-tools все още може да бъде намерен във хранилищата на дистрибуциите, но за негова сметка е набутан по съвременен такъв iproute2.

За това докато свикваме  :D

alias ifconfig='echo ifconfig is deprecated, use ip instead'
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ifconfig и некои други като iwconfig, netstat са от net-tools пакета, по който от одавна не се работи.

Тези същите програми от net-tools за заменени от iproute2 и команди от типа на ip iw и ss ....

Пакета net-tools все още може да бъде намерен във хранилищата на дистрибуциите, но за негова сметка е набутан по съвременен такъв iproute2.

За това докато свикваме  :D

alias ifconfig='echo ifconfig is deprecated, use ip instead'

Само не разбирам, защо изхода от новите команди, трябваше да е толкова грозен, сравнен в ifconfid? Явно вече е модно :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен има повече логика в новите команди отколкото в старите.

net-tools          iproute2

========================

arp              ip n (ip neighbor)

ifconfig       ip a (ip addr), ip link, ip -s (ip -stats)

iptunnel      ip tunnel

iwconfig      iw

nameif        ip link, ifrename

netstat       ss, ip route (for netstat-r), ip -s link (for netstat -i), ip maddr (for netstat-g)

route          ip r (ip route)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен има повече логика в новите команди отколкото в старите.

net-tools          iproute2

========================

arp              ip n (ip neighbor)

ifconfig       ip a (ip addr), ip link, ip -s (ip -stats)

iptunnel      ip tunnel

iwconfig      iw

nameif        ip link, ifrename

netstat       ss, ip route (for netstat-r), ip -s link (for netstat -i), ip maddr (for netstat-g)

route          ip r (ip route)

То за логика и повече информация, не казвам нищо, просто самият резултат от старите команди изглежда по-подреден някак си в терминала. Има си отстъп, които поне при мен го няма в iproute2. Говоря за ip командата, сравнена в ifconfig.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Net-tools ще се ползват поне още десет години. Няма значение, дали ще бъдат инсталирани по подразбиране или трябва да се добавят след инсталацията. Не знам, кои са тези повечето дистрибуции. В Debian, Ubuntu, Fedora и Open SUSE са включени по подразбиране. Може би са повечето от неизвестните.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

малко offtopic

Що пък отново намесихте systemd в iproute2?
iproute2 си го има от много време насам. Има си много подробно в нета, какви са промените, кое е оптимизирано, кое ползва директно call-ове към и каква е разликата в бързодействието.
И мен ми е малко кофти, щото съм свикнал да пиша ifconfig, ама ip цомандите са много по-симислени, имат си шорт синтаксис и всичко е стакнато в едно.
Аз не мога да схвана защо се пъчите всички постоянно срещу промените? Много ясно, че нещата ще се изменят *nix е мислен преди 40 години. Защо като някой реши да прави нещо ново всички скачат и хейтят? - имплементацията примерно на systemd в момента може да не е съвсем ОК, ама го сравнявате с неща дето са бачкали 20 г. и нагоре. 

Между другото, хейта, който го има в момента със systemd, можете да се разровите в стари форуми и да видите, какво е било при излизането на sysvinit, схемата е същата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Net-tools ще се ползват поне още десет години. Няма значение, дали ще бъдат инсталирани по подразбиране или трябва да се добавят след инсталацията. Не знам, кои са тези повечето дистрибуции. В Debian, Ubuntu, Fedora и Open SUSE са включени по подразбиране. Може би са повечето от неизвестните.

Дистрибуции като Centos 7 , Fedora, Archlinux

[1]https://www.archlinux.org/news/deprecation-of-net-tools/

[2]  http://wiki.centos.org/Manuals/ReleaseNotes/CentOS7

цитат от Know_Issues секцията.

Commonly used utilities such as ifconfig/netstat have been marked as deprecated for some considerable time and the 'net-tools' package is no longer part of the @core group so will not be installed by default. Use nmcli c up ifname $interface to get your network up and running and use yum to install the package if you really need it. Kickstart users can pull in the net-tools package as part of the install.

И относно съществуването му не съм много сигурен че ще стигне чак до 10 години.

Но това едва ли някой сега може да каже.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Абе то, че ще се support-ва още - сигурно. Примерно в CentOS6-цато го има по default,пък там support-a е 10 годишен ( макар, че има и iproute2 там ).
И все пак 100% няма да се развива, или развитието му ще е много ограничено. По-скоро ми мирише на написване на wrapper над iproute2 ( междудругото не съм наясно дали и в момента не работи така. )

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро ми мирише на написване на wrapper над iproute2 ( междудругото не съм наясно дали и в момента не работи така. )

Не работи така и няма да работи така, защото вече го пробваха и не стана. Освен това някои неща от net-tool все още не могат да бъдат заменени, но пък iproute2 и net-tools могат да си съжителстват без никакъв проблем - problem solved.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дистрибуции като Centos 7 , Fedora....

Не вярвай на всичко, което четеш http://s19.postimg.org/htsywvbqr/Screenshot_from_2014_10_28_19_41_48.png

Проверявай сам.

В CENT OS 7, net-tools са включени по подразбиране. Не ми се пуска диск с Fedora 20 за да стигна до същият резултат. Имам достатъчно. Тествам почти всяко издание на Fedora, когато излезе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не вярвай на всичко, което четеш http://s19.postimg.org/htsywvbqr/Screenshot_from_2014_10_28_19_41_48.png

Проверявай сам.

В CENT OS 7, net-tools са включени по подразбиране. Не ми се пуска диск с Fedora 20 за да стигна до същият резултат. Имам достатъчно. Тествам почти всяко издание на Fedora, когато излезе.

Oк де, така да е :) сигурно във живият образ на dvd-то е включен.

Относно това на кое да вярвам, цитата ми бе от уикито на CentOS, и подробностите за новият релийз 7.

А самото уики е ъпдейтнато за последен път на October 10, 2014.

Отдръпвам се от спора :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Спор няма. Живият образ е инсталационен. Проблемите за които пишат са с минималните инсталации и са от години. Просто net-tools не се инсталират там, защото не си ги избрал. При изборът на пакети, потребителят не знае, че ще му трябват и после се чуди, защо не стартира командата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Спор няма. Живият образ е инсталационен. Проблемите за които пишат са с минималните инсталации и са от години. Просто net-tools не се инсталират там, защото не си ги избрал. При изборът на пакети, потребителят не знае, че ще му трябват и после се чуди, защо не стартира командата.

Ок но когато излезна cENTOS 7 той нямаше минимална инсталация, а само живи образи CD/DVD.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване