Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Нулиране на БИОС чрез джъпмера на дъното

Препоръчан отговор

Мога ли да повредя нещо дънната платка и БИОС-а, ако преместя джъмпера за нулиране на БИОС-а, докато компютъра е включен в тока. В смисъл самия компютър да е изключен, но да не му е изваден кабела на захранването. Изобщо трябва ли да се изключва компютъра от захранването, когато се мести джъмпера на БИОС-а.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

12V батерия

3V.

Изобщо трябва ли да се изключва компютъра от захранването, когато се мести джъмпера на БИОС-а.

Да. Не ровичкай из компютър, който е включен към захранване.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мога ли да повредя нещо дънната платка и БИОС-а, ако преместя джъмпера за нулиране на БИОС-а, докато компютъра е включен в тока. В смисъл самия компютър да е изключен, но да не му е изваден кабела на захранването. Изобщо трябва ли да се изключва компютъра от захранването, когато се мести джъмпера на БИОС-а.

Да, желателно е компютърът да е разкачен от мрежово захранване. Нищо, че е изключен. Като се махне кабелът, е добре да се натисне бутонът за включване за няколко секунди. И чак тогава да се мести джъмпърът в позиция за нулиране на BIOS настройите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 месеца по-късно...

Здравейте ,нужен ми е съвет .  Ситуацията е доло горе следната.  Разполагам с доста стар компютър и мисля,че се налага да резетвам BIOS . При стартиране последните няколко пъти имаше проблеми с детектването на хардуера( единият път дори не детектна видеото) Проверих в техническата документация на motherboard`a ми който е nFORCE4-A754 (v1.0) и реших да резетвам чрез JUMPERa ,а не като махна батерията (за вторият способ разбрах от форумите) Не ми стана ясно дали предварително трябва да снемя защитата на BIOSa  ми ,която също е на JUMPER (BIOS Protect). Другото което не ми е ясно какво трябва да правя след като резетна BIOSA . Според спецификацията той трябвало сам да детектне хардуера който е прикачен.Трябва ли да настройвам дата и час .Преди да резетна трябва ли да отстраня всички компоненти от дъното - RAM ,HDD,CD Видео карта CPU. След резета в каква последователнот да започна да ги монтирам : CPU ,RAM Видео карта HDD CD.  Ако искам да сменя процесорът задължително ли трябва да резетна BIOSA за да го детектне. В моментът съм с AMD Sempron 2800+ 64bit а имам АМD Athlon 3200+ (Rev.CG)  и AMD Athlon3400+ (Rev.CG).

Това е сайтът на Motherboard`a :  http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?CategoryID=1&DetailID=501&DetailName=Feature&MenuID=24&LanID=0 (да не се счита за реклама )

Премахването на остатъчното статично електричество е задължително - и съветът е да е е натискане на Power бутона (добър съвет, тъкмо се чудех от къде да взема мост към произволна маса,но сега съм улеснен - освен ако не я оплета пак някаква)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цяло чудо си е, че това дъно още работи !

По въпроса ти : нищо не сваляш от дъното, просто изключваш захранването и местиш джъмпера, за да нулираш Биос-а ( това става и като извадиш батерийката на дъното за 5 мин), след това ( след включването в напрежението) и стартиране на компютъра, трябва да влезеш в Биос-а и да си настроиш датата и часа. Що се отнася до смяната на процесори , просто провери в сайта на произовдителя на дъното ти, твоят Биос, който е на дъното ти, кои процесори поддържа. Ако посочените процесори присъстват в списъка с поддържани процесори, няма никакъв проблем да си смениш и процесора. Ако Биос-а ти, не поддържа процесора , необходимо е да флашнеш дъното с нов Биос ( ако изобщо има такъв ) , поддържащ съответния процесор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цяло чудо си е, че това дъно още работи !

По въпроса ти : нищо не сваляш от дъното, просто изключваш захранването и местиш джъмпера, за да нулираш Биос-а ( това става и като извадиш батерийката на дъното за 5 мин), след това ( след включването в напрежението) и стартиране на компютъра, трябва да влезеш в Биос-а и да си настроиш датата и часа. Що се отнася до смяната на процесори , просто провери в сайта на произовдителя на дъното ти, твоят Биос, който е на дъното ти, кои процесори поддържа. Ако посочените процесори присъстват в списъка с поддържани процесори, няма никакъв проблем да си смениш и процесора. Ако Биос-а ти, не поддържа процесора , необходимо е да флашнеш дъното с нов Биос ( ако изобщо има такъв ) , поддържащ съответния процесор.

Защо да е чудо? А и навремето ECS се водеха жълтурковци, но сравнително качествени. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отделеното време и внимание . Дъното работи.  И добре ,че е така защото в близките няколко месеца (а може би и година) ново няма да мога да си взема.   Значи след резета само дата и час и останалото BIOSa трябва сам да го свърши . Разбрах. А относно до процесора - BIOSa подържа процесорите които съм изброил . Интересува ме кога да  резетна BIOSa - преди да сменя процесора или след това?

Цокъла  трябва ли да е свободен по време на резета ?  Ако BIOSa не е резетнат ще дектне ли новият процесор след подмяната ?

Процесорът мога да го подменя ,но не съм сигурен дали ще бъде детектнат и затова питам  каква  последователност да спазя за да  нямам много ядове .     (а и флопи нямам а през USBто сигурно ще омажа нещо)

http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?CategoryID=1&DetailID=501&DetailName=Feature&MenuID=24&LanID=0 това е дъното  (да не се счита за реклама)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отделеното време и внимание . Дъното работи.  И добре ,че е така защото в близките няколко месеца (а може би и година) ново няма да мога да си взема.   Значи след резета само дата и час и останалото BIOSa трябва сам да го свърши . Разбрах. А относно до процесора - BIOSa подържа процесорите които съм изброил . Интересува ме кога да  резетна BIOSa - преди да сменя процесора или след това?

Цокъла  трябва ли да е свободен по време на резета ?  Ако BIOSa не е резетнат ще дектне ли новият процесор след подмяната ?

Процесорът мога да го подменя ,но не съм сигурен дали ще бъде детектнат и затова питам  каква  последователност да спазя за да  нямам много ядове .     (а и флопи нямам а през USBто сигурно ще омажа нещо)

http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?CategoryID=1&DetailID=501&DetailName=Feature&MenuID=24&LanID=0 това е дъното  (да не се счита за реклама)

И какво ще правиш през usb не разбрах.И тоз ресет на биос колкото го мислиш.Дърпаш кабела и сменяш позицията на джъмпера за 5 секунди и после обратно.Като сменяш процесора не е нужно да правиш тая процедура.На стария ми компютър като не го пускам дълго време и ми пише new CPU has been insterted in your system без да е пипан дори :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване