Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Как да избера UPS?

sten90

Препоръчан отговор

Пробвах с някакви калкулатори - на Eaton и на APC, но или аз искам твърде много(30 минути работа), или не въвеждам правилно някои данни и накрая ми предлагат някакви професионални модели за по над 2000 лв. А освен капацитета/мощността има и разни други подробности, от които си нямам понятие - някои са важни, други безполезни, а сигурно ще има и такива, които да избягвам...

Освен монитора и компютъра(от горния ред на подписа ми), искам да захранвам рутер и NAS D-Link DNS-345 с 4 харддиска. Някои хора искат да има захранване докато си затворят отворените документи и др. Мен това не ме притеснява толкова - повечето съвременни офис и чертожни програми имат някакъв аутосейв - аз обаче понякога прехвърлям някакво количество информация и вчера се случи точно тогава да спре тока.

Засега съм се насочил към този и този модел. Търся мнения за тях, предложения за по-подходящи и най-вече общи насоки - на кое да обърна внимание при избора. Бюджета мисля да е до около 300 лв. или малко повече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвах с някакви калкулатори - на Eaton и на APC, но или аз искам твърде много(30 минути работа), или не въвеждам правилно някои данни и накрая ми предлагат някакви професионални модели за по над 2000 лв. А освен капацитета/мощността има и разни други подробности, от които си нямам понятие - някои са важни, други безполезни, а сигурно ще има и такива, които да избягвам...

Освен монитора и компютъра(от горния ред на подписа ми), искам да захранвам рутер и NAS D-Link DNS-345 с 4 харддиска. Някои хора искат да има захранване докато си затворят отворените документи и др. Мен това не ме притеснява толкова - повечето съвременни офис и чертожни програми имат някакъв аутосейв - аз обаче понякога прехвърлям някакво количество информация и вчера се случи точно тогава да спре тока.

Засега съм се насочил към този и този модел. Търся мнения за тях, предложения за по-подходящи и най-вече общи насоки - на кое да обърна внимание при избора. Бюджета мисля да е до около 300 лв. или малко повече.

Искате много, обикновено UPS се смятат за 5 до 10 минути работа. Така че или минавате на скъпа техника или се отказвате от идеята

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи за тези пари няма смисъл. Изглежда по-евтиният(евентуално безплатен) вариант ще е да ползвам специална програма за прехвърляне на файлове, която да може да продължава процеса оттам, докъдето е стигнал при изключването.

Акумулатор (200AH) от трактор или камион и UPS над 100VA.

Предполагам, че предложението е толкова сериозно, колкото и моите изисквания...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи за тези пари няма смисъл. Изглежда по-евтиният(евентуално безплатен) вариант ще е да ползвам специална програма за прехвърляне на файлове, която да може да продължава процеса оттам, докъдето е стигнал при изключването.

Предполагам, че предложението е толкова сериозно, колкото и моите изисквания...

Много разумно решение. Помислете за rsync. Не знам дали NAS-а го поддържа, но би било много удобно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много разумно решение. Помислете за rsync. Не знам дали NAS-а го поддържа, но би било много удобно

Това изобщо не изключва ползата от UPS. Спирането на тока, докато прехвърляте информация си е лоша работа. Със сигурност е по-добре изрично да се прекрати и после да се продължи. Ей за това служат UPS-ите.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това изобщо не изключва ползата от UPS. Спирането на тока, докато прехвърляте информация си е лоша работа. Със сигурност е по-добре изрично да се прекрати и после да се продължи. Ей за това служат UPS-ите.

Принципно да, но конкретно rsync е доста добър протокол и може да "понесе" даже и такива случки, както и да автоматизира процеса. Разбира се, би било много добре NAS-а и компютъра да се спрат нормално а не директно от шалтера :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няколко години ползвам този, но малко по-мощна версия - 600W, ако не ме лъже паметта. Държи цял компютър с AMD FX-8350, Radeon 6850 1GB, два харддиска, няколко вентилатора, 23-инчов монитор и още куп дреболии за нужните Ви 30-ина минути. NAS с 4 харддиска, ако не е самоделен и на базата на някоя ужасно стара и енергийно неефективна платформа, не би следвало да изисква много ватове. Рутерът в случая е незначителен консуматор. Машината от подписа ти не е електрическа ламя - вижте какво ще Ви каже AIDA64 относно моментното потребление. Така ще сметнете каква точно непрекъсваемо захранване Ви трябва. Иначе, моделите, на коите се спирате, са читави.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няколко години ползвам този, но малко по-мощна версия - 600W, ако не ме лъже паметта. Държи цял компютър с AMD FX-8350, Radeon 6850 1GB, два харддиска, няколко вентилатора, 23-инчов монитор и още куп дреболии за нужните Ви 30-ина минути. NAS с 4 харддиска, ако не е самоделен и на базата на някоя ужасно стара и енергийно неефективна платформа, не би следвало да изисква много ватове. Рутерът в случая е незначителен консуматор. Машината от подписа ти не е електрическа ламя - вижте какво ще Ви каже AIDA64 относно моментното потребление. Така ще сметнете каква точно непрекъсваемо захранване Ви трябва. Иначе, моделите, на коите се спирате, са читави.

Изглежда това ме "връща в играта". Не знам дали да се радвам, или да се притеснявам, че и от следващата заплата ще трабва да отделя една сериозна сума. :)

Да допуснем, че капацитета и мощността са достатъчни ако не за 30, поне за 20+ минути - при прехвърляне на файлове се натоварват най-много два от дисковете, в краен случай мога да изключа и монитора. Това ме подсеща за друго - за някакво устройство видях опция да изключва неактивната периферия - надявам се, че това не засяга сървъра(който си заспива след съответното време) или поне трябва да може да се регулира от софтуера...

Интересно ми е как стои въпроса с шума. Вентилатора постоянно ли работи? Забелязва ли се на фона на сравнително тих компютър? Мисля, че за някакво устройство видях да пише шум 42 децибела на 1 м разстояние - това не ми говори много...

И още нещо - трябва ли да гледам за формата на изходното напрежение, или в този клас всички са еднакви?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...

Интересно ми е как стои въпроса с шума. Вентилатора постоянно ли работи? Забелязва ли се на фона на сравнително тих компютър? Мисля, че за някакво устройство видях да пише шум 42 децибела на 1 м разстояние - това не ми говори много...

И още нещо - трябва ли да гледам за формата на изходното напрежение, или в този клас всички са еднакви?

Ето тук има примерна таблица по която да разберете на какво отговарят 42 децибела

http://www.microbuzzer.com/sound-decibels-db-of-the-meaning-of.shtml

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Относно препоръчания от мен модел - да, за жалост перката се чува. Решението е да се сложи в друга стая, за да се елиминира този ефект.

За изходното напрежение нямайте грижа, в случая е синусоида, няма синхроници. Няма да Ви съсипе оборудването. Нарочно дирих дълго, преди да взема точно това непрекъсваемо захранване, тъй като съм страдал от некачествени такива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Относно препоръчания от мен модел - да, за жалост перката се чува. Решението е да се сложи в друга стая, за да се елиминира този ефект.

Как точно да стане това - трябва да търся по-дълги кабели?

И на двата модела пише 45 децибела - явно това е стандарта. Писах, че не ми е ясно реално какво означава това, защото го сравнявам с компютърните вентилатори, а тях ги пишат около 20 до 30 децибела...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И на двата модела пише 45 децибела - явно това е стандарта. Писах, че не ми е ясно реално какво означава това, защото го сравнявам с компютърните вентилатори, а тях ги пишат около 20 до 30 децибела...

Ако ти е толкова важна тишината, търси модел без вентилатор - примерно тези на APC в този клас са такива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този няма ли вентилатор - по средата между контактите?

Четеш ми коментарите, като дявола евангелието :D. Казах "в този клас" - отгоре линка е за 650VA, ти си дал 1100... Докъм 900VA на APC нямат - примерно моя е този:

http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BR900G%2DFR&total_watts=200

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами ти си имал предвид линка на Висоцки, а аз имах предвид моят. :) Всъщност си мислех, че в по-високия клас к.п.д. е по-високо и затова ще има по-малка нужда от охлаждане. Между другото на този модел, който ти показваш, също пише шум 45 децибела - явно е недоглеждане от тяхна страна. На мен обаче не ми върши работа, защото ми трябват четири изхода с постоянно захранване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами ти си имал предвид линка на Висоцки, а аз имах предвид моят. :) Всъщност си мислех, че в по-високия клас к.п.д. е по-високо и затова ще има по-малка нужда от охлаждане. Между другото на този модел, който ти показваш, също пише шум 45 децибела - явно е недоглеждане от тяхна страна. На мен обаче не ми върши работа, защото ми трябват четири изхода с постоянно захранване.

Всъщност не е недоглеждане - това е шумът, когато е на батерия - "бръмчи" си. Но едва ли е чак такъв фактор за теб - все пак ще се случва по изключение. Което ме подсеща че вероятно и при EATON-а е така - шумът на вентилаторите сто на сто е по-слаб - 40тина децибела са си баячко.

Относно 4-те изхода - дал съм грешен линк. Този е моя. Те са едно и също нещо с различни изходи. Между другото винаги можеш да си вържеш и разклонител. Броят консуматори не е важен, само общата им мощност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само при On-Line моделите ли батерията се използва постоянно? Ако батерията/вентилатора вдигат шум само, когато има извънредна ситуация - мога да го приема наистина.

В този или друг форум преди време пак бях разпитвал за UPS и някой спомена, че не било желателно да се използва разклонител след устройството. Все пак това, което пишеш изглежда логично.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Една стена и една дупка в нея, колкото да мине кабел, вършат прекрасна работа. Непрекъсваемото захранване е в едната стая, компютърът и всичко, което то поддържа - в другата. Има софтуер за управлението му, така че нямате да имаш проблеми. Трябват Ви точно три жици: на едната - компютърът, на другата - всичко останало с един разклонител, третата - USB връзката за управление.

Само при On-Line моделите ли батерията се използва постоянно? Ако батерията/вентилатора вдигат шум само, когато има извънредна ситуация - мога да го приема наистина.

В този или друг форум преди време пак бях разпитвал за UPS и някой спомена, че не било желателно да се използва разклонител след устройството. Все пак това, което пишеш изглежда логично.

Онлайн моделите са безобразно скъпи и не си струват за домашно ползване. Перката се включва с повече обороти при екстремна ситуация, сиреч когато прекъсне мрежовото захранване и останете само на UPS. Относно ползването на разклонител - всеки UPS има ясно разписани параметри, в това число и максимални ампери на всеки от изходите (те често са групирани 2 по 2 в това отношение). Ако не надвишавате цифрите, всичко ще бъде наред. Гледайте и пиковите мощности - някои устройства имат висок стартов ток (принтери, да речем). Такива включвайте направо в мрежата и не се кахърете, че ще останат без ток някога.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само при On-Line моделите ли батерията се използва постоянно?

Да. Моделите в класа към който би трябвало да се насочиш, т.е. line-interactive, ползват батерията само ако напрежението на мрежата излезе извън параметрите на вградения регулатор на напрежението - обикновено са доста широки примерно от 180 до 260 волта или нещо такова.

Ако батерията/вентилатора вдигат шум само, когато има извънредна ситуация - мога да го приема наистина.

Ами за вентилатор не знам от личен опит, не съм ползвал такъв, иначе само когато е на батерия има шум.

Като цяло е така, но основно защото производителите си връзват гащите - самия UPS има един вид разклонител и обикновено потребителят иска да сложи разклонител, защото се изкушил да набучи де що има неща на него. Както виждаш в този случай - един и същ UPS има разновидности с 2х3 и 2х4 гнезда - заради размера им главно. Тоест е предвиден да се вържат 4 консуматора на изхода, естествено с подходящ (за консуматорите) разклонител.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за съдействието.

Ако се сетя нещо друго, ще пиша пак.

П.П. Принтер нямам - само скенер(захранва се директно от USB) и всъщност повечето време дори не е включен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Здравейте.

Снощи по никое време пак спря тока(за втори път този месец) и това отново ме подсети, че трябва да си взема UPS(видеокартата може да почака). :) По принцип се насочих към този модел, но във Вали попаднах на това чудо. Първият ми въпрос е някой има ли впечатления от самата фирма(Mustek) - изглежда че точно Вали са им представител или нещо такова? Втори въпрос - за тези устройства има ли значение, че едното е от 2012 г., а другото е по-ново(предполагам от 2013)? Питам, защото едното е 2000 VA/1200 W, а другото - 1100 VA/660 W и въпреки това според данните при 120 W товар и двете ги дават, че ще изкарат по около 40 минути. От к.п.д.-то ли може да се получи такава разлика?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Размених няколко писма с човек от един магазин - писа ми да проверя точно колко е мощността на компонентите, които искам да захранвам. Трябват ми някои пояснения по този въпрос.

Монитор U2713HM - max 100 W(на макс. яркост, със саундбар и др.), normal 42 W - приемам, че е 40 W(мисля че е и по-малко)

Рутер TP-Link 1043ND - не можах да намеря точна мощност, пише 12V, 1,5A - приемам, че е 20 W

NAS D-Link DNS-345 - пише max 53W, sleep 13,5W - първото сигурно е с 4 работещи диска, реално ще работят едновременно до два - приемам 25 W

7 харда по около 6 вата средно - 45 вата(като имам предвид, че и тук няма да са натоварени всички дискове едновременно)

процесор A10-6700 - TDP 65 W - правилно ли е да използвам тази стойност?

Дотук за горните неща получавам 195 W. Какво още трябва да добавя - памет 2х4 GB DDR3/1600, самото дъно харчи ли допълнително?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Размених няколко писма с човек от един магазин - писа ми да проверя точно колко е мощността на компонентите, които искам да захранвам. Трябват ми някои пояснения по този въпрос.

Монитор U2713HM - max 100 W(на макс. яркост, със саундбар и др.), normal 42 W - приемам, че е 40 W(мисля че е и по-малко)

Рутер TP-Link 1043ND - не можах да намеря точна мощност, пише 12V, 1,5A - приемам, че е 20 W

NAS D-Link DNS-345 - пише max 53W, sleep 13,5W - първото сигурно е с 4 работещи диска, реално ще работят едновременно до два - приемам 25 W

7 харда по около 6 вата средно - 45 вата(като имам предвид, че и тук няма да са натоварени всички дискове едновременно)

процесор A10-6700 - TDP 65 W - правилно ли е да използвам тази стойност?

Дотук за горните неща получавам 195 W. Какво още трябва да добавя - памет 2х4 GB DDR3/1600, самото дъно харчи ли допълнително?

Не бих заложил и 5 пари на точността на тази сметка... кпд на захранването, т.н. NAS-a ако се продава без дискове му дават мощността без тях. Ако имаш DVD - 10-15W без да го ползваш изобщо (тия дето правят DVD-тата или драйверите за тях трябва да се разстрелват, колкото ток са прахосали в световен мащаб) Вентилатори... примерно 80мм е към 2W. (обаче като сложих 2 пред харддисковете и общата ми консумация падна!)

Докато не премериш, можеш само да предполагаш грешката ти може да е до +/- 50%

Но бих допуснал, че един UPS с номинал 400W ще ти държи към 10мин, поне.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление нямам идея откъде да заема от онези устройства за измерване на консумацията през щепсела.

Благодаря, че ме подсети за вентилаторите. Имам 2х120 мм и 2х140 мм. Доколкото виждам, всички са по 1,2 Вата. Ще приема 10 Вата общо за вентилаторите. За захранването пише typically 85% - ще го смятам 80%. Така за периферните устройства получавам около 125 Вата, а за компютъра - 169 Вата(доста приблизително).

Иска ми се ако спре тока когато съм започнал да прехвърлям файлове от компа към сървъра, да издържи 20-тина минути...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване