Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Съвет за избор на лаптоп втора ръка

Препоръчан отговор

Здравейте, след като успешно ме убедиха, че няма смисъл да си ъпгрейдвам "реликвата", реших да се огледам за лаптоп втора ръка, ето този EliteBook ми е хванал окото за сега, очаквам вашите предложения и благодаря на обърналите внимание :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво е да напишеш за какво ще го ползваш? Ако е за някакъв спец. софтуер - кой... ако е за игри - изброй няколко!

Лъскав или матов екран ... Помисли, дали 14.1-инчов диспей ще ти се струва леко мъничък...

И най-вече - макс. бюджет!

Иначе за Елитбука ... доста ниска цена е! Питай ги да не би да е в лошо козметично състояние?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Разгледай ето тука, има доста хубави предложения:

http://forum.laptop.bg/index.php?s=46876747aad5254a7e06fbc89d1c934b&showforum=4

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Разгледай ето тука, има доста хубави предложения:

http://forum.laptop.bg/index.php?s=46876747aad5254a7e06fbc89d1c934b&showforum=4

Ама без гаранция ... а и виждам там не малко модели с видеокарти, които винаги дефектират!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма да го мъча с тежки програми, за игри чат-пат, но няма да са кой знае какви, най-тежката вероятно ще бъде TES V: Skyrim. Иска ми се екрана да е матов, но няма да е болка за умиране ако не е, цената - гледах го същия модел във квантсервиз с категория А състояние, пък и този модел не е от най-новите. Относно големината... не съм особенно сигурен колко искам да е голям, като се замисля тези 14 инча ще ми малеят, но едва ли ще намеря нещо с тези характеристики, което да е 17 инча, на тази цена. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ама без гаранция ... а и виждам там не малко модели с видеокарти, които винаги дефектират!

Не всички имат гаранция, а и няма как да имат. Както виждаш моделите не са толкова нови, а доста са и внос от чужбина. Ако предложиш нещо конкретно в този бюджет с тези характеристики, че и с гаранция - давай !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, след като успешно ме убедиха, че няма смисъл да си ъпгрейдвам "реликвата", реших да се огледам за лаптоп втора ръка, ето този EliteBook ми е хванал окото за сега, очаквам вашите предложения и благодаря на обърналите внимание :)

горе-долу същия хардуер със съизмеримо качество на изработка -> Dell Latitude E6410 - 330лв.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето и две теми, които е хубаво да прочетеш

Тема1

Тема2

Е добре, прочетох ги, наясно съм, че трябва да направя тестове и т.н и т.н

Очаквам и предложения за лаптопи, горе долу в бюджета на елитбука :)

Едит:

горе-долу същия хардуер със съизмеримо качество на изработка -> Dell Latitude E6410 - 330лв.

Тези които се продават по форумите, не са ми много на оферта, защото няма опция за лизинг, а при мен малко трудно се получава събирането на повече от 100 лева :D Пък и казах, че 14 инча са ми малко ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като не казваш макс. бюджет, много затрудняваш! И непременно вземи лаптоп от магазин, който дава някаква гаранция(поне 6 месеца)...

Тук също можеш да видиш много интересни модели, но отново се насочи към Dell Latitude E6xxx, Lenovo Thinkpad T, HP Elitebook и Fujitsu: 

лаптопи втора ръка, Subincho

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като не казваш макс. бюджет, много затрудняваш! И непременно вземи лаптоп от магазин, който дава някаква гаранция(поне 6 месеца)...

Тук също можеш да видиш много интересни модели, но отново се насочи към Dell Latitude, Lenovo THinkpad, HP Elitebook и Fujitsu: 

лаптопи втора ръка, Subincho

За бюджета писах, че желая да е нещо около стойноста на елитбука ;) Естествено ще гледам за гаранция :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За бюджета писах, че желая да е нещо около стойноста на елитбука ;) Естествено ще гледам за гаранция :)

От линка горе, дето ти дадох към Subincho, виж Dell Latitude E5520 - доста здрава конструкция, 15.6-инчов диспей!

Може да е с i3 процесор, но е със същата производителност на i5 процесора от горепосочения от теб Elitebook... но най-важното е, че чипсета на този Latitude е по-нов(Intel HM 65) и поддържа най-бързата за сега SATA скорост, процесора може да се ъпгрейдва до 4-ядрен i7 Sandy Bridge, а видеокартата е далеч по-добра от тази на Elitebook-a... 

Но този i3 ще ти е напълно достатъчен поне за 2 години за напред! :)

И не на последно място - 1год. гаранция, което никак не е зле!

Има добра клавиатура и най-вече тя има подсветка и RAM-та е по-бърза от тази на Elitebook-a

EDIT

А ти тази игра  TES V: Skyrim на какъв комп си я играл? Не ми казвай, че си я играл на стария ти Dell XPS?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От линка горе, дето ти дадох към Subincho, виж Dell Latitude E5520 - доста здрава конструкция, 15.6-инчов диспей!

Може да е с i3 процесор, но е със същата производителност на i5 процесора от горепосочения от теб Elitebook... но най-важното е, че чипсета на този Latitude е по-нов(Intel HM 65) и поддържа най-бързата за сега SATA скорост, процесора може да се ъпгрейдва до 4-ядрен i7 Sandy Bridge, а видеокартата е далеч по-добра от тази на Elitebook-a... 

Но този i3 ще ти е напълно достатъчен поне за 2 години за напред! :)

И не на последно място - 1год. гаранция, което никак не е зле!

Има добра клавиатура и най-вече тя има подсветка и RAM-та е по-бърза от тази на Elitebook-a

EDIT

А ти тази игра  TES V: Skyrim на какъв комп си я играл? Не ми казвай, че си я играл на стария ти Dell XPS?

Да, този ми харесва, въпреки, че съм доста претенциозен относно марки и Делл не са ми фаворити... А случайно да го дават някъде на лизинг?

Стана ми смешно като видях Скайрийм и XPS-а в едно изречение :D Не разбира се, той служеше за Dungeon Keeper и старите NFS-та. Скайрийм играх на настолния компютър в нас и на настолния тук, не че те са кой знае какво :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами не прави генерални заключения за марките, а прaви такива само за отделните им модели... в случая говорим за бизнес клас лаптоп, не за потребителски такъв...

Иначе тази игра ще я играеш на този Latitude на 17-18 кадъра на Low...  :(

Тогава остава варианта да купиш лаптоп с отделна видеокарта, което в твоя бюджет и с твоите изисквания, изключва бизнес клас лаптоп и ще си вземеш някаква 2-килограмова пластмаса, която не се знае колко време ще издържи и то на такива натоварвания!

Така че аз съм до тук ... ако някой друг колега може да ти помогне, да ти дава линкове! :)

EDIT

С този нов бюджетен клас лаптоп, ще я играеш на около 35 кадъра на Low: Lenovo Essential B5400 59-423552

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами не прави генерални заключения за марките, а прaви такива само за отделните им модели... в случая говорим за бизнес клас лаптоп, не за потребителски такъв...

Иначе тази игра ще я играеш на този Latitude на 17-18 кадъра на Low...  :(

Тогава остава варианта да купиш лаптоп с отделна видеокарта, което в твоя бюджет и с твоите изисквания, изключва бизнес клас лаптоп и ще си вземеш някаква 2-килограмова пластмаса, която не се знае колко време ще издържи и то на такива натоварвания!

Така че аз съм до тук ... ако някой друг колега може да ти помогне, да ти дава линкове! :)

EDIT

С този нов бюджетен клас лаптоп, ще я играеш на около 35 кадъра на Low: Lenovo Essential B5400 59-423552

Колкото и абсурдно да звучи, но тази игра я играх на настолен със селерон на 1.8 гхз (едно ядро) с 2 гб рам и ейсъс EAH2600 на една идея под медиум и до колкото помня вървеше доста прилично, така че предположих, че на елитбука може и да върви поне на медиум? Другото което ме интересува, но отново забравих да спомена - искам да знам до каква степен ще може да се ъпгрейдва след време лаптопа, който ми предлагаш? Благодаря за вниманието, което ми отдели :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как се ъпгрейдва лаптоп (без да претендирам за професионална точност на фактите - целта е илюстративна):

Най-лесно се ъпгрейдват RAM памет и HDD/SSD. Няма да се спирам на тях, защото не са толкова решаващи за цялостната производителност на машината, а и контекста на питането ви е по-общ. 

Ъпгрейд на процесор:

1/ Проверява се чипсета на на дъното
2/ Проверява се какви процесори поддържа дъното
3/ Проверява се какъв е сокета на процесора и най-вече дали е запоен или не. Ако не е запоен смяната е по-лесна и евтина.
4/ Проверява се дали съществуващото охлаждане ще издържи по-мощен процесор. Доста често отговора е не.
5/ Ако има нужда от по-добро охлаждане се търси такова. Изобщо нямам информация как стоят нещата тук, но май-по-скоро няма да намерите.

6/ Проверява се и какво захранване трябва за процесора. Може да се окаже например, че зарядното не може да подава достатъчно ток за новият процесор или дори някакъв проблем с дъното.
7/ Ако всичко е минало успешно до тук, закупуваме процесора втора ръка или нов (нов не знам откъде може да се вземе по-скоро втора ръка). Съответно цената не може да се каже, че излиза достатъчно изгодно. Доста често за някакви си мижави 10-15% отгоре трябва да се разделиш с 80-100лв за процесор.
8/ Най-накрая слагаме процесора.

Ъпгрейд на видеокарта:

Обикновено тук има някакви по-сериозни ограничения дори от процесорите. Често на дадено дъно може да се сложат само няколко различни видеокарти и всички ще са от едно поколение със съизмерима производителност. Т.е. образно казано, ако лаптопа е излязъл 2009г. , то ще може да му се сложат само видеокарти от серията 5000 на АМД (ако е с АМД карта първоначално), които са излязли 2009г и са съвместими с лаптопа.

0/ Има ли изобщо лаптопа видеокарта? Ако няма е напълно възможно изобщо да не може да се сложи на това дъно.

1/ Проверяваме типа на видеокартата - тя най-често е запоена за дъното. Много рядко има такива, които са на слот, даже не съм сигурен, дали още се произвеждат.
2/ Проверява се пак по подобен на процесора начин дъно, чипсет, захранване, охлаждане. Ако изобщо се намери пълна информация, трябва да сме сигурни че ще може да се даде достатъчно ток на видеото, че охлаждането ще съумее да задържи температурите в нормални граници и т.н.
3/ Избирате си карта - втора ръка или нова
4/ Плащате си за нея (по изтъкнатата вече причина в увода за видеокарти, плащате неизгодно - много пари на еденица производителност)
5/ Разпоява се старата карта и се запоява новата.

Имаше един случай, за който не си спомням добре. Ставаше на въпрос, че в България няма сервиз, който да предложи качествено запояване на видеокарти, защото нямат нужната техника. Статията беше от периода, в който разлепените видеочипове бяха доста често срещан проблем и тогава се препоръчваше, директно да се купува нов лаптоп или да се търси гаранционна замяна на старият според случая. В момента не мога да я намеря.

Та това е най-общо. Не претендирам за 100% коректност на тази информация, тъй като не се занимавам професионално с това, но е достатъчно коректна за да бъде обяснено що е то ъпгрейд на лаптоп.

Затова във форума най-често отговаряме съкратено: "Лаптоп не се ъпгрейдва."

Защото всичко иска нерви и пари, а в 90% от случаите прираста в производителността е такъв, че цялата операция е за тоя дето духа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как се ъпгрейдва лаптоп (без да претендирам за професионална точност на фактите - целта е илюстративна)

Благодаря за изчерпателния отговор :) Разбирам, че не е рентабилно, но все пак искам да си троша главата :D Отново благодаря за отговора :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://marmaxcomputers.com/

Мой познат си взе от този сайт преди около 2-3 години компютър и лаптоп. Не са мръднали. Единствено на лаптопа батерията държеше около 30 минути. Имат телефони. Обаждаш се и питаш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване