Премини към съдържанието
Последвайте Kaldata.com в Google Новини за да научавате първи най-интересните новини! ×
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук


korduna

Препоръчан отговор

установих проблема.

man на новия rar/unrar е като на стария, но със добавени параметри. просто при листване на архив вади резултата по различен начин и това обърква file-roller...

вариант 1 трябва да комплилирам file-roller с променен параметър за листване  ( l[t[a],b]     List archive contents [technical[all], bare]) на  rar архив (rar/unrar lb вместо l ), защото file-roller не ползва външен конфигурационен файл, а всичко е компилирано в executable-to

вариант 2 да компилирам rar (но няма сорс код)

вариант 3 да се мъча да hex едитна file-roller ... (струва ми се най лесно, но само ако стане)

варинт 4 да си ползвам конзолата...

пробвах да направя в usr/bin/ bash script със съдържание exec /usr/bin/unrar-nonfree lb "$@" но fileroller първо стартира unrar v archive.rar, да види дали не е multipart (и след това извиква rar l archive.rar за да листне файловете в него)и реално command line става /usr/bin/unrar-nonfree lb v archive.rar и дъни грешка че не може да намери v.rar...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 9,2k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

А на какво ОС е упражнението. На Xubuntu 18.04 просто инсталирах file-roller  и ...работи. И в двете посоки. А съм "инсталирал" rar/unrar със "sudo make".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

лубунту 12.04,  file-roller e 3.4.1, a unrar 5.7.1

стигнах до извода че най лесния варинт е да направя баш скрипт (кръщавам го unrar.sh и го правя изпълним), който да съдържа следното:
 

#!/bin/sh

exec /usr/bin/rar "$@"

"$@" това служи да изпълни аргументите на unrar-nonfree

тоест вместо да напиша rar vа arhive.rar и да видя какво е съдържанието на архива, мога да напиша unrar.sh vа arhive.rar и резултата ще е същия, обаче искам да променя параметъра va със vb или lb и ще ми изкара резултата по друг начин...

трябва да намеря вариант баша като види параметър va да го замени с vb, без да пипа останалите параметри (не знам дали е възможно обаче)...

 

 

rar4.png

това е със rar 4.20

rar5.png

 а това с 5.7.1...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, the professor написа:

имам въпрос за rar/unrar. версия 5 излезе с нов алгоритъм на компресия и аз си направих deb пакети от версията в репото като подмених файловете с тия от новата дръпната от сайта на rarlab. обаче явно в новите rar и unrar май е променена command line и file-roller отваря архивите, не показва съдържанието, но мога да го екстрактна... има ли някакви настройки, които мога да редактирам на file-roller. проблема го имам и с rar и с unrar-nonfree...

За RAR виж дали проблема не e свързан с libunrar. 

преди 36 минути, the professor написа:

трябва да намеря вариант баша като види параметър va да го замени с vb, без да пипа останалите параметри (не знам дали е възможно обаче)...

Може и да е възможно. Ако ползваш алиас и го насочваш към твой скрипт, който да провери параметрите и изпълни по друг начин командата. Но не съм добър в BASH за да ти кажа как точно.

Аз по-скоро бих направил BASH скрипт да ми показва съдържанието и разархивира. Изглежда ми по-просто и правилно. Пък и съм мяркал такива скриптове. Вярно, минуса е че губиш графиката...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, the professor написа:

лубунту 12.04,  file-roller e 3.4.1, a unrar 5.7.1

😀 Тя, козата, си сака пръч (по Иво Димов). Знаех си, че има "нещо нередно". Ще се бориш, пък както не обичаш обновяванията - ще е дълга борба. Успех, и кажи как си го излъгал накрая.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

почти го измислих, направих unrar.sh:

#!/bin/bash
var="$@"
exec /usr/bin/unrar-nonfree ${var/v/vb}

обаче понеже съм на дебиан базиран линукс, sh сочи към скопения dash (странното е че като пиша редовете 1 по един в конзолата (dash) работят, но от файла не), вместо към  bash и при стартиране със

sh unrar.sh v prime.rar

или

./unrar.sh v prime.rar

дъни грешка:

unrar.sh: 3: unrar.sh: Bad substitution

но като го стартирам

bash unrar.sh v prime.rar

явно въобще не гледа първия ред от скрипта #!/bin/bash (вместо #!/bin/sh) и винаги го стартира с dash. въпроса сега е какво да напиша вътре за да се стартирва от bash, без да се налага да пренасочвам /bin/sh към /bin/bash

edit: като се махне ! (#/bin/bash) скрипта се стартира от bash автоматично, но file-roller продължава да го стартира през dash, вместо през bash... така че съм до тук с експериментите...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Явно че при дебиан са доста различни нещата, защото подобни скриптове всякак работят при мене.

Научил съм, че за най-добра съвместимост между всички дистрибуции се ползва env в „шибанга“

#!/usr/bin/env bash

И разширението на файла е според шела. Тоест трябва да е unrar.bash. Това мислех, че е само за естетическа наслада – просто потребителят да знае по името за кой шел е правен скрипта, но може да има и друго знаечение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Труден ти е подхода. Вместо да направиш нещо самостоятелно, примерно твой си скрипт, ти се опитваш да назориш друга програма отвънка. Така че опитваш да отгадаеш, какво правят две различни програми с които нямаш много опит.

По-нормалния подход би бил - оправяш проблема от file roller или сменяш програмата. Може и ти да си направиш някаква, която да се обръща към твоите версии.

преди 1 час, the professor написа:

явно въобще не гледа първия ред от скрипта #!/bin/bash (вместо #!/bin/sh) и винаги го стартира с dash. въпроса сега е какво да напиша вътре за да се стартирва от bash, без да се налага да пренасочвам /bin/sh към /bin/bash

edit: като се махне ! (#/bin/bash) скрипта се стартира от bash автоматично, но file-roller продължава да го стартира през dash, вместо през bash... така че съм до тук с експериментите...

Сега започваш да разбираш, защо повечето хора не разчитат на тази технология. Мойто предположение е че SHELL променливата ти сочи към нещо друго, може би DASH. Но имай в предвид, че промеливите на средата /Environment Variables / могат да се инициализират по различен начин. И така да станат тразлични за твоя терминал и за твоите апликации. Става дявол на магаре да ходиш, че да ги разбереш кое какво е и откъде идва.

Принципно можеш да ги провериш с printenv какви са ти в терминала.

https://www.cyberciti.biz/faq/linux-list-all-environment-variables-env-command/

Правилно си се ориентирал че няма много смисъл да го правиш по този начин...

преди 6 минути, bornofash написа:

Явно че при дебиан са доста различни нещата, защото подобни скриптове всякак работят при мене.

Научил съм, че за най-добра съвместимост между всички дистрибуции се ползва env в „шибанга“


#!/usr/bin/env bash

И разширението на файла е според шела. Тоест трябва да е unrar.bash. Това мислех, че е само за естетическа наслада – просто потребителят да знае по името за кой шел е правен скрипта, но може и да има и друго знаечение.

О, да, вярно. Срещал съм да го препоръчват.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

направих скрипта със sed:

#!/bin/bash
exec /usr/bin/unrar-nonfree $(echo "$@" |sed -e "s/v/vb/g")

(така работи и в dash), но file-roler пак не работи (не дъни грешки, но и не показва съдържанието на архива, може би резултата от листването си остава някъде в stdout или просто не може да се прочете от file-roller)... идеята на скрипта беше да работи като transparent bridge между rar и file-roler

a за проверка дали се ползва bash или dash се гледа резултата от:

ls -l /bin/sh

 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте. Може ли да ми обясните следната чуденка. Файл е със следните права:

-rw-r--r--. 1 lsauser lsauser   0 May 19 13:44 file1

Друг потребител peter, отваря файла като readonly, но може да го редактира, запазвайки редакцията във vim с :wq!

След сейването на файла катртинката е следната:

-rw-r--r--. 1 peter   peter    10 May 19 13:46 file1

Което всъщност е скандално.

OS: CentOS 7

Благодаря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ти ми кажи като някой файл е собственост на root и го отворя като текст и има ли начин да го запазя без да е моя собственост? Къде е чуденката.

По твоята логика никой няма да може да си инсталира "бисквитка" от мобилен оператор, щото ще е само за четене. Да ама само ако си стои на "бисквитката" и няма как да стане скрипта изпълним.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, бат'начо написа:

Ти ми кажи като някой файл е собственост на root и го отворя като текст и има ли начин да го запазя без да е моя собственост? Къде е чуденката.

По твоята логика никой няма да може да си инсталира "бисквитка" от мобилен оператор, щото ще е само за четене. Да ама само ако си стои на "бисквитката" и няма как да стане скрипта изпълним.

Ама аз в този файл мога да пиша, пък уж не трябва да мога. И след сейването на файла, той става моя собственост. Къде е логиката? Нещо не разбирам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За да го запазиш файла, той трябва да е твоя собственост.  Къде се намира първия файл и къде редактирания. Какви са правата на папката в която се намира, двама да щъкат и пишат, и "да си прехвърлят топката"  - да не би да е във /tmp?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, the professor написа:

установих проблема.

man на новия rar/unrar е като на стария, но със добавени параметри. просто при листване на архив вади резултата по различен начин и това обърква file-roller...

вариант 1 трябва да комплилирам file-roller с променен параметър за листване  ( l[t[a],b]     List archive contents [technical[all], bare]) на  rar архив (rar/unrar lb вместо l ), защото file-roller не ползва външен конфигурационен файл, а всичко е компилирано в executable-to

вариант 2 да компилирам rar (но няма сорс код)

вариант 3 да се мъча да hex едитна file-roller ... (струва ми се най лесно, но само ако стане)

варинт 4 да си ползвам конзолата...

пробвах да направя в usr/bin/ bash script със съдържание exec /usr/bin/unrar-nonfree lb "$@" но fileroller първо стартира unrar v archive.rar, да види дали не е multipart (и след това извиква rar l archive.rar за да листне файловете в него)и реално command line става /usr/bin/unrar-nonfree lb v archive.rar и дъни грешка че не може да намери v.rar...

Е професоре един доктор се оказа прав :) Шегичка

преди 3 часа, П.Петров написа:

Здравейте. Може ли да ми обясните следната чуденка. Файл е със следните права:


-rw-r--r--. 1 lsauser lsauser   0 May 19 13:44 file1

Друг потребител peter, отваря файла като readonly, но може да го редактира, запазвайки редакцията във vim с :wq!

След сейването на файла катртинката е следната:


-rw-r--r--. 1 peter   peter    10 May 19 13:46 file1

Което всъщност е скандално.

OS: CentOS 7

Благодаря.

Какви са правата на петер? А на каталога в който е файла?.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, бат'начо написа:

Гадая - агент 0777 тренира самбо.

peter Ако е в админстраторската група май също може да мине номера

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, petie1 написа:

peter Ако е в админстраторската група май също може да мине номера

Не е, само e в група peter.  Беше и го махнах и същата работа.

преди 8 часа, petie1 написа:

Какви са правата на петер? А на каталога в който е файла?.

peter е обикновен локален потребител. Каталога е:

drwxrwxrwx. 14 lsauser lsauser 4096 May 19 13:46 lsauser

 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, П.Петров написа:

drwxrwxrwx

Това ти е грешката май с каталога трябва да стане така

Цитат

drwxr-xr-x

 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега разбрах какво значело "каталог" - директория :)  
Абе говорете с правилните имена, какво превеждате термини на 30г ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Той затова ползва тоя термин.

spacer.png

 

Това щеше за учудване в Цента - че папка в която абсолютно всеки има права да прави каквото си иска, да не го може.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, бат'начо написа:

Той затова ползва тоя термин.

spacer.png

 

Това щеше за учудване в Цента - че папка в която абсолютно всеки има права да прави каквото си иска, да не го може.

На английски е:

mkdir: created directory 'dir1'

За това никаде не преподават на БГ, когато преподават неща от IT-то

 

Защото изглежда смешно.

преди 9 часа, petie1 написа:

Това ти е грешката май с каталога трябва да стане така

 

Това е бил проблема. Аз се заблодих че се гледат само правата на файла, пък за директорията изобщо не се бях сетил. Благодаря. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, П.Петров написа:

На английски е:


mkdir: created directory 'dir1'

За това никаде не преподават на БГ, когато преподават неща от IT-то

 

Защото изглежда смешно.

Това е бил проблема. Аз се заблодих че се гледат само правата на файла, пък за директорията изобщо не се бях сетил. Благодаря. :)

За нищо и между другото директория на български означава временото правителство на френската република след революцията  а directory си е баш каталог на български но се е наложило понятието директория,немци руснаци и други как си преподават ИТ на техните езици ? Само ние да сме по католици от папата м?

преди 4 часа, бат'начо написа:

Той затова ползва тоя термин.

spacer.png

 

Това щеше за учудване в Цента - че папка в която абсолютно всеки има права да прави каквото си иска, да не го може.

Не позна терминала ми е  на английски но пиша в български форум та за тва реших да полвам български термин опа ама чакай папка също е на български,да се порицае автора веднага че не полва английски термин хехе

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Я ми покажи някой, който и да е речник, където directory е преведено като "каталог"
И след това погледни тълковен речник какво означава термин.
Папка си е напълно приемливо, даже иконата е папка. Ти питаш за помощ или почна да поучаваш хората, които ти помагат и имат ХХ години стаж в това ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави ново...