Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 12 минути, Mozo написа:

Поразрови се малко, настройките не хапят : )

За маунтване с права прочети тук. Потърси секцията "Подкарване на игра от NTFS дял".

За клавиатурната подредба и нейната клавишна комбинация влез в генералните настройки и от там отиди на клавиатура, ще се оправиш лесно, направено е като за малки деца. Има адски много възможности за клавишни комбинации.

Отнсно Wine - можеш да инсталираш много неща, но това е дълга и много обширна тема.

Хубаво де ама аз вече писах как става

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как мога на i3 да добавя традиционна фонетика заедно с US английски и да си ги сменям с alt + shift?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Wish Khalifa написа:

Как мога на i3 да добавя традиционна фонетика заедно с US английски и да си ги сменям с alt + shift?

Какво?:shock11:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, petie1 написа:

Какво?:shock11:

За i3 WM говоря, какво не е ясно от въпроса? Искам да имам 2 layout-a за клавиатурата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Wish Khalifa написа:

За i3 WM говоря, какво не е ясно от въпроса? Искам да имам 2 layout-a за клавиатурата.

Това не е Линукс дистро ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Графична среда е, нее дистро;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

setxkbmap -layout us,de
setxkbmap -option 'grp:alt_shift_toggle'

Just change the keyboard layouts us,de to what ever you prefer. If you want i3 to run these commands on startup, just add them to your config file "~/.i3/config" and prepend "exec".

exec "setxkbmap -layout us,de"
exec "setxkbmap -option 'grp:alt_shift_toggle'"

преди 21 минути, fifi_fifito написа:

Графична среда е, нее дистро;)

А аз очаквах дистро.... I3 го свързвам с процесор не с ГПИ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, има светлина в тунела. Само не знам как да го направя да е фонетика, защото на БДС не мога да пиша.  Като напиша layout bg e БДС. :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Wish Khalifa написа:

Добре, има светлина в тунела. Само не знам как да го направя да е фонетика, защото на БДС не мога да пиша.  Като напиша layout bg e БДС. :(

Опитай това bg(phonetic):

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е конфигурацията ми на gxkb - става за идеи.

[xkb config]
group_policy=2
default_group=0
never_modify_config=false
model=pc105
layouts=us,bg
variants=,phonetic
toggle_option=grp:shift_caps_toggle,terminate:ctrl_alt_bksp

И ей тука пише по-нагледно, само трябва да се потърси.

И за информация кое как.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

exec "setxkbmap -option 'grp:alt_shift_toggle' -layout us,bg -variant ,phonetic"

Така ще стане

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли вариант да се преинсталира Убунту (или производните му), без да се изтрият файловете от Home папката?

От любопитство питам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хммм чакай сега :D Когато инсталирам линукс, го слагам на /

От там автоматично си се прави папка /home/потребител. На мен идеята ми е да имам само един дял на целия диск  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, tremal написа:

Хммм чакай сега :D Когато инсталирам линукс, го слагам на /

От там автоматично си се прави папка /home/потребител. На мен идеята ми е да имам само един дял на целия диск  :)

Ми точно за такива случаи се правят два дяла, един / и един за /home. Къде съзираш проблем да са два дяла? Сега след като не си го направил предварително, отцепваш от диска дял за /home местиш го на новия дял и преисталираш, а занапред няма да имаш подобни грижи. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, загрях. Чета тука някакви неща, успоредно с писането на въпроса.

Ако заделя дял /home той ще се разпознае ли автоматично като дял, в който имам пълни права?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, tremal написа:

Ако заделя дял /home той ще се разпознае ли автоматично като дял, в който имам пълни права?

Ако го преместиш както трябва със съответните опции, за да запазиш атрибутите на файловете и после при преинсталацията направиш същия юзер със същата парола, ще се получат нещата. Разбира се при самата инсталация указваш новият дял, които си отцепил да се монтира в /home. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да се проиграе във виртуална машина, за да не стане беля. Иначе каквото и да си говорим, си е говорене само.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

petie, Mozo, клавиатурната подредба я оправих, само не успявам да подкарам дяловете

nikolaydong@nikolaydong-Aspire-V3-572G:~$ sudo bash diskmounter
[sudo] password for nikolaydong:       
By default the disks will be writable only by root and
Николай (nikolaydong)
Do you want to make the disk writable by all users instead? (y/n)
y
Partition 2 does not start on physical sector boundary.
No usable windows/mac partitions found

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, tremal написа:

При инсталацията задаваш два дяла и двата с Линукс файлова система, единият с точка на монтиране "/", другия - "/home". Това, че са два дяла, ще разбереш/ще видиш когато използваш команди и програма, която показва кое какво е. А иначе - ще е същото (изгледът на системата) като с един дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам проблем с кирилизацията в Mint Cinnamon, опитах се да си пусна филм със субтитри, всичко излиза на "маймуница". Отворих субтитрите с фабричния редактор, и там всичко е на маймуница... Плеърът е VLC

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Nicollay Dong написа:

Имам проблем с кирилизацията в Mint Cinnamon, опитах се да си пусна филм със субтитри, всичко излиза на "маймуница". Отворих субтитрите с фабричния редактор, и там всичко е на маймуница... Плеърът е VLC

За да ти излизат коректно и в редактора, четеш тук. Изпробвано хиляди пъти, това си е проблем с GTK средите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mozo, интересно, но при мен след инсталирането на конфигуратора, при отварянето му, нямам gedit-2/preferences/encodings след apps...

Друго питане:

Постоянно ми изисква паролата на потребителското име, за почти всяко едно действие... опитвам се, но не успявам да премахна постоянното изискване на паролата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Nicollay Dong написа:

Mozo, интересно, но при мен след инсталирането на конфигуратора, при отварянето му, нямам gedit-2/preferences/encodings след apps...

Друго питане:

Постоянно ми изисква паролата на потребителското име, за почти всяко едно действие... опитвам се, но не успявам да премахна постоянното изискване на паролата?

image.png.f333c482defd38d2a73f9239b29162a1.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.