Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Предпочитам да върна от имидж за под 30 секунди, отколкото да съм нацепен като ЕС :P Ще му го обясня по-просто, за да ме разбере - все едно да си сложи My Documents на отделен дял :D :D :D Добре де, малко е пресилено, но е подобно :D

Това е вярно за home/my documents/т.н ОС специфични директории, но не и за съхранението на данните като цяло. Обикновено се архивират данни, не ОС специфична информация. Съответно е логично да правиш разделение между инсталация на ос и данните си. Примерно аз пазя всички данни, които не са характерни за конкретна инсталация на конкретна програма на отделен дял. Така, ако искам да си ги архивирам, не ги търся из дървото и не ме интересува каква е ОС. И е полезно ако имаш много ОС-и.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък обичам всичко да ми е отделно .Разделей и владей .Така знам ,кое къде .И не ми пука ,ако нещо се сдуха.Само отвреме  правя нов буут флаш.

всичко мое е  или на външен или на облак или на  флашка или на SD CARD

Той според мен прави, защото пробва различни дистрибуции и конфигурации. Иначе, наистина да се повреди Linux и да поддържаш бекъп за такава малка вероятност, не е нужно за персонален компютър.

И за мен, ако имам копие на важните файлове, значи всичко е наред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е вярно за home/my documents/т.н ОС специфични директории, но не и за съхранението на данните като цяло. Обикновено се архивират данни, не ОС специфична информация. Съответно е логично да правиш разделение между инсталация на ос и данните си. Примерно аз пазя всички данни, които не са характерни за конкретна инсталация на конкретна програма на отделен дял. Така, ако искам да си ги архивирам, не ги търся из дървото и не ме интересува каква е ОС. И е полезно ако имаш много ОС-и.

Никой не говори за важни файлове и данни. Те нямат място в системния дял и винаги се държат на друго място и на още едно-две места. Това обаче не зависи от ОС и не виждам нищо общо с темата :)

Може би не съм се изразил правилно или си останал с такова впечатление, но не съм фен операционната система на един хард. Винаги деля диска поне на две, като другият дял си е дата дял, а системният си е системен. Всичко важно отива на другия дял, разбира се :)

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оправих се.  :shy11:  Ако ви кажа как, сигурно ще ме биете, ако ме срещнете някъде. :D  Важното е, че вече има root и home дял.

P.P Mozo, това с live режима не стана. С GParted, можех да направя само 44 MB. Явно нещо, много съм омазал. Щеше да е интересно, да разнищим ситуацията и да видим какво съм осрал, ама зор ми дадоха. Та се наложи, да действам нестандартно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен да си направил някое LVM, друго не се сещам. Така е като не четете, а е елементарно... Инсталацията на Linux е много по-лесна от тази на Windows, по-бърза е, няма сто рестарта, а и предлага много повече възможности.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен да си направил някое LVM, друго не се сещам. Така е като не четете, а е елементарно... Инсталацията на Linux е много по-лесна от тази на Windows, по-бърза е, няма сто рестарта, а и предлага много повече възможности.

Хмм, дааа. инсталирам онзи ден kubuntu, и хоп изненада - инсталацията почва с черен екран.

рестарт и стрелкичка надолу - излиза един много красив екран с меню. Избирам other options - и nomodeset, както твърдят злите езици - дръжки.

Пробвах и другите - пак дръжки. Викам бре, късмет, сигурно тва FirePro баш не се подържа... По едно време гледам, че си излиза команден ред. Ахааа... трия глупостите, пиша nomodeset - тръгва като пушка.

И въпросът е. Като не могат да правят менюта, що бъркат хората?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако някой е подкарвал ей тоя дзвер от флашка да ми каже как я е направил, че да тръгне (версиите за цветя или гълъби по 32)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да съм го направил. По едно време, експериментирах с различни опции. Но не бих казал, че е чак толкова интуитивна инсталацията. Доста са забъркани опциите, а тази която ми трябваше, беше последна. А по дефолт, е избрана съвсем различна. Да трябва да се чете и да се пита. Но може и да поработят повече, върху някой неща разработчиците. За теб е лесно, ама за хора с по-малко опит е по-трудно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпросът за четенето не е толкова прост. За да прочетеш, най-малко трябва да имаш хубав източник, препоръчително на твоят език. Пък и не е наистина необходимо да четеш за една инсталация на Linux. Единственото по-сложно нещо, което ще иска да промени начинащия потребител е разделянето на дискът. И тук е факт, че можеха да го направят малко по-интуитивно и с повече подсказки.

Като цяло съм съгласен. По-лесна е защото е с повече възможности. Така има пространство да дишаш, ако си забравил нещо или пък просто желаеш по-друга конфигурация. В сравнение с Mac, Windows и *BSD е с най-много възможности и най-пълноценна среда по време на иснталацията.  Това и преимущество неизбежно я прави и по-объркваща.

По-бърза е при 80% от дистрибуциите.

Хмм, дааа. инсталирам онзи ден kubuntu, и хоп изненада - инсталацията почва с черен екран...

Е, Linux без някое глупаво недоглеждане си е като манджа без мерудия!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да съм го направил. По едно време, експериментирах с различни опции. Но не бих казал, че е чак толкова интуитивна инсталацията. Доста са забъркани опциите, а тази която ми трябваше, беше последна. А по дефолт, е избрана съвсем различна. Да трябва да се чете и да се пита. Но може и да поработят повече, върху някой неща разработчиците. За теб е лесно, ама за хора с по-малко опит е по-трудно.

Имаш пет пъти Next да натиснеш :)

Въпросът за четенето не е толкова прост. За да прочетеш, най-малко трябва да имаш хубав източник, препоръчително на твоят език. Пък и не е наистина необходимо да четеш за една инсталация на Linux. Единственото по-сложно нещо, което ще иска да промени начинащия потребител е разделянето на дискът. И тук е факт, че можеха да го направят малко по-интуитивно и с повече подсказки.

Като цяло съм съгласен. По-лесна е защото е с повече възможности. Така има пространство да дишаш, ако си забравил нещо или пък просто желаеш по-друга конфигурация. В сравнение с Mac, Windows и *BSD е с най-много възможности и най-пълноценна среда по време на иснталацията.  Това и преимущество неизбежно я прави и по-объркваща.

По-бърза е при 80% от дистрибуциите.

Едва ли има друга ОС, която още докато се инсталира да ти предлага тетъринг и да се включи в нета, за да дърпа обновления. Просто е идеално :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен не ме издразни черния екран. Издразни ме че са сложили меню в което ти предлагат опция nomodeset и тя не работи, обаче ако си го въведеш като параметър през командната линия работи.

Това е много голям проблем според мен, защото спокойно можех да реша, че не е в това проблема и да не го пробвам, а директно да зарежа дистрибуцията като счупена, след като си строша зъбите пробвайки други работи.

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи и с какво записваш. Аз имах същия проблем с Eos Freya. Трябваше ми nomodeset, че даже и acpi=off. Нито през командите, нито през менюто се зачитаха. Проблема беше, че бях я записал с YUMI 2.0. После я записах я с http://www.pendrivelinux.com/и всичко си беше точно. Други дитрибуции ми даваха грешки в installer-а и се чудех как преди съм записвал с това YUMI, а сега не става. Оказа се, че новите версии на дистрибуциите трябва да се записват чрез pendrive linux-a за да няма проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи и с какво записваш. Аз имах същия проблем с Eos Freya. Трябваше ми nomodeset, че даже и acpi=off. Нито през командите, нито през менюто се зачитаха. Проблема беше, че бях я записал с YUMI 2.0. После я записах я с http://www.pendrivelinux.com/и всичко си беше точно. Други дитрибуции ми даваха грешки в installer-а и се чудех как преди съм записвал с това YUMI, а сега не става. Оказа се, че новите версии на дистрибуциите трябва да се записват чрез pendrive linux-a за да няма проблеми.

Инсталацията беше от диск записан от iso. И не мога да си представя, какво точно в записа на диска, ще причини една и съща инсталация да има проблеми с видео драйвера... По-скоро изобщо не е работела.

Освен това проблемите са различни - при теб изобщо не е работело, при мен просто менюто не работеше.

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има голямо значение как се записва на флашка, по принцип.

Ето какво пише официалната страница на YUMI по този въпрос:

Important Note: YUMI was intended to be used to try to run various "LIVE Linux" Operating Systems from USB. Installing Linux from the YUMI created USB Drive to a Hard Drive is not officially supported. If the installer portion of any Live Linux distro does work, consider it a bonus.

Мен не ме издразни черния екран. Издразни ме че са сложили меню в което ти предлагат опция nomodeset и тя не работи, обаче ако си го въведеш като параметър през командната линия работи.
Това е много голям проблем според мен, защото спокойно можех да реша, че не е в това проблема и да не го пробвам, а директно да зарежа дистрибуцията като счупена, след като си строша зъбите пробвайки други работи.

Абсолютно е така.

И като цяло е много дразнещо, когато един логически верен път работи, а малко по-различен, но също толкова верен - не.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Момчета, въпрос за Xubuntu 15.04.

Не мога да обърна системния език на Български. Инсталирах на английски.

Сега менюто в Language Support за български стои неактивно.

Какво мога да направя?...

bbdd239e0ed745b2.png

БГ е инсталиран в меню Install/Remove Languages...

Редактирано от viperdick (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

install/remove languages. Сложи тикче на "Български" и инсталирай. После го прилагаш на цялата система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, това го направих, но после не мога да го приложа на цялата система, неактивен е езика (вижда се на снимката), даже не дава да го маркирам...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това се гледа без звук. :D

https://www.youtube.com/watch?v=YnIEHKrNts4

Или просто махни всички езици освен Български. 

Редактирано от Тøни (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Получи се, благодаря. Трябвало да се изтегли езика нагоре. Ама че работа...

Никога не бих се сетил сам за такава дребна и различна настройка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!Моля за помощ,относно диструбуциите.Вчера харда ми даде фира,но сега сме в празници и немога да си взема друг.Иска ми се да си направя една флашка с лайв дистро за да гледам тв,Да ми препоръчате някое дистро с вграден флаш за тв,флашката ми е 8гб,имам едно уби мате но в него няма вграден флаш.Разгледах убунту студио ,но незнам дали не му е малко моята 8гб флашка а рам паметта ако е от значение е също 8гб.

Редактирано от cikil (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как се скапа тоя хард, да не си ползвал Виндовс на него? :D https://fedorahosted.org/liveusb-creator/persistent storage 1-2G и ще може да си инсталираш какво искаш и да си ползваш само флашката, а дистрибуция - която ти е удобна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно така на единия дял имах вин 10 и сега си плащам за това,на другия имах опенсусе и сега диска стърже като комбайна.Пробвах с хирънс оправи секторите и му качих едно мате поработи около 2 часа и пак започна яко стържене.За федората ,ще мога да си кача флаш плеяр на самата флашка ли?И има ли значение кой релийз да сложа на федора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще може да качиш каквото искаш, не е задължително да е Федора, може и Убунту или Сусе да си сложиш и там да си инсталираш флаша, това зависи от това колко място си заделил в persistent storage - това ти мястото, където се записват приложенията. От live флашка изпълняваш

dd if=/dev/zero of=/dev/sda iflag=nocache oflag=direct bs=4096
като sda е разваленият хард, виж буквата да ли ще е 'а'. След това, ако всичко мине без грешката форматирай lvm2 - задължително! И тогава виж smart статуса -
smartctl —test=short /dev/sda
smartctl -a /dev/sda

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега ще направя едно убунту студио и ще пробвам това.Благодаря за съвета, :biggrin: А нещо се обърках ,ами то аз вече го махнах харда и мисля само флашката да пускам,тоест за какво сда и форматиране става въпрос?

Редактирано от cikil (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да се опитаме да го съживим, ако се направи low-level format, по принцип dd може да се ползва за такъв, смарт контролера ще маркира всички лоши сектори като неизползваеми, след това останалата част би трябвало да е функционална и да имаш пак работещ хард :)

Редактирано от bvbfan (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.