Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Да се опитаме да го съживим, ако се направи low-level format, по принцип dd може да се ползва за такъв, смарт контролера ще маркира всички лоши сектори като неизползваеми, след това останалата част би трябвало да е функционална и да имаш пак работещ хард :)

той си работи ,става въпрос за това че стърже яко и се готви да излита.иначе и убунтуто си пали .Но този звук си е хардуера и незнам как би помогнало формата?Да пробвам ли все пак?

Редактирано от cikil (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако нямаш нищо важно :) Ако само стърже и си работи изпълни

sudo hdparm -M 128 /dev/sda
но ще стане по-бавен :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега ще го сложа и ще го изпълня ,пробвах лайв убунту студио и не ми дава да инсталирам флаша.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Mint KDE и Cinnamon има флаш, който си е инсталиран предварително. Но всъщност може да се инсталира навсякъде в последствие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Mint KDE и Cinnamon има флаш, който си е инсталиран предварително. Но всъщност може да се инсталира навсякъде в последствие.

Благодаря много ,ще сложа една мента с канела,че ми се струва по лека .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега ще го сложа и ще го изпълня ,пробвах лайв убунту студио и не ми дава да инсталирам флаша.

Защото ти не го инсталираш. Инсталираш пакета flashplugin-installer и той (инсталатора) сваля и инсталира пакета от източник (сорс) от сайта на Adobe. Същият плеър (не е задължително) с име adobe-flash-plugin/player, но пакетиран в deb. архив се намира в partners хранилищата, ако си ги разрешил.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм начинаещ Линукс потребител, а доста по-надолу и имам един контретен въпрос, предизвикан от конкретна ситуация.

Ползвам Ubunto Live CD (v.14 или 14.04 или нещо подобно) вместо windows Live CD, защото Убунту зарежда много по-бързо, а и като цяло работи по-бързо отколкото Windows XP live CD(Bart) и Win7 Live CD. До преди няколко месеца се мъчех с WinXPLiveCD, ама... започва да омръзва.

По принцип Live CD-та полвам за прехвърляне на данни от един дял на друг(или на флашка) преди преинсталиране.

И конкрето на проблема - с какво, ползвайки Ubuntu, мога да прочета/редактирам .dat, .bat(.ini, .inf) и подобни файлове?

В Windows ползвам Notepad, който си върши работата перкефтно(като изключим, че понякога бавно зарежда големи текстови файлове) и чете/записва голям набор от файлове. Има ли еквивалент на Notepad за Линукс?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има един милион текстови редактора. При теб е инсталиран gedit.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не окаже, че 90% ползват Виндовс, за да си бъгват хардуера и 96% ползват Линукс, за да свършат важната работа :D

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има един милион текстови редактора. При теб е инсталиран gedit.

С gEdit не успях да отворя .DAT файл. Не успях и .LOG да отворя. Затова питам дали има нещо подходящо. И в двата случая ми се предложи да избера приложение, избрах gedit ама нищо не се случи. Или пък грешката е в мен?

bvbfan, аз лично ползвам Уиндоус за работа, а Линукс съм описал кога и защо го ползвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не е проблем, дай някой файл, да видим :) Иначе мисля, че в Ubuntu си има hex вюър, но не знам как се казва :)

Редактирано от Mozo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С gEdit не успях да отворя .DAT файл. Не успях и .LOG да отворя. Затова питам дали има нещо подходящо. И в двата случая ми се предложи да избера приложение, избрах gedit ама нищо не се случи. Или пък грешката е в мен?

bvbfan, аз лично ползвам Уиндоус за работа, а Линукс съм описал кога и защо го ползвам.

Повечето редактори спират със съобщение от рода на "Invalid byte sequence in conversion input".

Препоръчвам ти редактора, който е вграден в Midnight Commander. Пуска се през терминал с командата mc. След това само навигираш до файла и избираш "EDIT".

https://en.wikipedia.org/wiki/Midnight_Commander

И GVim/Vim/Nano ще свършат работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След борбата с Убунту /работи си отлично на онзи лаптоп/. Сега на моя, сложих Linux Mint. Та имам един проблем или въпрос, не знам точно. Как да направя така, че яркостта на екрана да не е на максимум, при стартиране? Всеки път трябва, с бутона да я намалявам. Май имаше подобен въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След борбата с Убунту /работи си отлично на онзи лаптоп/. Сега на моя, сложих Linux Mint. Та имам един проблем или въпрос, не знам точно. Как да направя така, че яркостта на екрана да не е на максимум, при стартиране? Всеки път трябва, с бутона да я намалявам. Май имаше подобен въпрос.

https://www.kaldata.com/forums/topic/213036-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%8F%D1%80%D0%BA%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D0%BB%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BF-%D1%81-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE/

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда, ама аз съм изцяло с АМД. Ще пробвам програмите.

Няма значени каква видео карта ползваш.

Просто се разходи в /sys/class/backlight и като даваш cat <file> от терминала все ще го рабереш кой е точно.

То това му е идеята, че като пишеш съдържанието /в цифри/ по тия файлове, дефакто казваш на драйвъра да промени яркостта.

След това правят скрипт, който се стартира при зареждане на ОС и слага някаква начална стойност.

П.П. А може и направо от графичната среда да отвориш файловете. Само, че ще ти трябват повишени привилегии за да ги редактираш.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това с формата не даде кой знае какъв резултат,на флашката ментата си работи бързо,но имам същия проблем както с опенсусе.Ютюб пак не се отваря ,незнам какви настройки на мрежата си прави .Но едно е сигурно прави си ги на своя глава без да съм задавал нищо,с уифи съм .Това ми беше основния проблем с опенсусе ,а сега се оказва и с ментата.С убунту и слако нямам такива извращения.Като си взема хард ,ще си сложа убунту та да ми е мирна главата,че става много досадно с тая мрежа.С него поне си работя без проблеми.Поздрави и не правете като мен уин 10 право в кофата иначе нов хард,пак добре че само с това се разминах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не е проблем, дай някой файл, да видим :) Иначе мисля, че в Ubuntu си има hex вюър, но не знам как се казва :)

Компютъра, с който имах проблеми вече не е при мен. Може и самите файлове да не са си били читави.

Повечето редактори спират със съобщение от рода на "Invalid byte sequence in conversion input".

Препоръчвам ти редактора, който е вграден в Midnight Commander. Пуска се през терминал с командата mc. След това само навигираш до файла и избираш "EDIT".

https://en.wikipedia.org/wiki/Midnight_Commander

И GVim/Vim/Nano ще свършат работа.

Това ще си го запиша, че се забравя. Благодаря.

Между другото, още два въпроса:

1- като пусна Убунту Live CD(на моя компютър) и нямам само звук. Интернета и всичко останало, от което имам нужда си работи. Предполагам, че е проблем с драйверите. Някаква идея как да се реши въпросния пробнем? Може би драйверите могат да се изтеглят и запишат някъде из твърдите дискове, и когато ползвам Live CD-то само да указвам от къде да се четат/инсталират та да подкарам звука.

2- като трия дайлове, докато ползвам Live CD-то се създава папка, мисля че беше в дял C на твърдия диск. След като премина на Уин пакката е видима и в нея си стоят изтритите файлове. Има ли начин за директно изтриване, без файлвоете да се местят в кошчето и да стоят на твърдия диск? Нещо като Shift+Del в Уин?

Редактирано от A.com (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абре момци, този Linux Mint, как се свързва с телевизор? Чрез HDMI кабел. Имам картина на телевизора, но само десктопа. Нито икони, нито нищо. А филм не може да се гледа. В настройките на дисплея, разпознава телевизора като втори монитор, но до там. Какво се прави, че да го подкарам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Компютъра, с който имах проблеми вече не е при мен. Може и самите файлове да не са си били читави.

1- като пусна Убунту Live CD(на моя компютър) и нямам само звук. Интернета и всичко останало, от което имам нужда си работи. Предполагам, че е проблем с драйверите. Някаква идея как да се реши въпросния пробнем? Може би драйверите могат да се изтеглят и запишат някъде из твърдите дискове, и когато ползвам Live CD-то само да указвам от къде да се четат/инсталират та да подкарам звука.

2- като трия дайлове, докато ползвам Live CD-то се създава папка, мисля че беше в дял C на твърдия диск. След като премина на Уин пакката е видима и в нея си стоят изтритите файлове. Има ли начин за директно изтриване, без файлвоете да се местят в кошчето и да стоят на твърдия диск? Нещо като Shift+Del в Уин?

Препоръчвам ти да си направиш една флашка с нещо Arch базирано и да пробваш пак. Най-вероятно ще имаш звук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчвам ти да си направиш една флашка с нещо Arch базирано и да пробваш пак. Най-вероятно ще имаш звук.

Ще ми отвориш работа като ми остане свободно време. :) Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да пробваш едно Manjaro с KDE или XFCE, колкото за пробата. Работа за пет минути, колкото да видиш дали ще има звук. Малко е грозновато, да не кажем доста, но пък лесно може да се докара в приемлив вид :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1- като пусна Убунту Live CD(на моя компютър) и нямам само звук. Интернета и всичко останало, от което имам нужда си работи. Предполагам, че е проблем с драйверите. 

Когато напишеш lsusb и lspci ще ти излязат наличните устройства и от там можем да се ориентираме за драйвъра на звуковата карта.

Имайте предвид, че никой от официалните Ubuntu десктопи не е специализиран за работа от Live CD/USB. Работата от него е само опция, за да разгледате и тествате десктопа преди инсталацията. Не са качени езиковите пакети, декодерите, лиценцираните драйвъри за хардуер. Дори да ги инсталирате, за тяхната работа е необходим рестарт.

Потърсете някой дериват, предназначен за тази цел с всичко необходимо, включено в образа.

Преди години, такава дистрибуция беше Knoppix. Пълна каша от софтуер, но ставаше за работа от диск.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

бих искал да знам как се изпълняват multi-line shell команди ?

от рода на :

(curl localhost:1026/v1/updateContext -s -S --header 'Content-Type: application/json' \
    --header 'Accept: application/json' -d @- | python -mjson.tool) <<EOF
{
    "contextElements": [
        {
            "type": "Room",
            "isPattern": "false",
            "id": "Room1",
            "attributes": [
                {
                    "name": "temperature",
                    "type": "float",
                    "value": "23"
                },
                {
                    "name": "pressure",
                    "type": "integer",
                    "value": "720"
                }
            ]
        }
    ],
    "updateAction": "APPEND"
} 
EOF

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.