Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

korduna
 Сподели

Препоръчан отговор

Learning curve има дори и при миграцията от Win7 към Квадрат 10, така че стига се оплаква. След време, когато знаеш кое как става, ще си приготвяш системата за нула време. А ако не ти харесва, инсталирай си Квадрата и започни да изкарваш пари, че разбрах, че Linux ти краде от парите.

Ти продължаваш да се опитваш да направиш Linux на Windows, а това за щастие няма да стане, колкото и да се опитваш. KDE може да не може да изтрие нещо, което ти искаш, но може всичко друго. Както говорихме, ще се наложи да си затвориш очите за някои неща, защото това НЕ е Windows. Simple as that. В същото време Windows Explorer не може хиляди неща, които KDE може, така че вместо само да хулиш, вземи се възползвай от преимуществата. И не говоря за табове в браузър, говоря за табове във файлов мениджър. Правиш разлика, нали?

8936486n.png

Ето такива са ти всички постове - говориш си за нещо съвсем друго и сам си вярваш, а най-важното се самонавиваш. Аз говоря за елементарни функции като табове във файловия мениджър, ти си говориш за браузъри. Цялата ти история е такава. Ти не можеш да оцениш свободата, която ти се дава, при това напълно безплатно, без някой да ти държи вилицата на врата и да му играеш по свирката. Това, че ТИ не знаеш, как става нещо, не ти дава право да обвиняваш операционната система. Ама никакво.

Какво стана с откровената глупост, че Linux не признавал дялове и маунтвал всичко на едно? Дай да чуем, много интересен казус. 99% от глупостите, които ръсиш са именно такива ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

преди 37 минути, Win_user написа:

Не става въпрос за пари.

Мисля, че уцели проблема. Цената на ползването на Linux е знание. То не се придобива за два дни. Това е много висока цена, която малко хора могат да си позволят да платят. От друга страна, придобитото знание, само по себе си е източник на доходи, ако това целиш. Не само в света на Linux, но за всяка друга ОС. Защото, винаги има незнаещи, които да дадат пари за да да ползват чуждото знание, реализирано, като продукт или услуга.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 47 минути, cybercop написа:

Мисля, че уцели проблема. Цената на ползването на Linux е знание. То не се придобива за два дни. Това е много висока цена, която малко хора могат да си позволят да платят. От друга страна, придобитото знание, само по себе си е източник на доходи, ако това целиш. Не само в света на Linux, но за всяка друга ОС. Защото, винаги има незнаещи, които да дадат пари за да да ползват чуждото знание, реализирано, като продукт или услуга.

Което не означава, че за да ползваш Линукс - непременно трябва поне още едно виСше образование.

Просто - научаваш и запомняш толкова, колкото ти трябва. "Необходимото и достатъчно условие ..."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 47 минути, jhoro написа:

Което не означава, че за да ползваш Линукс - непременно трябва поне още едно виСше образование.

Просто - научаваш и запомняш толкова, колкото ти трябва. "Необходимото и достатъчно условие ..."

Висшето образование, вече нищо не означава. Не означава, дори, че можеш да четеш и пишеш. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, cybercop написа:

Висшето образование, вече нищо не означава. Не означава, дори, че можеш да четеш и пишеш. 

Дааа, ама понякога означава, че можеш да ... плащаш. В кеш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, jhoro написа:

Дааа, ама понякога означава, че можеш да ... плащаш. В кеш.

По- скоро, че има кой да ти плаща. Съмнявам се, че човек, който не умее да пише, ще си плати сам образованието. Изключвам случаите на проституция, като проферсия сред бъдещите висшисти. 

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някъде бях чел, че около 40% от клошарите са висшисти. Дали е вярно - не знам. Съмнявам се. Но в случая образованието не е определящо. Както се си научил на Windows  така може да се научиш и на Linux. По-скоро е важно желанието.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Tanner Foost Foust написа:

Привет. Предложете софтуер за запис на десктоп.

С Linux Mint 17 xfce 64 бита съм.

Record my desktop

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, cybercop написа:

Record my desktop

Точно него пробвах.

Но след запис, видеото е размазано при възпроизвеждане.

Ще записвам подобно съдържание :

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще я стартираш във виртуалка, нямам никаква идея как ще се държи, но всички видеа в тази тема съм ги записвал с нея и проблеми нямам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Mozo написа:

Ако ще я стартираш във виртуалка, нямам никаква идея как ще се държи, но всички видеа в тази тема съм ги записвал с нея и проблеми нямам.

От реалната стартирам и записвам.
Всичко трябва да е ток и жица.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имах едно старо видео в You Tube, записано с нея. Нямаше проблеми.

https://www.youtube.com/watch?v=QCjvgsryMgM

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, Melmak ® написа:

Не може да се получи. Това е циментираният отговор на висящия въпрос.

Лажеш! - потребителят му е не root , a ROOTът на системата. (Е, в нормалния случай е вярно, но ... е ясно , че неговият е УНИКАЛНИЯТ). ;)

Абе дали някой не е взел на сериозно един мой пост в една тема, ако е така - аз съм Дон Хуан Немексикански.

П.С. А иначе се сещам за един мръсен номер, който покрива лесно крайния резултат на опитите му, съдържащ в себе си думите/командите gksu cursor cp mv dpkg-repack.

преди 59 минути, Tanner Foost Foust написа:

Добави и vokoscreen за пробване. Когато можех да ползвам подобен софт се държеше маaaлко по-натоварващо от С_Скийна, сега как е - не знам.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Tanner Foost Foust написа:

С Linux Mint 17 xfce 64 бита съм.

vocoscreen

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой от вас пускал ли е Radius Server под линукс?

Под Микрософт се научих. Под Линукс също желая да се науча. Питам с учебна цел.

Нужен ми е за аутентификяция на SSH сесия до Cisco 7200 GNS3 рутер.

Знам за недостатъкът на радиус сървъра, че потребителското име не е криптирано а само паролата е криптирана и при снифене с акулата ще се види потребителското име.

Трябва ми само за упражняване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте , опитвам се да си инсталирам линукс, но ми изписва следното: the curren input isnot supported by the monnitor display Please change your input timingto  [email protected] or any other monitor listed timing as per the monitor specifications.

мониторът ми е 1080пзащо не става?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Tanner Foost Foust написа:

Някой от вас пускал ли е Radius Server под линукс?

Този въпрос не е за начинаещи. Най-добре питай в раздела за мрежи на форума.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, Mozo написа:

... И не говоря за табове в браузър, говоря за табове във файлов мениджър. Правиш разлика, нали? Ето такива са ти всички постове - говориш си за нещо съвсем друго и сам си вярваш, а най-важното се самонавиваш. Аз говоря за елементарни функции като табове във файловия мениджър, ти си говориш за браузъри.

Добре де, не сме се разбрали. Ти говореше за " браузинг с табове ", без да уточняваш, че става въпрос за файловия мениджър. А последният не е неделима част от Линукс, а приложна програма за него. Да ти изброя ли файловите мениджъри под Windows, които предлагат интерфейс с табове? Ето ти само този, който аз ползвам - xplorer2 версия 3.2:

xplorer2.png

Забележи, че има и address bar, и breadcrumbs едновременно. Лентата с табове може да бъде позиционирана където пожелаеш - отгоре, отдолу, дори отстрани. В лентата с бутони можеш да правиш каквито пожелаеш промени, а иконите на всеки бутон могат да бъдат променени с просто редактиране на един .PNG файл. Тези на screenshot-а са мой избор. Отделно - можеш да отваряш втори прозорец, който има своя отделна лента с табове, разделяйки текущия хоризонтално или вертикално, по собствен избор. Ето ти screenshot към екраните с някои от опциите на версия 1.8 от преди 6 години (не ми се занимава да снимам новите):

xplorer2 settings.png

И преди да си попитал колко струва, отговарям - това е безплатната lite версия. Не искам да звуча, като че ли рекламирам Windows, но в сравнение с този файлов мениджър и Dolphin, и Nautilus изглеждат като курсова работа дори не на студент, а на гимназист... ;)

преди 17 часа, Mozo написа:

Какво стана с откровената глупост, че Linux не признавал дялове и маунтвал всичко на едно? Дай да чуем, много интересен казус. 99% от глупостите, които ръсиш са именно такива ;)

Изразих се неправилно. Отделните дялове може да съществуват, но след като стартирам файловия мениджър на Lubuntu с пълни права с команда

gksudo pcmanfm

и изтрия с него папка с икони от /usr/share/icons (при това, подчертавам - не от текущо активната тема), файловият мениджър блокира и нямам достъп до нито един клон на дървото с файловата система. Оттренирано вече над 20 пъти. Единственото, което помага, е изтриване на темата от менюто на System look and fill, рестарт на системата и корекция на грешките с fcsk, зададено като task със 

sudo tune2fs -c 1 /dev/sda1

Естествено, share-нал съм windows-ките папки само за четене, иначе един господ знае какво ще им се случи при цялата процедура. Изглежда хората, писали файловия мениджър и тези, създавали графичния интерфейс никога не са работили в екип. В резултат - едните забравили да заключи файловете, които се използват в момента, другите пропуснали да проверят ползват ли се файловете, преди да ги трият и накрая - потребителят да му мисли. Започвам да разбирам защо не е препоръчително да се работи постоянно с root права... :)

преди 17 часа, cybercop написа:

Донякъде съм съгласен. По-скоро цената за ползване на Linux е вложено време. В което решаваш проблемите си и като страничен ефект трупаш знание, което можеш после да продаваш на хора, вложили времето си в печелене на пари. Категорично не е най-добрата стратегия за забогатяване :) Но, от друга страна, дава достатъчно лична свобода и осигурява доход, задоволяващ основните потребности...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, coldrage написа:

Здравейте , опитвам се да си инсталирам линукс, но ми изписва следното: the curren input isnot supported by the monnitor display Please change your input timingto  [email protected] or any other monitor listed timing as per the monitor specifications.

мониторът ми е 1080пзащо не става?

Как точно стигаш до тази грешка? Ако е от инсталацията, опитай да избереш минимален графичен режим или инсталирай от конзолата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Win_user написа:

Донякъде съм съгласен. По-скоро цената за ползване на Linux е вложено време. В което решаваш проблемите си и като страничен ефект трупаш знание, което можеш после да продаваш на хора, вложили времето си в печелене на пари. Категорично не е най-добрата стратегия за забогатяване :) Но, от друга страна, дава достатъчно лична свобода и осигурява доход, задоволяващ основните потребности...

По- скоро, цената си е знание. За придобиването на което, естествено е необходимо време.  И, наличието на знание/информация, категорично е условие за забогатяване. Ако не вярваш, поинтересувай се за доходите на Google, MS, Novell, Red Hat, Canonical. Всички те са натрупали средствата си, продавайки знание (продукти и услуги) на незнаещи. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване