Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

korduna

Препоръчан отговор

• Отговори 9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Нямам проблеми, вие ако имате казвайте! Нямам и нищо против Линукс, напротив, харесвам го до някъде, но има още доста да се развива за да са доволни потребителите. Това се опитах да кажа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма значение, много добре разбрахте какво исках да кажа, и аз го използвам но трябват още много годинки, за да се получи нещо на което хората ще заложат. Стигне ли се до там че да се доверят на някоя Линукс дистрибуция, повярвайте ми няма да е безплатна!!!, Белплатен обяд няма! Това което е безплатно, или е за коша или не струва, затова трябва някой да вложи за да се получи.

Изобщо не ти разбрах предишната мисъл, но сега някой неща почвам да схващам. Дотолкова, за да разбера, че ти не си разбрал нещо много важно.

Linux се предоставя безплатно, но само ядрото (без останалият софтуер) е оценено на над 2 милиарда долара. Това, че го ползваш безплатно, не означава, че нищо не струва. Това е скъпоплатен труд, който скъпоплатени разработчици са жертвали за благото на другите. Колкото за доверяването - 95% от сървърите, повечето супер- компютри и международната космическа станция са под Linux. За какво доверие става въпрос? На кварталните хахорчета, които инсталират краден Windows за по 20 лв. ли ?

Смисъла и философията на Linux са много простички и се побират само в едно изречение.

Linux предлага свободна алтернатива.

Просто и ясно. Предлага. Не продава и Не налага. За който иска и, за който има възможност (капацитет), което също е много важно. Много по-лесно е да си купиш софтуер, отколкото да придобиеш знания и умения. Това е цената, която трябва да платиш, за да ползваш Linux.

Няма го това мислене в теб. Не си ползвал истински Linux и не я познаваш достатъчно.

А, аз я ползвам. И то за работа - вкъщи и в офиса. И съм доволен от нея. Благодарен съм на хората за труда им и аз също се опитвам да помогна с каквото мога.

И през ум не ми минава да коментирам другите операционни системи, защото и те се правят от хора. И, уважавам и техният труд. Най- много да коментирам компанията, но не и човешкият труд, който е вложен в продуктите им.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изобщо не ти разбрах предишната мисъл, но сега някой неща почвам да схващам. Дотолкова, за да разбера, че ти не си разбрал нещо много важно.

Linux се предоставя безплатно, но само ядрото (без останалият софтуер) е оценено на над 2 милиарда долара. Това, че го ползваш безплатно, не означава, че нищо не струва. Това е скъпоплатен труд, който скъпоплатени разработчици са жертвали за благото на другите. Колкото за доверяването - 95% от сървърите, повечето супер- компютри и международната космическа станция са под Linux. За какво доверие става въпрос? На кварталните хахорчета, които инсталират краден Windows за по 20 лв. ли ?

Смисъла и философията на Linux са много простички и се побират само в едно изречение. Linux предлага свободна алтернатива. Това е. Просто и ясно.

Няма го това мислене в теб. Не си ползвал истински Linux и не я познаваш. Най- много да си правил опит да инсталираш някоя дистрибуция или  си я разгледал от жив диск.

А, аз я ползвам. И то за работа - вкъщи и в офиса. И съм доволен от нея. Благодарен съм на хората за труда им и аз също се опитвам да помогна с каквото мога.

Оффф, май влезнах във спор, който е излишен. И аз доста съм си играл със линукси, разгледай мненията ми, дори ти си ми помагал доста, за което съм ти много благодарен. Не искам да навлизам във спорове и затова ще ви напомня че всичко започна от едно: (идеологията на Линукс е коренно различна) и аз добавих (Бих добавил и глупава, не защото не познавам линукс, напротив, но истината е че няма смисъл!). Аз, лично аз, ползвам Уиндоус и Линукс сигурно от едно 20 години, и повярвай ми досега не съм дал нито стотинка, както за Линукс така и за прозореца! Това че хората полагат огромен труд, за да ги направят тези дистрибуции, не си мислете че аз не го оценявам. Както и да е, няма смисъл да обеснявам!

Редактирано от ДзВяРа! (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се, че го оценяваш. Тези, които пишат кода не са клошари. Жертват от свободното си време, за да могат другите да имат свободна алтернатива. Ограничават своята собствена свобода за да дадат свобода на другите.

Просто ти посочих, че не всичко се измерва в пари и не всичко безплатно е без стойност.

Лека вечер ти желая !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хвърлих се на ментата :) Искам да попитам хората , които пишат на C++ : тъй като съм запознат само с windows-ките оператори/хедъри и примерно ако тръгна да include-вам <conio.h> няма да стане.. Ако може някой да ми препоръча от къде да прочета за линукс различият при писане на C++. Предварително благодаря!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо мислиш, че няма стане? С/С++ е платформено независим, няма ти върже само windows.h, с MinGW даже и той е достъпен, но засега се фокусирай върху останалите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте ! Не съм сигурен , че съм за тази тема , но ще задам въпроса си с надежда за отговори ! Наскоро ми попадна един Pocket PC (при стартиране пише Wireless book) с Windows CE 6 , който работи доста бавно . Показателите му са : 

CPU : WM 8505 300 MHz

Display : 7'' TFT 800*480

Memory : DDR 2 128 MB

Въпросът ми е дали има Линукс за подобни машинки и как да го преинсталирам ?

Предполагам , че трябва да е малък като заемано място на харда , тъй като май няма много място на него . 

Благодаря Ви !!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Досега всичко работеше на лубунтуто, сложих му gnome и всичко беше супер. Днес при стартиране ми излезе подобно на това меню и никъде не видях лубунту или уиндоус /първо имаше хп, после сложих убунту 9.10 и зададох убунтуто да замести уиндоуса, после по същия начин с лубунту 12.04, нямам идея дали това заместване се е получило и какви ОС има в момента на лаптопа/. Какво да правя?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не си сложил Gnome, а цяла дистрибуция -Ubuntu 8.04. Това, което вероятно си направил е, че не си задал GRUB да се инсталира върху MBR (dev/sda), a върху дяла с Ubuntu 8.04.

Ubuntu 8.04 и дори 10.04 са без поддръжка. По- добре, тествай Ubuntu MATE 14.04.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

инсталирана ли е поддръжка на NTFS  дялове ? ако не е няма как в груб да ти покаже дяловете на уиндоус

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Здравейте! Опитвам се да направя боотваща флашка с Уин7 с ОС Федора. Следя стъпките от тук но когато стигна то командата make на 3та стъпка ми изписва грешка и не знам какво да направя. Грешката е:

[[email protected] ms-sys-2.3.0]# make
mkdir -p dep
cc -MM -O2 -ansi -pedantic -Wall -c -I inc -D PACKAGE=\"ms-sys\" -D LOCALEDIR=\"/usr/local/share/locale\" -idirafter include-fallback -D_FILE_OFFSET_BITS=64  -MT dep/fat32nt.d src/fat32nt.c > dep/fat32nt.d
/bin/sh: cc: command not found
Makefile:143: recipe for target 'dep/fat32nt.d' failed
make: *** [dep/fat32nt.d] Error 127

и не мога да продължа нататък. Мога да направя такава флашка на Уин, но след инсталацията на Федора вече не виждам Уин8.1. Някой има ли идея какво трябва да направя?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Опитвам се да направя боотваща флашка с Уин7 с ОС Федора. Следя стъпките от тук но когато стигна то командата make на 3та стъпка ми изписва грешка и не знам какво да направя. Грешката е:

[[email protected] ms-sys-2.3.0]# make
mkdir -p dep
cc -MM -O2 -ansi -pedantic -Wall -c -I inc -D PACKAGE=\"ms-sys\" -D LOCALEDIR=\"/usr/local/share/locale\" -idirafter include-fallback -D_FILE_OFFSET_BITS=64  -MT dep/fat32nt.d src/fat32nt.c > dep/fat32nt.d
/bin/sh: cc: command not found
Makefile:143: recipe for target 'dep/fat32nt.d' failed
make: *** [dep/fat32nt.d] Error 127

и не мога да продължа нататък. Мога да направя такава флашка на Уин, но след инсталацията на Федора вече не виждам Уин8.1. Някой има ли идея какво трябва да направя?

трябва да инсталирате компилатор

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За тези които притежават SSD.

/etc/cron.daily/trim

#!/bin/bash
LOG=/var/log/trim.log
echo "*** $(date -R) ***" >> $LOG
fstrim -v / >> $LOG

/etc/udev/rules.d/60-ssd.rules

ACTION=="add|change", KERNEL=="sd[a-z]", ATTR{queue/rotational}=="0", ATTR{queue/scheduler}="deadline"

/etc/local.d/local.start

echo 1 > /sys/block/sdc/queue/iosched/fifo_batch
cat /sys/block/sd[abc]/queue/scheduler 
noop deadline cfq [bfq] 
noop deadline cfq [bfq] 
noop [deadline] cfq bfq 

cat /sys/block/sdc/queue/iosched/fifo_batch
1

cat /var/log/trim.log
*** Mon, 30 Mar 2015 14:43:59 +0300 ***
/: 24,6 GiB (26449252352 bytes) trimmed

cat /var/log/trim.log
*** Mon, 30 Mar 2015 14:43:59 +0300 ***
/: 0 B (0 bytes) trimmed

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Убунту 14.04 на нетбук Самсунг. След сериозен ъпдейт (не го бях ъпдейтвал повече от месец), не ми запомня тапета на десктопа и клавишната комбинация за смяна езика. Това нормално ли е и на какво се дължи. Случвало ми се е и преди, но нямам отговор, та да питам защо така...? Пази ми за сесията май само... Може ли да има значение, че картинката е разположена на NTFS дяла, а не на Убунту на дяла? Само да допълня, че то ъпдейта може и да няма значение... преди тапета ми беше в дяла на Убунту. Просто се чудя по ква логика става. И за клавиатурата. Между другото тя е турска или нещо подобно. 

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

cat /etc/fstab

Вероятно дяла не е монтиран като зарежда десктоп-а. За клавиатурните подредби няма представа защо да не ги помни.

Редактирано от bvbfan (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Точно това е проблема с тапета. Трябва да бъда поставен в Home/User директорията, а не на ntfs дяла, който за Linux е, като сменяем носител. По принцип, можеш да поставиш тапетите и в usr директорията при тези по подразбиране, но, по- добре си направи една папка Wallpapers в Home/User/Изображение и си постави тапетите там. Така, няма да ги търсиш между други снимки.

http://s19.postimg.org/mngmmeq7n/2015_03_31_091851_1280x1024_scrot.png

Относно клавишните комбинации - направи си конфигурацията с dpgk-reconfigure keyboard-configuration и няма да имаш проблеми с подредбата. Пуснал съм цяла тема за този начин на настройка.

https://www.kaldata.com/forums/topic/204004-%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B1%D0%B8-%D0%B2-lubuntu-debian-%D1%81-lxde/

cat /etc/fstab

Вероятно дяла не е монтиран като зарежда десктоп-а. За клавиатурните подредби няма представа защо да не ги помни.

Не му и трябва да го описва. Само проблеми създава монтирането му за постоянно. По- добре да го остави в това състояние и да го монтира с едно кликване във файловият браузър.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви.

Убунтуту е пушка на нетбука. За съжаление, на десктопа не става и не става, но не е дерт. На нетбука да кажа, че съм с Интел Атом, 1.6 гхц и 1 гига памет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване