Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 5 минути, vasilevsa написа:

Debian 8.8 Jessy, графична среда Cinnamon.

Кой текстов редактор ползваш ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,8k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

преди 4 минути, cybercop написа:

Кой текстов редактор ползваш ?

Ами таман го инсталирах и исках да инсталирам някой програми и се наложи да ги инсталирам като root. интересното е че като livecd може да се инсталират приложение със sudo. По принцип ползвам gedit.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, vasilevsa написа:

По принцип ползвам gedit.

Интересуваше ме, не по принцип, а фактически в момента :

Отваряш терминала и влизаш в сесия на администратор със :

su

След това изпълняваш следното :

gedit /etc/apt/sources.list

Ако наистина имаш инсталиран gedit ще ти се отвори списъка с хранилища.

Ако ползваш друг текстов редактор, подмени името на редактора в командата.

Изтриваш цялото съдържание на текстовия файл и копираш този списък :

###### Debian Main Repos
deb http://ftp.bg.debian.org/debian/ stable main contrib non-free
deb-src http://ftp.bg.debian.org/debian/ stable main contrib non-free

deb http://ftp.bg.debian.org/debian/ stable-updates main contrib non-free
deb-src http://ftp.bg.debian.org/debian/ stable-updates main contrib non-free

deb http://security.debian.org/ stable/updates main
deb-src http://security.debian.org/ stable/updates main

Запазваш промените и затваряш файла.

След това, влизаш отново в терминала със :

su

ако си излязъл от сесия и изпълняваш :

apt-get update

apt-get dist-upgrade

apt-get install gksu synaptic gdebi

Рестартираш, отваряш мениджъра на пакети и инсталираш, каквито приложения искаш.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, cybercop написа:

Интересуваше ме, не по принцип, а фактически в момента :

Отваряш терминала и влизаш в сесия на администратор със :

su

След това изпълняваш следното :

gedit /etc/apt/sources.list

Ако наистина имаш инсталиран gedit ще ти се отвори списъка с хранилища.

Ако ползваш друг текстов редактор, подмени името в командата.

Изтриваш цялото съдържание на текстовия файл и копираш този списък :

###### Debian Main Repos
deb http://ftp.bg.debian.org/debian/ stable main contrib non-free
deb-src http://ftp.bg.debian.org/debian/ stable main contrib non-free

deb http://ftp.bg.debian.org/debian/ stable-updates main contrib non-free
deb-src http://ftp.bg.debian.org/debian/ stable-updates main contrib non-free

deb http://security.debian.org/ stable/updates main
deb-src http://security.debian.org/ stable/updates main

Запазваш промените и затваряш файла.

След това, влизаш отново в терминала със :

su

ако си излязъл от сесия и изпълняваш :

apt-get update

apt-get dist-upgrade

apt-get install gksu synaptic gdebi

Рестартираш, отваряш мениджъра на пакети и инсталираш, каквито приложения искаш.

Благодаря ще го направя като се прибера вкъщи. Но не мога да инсталирам нищо под юзер. Утре ще напиша какъв надпис ми дава в терминала, че не го помня точно.Благодаря точно!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, vasilevsa написа:

Но не мога да инсталирам нищо под юзер. 

В Debian нямаш зададена по подразбиране sudo парола, ако това имаш предвид.

Направо, влизаш в сесия на администратор със 

su

https://s25.postimg.org/kjx2thgv3/root.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vasilevsa написа:

Здравейте, днес реших да направя стъпка напред и сложих Дебиан. Но май лъжицата е голяма за мен. навит съм да го науча обаче. Моля за съвет. Слъбсках се с един проблем не мога да задавам команди със sudo като съм с  ползвателския акаунт. Някой знае ли как се оправя това? моля помагайте .

Само на терминал ли си или на графични прозорци и менюта. И от мрежова инсталация е лестно и от диск. По- мой спомени графичният интерфейс на Дебиан си има Софтуерен център и Синаптик. Лесно е ориентирането.

Препоръчвам графична среда МАТЕ за всеки Линукс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, kalansuv написа:

Само на терминал ли си или на графични прозорци и менюта. И от мрежова инсталация е лестно и от диск. По- мой спомени графичният интерфейс на Дебиан си има Софтуерен център и Синаптик. Лесно е ориентирането.

Препоръчвам графична среда МАТЕ за всеки Линукс.

Честно казано Мате не съм пробвал никога незнам дали ще ми пасне. но cinnamon  ми пасва като лъжица в масло. С графичен интерфейс съм. Защо препоръчваш МАТЕ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, vasilevsa написа:

Здравейте, днес реших да направя стъпка напред и сложих Дебиан. Но май лъжицата е голяма за мен. навит съм да го науча обаче. Моля за съвет. Слъбсках се с един проблем не мога да задавам команди със sudo като съм с  ползвателския акаунт. Някой знае ли как се оправя това? моля помагайте .

Скоро инсталирах Debian 8 и 9 във виртуалка. Искаше си и root и потребителска парола. Трябва да вкараш потребителят във sudo групата. Или се логваш с root акаунта и направо пишеш в терминала, или с потребителят и "su", както са посочили горе:

:~$ su
Password:
# usermod -a -G sudo <username>
exit
:~$ groups

Последното е за проверка. Обаче, при положение, че имаш root акаунт, май това не ти и трябва.

Редактирано от RagnerBG (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, vasilevsa написа:

Честно казано Мате не съм пробвал никога незнам дали ще ми пасне. но cinnamon  ми пасва като лъжица в масло. С графичен интерфейс съм. Защо препоръчваш МАТЕ?

Графичната среда е въпрос на вкус и възможности на хардуера. Ако канелата работи добре при теб, няма нужда да инсталираш друга.

По- добре, напиши, дали си успял да добавиш хранилищата, защото без тях, системата ти е неизползваема с която и да е графична среда.

За влизането с администраторски акаунт, мисля, че ти го обясних.

Влизаш веднъж със :

su

и след това, изпълняваш командите, без да пишеш sudo пред тях. В администраторска сесия, няма нужда да се идентифицираш, като такъв за всяка команда.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, cybercop написа:

Графичната среда е въпрос на вкус и възможности на хардуера. Ако канелата работи добре при теб, няма нужда да инсталираш друга.

По- добре, напиши, дали си успял да добавиш хранилищата, защото без тях, системата ти е неизползваема с която и да е графична среда.

За влизането с администраторски акаунт, мисля, че ти го обясних.

Влизаш веднъж със :

su

и след това, изпълняваш командите, без да пишеш sudo пред тях. В администраторска сесия, няма нужда да се идентифицираш, като такъв за всяка команда.

Да току що го направих.Благодаря реди това бях упгрейдвал и не направи никакъв ъпгрейд след добавянето на хранилищата synaptic е инсталиран със системата. Продължавам да я разучавам. Има ли някакъв способ при зареждането на системата да се премахнат белите надписи на черния екран и да зарежда както при Ментата без тях?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В смисъл, да не ти изписва процесите ли ? За терминала (tty1) ли става въпрос или за самата графична среда ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, vasilevsa написа:

При зареждане стартира груб и след него дава Loading и изрежда надписи преди да се покаже дебиан.

Надписите се блокират с quiet (дискретна) опция в etc/default/grub

Файлът се отваря по същият начин, както списъка с хранилища :

su

gedit /etc/deafult/grub

Опцията е в предпоследният ред.

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=2
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Ако искаш картинка/анимация, ще трябва да си инсталираш Plymouth, поне една тема (plymouth-theme-xxx) за него и да конфигурираш GRUB с опция quiet splash.

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=2
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Промените влизат в сила след изпълнение на командата :

su

update-grub

Ако си инсталирал пакета plymouth-themes, желаната тема, можеш да избереш от списък и зададеш, като тема по подразбиране с командата :

su

plymouth-set-default-theme -l

Все пак, съветвам те, първо да конфигурираш системата и да се научиш да работиш с нея и, тогава да я разкрасяваш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много но ми се появи друг проблем. Terminal не иска да стартира. кликам и нищо не изскача прозорец. Незнам за пръв път ми се получава това. Ползвал съм Федора, Минт, Убунту но тук сефте.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При графична среда МАТЕ горе в ляво имаш три падащи менюта. Приложения. Папки. Настройки. Ако си работил с World  и  Еxel има същия принцип на подреждане на менютата. Прилагам две снимки от Убунту и Кали Линукс. Кали Линукс е специализирана за интернет сигурност и хакери и затова менютата и изглеждат толкова странно. МАТЕ Минт няма нищо общо с това МАТЕ.

Снимка на Ivan Petrov.
Снимка на Ivan Petrov.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, vasilevsa написа:

Благодаря много но ми се появи друг проблем. Terminal не иска да стартира. кликам и нищо не изскача прозорец. Незнам за пръв път ми се получава това. Ползвал съм Федора, Минт, Убунту но тук сефте.

Преинсталирай го. Можеш да инсталираш друг терминала. Или стартирай xterminal. Натисни Alt+F2, напише в полето xterm и го стартирай.

https://s25.postimg.org/ff0gpltb3/xterm.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, vasilevsa написа:

Значи ти се е счупил Линукса. Според моето лично мнение препоръчвам инсталация на чисто. Това, което трябва да знаеш за правилната инсталация на чисто на Линукс е да избереш ръчно и професионално разделяне на дяловете на твърдия диск. Имаш тъй наречената коренова система означена с  " /. " и отговаря на дял " С "  на Windows. Или цялото SSD или около 40 ГБ от твърдия диск, като размер. SWAP памет- допълнителна памет заделена на твърдия диск в помощ на оперативната RAM памет. Не се слага върху SSD диск. Аз лично съм с 16  GB RAM  и умишлено не съм инсталирал SWAP дял. Дял  " ./Home "  останалото място на твърдия диск. Отговаря на диск " D " в Windows.  Избираш главен в началото да не е разширен. Дали част от диска или максималният размер на диска при някой Линукс. Това е. Моето дъно не поддържа USB инсталация. Затова записвам на DVD диск и инсталирам и пробвам различни Линукс дистрибуций с различни графични среди. Препоръчвам инсталиране на различни Линукси с различни графични среди на принцип проба и грешка. Докато не ти хареса нещо и не се спреш на него.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, kalansuv написа:

Значи ти се е счупил Линукса.

Какво означава да "счупиш LInux"  и , как стигна до това заключение ? Може да става въпрос просто за неработещ стартер. Терминалите са десетки и, може да ползва, който си поиска.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, cybercop написа:

Какво означава да "счупиш LInux"  и , как стигна до това заключение ? Може да става въпрос просто за неработещ стартер. Терминалите са десетки и, може да ползва, който си поиска.

Като инсталирам на опенСУСЕ всички Препоръчани пакети и/ или предложени пакети и компютърът ми забива и увисва. С една дума блокира. А всички пакети - всичкият софтуер на ОпенСУСЕ е под 15 ГБ. Засега Убунту и Минт са с най- много софтуер в хранилищата си. Последните и аз не зная колко ГБ са.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, kalansuv написа:

Като инсталирам на опенСУСЕ всички Препоръчани пакети и/ или предложени пакети и компютърът ми забива и увисва.

Инсталира се това, което ти е необходимо. Инсталирал съм Open SUSE много пъти от версия 11 насам и, нито ми е "забивала", нито ми е "увисвала". Много пъти съм писал, че тази дистрибуция не е подходяща за масовия български потребител. Тя не търпи своеволия, а, повечето българи се мислят за много умни и правят, каквото си поискат.

Оцеляла снимка от гаврата, която направиха Image Shack със старите ми снимки. Спряха ми достъпа до тях, изнудваха ме за пари и в момента са ги изтрили, въпреки, че профила ми е активен.

Open_SUSE_11_1.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четох оказа се че се получавало като се промени локализацията. При мен точно тогава спря да се стартира. Ако върна на английски сигурно ще се оправи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, vasilevsa написа:

Четох оказа се че се получавало като се промени локализацията. При мен точно тогава спря да се стартира. Ако върна на английски сигурно ще се оправи.

Личното ми мнение, е че не е от това. Локализацията ти е България, Часовият пояс България, Валутата Български лев, езика Български и така трябва да бъдат. Личното ми мнение е да опиташ с преинсталация на Линукс. NET instalation- мрежовите инсталаций също са за предпочитане.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, kalansuv написа:

Личното ми мнение, е че не е от това. Локализацията ти е България, Часовият пояс България, Валутата Български лев, езика Български и така трябва да бъдат. Личното ми мнение е да опиташ с преинсталация на Линукс. NET instalation- мрежовите инсталаций също са за предпочитане.

да ама беше на английски и локализацията беше английска. четох че и при други хора се е получило при смяна на локализацията.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, vasilevsa написа:

да ама беше на английски и локализацията беше английска. четох че и при други хора се е получило при смяна на локализацията.

За проблема с терминала под Debian ли става въпрос ?

Локализацията се сменя с командата :

su

dpkg-reconfigure locales

след, като зададеш bg_BG.UTF-8, рестартираш. След рестарта, инсталираш wbulgarian и myspell-bg.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване