Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 3 часа, whitepixel написа:

Не мога да разбера, защо само се влачиш подире ми и ме коментираш, а в същото време ти-лично никога не даваш никакви собствени препоръки или решения за възникнали проблеми?

А това, което си го написъл туко-що е пълна глупост. Е, разбираемо - толкова са ти и познанията.

Подтисни си параноята. :) Никъде не съм казал даже, че правиш грешка, пък да не говорим против теб.

Коментирам каквото ми е интересно. Още повече, такава е препоръката в старите книги и затова реших да споделя моето мнение. В случая, то съвпада с казаното от Киберкоп.

Решение на конкретния проблем не съм и давал, защото мислите в правилна посока. Тоест ръчна проверка, след като няма основания за съществени поражения.

Защо? Кое е вярното? Има файлови системи, които правят хеш на блоковете от данни, но EXT*, доколкото съм запознат, не е от тях. Следователно, интегритета на файловете не е осигурен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ми напомня,когато върху тестова система обнових Ubuntu 16 към по-горна версия.Неприятности след рестарта равняващи се на неработеща мишка,нефункционираща клавиатура и променени symbolic links към resolv.conf,демек съм без мрежа.Няма оправяне това нещо.Такива проблеми не са само от едно естество.Само един променен symlink може да доведе системата до състояние при което не може да стартира коректно.

Мальчик Бананан, моя съвет е да преинсталирате и да си закачите  една обица   на ухото.Аз също имам такива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Melmak ® написа:

Правете както казва Cybercop, errors=remount-ro.

Това е добре да е така, не просто защото @cybercop го е казал, а защото

на 9.04.2018 г. в 21:23, cybercop написа:

Инсталаторите, стандартно конфигурират fstab с опция за ext4 при грешка и демонтиране, дяла да е само за четене (RO), за да не се повредят или изгубят данни.

на 10.04.2018 г. в 21:17, cybercop написа:

errors=remount-ro

Стандартна опция, задавана за дяла с кореновата файлова система, когато е форматиран в ext4. Не просто "Само за четене", а е посочено, кога да бъде приведен в това състояние за да не се получат загуба или повреждане на данни.

Разработчиците не са го направили току-така!

Пп. Така и не разбрах, какъв беше проблема за .. преинсталация, чиста инсталация, нова (на друг дял) инсталация или live-cd???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай си един Неон, сложи му 30-тина хранилища (за предпочитане 3-4 с "дейли" в името, като препоръчително е да има хранилище за драйверите за видеото, за сладост), не го обновявай месец хич и след това го обнови, като преди да рестартираш му дай autoremove --purge --yes. Ако след това не зареди, познай от какво е станало така.

Това го измислих, но е горе-долу такава ситуацията (особено с командата). Вероятно във /var/log/apt/history.log пише какво е имало преди, дето го няма в момента... и ако е от него, де.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, jhoro написа:

Не всички инсталатори го конфигурират така /на моят Cent не е/. Обаче е по-адекватният избор, за които се интересуват или са обърнали внимание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, бат'начо написа:

Това го измислих, но е горе-долу такава ситуацията (особено с командата).

В последно време ползвам конки. И от него виждях едно обяснение на питане кое ползва apt, че не може да се достъпи никой инструмент дето го ползва. При изключване и следващо пускане на компа ми излиза unattended-upgrades , че работи. Е, то го ползва, то товари в някаква степен процесора и взима от памета.

Казано по друг начин - ако има обновление по сигурността, то се сваля и се инсталира без потвърждение с dpkg , и докато не стане, не може да се ползва apt.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добро утро!!!
Баси - и това ми било "сериозен раздел"??? Видяхте един дезориентиран въпрос и...давай! Лакърдии по бетер от "Празните приказки".

В последно време ползвам конки. И от него виждях едно обяснение на питане кое ползва apt, че не може да се достъпи никой инструмент дето го ползва. При изключване и следващо пускане на компа ми излиза unattended-upgrades , че работи. Е, то го ползва, то товари в някаква степен процесора и взима от памета.
Казано по друг начин - ако има обновление по сигурността, то се сваля и се инсталира без потвърждение, и докато не стане, не може да се ползва apt.

Че няма да ти позволява да"бараш", преди "да си върже гащите" (да обнови и сработи сигурността) е близо до ума. Ни не виждам връзката?

На Мальчика файловата система на руута е започнала да се маунтва като readonly, подозира  токов удар да го е причинил.
Смехотворното в случая е, че му се предлага от някои умници решение да си бил сложил опцията errors=remount-ro във fstab за руут дяла и това щяло да "опрай нещата".

Хмммм? Чудя се - ти как си представяш нещото, наречено "токов удар"? За по-лесно разбиране - използвай "смущения в захранването"
Преди няколко поста обясних на питащия, че при лаптопите (и подобните устройства), рисковете са много по-малко. Между електроразпределителната мрежа (контакта) и същинската част на лаптопа има няколко неща, които са с достатъчна латентна, щото да филтрират тези смущения.
Що се отнася за опцията errors=remount-ro - това не е панацея. Дяла вече си е в това състояние.
Цитираш ме, а нищо не казваш за нова инсталация???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, jhoro написа:

Разработчиците не са го направили току-така!

Пп. Така и не разбрах, какъв беше проблема за .. преинсталация, чиста инсталация, нова (на друг дял) инсталация или live-cd???

Направих си лайв-флашка. Пробвах, не помня какво, не стана, редактирах fstab файла, щото уж прочетох, че като промениш това ro на continue, няма да излиза извън строя. Не би... Иначе не исках преинсталация първо щото рогите са ми големи :) и след това щото всичките ми програми са си настроени, както искам, букмарки-мупмарки, мениджър на пароли, всичко. Когато му кажа обаче fsck с параметър или без и от флашката, нищо се не случва. Изписва ми fsck еди-коя си версия, част от util-linux, нещо такова.

Шот от tune2fs :

http://store.picbg.net/pubpic/D8/9F/20287f9fed02d89f.jpg

П.С. Добре, че дуалбутвам, че щях да си окъсам косите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, jhoro написа:

Че няма да ти позволява да"бараш", преди "да си върже гащите" (да обнови и сработи сигурността) е близо до ума. Ни не виждам връзката?

Сега ще ме караш да търся как някой пита нещо от рода на "отворих синаптика и исках да инсталирам нещо си, ама то ми каза, че има друг процес, дето го ползва и не ще" или "защо не може да се отключи, щото нещо друго ползва ключодържателя, а аз не правя нищо" и от тоя род (не претендирам за точност и не казвам, че има връзка с Малчика, има връзка с  името на темата).

А, да добавя - "процесора ми се товари, а аз не правя нищо" (това се вижда ясно на стар хардуер, а и минава доста време докато се успокои).

И логиката е това да е начинаещ, който ползва стандартна система на която няма постоянно много обновявания, които да извикват "големия" update-notifier.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Мальчик Бананан" - ти обаче си...голям сладур!!!

Ей тия думи "много обичам" да ги чувам!!!

Пробвах, не помня какво, не стана...

Често се е случвало, но поне въпросната машина е била "в ръцете ми".

Колкото до настройките и паролите - те нали са в браузъра? А от там - в облака. Поне при мен е така.

Сядам пред "ново устройство" - без значение дали е чужда машина или моята, прясно инсталирана - влизам си в акаунта и... всичко си е там, където трябва да бъде! Ако е чужда и съм там временно - почиствам, забърква и излизам. И все едно не съм влизал.

Пп. Картинката ще погледна По-късно, на компа - че от телефона... зор!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да изключа попъп на календара? 

Или поне да излиза при клик, а не при ховър.

Gnome, Ubuntu 17.10

Редактирано от Ивайло Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, whitepixel написа:

Пусни му една пълна проверка+фикс  на този партишън от флашката

e2fsck -v -f -c -k -p /dev/sdXX

После ако желаеш, ще пуснем и периодични проверки за този партишън, защото не правиш в момента.

@jhoro Ако за всяка дреболия се преинсталира, къде ще му излезе края?

Инсталирах минт 18.3 на един комп. Xfce. Добре е, но не се получава индикацията при превключване BG - us. Иначе работи с alt- шифт, но не се вижда на лентата нищо. Идея?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър ден днес си инсталирах дебиан 7 гноме но проблема е че немога да инсталирам нвидиа видео драйверите с нвидиа630 gt съм и .run фаула ми дава ерор моля за помощ как да инсталирам този драивер

Аз опитвам така: chmod +x nvidia.run   sudo sh ./ nvididia.run но ми дава ерор 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, аджамията написа:

Инсталирах минт 18.3 на един комп. Xfce. Добре е, но не се получава индикацията при превключване BG - us. Иначе работи с alt- шифт, но не се вижда на лентата нищо. Идея?

Добавка е. Може само да я добавиш или да ти трябва и допълнителен пакет към XFCE.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@аджамията : Добавката се нарича xfce4-xkb-plugin. Ако не е инсталирана, трябва да го направиш и да я добавиш към елементите на панела. Българското име е "Клавиатурни подредби".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ЧеЗно казано - на мен и IBus ми върши работа, ама ... вие си знаете!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А някой да има идея защо всеки път при старт на компютъра, българското знаме в трея, индикиращо БГ клавиатурна подредба, се губи и вместо него, пише просто "None"? С американското знаме този проблем го няма и то си седи винаги. За да се появи нашия трибагреник, трябва да стартирам Fcitx. След това мога директно да го изключа и родното знаме си го има, без да пипам нищо друго. не че е голям проблем, ама дразни.

Фонетичната клавиатурна подредба не се влияе от изчезналото БГ знаме и спокойно си пиша на български.

Говорим си за Лубунту

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.04.2018 г. в 18:17, whitepixel написа:

Ако го правиш с оригиналния .RUN файл от сайта на NVidia:

драйверът: https://www.geforce.com/drivers/results/132530

процедурата: http://www.allaboutlinux.eu/remove-nouveau-and-install-nvidia-driver-in-debian-8/

процедурата е същата и за Debian 7 -  Wheezy

Опитах и с debian 8  x86 тъи като ползвам само 32 битиви ос но и там каквото и да направя резултата е ерор изчетох хиляди теми по-въпроса и нестава и нестава явно моята nvidia неможе да работи с debian затова си инсталирах стария минт17,3 xfce с които нямам проблеми със нищо с него няма проблеми с видеокартата или каквото и да било благодаря все пак за помоща!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, tremal написа:

А някой да има идея защо всеки път при старт на компютъра, българското знаме в трея, индикиращо БГ клавиатурна подредба, се губи и вместо него, пише просто "None"? С американското знаме този проблем го няма и то си седи винаги. За да се появи нашия трибагреник, трябва да стартирам Fcitx. След това мога директно да го изключа и родното знаме си го има, без да пипам нищо друго. не че е голям проблем, ама дразни.
Фонетичната клавиатурна подредба не се влияе от изчезналото БГ знаме и спокойно си пиша на български.
Говорим си за Лубунту

Каква ти е програмата, за клавиатурната подредба?

Аз си карам с LXPanel и iBus, и нямам такива проблеми.

Да, за L-Ubuntu говорим!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, qvor16 написа:

Опитах и с debian 8  x86 тъи като ползвам само 32 битиви ос но и там каквото и да направя резултата е ерор изчетох хиляди теми по-въпроса и нестава и нестава явно моята nvidia неможе да работи с debian затова си инсталирах стария минт17,3 xfce с които нямам проблеми със нищо с него няма проблеми с видеокартата или каквото и да било благодаря все пак за помоща!!!!

Debian 8 чопках последните дни на един стар и нестандартен комп, с AGP nvidia карта. Няма по-бърза и по-разчупена дистрибуция от това. Минт, даже и стария 17, е много по-бавен. Единственият минус на дебиан е, че иска много работа, докато заприлича на нещо удобно с графична среда. Но от опита ми до сега мога да кажа, че по-добро ръководство от wiki-то и официалната документация на съответното дистро няма. Ако тръгнеш да четеш други съветници, само ще омотаеш нещо и после няма оправяне дори и по правилният начин. Специално за дебиан, ето тук е правилното място:

NVIDIA Proprietary Driver

Гледа се Supported devices и това трябва да е твоят драйвер - 375.66. Ако нещо се обърка - sudo apt-get purge nvidia. и всичко наново.

Но твоят комп едва ли е толкова архаичен и може би минт 17 е по-добрият избор. Бозав, бавен, поне няма да се налага толкова работа, както на чист дебиан.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, qvor16 написа:

На Дебиан инсталираш nvidia-detect, изпълняваш го и инсталираш отговора. И евентуално изпълняваш nvidia-xconfig след рестарт ако трябва.

преди 7 часа, tremal написа:

Говорим си за Лубунту

Ами ако случайно махнеш отметката да ползва системната подредба, добавиш твоя подредба, настроиш клавишната комбинация за смяна с твоя избор и т.н. - работа за секунди по принцип и не зависи по никой начин от fcitx.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, RagnerBG написа:

Debian 8 чопках последните дни на един стар и нестандартен комп, с AGP nvidia карта. Няма по-бърза и по-разчупена дистрибуция от това. Минт, даже и стария 17, е много по-бавен. Единственият минус на дебиан е, че иска много работа, докато заприлича на нещо удобно с графична среда. Но от опита ми до сега мога да кажа, че по-добро ръководство от wiki-то и официалната документация на съответното дистро няма. Ако тръгнеш да четеш други съветници, само ще омотаеш нещо и после няма оправяне дори и по правилният начин. Специално за дебиан, ето тук е правилното място:

NVIDIA Proprietary Driver

Гледа се Supported devices и това трябва да е твоят драйвер - 375.66. Ако нещо се обърка - sudo apt-get purge nvidia. и всичко наново.

Но твоят комп едва ли е толкова архаичен и може би минт 17 е по-добрият избор. Бозав, бавен, поне няма да се налага толкова работа, както на чист дебиан.

да деиствително минт е по-бавен но при мен работи добре използвам го от няколко години иначе компютъра е следния:

processor:AMD FX-8300 8-Core (3.30 GHz up to 4.2GHz Turbo Speed, L2 8 MB Cache,L3 8MB Cache, 32 nm, 95W)

ram 16gb

video:nvidia gerforce 630gt  ddr3

2 tb hard

lan: 1gigabit ports.

дъно:Solid CapacitorAM3+

иначе казано този е: https://plasico.bg/компютър-peacemaker-octa-core-fx-8300-8gb-1tb-gtx750-2gb-ddr5-24246.html

За съжаление когато пристигна при мен се оказа че оригиналната видеокарта е 64 битова и затова я смених със

старата която имах именно nvidia gerfoce 630gt ddr 128bits memori 2gb http://prikachi.com/images.php?images/488/9307488a.png

и върви доста добре с минта.

преди 13 минути, qvor16 написа:

да деиствително минт е по-бавен но при мен работи добре използвам го от няколко години иначе компютъра е следния:

processor:AMD FX-8300 8-Core (3.30 GHz up to 4.2GHz Turbo Speed, L2 8 MB Cache,L3 8MB Cache, 32 nm, 95W)

ram 16gb

video:nvidia gerforce 630gt  ddr3

2 tb hard

lan: 1gigabit ports.

дъно:Solid CapacitorAM3+

иначе казано този е: https://plasico.bg/компютър-peacemaker-octa-core-fx-8300-8gb-1tb-gtx750-2gb-ddr5-24246.html

За съжаление когато пристигна при мен се оказа че оригиналната видеокарта е 64 битова и затова я смених със

старата която имах именно nvidia gerfoce 630gt ddr 128bits memori 2gb http://prikachi.com/images.php?images/488/9307488a.png

и върви доста добре с минта.

Иначе за тази машина какъв линукс бихте ми препоръчали по принцип използвам само 32 битови ос .

преди 13 минути, qvor16 написа:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уау, баце, то на това и 32 бита му е много. Потърси 16 битови или още по-добре 8.

П.П. Ей, ще взема да се самонараня със патрони за глиган или да се самоизтрия от тука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, qvor16 написа:

На такъв комп се качва най новото, 64 bit, rolling Manjaro, Antergos, Fedora, сусе и другите, че и прехваленото *buntu, ако искаш. Само едно SSD липсва и скоростта става имагинерна величина. Направо се чудя защо ти е старо дистро, 32 bit, че и видеото си сменил, че и от wheezy си тръгнал, дето аз не съм чувал за Linux, когато е било актуално? Може би имаш някакво логично обяснение, обаче аз ако покажа на какво трябваше да търся леко дистро, твоето е като супер-компютър в сравнение. Ти дори ще имаш проблеми да си ползваш пълноценно хардуера и новите приложения, заради битовете и версиите на библиотеките. На Wheezy със сигурност щеше да е така, иначе минта по-бива, но поне му ъпдейтни ядрото. Не знам, няма да чеша главата повече...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...