Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

@ RudeBoy  Благодаря  ! за съвета, ще се насоча към Linux Mint...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От къде да си изтетля този Linox Mint и мога ли да си го инсталирам сам .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Person написа:

Можеш да си го изтеглиш от тази страница - https://linuxmint.com/download.php - след като си уточниш дали да е 32 или 64 битов, дали Cinnamon, MATE, Xfce или KDE.

Що се отнася до инсталирането - не, ТИ няма да можеш сам. Затова инсталатора прави почти вкичко. Гледай клиповете, направи си настройките и ... го пускай да си инсталира)!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Person написа:

jhoro ти е дал линк за теглене. Аз лично ползвам 64-битова версия, с Mate десктоп. Ти си избери каквото ти хареса.

Теглиш iso-файла, записваш го с някаква програма на флашка, като я правиш буутваща. Аз ползвам за целта Universal USB Installer. Може и на DVD диск. Буутваш от нея, и следваш стъпките от тази тема - първият резултат от Google. Препоръчвам, ако само ти ползваш лаптопа, да не се занимаваш с криптиране, че иначе ще си имаш главоболия с пароли.

Успех, и ако срещнеш проблеми - питай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, whitepixel написа:

Извинявам се, че се намесвам, но  съветвам всички четящи това да изхвърлят 32 битовата версия въобще като възможност. Не се заробвайте с умрял анахронизъм на 32-битова версия, независимо от конфигурацията на компютъра си!

Извинен си, но ...  обясни малко по-продробно!

Когато машината ти е много слаба и стара - все тая дали 32 или 64 битова ОС ще сложиш. По-важното е да тръгне!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет на всички! От скоро се сдобих с лаптоп и реших на стария настолен компютър да махна Уиндоус и да инсталирам Линукс. След проучване (никога не съм ползвал Линукс, но винаги има първи път) ми хареса най-много Дебиан "Stretch" и реших него да сложа на настолния. Въпросът ми е:

След като изтече тригодишната поддръжка (не съм сигурен дали е толкова) трябва ли веднага да премина на новата стабилна версия или може поне още една година отгоре да стоя на "Stretch" ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Пешеходецът написа:

Привет на всички! От скоро се сдобих с лаптоп и реших на стария настолен компютър да махна Уиндоус и да инсталирам Линукс. След проучване (никога не съм ползвал Линукс, но винаги има първи път) ми хареса най-много Дебиан "Stretch" и реших него да сложа на настолния. Въпросът ми е:

След като изтече тригодишната поддръжка (не съм сигурен дали е толкова) трябва ли веднага да премина на новата стабилна версия или може поне още една година отгоре да стоя на "Stretch" ?

Обикновено я удължават на четири години. След това, преценяваш, дали да надграждаш. Достъпа до архивните хранилища е за неограничен период. Вероятно до тогава ще преинсталираш поне петдесет пъти от любопитство, така, че не се грижи особено за тези неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, cybercop написа:

Обикновено я удължават на четири години. След това, преценяваш, дали да надграждаш. Достъпа до архивните хранилища е за неограничен период. Вероятно до тогава ще преинсталираш поне петдесет пъти от любопитство, така, че не се грижи особено за тези неща.

Благодаря, действам!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Поне 5 причини:
С известно закъснение - ето ти отговори точка по точка:

1. В последните поне 10 години никой не произвежда или асемблира компютри с 32-битови процесори (Атом не го бройме за процесор);
Това е така, но не означава,че 32-битова ОС не може да се инсталира на 64-битов процесор.

2. Абсолютно всички дистрибуции са поели пътя на отказване от чисто 32-битови варианти. Защото 64-битовите спокойно могат да изпълняват и съществуващи 32-битови приложения;
Да, поели са и там е бъдещето. Но още е бъдеще.

3. Подводни камъни с липса на 32-битови драйвери за съвременен хардуер;
Про положение, че хардуера не е променян от много години - и драйверите не ме притесняват!

4. Проблем  с намиране на 32-битов софтуер от 3-ти страни;
Това все още е много рядко - обикновено има алтернативи.

5. Възможни проблеми с компилиране от сорс на програми директно оптимизирани за 64-битова архитектура.
Това пък никога не ме е интересувало!

6-та причина - производителност:

Тук мога само да се усмихна. Преди две LTS версии минах от Kubuntu на Lubuntu защото лаптопа се задъхваше. Смяташ ли, че ако сложа 64-битово - ще работи по-леко?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако съм свикнал с вайбър, скайп и хром ... кво прайм - ползваме алтернативи? ОК, друга ОС (една алтернатива), ама ако на тая алтернатива ще слагам и други алтернативи... Май ще пропусна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, jhoro написа:

Това е така, но не означава,че 32-битова ОС не може да се инсталира на 64-битов процесор.

Повече ме тревожи, че ще вземат накрая да потрошат 32 битовата поддръжка в ядрото и компилаторите. От 32 битови процесори още има смисъл -> по евтини и по икономични в разни дребни устройства. Само корпорациите печелят от WIntel-подобна концепция - една ОС, един Процесор. Ще ме е гнус, ако това сполети Linux.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

32 бита са отживелица а отживелиците и господ не може да ги спаси така че...по добре да кажем сбогом...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.06.2018 г. в 10:16, Ивайло Костов написа:

Как точно работят WorkSpaces  във Убунту 18.10, или изобщо?

Сега ако сменя на друг workspace и имам същите приложения стартирани и при клик върху тях ме праща във първия workspace.

Има ли начин при нов workspace всички приложения да затворени за да ми е напълно изолирано от другите? Че ако трябва да отварям хрома за всеки ще стане мазало. 

Да си отговоря сам, добавката която ползвам си идвала с такава опция:

https://extensions.gnome.org/extension/1160/dash-to-panel/

Супер удобно, мога вече лесно да работя по няколко неща едновременно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако съм свикнал с вайбър, скайп и хром ... кво прайм - ползваме алтернативи? ОК, друга ОС (една алтернатива), ама ако на тая алтернатива ще слагам и други алтернативи... Май ще пропусна.
Мда - Google Chrome няма поддръжка и ползвам Chromium. Освен това Firefox, Opera...
Viber също, но пък WatsApp, Hangouts, Skype, че даже и ICQ си работят!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвал ли си как се държи gnome-mpv на 32 и на 64 битово с един и същ видео файл? ;) Ха, и там има алтернативи, валяло даже, но ... още един камък за 64-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвал ли си как се държи gnome-mpv на 32 и на 64 битово с един и същ видео файл?

Ами не, даже не съм го ползвал изобщо!
Като изключа Тубата - не помня откога не съм пускал видео-файл. На какъвто и да е плеър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дръндю сънува драйвери :)  майко мила..................

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, Иво Димов написа:

Дръндю сънува драйвери :) майко мила..................

судо апт гет инстал на баба ми фърчилото
:giggle1:

аве, на  wifislax 4.12, звукът ми е силен и чист, а на версията х64  е тих и дрънчи като в джама

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, Pavel! написа:

Тука имало хакери ве

тествам си сигурността ве :giggle1:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, дръндю написа:

судо апт гет инстал на баба ми фърчилото   :giggle1:

[sudo] password for дръндю:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Качих на една машина ubuntu 18.04.  Стори ми се по-добро от предишните версии. Доколкото схванах, било rolling, но нямам представа как се прави обновяването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, аджамията написа:

Качих на една машина ubuntu 18.04.  Стори ми се по-добро от предишните версии. Доколкото схванах, било rolling, но нямам представа как се прави обновяването.

Не съм чул или чел за такова нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

Не съм чул или чел за такова нещо.

Воала!!! (заповядай)

преди 3 часа, аджамията написа:

Съгласно обяснението за rolling release:

Цитат

In order to make your Ubuntu work like a rolling release, you will have to enable development software channels that are generally used by developers, translators, and bug reporting volunteers. This means that most of the software that you will be using will be under testing the whole time, causing trouble here and there depending on the configuration and hardware settings. However, development versions of Ubuntu are still tested for their ability to run in general, so they are usually working surprisingly well for what they are.

За да накарате Ubuntu да работи като подвижна версия, ще трябва да активирате канали за софтуер за разработка, които обикновено се използват от програмисти, преводачи и доброволци, които докладват за грешки. Това означава, че повечето от софтуера, който ще използвате, ще бъдат тествани през цялото време, което ще доведе до проблеми тук и там, в зависимост от настройките за конфигурация и хардуера. Въпреки това, версиите за разработка на Ubuntu все още са тествани за тяхната способност да работят като цяло, така че те обикновено работят изненадващо добре за това, което са.

Тоест - обновяването ще се прави „в движение“, на принципа - „Две напред, една назад“

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това сигърно е и причината след вчерашен ъпдейт на Убунту 18.04 системата да не иска да зарежда след това....спира на логото на убунту и замръзва...в ментата същата работа става

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване