Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

39939391_251678468824712_498394507608326

Един лаптоп, изключил се на батерия докато е гледано филм, от тогава при зареждане дава това. Пробвах с предложените команди от снимката, но единствения начин да го стартирам е през advanced option - рекавъри - поправяне на груб, Системата зарежда, но след рестарт е същото. Пробвах и fsck repair, но без успех. Без значение - рестартирам, приспя, изключа - или не се буди след приспиване и е нужно хард изключвне или след рестарт/включване е същото и трябва да правя нещата на ново за да се стартира системата изобщо. Не ми се е случвало до сега. Помагайте, моля. Благодаря предварително!

Редактирано от Камен Тодоров (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махнал съм всички USB устройства, имаше всъщност само от една мишка, собственичката казва, че е ползвала флашка си е прехвърляла нещо вчера, но реално всички портове физически са празни сега.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това дава:

Problem lading UEFI:db X.509 certificate (-65) 

Secure boot could not be determined (mode 0)

доколкото виждам всичко е маунтнато, през рекавъри пуснах груб къстамайзер и груб репеър всичко е ок уж навсякъде, отделно дисковете уж са маунтнати, ала като го пусна на ново без рекавъри е същото...

EDIT със sudo fsck и всички налични дискове един след друг май се оправи, за сега пробвах да рестартирам и приспя го няма проблема.. дано се е оправило!

Редактирано от Камен Тодоров (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, Камен Тодоров написа:

доколкото виждам всичко е маунтнато, през рекавъри пуснах груб къстамайзер и груб репеър всичко е ок уж навсякъде, отделно дисковете уж са маунтнати, ала като го пусна на ново без рекавъри е същото...

Важно уточнение, този екран не идва от GRUB. Така че няма значение колко пъти си го поправил/преинсталирал.

преди 50 минути, Камен Тодоров написа:

EDIT със sudo fsck и всички налични дискове един след друг май се оправи, за сега пробвах да рестартирам и приспя го няма проблема.. дано се е оправило!

Радвам се да го чуя, това е по-възможна причина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой сеща ли се за нормален начин за инсталиране на GIMP 2.10 на Убунту/Лубунту 16.04?

Преди два-три месеца го направих, после се  прецака при ъпгрейда на системата към 18.04. Върнах се към 16.04, но не ми се получава инсталацията. Само 2.8 го дават като вариант за моята версия на Лубунту. 

Варианта с flatpak от официалния сайт на GIMP не работи при мен. Дори не знам какво точно е flatpak, защото не мога да го инсталирам. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, tremal написа:

Някой сеща ли се за нормален начин за инсталиране на GIMP 2.10 на Убунту/Лубунту 16.04?

Преди два-три месеца го направих, после се  прецака при ъпгрейда на системата към 18.04. Върнах се към 16.04, но не ми се получава инсталацията. Само 2.8 го дават като вариант за моята версия на Лубунту. 

Варианта с flatpak от официалния сайт на GIMP не работи при мен. Дори не знам какво точно е flatpak, защото не мога да го инсталирам. 

2.10 за момента не поддържа 16.04 - така пише в една статия от Април 2018 - заради някакви зависимости, които не могат да бъдат изпълнени.
Но ако държиш все пак да пробваш:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като добавка на бат'начо...

Има вариант с плъгини - GIMP_AppImage-git-2.10.7-withplugins-20180913-x86_64.AppImage

Ubuntu 16.04 в момента ползва GLIBC 2.23.Тези от линка са създадени върху GLIBC 2.15,така че могат да се ползват без проблем.
Дава се възможност на файла да стартира като програма.Десен бутон върху него,свойства,права...
/home/user/.config/GIMP-AppImage/2.10...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, nick_dimitrov написа:

Дава се възможност на файла да стартира като програма.Десен бутон върху него,свойства,права...

Понеже се говореше и за Лубунту.

1245340521_.png.00cf68971c1af860a878db93b62b50d7.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎15‎-‎09‎-‎2018 в 23:43, бат'начо написа:

https://github.com/aferrero2707/gimp-appimage/releases

С appimage? знаеш ли какво е?

Как се инсталират този тип файлове? 

Лошото е, че не помня какво правих предния път :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, tremal написа:

Как се инсталират този тип файлове? 

Лошото е, че не помня какво правих предния път :D

Не се инсталира и деинсталира. Просто цъкаш 2 пъти на него и програмата тръгва. Ако не ти хареса, просто триеш your-program-name.appimage и все едно не я е имало. Ако трябва да ползвам аналогията с Бозата - цялата програма е събрана в нещо подобно на голямо 'exe', само че 'exe' "за линукс". По-ясно от това не мога да го обясня.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@бат'начо, знаеш ли някоя линукс програма, която да може да прочете дъмп файлове, създадени под линукс? Пробвах с няколко текстови редактора - забиват, вкл. и gedit.
Днес пуснаха новия ъпдейт на American Truck Simulator. Допреди този ъпдейт, когато играта крашнеше, пълнеше краш лога. Сега обаче няма краш лог, а има дъмп файлове, които не знам как да отворя, за да видя какво не ѝ харесва на играта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ми е много ясно - objdump, примерно?

А иначе може да поразгледаш какво предлагат/съдържат/идва_със forensics-all forensics-extra.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, бат'начо написа:

Не ми е много ясно - objdump, примерно?

А иначе може да поразгледаш какво предлагат/съдържат/идва_със forensics-all forensics-extra.

Разбрах как става. Било много просто и дори не ми трябва програма.

~$ strings filename.dmp > /home/rado/dump.txt

И файлът показва почти всичките си тайни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.09.2018 г. в 14:10, rado84 написа:

Не се инсталира и деинсталира. Просто цъкаш 2 пъти на него и програмата тръгва. Ако не ти хареса, просто триеш your-program-name.appimage и все едно не я е имало. Ако трябва да ползвам аналогията с Бозата - цялата програма е събрана в нещо подобно на голямо 'exe', само че 'exe' "за линукс". По-ясно от това не мога да го обясня.

"Не е инсталирана програма за файлове изпълним файл. искате ли да потърсите такава?" - цъкнах ОК и нищо не се случи.

След това се сетих да направя файла изпълним. Като го направих, при дабъл клик абсолютно нищо не се случва :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, tremal написа:

"Не е инсталирана програма за файлове изпълним файл. искате ли да потърсите такава?" - цъкнах ОК и нищо не се случи.

След това се сетих да направя файла изпълним. Като го направих, при дабъл клик абсолютно нищо не се случва :D

Значи нещо не правиш както трябва. Ползвал съм appimage и дори не се наложи да го правя изпълним - два клика и тръгна веднага.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър вечер някои знае ли програма с която мога да направя бутваща флаш памет с windows xp под debian 9,5 опитах с winusb

но тя дава ерор като опитам с xp иначе няма проблеми с други  версий като windows 7, 8 или 10 а аз искам да преинсталирам един стар компютър с xp и нямам друг вариант освен usb тоест освен преинсталиране със флаш памет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятно знаеш много начини да направиш стартиращо-инсталационна флашка с ХП под Уиндоус - използвай ги. На Дебиан (не че няма как да стане, ама е от 10 извора да донесеш вода и да е ледено студена) по-добре не опитвай.

А когато ползваш програма (независимо на коя ОС), чети какви изисквания има и за какво се отнася, не ѝ вменявай функции които не може.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам проблем с активирането на Fingerprint вход Ubuntu 18.04. Лаптопа е Lenovo IdeaPad 530S-15IKB. Във сайта на леново няма нищо за линукс.
Изхода от lsusb е

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 004: ID 04f2:b61e Chicony Electronics Co., Ltd 
Bus 001 Device 003: ID 8087:0a2a Intel Corp. 
Bus 001 Device 002: ID 27c6:5584  
Bus 001 Device 005: ID 1ea7:0066  
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Нито FPrint нито Fingerprint Gui засичат скенера.

TR6mIy7.jpg

Редактирано от Ивайло Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.09.2018 г. в 16:44, proexpert написа:

# apt-get update
  # apt-get -f install
  # apt-get dist-upgrade

Това вероятно ще му обнови до дупка Дебиана, но как ще му помогне да направи стартираща флашка с ХП? Не 7, 8, 10, а точно с ХП. Това по принцип е леко проблемно и под Уйн, е - решимо е. Но лесен начин, и то под Дебиан... Не че не може, но не съм аз човека който ще му каже как (по "идеологически причини" и мързел).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 18.09.2018 г. в 20:44, qvor16 написа:

Добър вечер някои знае ли програма с която мога да направя бутваща флаш памет с windows xp под debian 9,5 опитах с winusb

но тя дава ерор като опитам с xp иначе няма проблеми с други  версий като windows 7, 8 или 10 а аз искам да преинсталирам един стар компютър с xp и нямам друг вариант освен usb тоест освен преинсталиране със флаш памет.

http://wiki.rosalab.ru/ru/index.php/ROSA_ImageWriter#.D0.97.D0.B0.D1.87.D0.B5.D0.BC_.D0.BE.D0.BD.D0.BE_.D0.BD.D1.83.D0.B6.D0.BD.D0.BE.3F

Под Линукс се ползва тази програма за направа на флашка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оооо, победа на Уйн, на Уйн ХП. Хибриден образ с ХП от миналия век. Дали не е менте? ;)

Когато четете темата и искате да пишете отговор/допълнение/друго - прочетете поне какво е писано в станицата малко преди вас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички, искам да помоля за помощ.

Не мога да пусна интернета на минт 19. Зная, че проблема е в мак адреса, но не мога да го сменя. Четох, единия начин бил просто да вляза в настройките, да изтрия стария мак адрес и да напиша новия. Резултат 0. Пишеше да пиша ifconfig eth0 down и прочее, но още на първата команда ми пише, че такъв дивайс няма. 

С двоен бут съм. Уиндоус 10 също нямаше интернет, но като смених мака тръгна веднага. Как да пусна интернета на минта?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване