Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Защо при Уиндоус, когато качвам/ свалям файлове от бърза флашка (90-70), скоростта ми на запис е 21 Мб/с а при Линукс ми е едва 5,5 Мб/с. Линукс диска ми е NTFC формат.

Отделно, когато пиша в офис пакета и тръгна да го запазвам, Линукс силно се замисля и дори на моменти яко ми забива.

Така ли се държи обикновено, или това е само при мен? Ако е така, как да го оправя? Защото колкото и пъти да го преинсталирам, скоростта ми е една и съща. Отново повтарям искам диска ми да е NTFC.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,8k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

NTFS.

Зависи - хардуер, драйвери, какво правиш, какво пише в логовете. При Линукс може да видиш всичко какво се случва с хардуера и софтуера посредство логовете. Докато в Уин е жива магия (казва го сисадмин с 25г стаж). "Рестартирай, ще се оправи"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Машината е нова, с много рам и силен процесор I-7. Явно нещо Линуксчето не си намира драйверите, защото не ми работи и тъча. Явно ще се минава на Уин, поради липсата на драйвери на дъното.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ха ха, драйвери за дъното... Я пусни едно sudo dmesg и качи лога в pastebin.com. Също и lsmod и пак постни изхода.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам, че това трябва да го направя в терминала?

Щего направя, но когатосе върна от училище.

Тогава, Вие щеси кажететежката дума.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Тодор Андреев написа:

Машината е нова, с много рам и силен процесор I-7. Явно нещо Линуксчето не си намира драйверите, защото не ми работи и тъча. Явно ще се минава на Уин, поради липсата на драйвери на дъното.

Не обвинявай системата за твоето незнание. След само два дни се отказа, а с бозата се бориш цял живот. Чудна упоритост проявявате, когато трябва да се борите с онова гомно, ама за Linux нямате никаква. Инсталирай Manjaro и всичко ще ти работи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Mozo написа:

Не обвинявай системата за твоето незнание. След само два дни се отказа, а с бозата се бориш цял живот. Чудна упоритост проявявате, когато трябва да се борите с онова гомно, ама за Linux нямате никаква. Инсталирай Manjaro и всичко ще ти работи.

Манджаро с какво повече ще ми хареса от Минт. Двете еднаква архитектура ли имат?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Topper написа:

Ха ха, драйвери за дъното... Я пусни едно sudo dmesg и качи лога в pastebin.com. Също и lsmod и пак постни изхода.

И след 25 години опит, още не си рабрал , че човек познаващ само Уиндоус не знае как да ги залепи в черния прозорец тези команди.
Айде тези са късички, ама има и дълги от линукс форумите.
Как се лепят те, без да трябва да ги преписваш първо на лист хартия и после да ги пишеш на ръка ?
Видя ли сега що се отказват хората от пингвините, щото не си сособен да се поставиш на тяхно място и да им обясниш едни елементарни нещица, които ще им скъсат нервите много скоро, ако не знаят как се прави.
Ти целиш просто да демонстрираш твоето превъзходство над неговата неопитност.
Резултатът е , че го отблъскваш от пингвините.
Този питащ вече се е омотал като пиле в кълчища с пингвините и ще избяга надалече, ако няма близък приятел, който да му помогне в началото.
Ако този същият човек не беше виждал Уиндоус през живота , а е ползвал само Линукси и ако сега искаше да пробва Уиндоус да ползва, еми най-вероятно пак е щял да се откаже пред неизвестното. Щял е да зареже Уиндоуса много бързо, поради непознаването му.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбрал съм, че си на всяка манджа мерудия. Искаш да кажеш, че windows потребител не може да направи copy & paste ли? Айде бе :)
Какво лепене, каква конкатенция !!! Аз работя 25г с уиндоус потребители и администрирам ХХ уиндоус сървъри и знам прекалено добре как потребител чукащ на клавиатура 20г не знае за ctrl+c и ctrl+v.
Ти в момента го обиждаш, ама не се усещаш.
A кой си ти да ми правиш характеристики (друго не правиш по форумите BTW)?
Какво да му кажа, че дъното няма драйвери в Linux ли и да му олекне?
Ти как помогна, не ми е ясно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Topper написа:

Така, написах sudo dmesg и ми излязоха сума редове информация, която изобщо неразбирам.

Какво правя от тук на сетне?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Тодор Андреев написа:

Така, написах sudo dmesg и ми излязоха сума редове информация, която изобщо неразбирам.

Какво правя от тук на сетне?

Инсталирах Минт 18.0 на майка ми и върви без проблем, при мен не се получи. Ровя се в руските форуми, трудно ми е, нямам много време, но няма да се откажа!

Малко съм инат и като захапя нещо съм като питбул.

Каквото науча го записвам и повече не питам.

Ако ме спечелите и помогнете да науча, ще ви помагам с новите като мен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
dmesg > dmesg.txt

lsmod > lsmod.txt

След което отваряш домашната си папка, ще имаш двата файла там.

И във форума, като пишеш отговор, отдолу има следния текст "Пуснете тук файлове за прикачване, или изберете файлове...". Избираш, посочваш файловете и ги прикачваш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, бат'начо написа:
dmesg > dmesg.txt

lsmod > lsmod.txt

След което отваряш домашната си папка, ще имаш двата файла там.

И във форума, като пишеш отговор, отдолу има следния текст "Пуснете тук файлове за прикачване, или изберете файлове...". Избираш, посочваш файловете и ги прикачваш.

lsmod.txt

dmesg.txt

Какво беше това, което направих току що?

Благодаря за вниманието!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

NTFS е файлова система на М$ и не я ползвай под Линукс, нито на флашка, нито за данни, нито за нищо. Драйверите за нея са писани от reverse engineering. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много бавни реакции имам на машината. Това дори и с ХР ще лети.

Даже пак ми изчезна диска. Направо ми писна.

Трудно се отказвам, но до петък трябва да имам готова машина, защото почват изпитите. Ясно ми е на какво ще минавам и си знам, ще преинсталирам куцата Боза на всеки 6 месеца и това ще е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Тодор Андреев написа:

Много бавни реакции имам на машината. Това дори и с ХР ще лети.

Даже пак ми изчезна диска. Направо ми писна.

Трудно се отказвам, но до петък трябва да имам готова машина, защото почват изпитите. Ясно ми е на какво ще минавам и си знам, ще преинсталирам куцата Боза на всеки 6 месеца и това ще е.

Приятелю , гледам че доста се измъчи. Преди да започнеш да четеш за Линукс  не е ли по-добре да поработиш  , да се поКЕФИШ малко с него?Машинката ти е слабичка , постоянно се бориш с проблеми . Моят  съвет е ,качи си един ЛИНУКС , по който хора разбиращи са поработили и са го направили лесен и приятен за работа. Ето ти един от Русия , който можеш да си го направиш  на български.:

https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5042591

Качвал съм го многократно. Изтегли го , качи го на флашка с Руфус и го инсталирай. Той има Груб и може да работи  съвместно и с друг Линукс и с Уиндоус/ при мен е с Уин.7 и Ментата/. Ползвам ги и трите системи , с Уиндоуса работя с НАП и някой програми за смарфони , с Ментата гледам телевизия основно , но най-много с този Дебиан. След като го качиш можеш чрез Синаптик да го актуализираш  / аз обновявам  чрез персонални филтри  само основните програми/или да си качиш каквото ти липсва. Винаги съм насреща ,ако ти трябва помощ!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Topper написа:

Искаш да кажеш, че windows потребител не може да направи copy & paste ли? 

Точно така, не може защото не си му казал кои бутони да натиска едновременно за залепването или поставянето в черния прозорец.
Ако изпълни позната му от Уиндоус комбинация от бутони, нищо няма да е появи в черния прозорец.
Да бе, точно това paste не си му казал как става.
Видя ли сега колко разбираш от начинаещи потребители на Линукс ?
Нищо не разбираш, защото си го знаеш само за себе си как го правиш ( най-вероятно автоматично ) и ти обягва, че човек не виждал линукс преди това, не знае даже едни такива елементарни нещица.
Та така господине, след 25 години не си рабрал че начинаещият не знае, че Control+V нищо няма да paste в черния прозорец.
А ще му трябва да натиска едновременно Control+Shift+V например.

Преди 1 час слагах Firefox 64  чрез команди в черния прозорец и така се лепи там в Минт.
Ето гледай колко е дълга първата:
sudo apt-add-repository ppa:mozillateam/firefox-next

не е кеф да се пише на ръка буква по буква.
Ще трябва да се квалифицираш първо, да изкараш един изпит по педагогика на начинаещи потребители.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не всички са "умни колкото теб" с "лепене" в "черния прозорец". Човека се е справил, за сведениеimage.png.d7ffdcae5a50b850c0d223a90b64fa93.png

Аз не смятам да ставам учител, за да следвам педагогика. Но теб какво те движи ми е чудно ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Тодор Андреев написа:

Ако ме спечелите и помогнете да науча, ще ви помагам с новите като мен.

Еми то не става така, сега веднага изведнъж някой от разстояние да ти налее акъл.
Тия дето пишат тука знаят те как да се справят, ама не си въобразявай, че са способни да се поставят на твоето място на начинаещ.
Изпитвал съм на собствен гръб на един сателитен форум, обясняват ти ама с непълни обяснения и даже на моменти и неточни от недоглеждане.
И на тоя форум един ми развива теории, че не било могла новият енджин на acestream да бачка със стария плеър , ама аз пък го накарах да проработи, напук.
За да ти помагат тия от тука, трябва да си понапреднал и да ги разбираш от половин дума.
Те упътване стъпка по стъпка с картинки няма да ти пишат, сигурен съм в това на 100%.

Та така, сложи си спокойно бозицата и си свиркай безгрижно.
Един твърд диск от Германия струва само 16 евро и половина с безплатна доставка. 320 гигабайта САТА. Купи си един и си играй на спокйствие с линуксите, докато им хванеш цаката. Трябва само да прекъсваш тока до Уиндоуския ти, като си првиш опити.
Аз съм си изкарал един мъжки и един женски молекси извън кутията и ги разкачвам и няма ток в Уиндоуския твърд диск в момента. Не ти трябва отделен компютър, само друг диск.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голям си смешник, и в сателитния форум и в андроид бокс форума....
Да бе погледна "черния слепен екран" да видиш, че има 2 диска човека.
Единия му прави проблем, а и много флашки/usb устройства се монтират, макар да не е проблема това - основото е неправилна файлова система. Единия диск го направи с mkfs.ext4, другия го остави на ntfs като толкова искаш и го ползвай за данни. Макар хич да не е добре това, колегата ти каза - драйверите са повече от куци за тази FS.

преди 1 час, bigiadri написа:

Приятелю , гледам че доста се измъчи. Преди да започнеш да четеш за Линукс  не е ли по-добре да поработиш  , да се поКЕФИШ малко с него?Машинката ти е слабичка , постоянно се бориш с проблеми . Моят  съвет е ,качи си един ЛИНУКС , по който хора разбиращи са поработили и са го направили лесен и приятен за работа. Ето ти един от Русия , който можеш да си го направиш  на български.:

Качвал съм го многократно. Изтегли го , качи го на флашка с Руфус и го инсталирай. Той има Груб и може да работи  съвместно и с друг Линукс и с Уиндоус/ при мен е с Уин.7 и Ментата/. Ползвам ги и трите системи , с Уиндоуса работя с НАП и някой програми за смарфони , с Ментата гледам телевизия основно , но най-много с този Дебиан. След като го качиш можеш чрез Синаптик да го актуализираш  / аз обновявам  чрез персонални филтри  само основните програми/или да си качиш каквото ти липсва. Винаги съм насреща ,ако ти трябва помощ!

Не съм много съгласен, един нов Debian 9.6 Stretch с графичната среда по подразбиране Cinnamon и ще му е доста приятно и леко.
https://www.debian.org/index.bg.html

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Тодор Андреев написа:

преди 1 час, bigiadri написа:

Па четете ги тия коментари, бе товарищи...

Хардуерът му е НОВ, и е напълно възможно да няма все още драйвери за някои чарколяци.
Препоръката ти за посочената дистрибуция е АБСОЛЮТНО ВРЕДНА!
Стара, 32-битова, от криминален пиратски тракер и без собствен сайт, нафукана с кой знае какви троянски гадории вътре.
Лично ВЕЛИКИЯТ Й СЪЗДАТЕЛ е прекратил поддръжката в началото на 2017 година, и го е казал изрично в коментарите към края.

Достатъчно е човек да има една капка акъл, за да не я употребява.

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Topper написа:

Не всички са "умни колкото теб" с "лепене" в "черния прозорец". Човека се е справил, за сведениеimage.png.d7ffdcae5a50b850c0d223a90b64fa93.png

Аз не смятам да ставам учител, за да следвам педагогика. Но теб какво те движи ми е чудно ?

Кой уиндоус потребител прави бавни кликания в Едит и чак после пейст ?
Това е навик от детската градина някакъв.
Имам точно една тъпа програма която ме задължава да процедирам по този начи в Уиндоус, казва се кордиал и оправя френския правопис.
А я да видим дали знаеш как се лепи с мишока още по-бързо ?
Ако не го знаеш, ще е голям смях в залата.
Искам да ми го залепиш само едно кликане по само един бутон на мишката. Кой е той ?
Натиска се средната врътка, това дето е между ляв и десен бутон и лепи веднага в черния прозорец, тръгнал нашият голем професионалист да ни учи в менюто да кликаме, леле леле ...

Добре е че си признаваш, че нямаш намерение да помагаш на начинаещи. Да си го знаят и не разчитат на теб.

А мен ме движи да помагам на начинаещи, щото вие професионалистите не искате.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

NTFS ще го превърна в mkfs ext4

Видях дървото, прочетох в руските тракери, и стигнах до извод, че тези лаптопи имат драйвери турени още от Acer. Проблема ми е, че тези кавали от Варна са ми ги потурчили. Малко съм нервен, но какво да се прави.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ти е проблема в драйверите, всичко се открива (с изключение на едно съмнително USB устройство).
Моят съвет е да направиш нов дял в EXT4 и там да инсталираш Линукс. И може би, извади всички USB устройства и виж как стартира.
Може да пуснеш и един лист на хардуера, че ми стана интресно това USB у-во: 

sudo lshw > hw.txt
sudo inxi -v4 > inxi.txt

А за умния господин - аз не боравя с мишка, специално за теб ползвах тъчпада. Иначе пействам с shiFt+ins (запиши си)

PS: Апропо, казва се терминал или конзола, черен прозорец и желязната кутия не са термини от тази сФера :P

@Тодор Андреев защо реши, че диска ти е в NTFS, аз виждам руут дяла в друга файлова система:

Цитат

EXT4-fs (sda2): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване