Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 14 минути, Topper написа:

Ама ти спря и да четеш.
Виж и помисли върху тези неща
https://ualinux.com/en/ubuntu-gamepack
https://www.addictivetips.com/ubuntu-linux-tips/playonlinux-to-play-windows-games-linux/
https://wiki.winehq.org/Winetricks
Защото аз спирам да ти отговарям. Нямам кристална топка, нито фуния.

Play on linux го имам

Даже се чудя защо инсталирах wine, като то се намира в play on linux-а

В сайта на winehq влизах, когато се борих с ВИНЕ-то.

Малко съм скаран с американския език и ми е много трудно, ползвам речници за да стигна до истината. Боря се, но с много усилия и става бавно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,5k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

преди 28 минути, Topper написа:

Лесно е с циганския речник, но нали трябва да се учим.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте откъде мога да си сваля драйвери за мойта стара видео карта ати радеон 1200 че се скапаха с линукс минт 19 съм

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Тодор Андреев написа:

Лесно е с циганския речник, но нали трябва да се учим.

https://classroom.bg/online-video-lessons/2.htm

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, ninov написа:

здравейте откъде мога да си сваля драйвери за мойта стара видео карта ати радеон 1200 че се скапаха с линукс минт 19 съм

Забрави за фирмени драйвери за тази карта, вече не се поддържа от АМД, оставаш със свободния.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, bulljo написа:

Забрави за фирмени драйвери за тази карта, вече не се поддържа от АМД, оставаш със свободния.

А свободните драйвери за АМД не са ли по-добри (не зависимо за кой модел видеокарта) принципно?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За излезли от поддръжка нямаш избор освен, ако не държиш да работиш със старо дистро и стар кернел, определено фирмения драйвер дава повече от свободния.Моята карта hd5*** серия за последно работеше с фирмения до 17 версия на Минт след това само свободния, ако не играеш игри и не ползваш някакъв специфичен 3Д софтуер няма да видиш някаква голяма разлика.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, bulljo написа:

За излезли от поддръжка нямаш избор освен, ако не държиш да работиш със старо дистро и стар кернел, определено фирмения драйвер дава повече от свободния.Моята карта hd5*** серия за последно работеше с фирмения до 17 версия на Минт след това само свободния, ако не играеш игри и не ползваш някакъв специфичен 3Д софтуер няма да видиш някаква голяма разлика.

По принцип не цъкам игри, но гледам филми с висока резолюция. Някой път и 4К. Моето лично впечатление (не съм тествал картата), е че свободните драйвери са супер. Ето и каква ми е графичната карта.

https://imgur.com/a/U9Cpil5

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е то оставаше и да не го могат, а и ти като гледам си със сравнително нова и мощна карта за разлика от мен и пича питал по горе.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Тодор Андреев написа:

Play on linux го имам

Даже се чудя защо инсталирах wine, като то се намира в play on linux-а

За да работи playonlinux wine задължително трябва да е инсталиран.
Игрите за linux в онзи сайт са направени да работят само като стартираш файл старт.
Правиш въпросния фаил изпълним и го пускаш. Това е. Ако има някакъв проблем копирай изхода от конзолата и даи да го видим. Ако пък ти е голям зор да обновиш wine в префикса отиди в папка /usr/bin/ копирай всичко което започва с wine и го постави в prefix/wine/bin. Разбира се това не е най-добрия начин. Иначе може да свалиш wine наример от тук: lutris.net/files/runners/. Обикновенно е написано в торента. Още едно място https://yadi.sk/d/IrofgqFSqHsPu/wine_builds
Но щом ще играеш игри под linux е най-добре да ходиш при mozo.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, bulljo написа:

а от къде мога да си инсталирам свободния че моя се скапа, вече ми сече картината каквото и да гледам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, ninov написа:

а от къде мога да си инсталирам свободния че моя се скапа, вече ми сече картината каквото и да гледам

Предполагам, че от хранилищата

xserver-xorg-video-ati

драйвърът за Radeon трябва да е прикачен, като зависимост.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам нужда от малко нагледни уроци, само с четене не става. Аз съм от Варна, ако има някой, който да е в региона, нямам нищо против да се видим и да видя за какво иде реч.

Кое къде и как се копира, поставя, за какво иде реч и т.н. Никой от обкръжението ми не е на Линукс и това е доста голям минус за мен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чеетене ,проба,грешка Тодаре :) Никой няма те хване за ръчичка да те учи .Утре като хванеш некоя засукана мадама па некой от форума ли ше викаш да дупчи билета :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Иво Димов написа:

Чеетене ,проба,грешка Тодаре :) Никой няма те хване за ръчичка да те учи .Утре като хванеш некоя засукана мадама па некой от форума ли ше викаш да дупчи билета :)

Засукана мадама съм си взел още преди 12 г. и две деца ми е родила.

Аз не искам никой да ме води под ръчичка, а да отида при него и да му задам конкретни въпроси, на които да получа конкретни отговори.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В гугъла има всичко просто не търсиш на правилните места .Потруди се малко де .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де, във форумите на Бозата, когато имаш проблем ти отговарят конкретно. Пише : изписва ми dll.120mxn нещо си липсва" и там ти казват файла и ти си го сваляш. Не, че като го напишеш в Гугъл не ти излиза де. Тук като напишеш "как да заменя WINE файлове в директорията на играта?", получаваш "вземи прочети малко". Линукс не е лоша ОС, но точно заради такива отговори ще си остане само с 10% потребители.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Иво Димов написа:

В гугъла има всичко просто не търсиш на правилните места .Потруди се малко де .

Ами ако не му стига акъла за да намери и разбере и отгатне кой чикиджия как е направил нещо си там ?
Щото в света на линуксите всичко е на принципа на художествената самодейност, писал някои си там код и иди отгатвай какво е намислил.
Освен това само с българския не знам как ще се получи да се справя човек, точно пък за линуксите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Тодор Андреев написа:

Имам нужда от малко нагледни уроци, само с четене не става. Аз съм от Варна, ако има някой, който да е в региона, нямам нищо против да се видим и да видя за какво иде реч.

Кое къде и как се копира, поставя, за какво иде реч и т.н. Никой от обкръжението ми не е на Линукс и това е доста голям минус за мен.

Аз все от дебелите книги съм се учил ,никой не е дошъл нищо да ми покаже та затова знам толкова много за Линукс

преди 4 минути, Белгиеца написа:

Ами ако не му стига акъла за да намери и разбере и отгатне кой чикиджия как е направил нещо си там ?
Щото в света на линуксите всичко е на принципа на художествената самодейност, писал някои си там код и иди отгатвай какво е намислил.
Освен това само с българския не знам как ще се получи да се справя човек, точно пък за линуксите.

Пак си писал смешки ,баш при писането на код си има доста строги правила и точно тези правила ползват Мозила за чийто браузър ти орева цял форум

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Белжо е лаладжия ,абер си няма от материята.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, petie1 написа:

Пак си писал смешки ,баш при писането на код си има доста строги правила ...

Така ли било бре , ц ц ц ?
Я иди им кажи на тези леваци тогава що не могат да отгатнат що един път работи, пък друг път не работи, ха ха ха 
Там е точно линукс това за което се мъчат

http://www.dtv-bg.com/showthread.php?goto=newpost&t=41420

същите тия преди ми отговаряха точно че било трябвало да попрочета "малко".
Пък сега всички в куп не знаят що не тръгва при някои техни познати.
Ще ти дам джокер да се изфукаш, трябва да има връзка с интернет, ама не им го казвай директно, че ще се обидят, те са много докачливи майни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Тодор Андреев написа:

Добре де, във форумите на Бозата, когато имаш проблем ти отговарят конкретно. Пише : изписва ми dll.120mxn нещо си липсва" и там ти казват файла и ти си го сваляш. Не, че като го напишеш в Гугъл не ти излиза де. Тук като напишеш "как да заменя WINE файлове в директорията на играта?", получаваш "вземи прочети малко". Линукс не е лоша ОС, но точно заради такива отговори ще си остане само с 10% потребители.

Ако ги питаш конкретно, що тази иконка не ми работи, дали ще ти отговорят? :D Просто като чуеш "иконка" и ти става ясно, колко е в час ползвателя.

Та не можеш да замениш WINE файловете в директорията на играта. Това е все едно да се опитваш да замениш Windows файловете в директорията на играта. Виждаш ли сега колко е смислено?

Понеже досаждаш упорито и твърдиш, че не разбираш английски, ще се опитам да ти обясня трите основни неща, които трябва да знаеш за Wine.

1. Директорията ~/.wine

Ако акаунтът под който работиш се казва Todor, можем да предположим че до въпросната директория се стига по-този начин /home/todor/.wine .

Във въпросната директория се съхраняват настройките на Wine. Също така там се съхраняват стойностите на регистрите и програмните файлове на програмите, които си инсталирал. Ако изтриеш тази директория в общи линии почваш начисто.

Другото много важно, Wine може да бъде извикан така, че тази директория да се намира другаде. Последното става с така наречения от Wine префикс. Ако не е зададен префикс, по подразбиране се ползва ~/.wine . Файловете започващи с точка отпред се водят за скрити. Може да трябва да включиш опцията за показване на скрити файлове, ако искаш да разгледаш ~/.wine .

https://wiki.winehq.org/FAQ#Can_I_store_the_virtual_Windows_installation_somewhere_other_than_.7E.2F.wine.3F

2. Инструментът Winecfg

Това е основният конфигуратор на Wine. От там са достъпни много настройки.

Например, задаване на топ левъл прозорец в който да се виждат всички отворени програми. Това е полезно, ако искаш да форсираш някоя игра в прозорец, но няма такава опция от сетингите на играта.

Също много важно, от там може да зададеш как да се мапват линукс директории, като windows устройства. Ако искаш да си сигурен, че даден DVD се държи като оптичен диск във Wine, трябва да го монтираш от линукс и после да му зададеш буква, както и опцията CD-ROM.

От там задаваш каква версия на Windows да се съобщава на програмите.

Пак от там се нагласят аудио устройствата. Например коя саунд карта и кой канал за изход да се ползва.

Winecfg може да се извика с командата winecfg от терминал или от иконките на програмите в повечето графични среди.

3. Drive Mapping

Windows ползва дисковите устройства, означавайки ги като букви C: , D: , А: и т.н. В Linux не се ползва такова адресиране и затова се прави мапинг на директория към устройство.

Например, Z: е постоянно мапнат към кореновата директория на Linux "/" . Значи Z: -> /

C: e мапнат към  ~/.wine/drive_c/ . Значи файловете от C:\Program Files, всъщност  ти се намират в  /home/todor/.wine/drive_c под линукса на който работи Wine.

Мапинга се управлява от Winecfg, като обаче не можеш да променяш Z: или да го махаш.

=============

Хинт: Вероятно искат да презапишеш ~/.wine с директорията WINE от играта. Това е защото повечето рипове не могат да тръгнат без регистрите им.

Бях те предупредил, че като сваляш случайни боклуци от интернет, уж правени за Linux,  ще се вкараш в такива филми... Е, сега виждаш ЗАЩО.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Melmak ® написа:

Ако ги питаш конкретно, що тази иконка не ми работи, дали ще ти отговорят? :D Просто като чуеш "иконка" и ти става ясно, колко е в час ползвателя.

Та не можеш да замениш WINE файловете в директорията на играта. Това е все едно да се опитваш да замениш Windows файловете в директорията на играта. Виждаш ли сега колко е смислено?

Понеже досаждаш упорито и твърдиш, че не разбираш английски, ще се опитам да ти обясня трите основни неща, които трябва да знаеш за Wine.

1. Директорията ~/.wine

Ако акаунтът под който работиш се казва Todor, можем да предположим че до въпросната директория се стига по-този начин /home/todor/.wine .

Във въпросната директория се съхраняват настройките на Wine. Също така там се съхраняват стойностите на регистрите и програмните файлове на програмите, които си инсталирал. Ако изтриеш тази директория в общи линии почваш начисто.

Другото много важно, Wine може да бъде извикан така, че тази директория да се намира другаде. Последното става с така наречения от Wine префикс. Ако не е зададен префикс, по подразбиране се ползва ~/.wine . Файловете започващи с точка отпред се водят за скрити. Може да трябва да включиш опцията за показване на скрити файлове, ако искаш да разгледаш ~/.wine .

https://wiki.winehq.org/FAQ#Can_I_store_the_virtual_Windows_installation_somewhere_other_than_.7E.2F.wine.3F

2. Инструментът Winecfg

Това е основният конфигуратор на Wine. От там са достъпни много настройки.

Например, задаване на топ левъл прозорец в който да се виждат всички отворени програми. Това е полезно, ако искаш да форсираш някоя игра в прозорец, но няма такава опция от сетингите на играта.

Също много важно, от там може да зададеш как да се мапват линукс директории, като windows устройства. Ако искаш да си сигурен, че даден DVD се държи като оптичен диск във Wine, трябва да го монтираш от линукс и после да му зададеш буква, както и опцията CD-ROM.

От там задаваш каква версия на Windows да се съобщава на програмите.

Пак от там се нагласят аудио устройствата. Например коя саунд карта и кой канал за изход да се ползва.

Winecfg може да се извика с командата winecfg от терминал или от иконките на програмите в повечето графични среди.

3. Drive Mapping

Windows ползва дисковите устройства, означавайки ги като букви C: , D: , А: и т.н. В Linux не се ползва такова адресиране и затова се прави мапинг на директория към устройство.

Например, Z: е постоянно мапнат към кореновата директория на Linux "/" . Значи Z: -> /

C: e мапнат към  ~/.wine/drive_c/ . Значи файловете от C:\Program Files, всъщност  ти се намират в  /home/todor/.wine/drive_c под линукса на който работи Wine.

Мапинга се управлява от Winecfg, като обаче не можеш да променяш Z: или да го махаш.

=============

Хинт: Вероятно искат да презапишеш ~/.wine с директорията WINE от играта. Това е защото повечето рипове не могат да тръгнат без регистрите им.

Бях те предупредил, че като сваляш случайни боклуци от интернет, уж правени за Linux,  ще се вкараш в такива филми... Е, сега виждаш ЗАЩО.

Ето това е отговор!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Белгиеца написа:

Така ли било бре , ц ц ц ?
Я иди им кажи на тези леваци тогава що не могат да отгатнат що един път работи, пък друг път не работи, ха ха ха 
Там е точно линукс това за което се мъчат

http://www.dtv-bg.com/showthread.php?goto=newpost&t=41420

същите тия преди ми отговаряха точно че било трябвало да попрочета "малко".
Пък сега всички в куп не знаят що не тръгва при някои техни познати.
Ще ти дам джокер да се изфукаш, трябва да има връзка с интернет, ама не им го казвай директно, че ще се обидят, те са много докачливи майни.

Е какво не тръгва под Линукс? Що на на мен всичко върви на 6 че даже и на 10? И то без да се мъча с разни терминали

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване