Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 45 минути, DarkEdge написа:

Алоу, експертът! Да си чувал, че можеш да си изключиш твърд диск от BIOS и да не се налагат такива "експертни" изпълнения.

Нали помниш, че е експерт по търговско право, а от компютри не вдява нищо (както се видя преди 2-3 дни)? :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Колев60 написа:

Да ти изкажа моите благодарности! Както ме посъветва, така и направих. Гледах внимателно сканирането на пакетите и се оказа на един, с проблем, но аз не го запомних. Сега качих всичко на ново и направих проба. Работи без проблем записа от раз.

Добави и това. Не че ще седнеш да пишеш аудиоЦД-та, ама да е "както трябва".

на 3.03.2019 г. в 1:14, Белгиеца написа:

Не ползвам дуал бут ни виртуални машини, аз съм много над тези работи.
Сетил съм се че мога да не си усложнявам живота и само да спирам ел. ток към определен( и ) диск (ове).
Просто като дедо владика и работи безотказно без побеляване на косите.

По принцип съм блокирал да се показва всичко от теб когато съм логнат, но точно за това мнение/действие те подкрепям каквото и да казват всички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Белгиеца написа:

За начинаещите които не искат да поемат рискове да слагат Линукс и Уиндоус да се гушкат у един креват, ето как аз спирам тока на два твърди диска. На единият има Уиндоус 7, на другият има Линукс Минт. Работи само по един твърд диск едновременно. Сигурна работа на 100% че ако влезе хакер в единия, няма да може да прерови и другия.

13672ceab499.jpg

И за чий х е тва чудно кабелно изпълнение? И защо трябва да излючваш дисковете?

преди 2 часа, rado84 написа:

Нали помниш, че е експерт по търговско право, а от компютри не вдява нищо (както се видя преди 2-3 дни)? :D

Ама мисли че вдява аз даже и нов ник му предложих ама...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, DarkEdge написа:

Алоу, експертът! Да си чувал, че можеш да си изключиш твърд диск от BIOS и да не се налагат такива "експертни" изпълнения.

Алоу, другия експерт, ако имаше достатъчно опит, щеше да знаеш, че операционните системи могат открият диск, който е забранен в биос... дори xp и  2000 го могат... затова ваденето на кабелите е за предпочитане (и захранващия и за данните - случвало ми се е на компютър да забравя захранването на cd-то P-ATA и в windows си го има, но не може да се отвори с eject, както и от бутона)...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:  Подкрепям идеята на  Белгиеца със две ръце и един крак ! Дет са вика : вързан поп мирно село ! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Белгиеца написа:

За начинаещите които не искат да поемат рискове да слагат Линукс и Уиндоус да се гушкат у един креват, ето как аз спирам тока на два твърди диска. На единият има Уиндоус 7, на другият има Линукс Минт. Работи само по един твърд диск едновременно. Сигурна работа на 100% че ако влезе хакер в единия, няма да може да прерови и другия.

13672ceab499.jpg

за инсталация на лайняндоус 8/10 задължително това се прави иначе лайното си изсира буут-а на единия диск и зарежда о.с. от другия...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 27 минути, the professor написа:

случвало ми се е на компютър да забравя захранването на cd-то P-ATA и в windows си го има, но не може да се отвори с eject, както и от бутона)...

И що от изключение(което може и да е от техничски дефект) се опитваш да създадеш правило? Ей тъй, за спорта? Мооже.
И искаш да ме убедиш, че САМО със захранващ кабел на IDE устройство то се разпознава от системата. Де табани, де!
Те глупавите производители, 'щот' си нямат работа, ги слагат тия опциi за изключване на устройства в BIOS.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, petie1 написа:

Ама мисли че вдява аз даже и нов ник му предложих ама...

Това съм го пропуснал. Какъв ник си му предложил? :D 

преди 3 минути, DarkEdge написа:

И що от изключение(което може и да е от техничски дефект) се опитваш да създадеш правило? Ей тъй, за спорта? Мооже.
И искаш да ме убедиш, че САМО със захранващ кабел на IDE устройство то се разпознава от системата. Де табани, де!

Искане и можене са две различни неща. Нека си вярва. Това, за което той говори съм го пробвал преди години, когато в компютрите съществуваше понятие като AGP, вместо PCI. Само че разпознаването на устройството от системата се случваше само и единствено, когато дейта кабелът е закачен към дъното, а захранването е откачено - тогава системата го откриваше, но не можеше да го отвори. Ама Професорът явно не прави разлика между захранващ и дейта кабел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, rado84 написа:

Това съм го пропуснал. Какъв ник си му предложил? :D 

Джокера

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, petie1 написа:

И за чий х е тва чудно кабелно изпълнение? И защо трябва да излючваш дисковете?

За да имаш 100% сигурност че като посещаваш едни руски сайтове, няма как да ти дойдат на гости едни пъпчиви тинейджъри да търсят баба си вътре в тях. Аз ги посещавам при изключени и двата твърди диска, буутвам PCLinuxOS от флашка която се зарежда цялата в RAM , вадя флашката и тогава тръгвам на разходка при братушките да си понапазарувам това онова.
Няма нищо по-хубаво от компютър без твърд диск в него, нека тарашува кой колкото си иска в него и нека всякакви кукувици да се опитват да си снесат яйцето у чуждо гнездо. Компютърът е виртуален и го е хванала дълбока амнезия, забравя като 90 годишен старец болен от алцхаймер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Белгиеца написа:

За да имаш 100% сигурност че като посещаваш едни руски сайтове, няма как да ти дойдат на гости едни пъпчиви тинейджъри да търсят баба си вътре в тях. Аз ги посещавам при изключени и двата твърди диска, буутвам PCLinuxOS от флашка която се зарежда цялата в RAM , вадя флашката и тогава тръгвам на разходка при братушките да си понапазарувам това онова.
Няма нищо по-хубаво от компютър без твърд диск в него, нека тарашува кой колкото си иска в него и нека всякакви кукувици да се опитват да си снесат яйцето у чуждо гнездо. Компютърът е виртуален и го е хванала дълбока амнезия, забравя като 90 годишен старец болен от алцхаймер.

Много филми гледаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Белгиеца написа:

За още по голяма сигурост извади и РАМ-а. Мислиш че не могат да те кракнат и така ли? Навсякъде където се ползва ОС може да те кранат

преди 10 минути, rado84 написа:

Много филми гледаш.

А аз мислех че аз гледам много научна фантастика ама....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направо и процесора да извади - за 100000% сигурност... :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, rado84 написа:

Направо и процесора да извади - за 100000% сигурност... :D

Направо да кара с един абак

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, rado84 написа:

Само че разпознаването на устройството от системата се случваше само и единствено, когато дейта кабелът е закачен към дъното, а захранването е откачено - тогава системата го откриваше, но не можеше да го отвори. 

Системата може да го открива ако иска, щото дъното разпознава кога е закачен кабела. 
Но нас ни интересува да не може да тръгне да работи диска, а пък дали щяла дънната платка да се сети че има нещо свързано, това не е наша грижа.
Дискът работи само ако има подаден ел. ток към него. Иначе е мъртъв. Толкова е просто за разбиране, ама някои другарчета тука са заслепени от желанието им те да са най-най-по-супердупер знайковци и друг не може да е по-тарикат от тях по никакъв начин. И забравят знайковците че темата е за начинаещи, тоест хора които ще допускат и тъпи грешки поне някоко месеца. 
Забравят другарчетата и че компютрите се ползват и за интернет банкиране и става страшно като ти източат париците от банковата сметка или от кредитната карта. Забравят и че в амазон не се пазарува даже с номера на банковата карта и този дето е отзад, ами само с паролата от някой и-мейл. Което ще рече, че който не внимава може да му източат картата чрез покупки в амазон просто защото са му заврели кийлогър и той е изклюкарил паролата на и-мейла. 
Абе карате ги новобранците да си играят с огъня, само и само да си начешате свръх егото , че вие сте били могли в БИОС да изключвате диск. А като не го изключи новобранецът както трябва, щото той като трябва един път да изключва Уиндуос диска, пък след 5 минути да изключва Линукс диска, все ще се обърка и няма да е изключил както трябва. 
Трябва човек да си има огромен психологически проблем, за да се инати и да не признава, че един разкачен кабел от система при която има само един подаващ напрежение кабел, е най-сигурното и най-бързото за правене. Или пък да изпитва панически страх от държане на поялник или не знае да държи пила и не му е ясно как се прави този правоъгълен отвор в капака.
На практика вие забранявате на всеки новобранец да постигне ефект като чели има два различни компютъра, просто на цената от 15 евро за втори твърд диск. Ама които сте вие да ми нареждате на мене какво да правя с моите кутии ?
И при това не съм ви искал съвет дали да го правя, а само показвам идеята на други новобранци и те да се възползват от нея, ако им харесва. Също както ви показвах преди година и нещо, окачен на връв твърд диск да не бръмчи в кутията от тънка ламарина. И тогава пак имаше ха ха ха и така не може , па даже и вертикално не могло, абе .... голяма работа сте, велики мислители сте. Само дето от есента на 2017 диска виси в компютъра на детето и си работи, на пук на знайковците подигравчии.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Белгиеца написа:

Забравят другарчетата и че компютрите се ползват и за интернет банкиране и става страшно като ти източат париците от банковата сметка или от кредитната карта. Забравят и че в амазон не се пазарува даже с номера на банковата карта и този дето е отзад, ами само с паролата от някой и-мейл. Което ще рече, че който не внимава може да му източат картата чрез покупки в амазон просто защото са му заврели кийлогър и той е изклюкарил паролата на и-мейла.

А г-н Джокера явно не е чувал за SSL сертификати и не знае, че те се издават само на легитимни сайтове и никой, ползващ такъв сертификат няма да рискува с глупости като кийлогъри, защото може да му отнемат лиценза (в ЕС се прави, за други страни не знам дали се прави), особено ако е онлайн магазин, като Амазон. Нали знаеш английски, преведи си този текст:

Цитат

Issuing Requirements

An SSL certificate is a statement of trustworthiness by the online business; it verifies their legal standing and legitimacy. When you visit a site that has an SSL certificate, your browser checks it immediately and warns you if it finds any problems, such as an expiration date that's past due. With a successful login, the site's certificate has satisfied the browser's security tests. The companies that issue certificates have stringent requirements for applicants. Otherwise, criminals would get their own certificates and use them to hijack Internet banks and other business sites.

Затова Амазон е с HTTPS пред адреса. Означава Secure Hyper Text Transfer Protocol, тоест, че можеш да се довериш на сайта. Ако няма HTTPS пред адреса или браузърът писне, че този сертификат е изтекъл, пазаруването от този сайт си е на твоя отговорност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Господинчо,

амазон ти пази данните от картата на техен сървър бе.
Пазарувал съм първо от френския амазон. После ми скимнало от германския да пазарувам. Пуска ме със същата регистрация от френския и купувам без да трябва да папълвам нищо относно картата. Само ми показват коя е с скрити последните ѝ цифри. Само кликам ОК ОК ОК и хоп гатово, купил съм квото искам. Ако ми знаеш паролата от и-мейла който ползвам при тях, еми само ще напишеш че трябва да доставят поръчката на друг адрес и тя ще пристигне на него. Пощальонката пък не ми е искала никога лична карта и не трябва даже да се подписвам на екранчето на машината ѝ.
Аааааааа, а може даже и без контакт с пощальонка и без да имаш друг адрес бе господинчо. До Лидъл сложили едни гардеробчета. Посочваш че искаш да ти пристигне колета в тях. Дават ти код с който ги отключваш посред нощ и даже камери няма. Па и да има слагаш качулката и една брада за Дядо Мраз и никой не може да те позна екой си бил на видео.

Та ако обичате, след като не знаете че един твърд диска е само 15 евро, не ми давайте акъл относно сигурността при пазаруването. Всичко е направено клиентът да е прецакан и да е негова вината ако са му откраднали парите.
Ще си слагам колкот си искам твърди дискове в компютъра и извън него.
А в картата с която пазарувам винаги ще има половин час преди покупката сложени само толкова пари колкото ми трябват. Защото е предплатена, не е кредитна и не е свързана по никакъв начин към мои банкови сметки в които има бая парици. Към отделна банка е даже.

А ти като по-отворен, я иди си плати за шеринг от заргакум със кредитна карта и дай данните на русанците, ха ха ха ... ама няма да ползваш виртуална Виза, от твоята си истинската кредитна карта пазарувай при изманиците. Той шеринга е ефтин бе, по-малко от 9 долара, що те е шубе, пробвай да си дадеш данните на братушките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА, колко си зле, просто не е за вярване! Браузърът ти помни данните за картата, а не амазон. Ако си изтриеш кеша и данните от сайтове, данните за картата ще изчезнат от амазон.
А относно хард диска - това, което ти намираш за 15 евро, аз изобщо не го броя за хардуер. Щом е под 500 гигабайта, значи не става, та ако ще и Мерцедес да е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, rado84 написа:

ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА, колко си зле, просто не е за вярване! Браузърът ти помни данните за картата, а не амазон. Ако си изтриеш кеша и данните от сайтове, данните за картата ще изчезнат от амазон.

Много си зле бе моето момче, сървърът на амазон помни данните, моите браузъри нямат право да помнят нищо.
Ама ти жив амазон не си виждал, кво да ти обяснявам.
Я да кажеш как браузърът помни, като той умира прав като спра тока на компютъра ?
Ако браузърът помнеше, нямаше да трябва ад му пиша на ръка паролата която е вързана към и-мейл адреса, за да се логна в амазон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Белжо е уникат ,моята пътеводна светлина :) . Ей алабаш ,взема една чамова дъска те излупам по каската .....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Ивайло Димов написа:

Белжо е уникат

Явно и за кеш и бисквитки не е чувал... Мислех да го блокирам, както други са направили, обаче така ще се лиша от забавните му бисери, които не спира да ръси и с които в една Фашистбук група много се забавляваме. :D 

Джокер, понеже си голям "спец" на тема компютри, направи следното: затвори браузъра, направи си пълен бекъп (ако знаеш какво е това) на потребителската папка (ако знаеш какво е това и къде е) на браузъра и после я изтрий (папката, а не бекъпа), стартирай браузъра, влез в амазон и после пак говори глупости, че сървърът помнел данните. Ако браузърът ти е хром или хром базиран (хромиум, опера, вивалди), това ще свърши работа. Ако е Файърфокс, освен потребителската папка, изтрий и Файърфокс папката в C:\ProgramData\" и тогава влез в амазон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Имам въпрос, който в момента не зная как да постъпя правилно. Бях с Линукс Минт 19.1 просто от любопитство. След седмица , при работата с нея установих, че някои програми от хранилището се качват, но в крайна сметка не си изпълняват функциите. Няма да изреждам. Затова преинсталирах на чисто и сега съм с Минт  18.3. Тук се оказа че нямам проблем с програмите и тяхната работа. Системата върви много добре, като за мен. Завчера имаше обновяване и самия инсталатор ми посочи, че Ядрото не трябва да го пипам, независимо че го имаше в обновленията. Така и направих. Преди по малко от половин час обновяването отново ме подкани  да направя ъпдейт, като присъстваха само два файла от които единият беше отново на ядрото. Не го потвърдих а избрах само другия. Всичко приключи нормално, без проблем. Дали наистина трябва да го обновя или не - това не мога да реша на своя глава.Какво ще ме посъветвате? 

Ето:  Линукс ядро 4.15.0-46.49 - 16.04.1

Снимка на 2019-03-05 20-25-50.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
sudo sed -i 's/false/true/g' /etc/apt/apt.conf.d/00recommends
sudo apt update

След което маркирай всички обновявания и щракай с пръсти. Защо? Защото си на по-старата версия, на която доста от бъговете са изчистени и защото с посочената команда "пускаш" да се инсталират и препоръчваните пакети, които в повечето случаи помагат отколкото да вредят. В Ментата имаш толкова много излишни "неща", че махането на препоръчваните пакети за мен е безсмислено.

Вероятно ако си ползвал Синаптик междувременно, ще трябва и на него да разрешиш да инсталира и препоръчваните пакети.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такова предупреждение ли ти излиза?

spacer.png

драйвера за видеото които ползваш свободния ли е или си инсталирал драйвер от производителя, ако е свободния няма проблем да ъпдейтнеш ядрото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Ивайло Димов написа:

Белжо е уникат ,моята пътеводна светлина :) . Ей алабаш ,взема една чамова дъска те излупам по каската .....

Бе аз си му викам Джокера

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...