Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

korduna

Препоръчан отговор

Какъв формат трябва да го направя SSD диска ? В btrfs?

Никакви проблеми няма да ползваш btrfs. Имаш ли други дискове на машината и инсталирани други операционни системи ?

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Здравейте от мен. Пичове, кажете ми как мога да си направя субтитрите във формат unicode. Телевизора ми разчита само този формат субтитри и ми създава проблеми това...
Ако имате някакви решение и идеи моля споделете. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи, имам SSD диск и HDD диск, който съм го сложил с HDD Caddy.

ПС: А ако може да ми обясните как точно трябва да си направя този partioning на SSD диска както и на HDD-то. Ще сте златни. Като програми и etc ще се инсталират на SSD диска, a филми, музика, снимки, игри и всякаква информация на HDD диска. :) Ще сте златни, че нещо не мога да го понасям този Прозорец. 

Редактирано от SouthWinD (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте от мен. Пичове, кажете ми как мога да си направя субтитрите във формат unicode. Телевизора ми разчита само този формат субтитри и ми създава проблеми това...

Ако имате някакви решение и идеи моля споделете. :)

Има два начина. Единият е да отвориш субтитрите с редактор, който поддържа енкодинг в "Save as" диалога. Това го може например Kate.

https://userbase.kde.org/Kate

Другият, който използвам по-често е да ги отворя и да ги копирам в нов текстов файл /друга инстанция на редактора/. Тъй като в Linux текстовите файлове по подразбиране са в UTF-8, номерът става. Така го правя с Mousepad.

http://users.xfce.org/~benny/gfx/screenshots/mousepad-20050128.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има два начина. Единият е да отвориш субтитрите с редактор, който поддържа енкодинг в "Save as" диалога. Това го може например Kate.

https://userbase.kde.org/Kate

Другият, който използвам по-често е да ги отворя и да ги копирам в нов текстов файл /друга инстанция на редактора/. Тъй като в Linux текстовите файлове по подразбиране са в UTF-8, номерът става. Така го правя с Mousepad.

http://users.xfce.org/~benny/gfx/screenshots/mousepad-20050128.png

Не знам дали го правя правилно, но като ги копирам отделно в мауспада и кликна на save as няма формат unicode. Или май нещо не правя както трябва...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали го правя правилно, но като ги копирам отделно в мауспада и кликна на save as няма формат unicode. Или май нещо не правя както трябва...

На mousepad няма unicode на save. Отваряш субтитрите, избираш cp1251 на диалога за отваряне, за да ги разчете. След като се отворят, натискаш ctrl+a за да ги маркираш целите, ctrl+c за да ги копираш в клипборда. Отваряш нова инстанция /нов прозорец/ на mousepad и там даваш ctrl+v за да ги поставиш. После само даваш save и пишеш името на файла с разширение .srt /или sub, но задължително каквото е разширението на оригиналните/. Така запазените субтитри със сигурност ще са unicode.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Направих си live cd с Puppy Linux за един слаб лаптоп, който даже няма хард диск. Засега работи с идеална бързина, всичко е точно :) Въпросът ми е, как да запиша настройките си /драйвера за нета, браузъра Opera, който инсталирах, и други дребни настройки/? Четох, че се създава файл, но мога ли да го запиша на диска, или трябва да бъде на отделен носител, например флашка, и ще може ли настройките да се зареждат автоматично, без да стартирам файл? Целта е всичко да е максимално лесно.

Редактирано от Twingo™ (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Направи си флашката с https://fedorahosted.org/liveusb-creator/като оставим 200-300m persistent storage и няма нужда от инсталации :)

Няма как, лаптопът не поддържа буутване от флашка. Пробвах, като оставих даже 1 GB, но не може да буутне от нея.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А буутване от sdcard? Ако е CD няма да стане :)

Забравих да кажа, че не е СD, а DVD+R, презаписваем е. И мисля, че въобще не може да буутне от usb. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Я, това не съм го виждал :)

https://www.plop.at/en/plopkexec.html#downloadЕй това дори е достатъчно :)

А как се инсталира това нещо? Редактирано от Twingo™ (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи, имам SSD диск и HDD диск, който съм го сложил с HDD Caddy.

ПС: А ако може да ми обясните как точно трябва да си направя този partioning на SSD диска както и на HDD-то. Ще сте златни. Като програми и etc ще се инсталират на SSD диска, a филми, музика, снимки, игри и всякаква информация на HDD диска. :) Ще сте златни, че нещо не мога да го понасям този Прозорец. 

Някой може ли да помогне :( Защото не съм наясно с linux на ssd

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво има да му се чудиш толкова? Правиш един партишън на SSD - то, инсталираш го и готово. Все едно Windows. След това има да направиш някои неща за оптимизация, но това е после. Самото инсталиране си е същото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Еми добре можете ли да ми обясните какво трябва да правя след това? :)

https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drives

А знаете ли как мога да гледам клипчета в ютуб в HD формат ?

В ютУб не знам, ама в ютЮб има едно копченце като зъбно колело и оттам се сменят резолюциите :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма да слагам Arch Linux, ще слагам kubuntu. Няма да успея да се справя с инсталацията на Arch Linux. Казах го още от по-рано. 

Редактирано от SouthWinD (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На mousepad няма unicode на save. Отваряш субтитрите, избираш cp1251 на диалога за отваряне, за да ги разчете. След като се отворят, натискаш ctrl+a за да ги маркираш целите, ctrl+c за да ги копираш в клипборда. Отваряш нова инстанция /нов прозорец/ на mousepad и там даваш ctrl+v за да ги поставиш. После само даваш save и пишеш името на файла с разширение .srt /или sub, но задължително каквото е разширението на оригиналните/. Така запазените субтитри със сигурност ще са unicode.

Пробвах... когато исках да сейвна ми излезе това:  post-253739-0-40382800-1440441888_thumb.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване