Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Ти да не мислиш, че аз ползвам суап? Инсталаторът винаги ме предупреждава, че не съм задал суап, но аз умишлено го игнорирам и си продължавам без суап. И за разлика от коя да е боза, тука нямам проблеми с пърформанса, когато е без суап. По мои наблюдения ако имаш 8 ГБ или повече РАМ, суап изобщо не ти трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, rado84 написа:

Ти да не мислиш, че аз ползвам суап? Инсталаторът винаги ме предупреждава, че не съм задал суап, но аз умишлено го игнорирам и си продължавам без суап. И за разлика от коя да е боза, тука нямам проблеми с пърформанса, когато е без суап. По мои наблюдения ако имаш 8 ГБ или повече РАМ, суап изобщо не ти трябва.

Аз откога го пиша това в тази тема

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-назад някой спомена слакуеър и го смъкнах да видя за какво иде реч. Еми не ме спечелиха - още на входа ме изгубиха като потребител:

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, rado84 написа:

По-назад някой спомена слакуеър и го смъкнах да видя за какво иде реч. Еми не ме спечелиха - още на входа ме изгубиха като потребител:

spacer.png

Буквално са написали, че за да тръгне, трябва да натиснеш най-голямото копче на клавиатурата :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, bornofash написа:

Буквално са написали, че за да тръгне, трябва да натиснеш най-голямото копче на клавиатурата :D

Е толко' ли не можаха просто по подразбиране да вкарат потребителя в инсталатора? При наличието на толкова дистрибуции с графичен инсталатор (че даже и Арч вече има такъв), това горе си е чист мързел на разработчика да напише още някой и друг ред код в повече и няма как да привлече потребител, освен ако не е някое гуру, което е обърнало Кали-то с хастара нагоре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново ви безпокоя.Моля да ме насочите,къде да вляза за да мога да направя Гугъла първа страница.С УСУ се справях,но с минта немога.

Благодаря предварително.

Снимка от 2019-03-07 13-28-59.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, batipej4o написа:

Здравейте отново ви безпокоя.Моля да ме насочите,къде да вляза за да мога да направя Гугъла първа страница.С УСУ се справях,но с минта немога.

Благодаря предварително.

Снимка от 2019-03-07 13-28-59.png

Къде да влезете и на какво да направите Googe начална страница ? Ако е на уеб браузър, отворете настройките и задайте, например https://www.google.bg/ за домашна страница. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, cybercop написа:

Къде да влезете и на какво да направите Googe начална страница ? Ако е на уеб браузър, отворете настройките и задайте, например https://www.google.bg/ за домашна страница. 

Мисля че за това говориш?

Снимка от 2019-03-07 14-40-17.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да. Може да отвориш някоя страница и от там, където показваш - текуща страница и я задаваш нея за начална.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да попитам още.От къде мога да вземам командите за инсталация като тази?

sudo apt install simplescreenrecorder

Ако заменя името например с „Viber" и „WhatsApp" ще се получи ли команда за инсталиране?

И още с този Вин може ли да се отварят Уиндоуски приложения?

Не знам дали правилно съм задал въпросът?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, batipej4o написа:

Да попитам още.От къде мога да вземам командите за инсталация като тази?

sudo apt install simplescreenrecorder

Ако заменя името например с „Viber" и „WhatsApp" ще се получи ли команда за инсталиране?

И още с този Вин може ли да се отварят Уиндоуски приложения?

Не знам дали правилно съм задал въпросът?

С приложението "APT-GET", което ползва този вторичен мениджър, можеш да инсталираш пакети, ако ги има в хранилищата.  Можеш да отвориш Synaptic и да ползваш търсачката. Пишеш името на програмата, намираш  и я задаваш за инсталация. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

С приложението "APT-GET", което ползва този вторичен мениджър, можеш да инсталираш пакети, ако ги има в хранилищата.  Можеш да отвориш Synaptic и да ползваш търсачката. Пишеш името на програмата, намираш  и я задаваш за инсталация. 

Да допълня нещо за бай пейчо: не всички програми обаче се изписват като една дума. Имената на някои програми се изписват с тире - зависи от разработчика как е решил да кръсти пакета. И затова трябва да внимаваш как изписваш името, иначе терминалът нищо няма да намери, дори и да го има в хранилището. Терминалът не може да предвиди какво ти трябва на теб, той търси точно каквото му е зададено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, rado84 написа:

Да допълня нещо за бай пейчо: не всички програми обаче се изписват като една дума. Имената на някои програми се изписват с тире - зависи от разработчика как е решил да кръсти пакета. И затова трябва да внимаваш как изписваш името, иначе терминалът нищо няма да намери, дори и да го има в хранилището. Терминалът не може да предвиди какво ти трябва на теб, той търси точно каквото му е зададено.

Да затова има Гугъл.. Абе къде е спеца по КИ Джокера ака Белгиеца?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, petie1 написа:

Да затова има Гугъл.. Абе къде е спеца по КИ Джокера ака Белгиеца?

Откакто му обясних как да разбере, че не сървърът на Амазон му помни данните, а браузърът, нещо изчезна. Явно го е досрамяло, че спори за неща, от които не разбира нищо и се покри.

То е ясно, че има Гугъл, но все пак темата е за начинаещи, нека научат нещо ново и най-вече това, че терминалът в линукс няма нищо общо с този в бозата. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, rado84 написа:

То е ясно, че има Гугъл, но все пак темата е за начинаещи, нека научат нещо ново и най-вече това, че терминалът в линукс няма нищо общо с този в бозата. :D 

Имената на пакетите няма как да ги научат от  терминала освен ако нямат нещо подобно на софтуерен център или синаптик

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, petie1 написа:

Имената на пакетите няма как да ги научат от  терминала освен ако нямат нещо подобно на софтуерен център или синаптик

Имах предвид, че преди да тръгне да пише, трябва да потърси в гугъл как точно се казва пакетът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, rado84 написа:

Имах предвид, че преди да тръгне да пише, трябва да потърси в гугъл как точно се казва пакетът.

преди 22 часа, petie1 написа:

Благодаря за показаната вратичка.

Вайбъра го пуснах след като изгледах този клип.

https://www.youtube.com/watch?v=CVIEiQRyZJA

Уатсапа го има в библиотеката но след инсталацията пише че бил счупен.Ще трябва да почета как да го деинсталирам.

На 64 бита комп може ли да се инсталира програма за 32 битов.Намирам клипове само на32 битови инсталации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може но ти трябват 32 битовите библиотеки .Кажи с  коя дистрибуция си .........Минт 19.1 ли беше ?

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update
sudo apt-get install libc6:i386 libncurses5:i386 libstdc++6:i386 lib32z1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ку е Мента, нали се сещаш, че може да трябват и още пакети, от препоръчваните.

Не съм аз човекът който да направи тема за Ментата със разяснения кое-как е в нея преди още да се инсталира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Жалко ! Форума се превръща във състезание - Кой е по -по - най !  Половинчати отговори ,намеци,от рода на „сещай се " що не четеш бре ?За тея работи требе четене ! Ти кво 

на готово ли искаш да ти се сервира ? 

ЧЕТИ бре ! 

Все пак добре е ,че са останали двама - трима потребители които дават компетентни отговори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, malosi написа:

Половинчати отговори ,намеци,от рода на „сещай се " що не четеш бре ?За тея работи требе четене ! Ти кво на готово ли искаш да ти се сервира ? 

Никой на никого не е длъжен да помага безплатно.
Те помагат, ама само ако им върши работа да го правят.
Най-добрия помощник е гугъл, като го питаш на английски.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Белгиеца написа:

Те помагат, ама само ако им върши работа да го правят.

Джокер здравей най добре се помага с опит та затва е така както казваш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, malosi написа:

Жалко ! Форума се превръща във състезание - Кой е по -по - най !  Половинчати отговори ,намеци,от рода на „сещай се " що не четеш бре ?За тея работи требе четене ! Ти кво 

на готово ли искаш да ти се сервира ? 

ЧЕТИ бре ! 

Все пак добре е ,че са останали двама - трима потребители които дават компетентни отговори.

Линукс се учи с четене и с проба и грешка. Това не е Window$, където само да цъкаш ОК и Некст като безмозъчно теле.

За 3-те години откакто замених бозата с линукс си реших голям брой проблеми и проблемчета, които имах в началото и си ги реших съвсем сам - основно на принципа "проба-грешка" и тук-таме с малко ровене из гугъл. Само за 3-4 неща съм писал по форуми и Фашистбук групи и то, ако не съм успял сам преди това.

Благодарение на гугъл открих лесен начин за създаване на ИСО от папка или от диск с данни. Новаците направо блокират, когато им кажат командата "dd" (в началото и аз блокирах, докато не разбрах какво означават "if" и "of"), а то имало доста по-лесна за помнене и употреба команда: "genisoimage filename.iso /path/to/folder/or/device/from/which/to/generate/the/iso" и толкоз. Ама за това и за подобни неща си иска гугъл. В наши дни информацията я има сервирана наготово в интернет, само трябва да не те мързи да търсиш.

Я, спецът по компютри и търговско право се завърна. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, rado84 написа:

Линукс се учи с четене и с проба и грешка. Това не е Window$, където само да цъкаш ОК и Некст като безмозъчно теле.

За 3-те години откакто замених бозата с линукс си реших голям брой проблеми и проблемчета, които имах в началото и си ги реших съвсем сам - основно на принципа "проба-грешка" и тук-таме с малко ровене из гугъл. Само за 3-4 неща съм писал по форуми и Фашистбук групи и то, ако не съм успял сам преди това.

Благодарение на гугъл открих лесен начин за създаване на ИСО от папка или от диск с данни. Новаците направо блокират, когато им кажат командата "dd" (в началото и аз блокирах, докато не разбрах какво означават "if" и "of"), а то имало доста по-лесна за помнене и употреба команда: "genisoimage filename.iso /path/to/folder/or/device/from/which/to/generate/the/iso" и толкоз. Ама за това и за подобни неща си иска гугъл. В наши дни информацията я има сервирана наготово в интернет, само трябва да не те мързи да търсиш.

Прав си а аз си решавам проблемите с четене на книги а Гугло само за справки.... Сега чакам кански рев от спеца по КИ Джокера ака Белгиеца срешу терминала и командите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...