Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Тъп проблем, ама... искам да си сваля флаш плеъра от сайта на Адобе. До сега винаги само съм кликвал на download бутона от сайта и приложението се инсталираше със софтвуерния център. Сега обаче, на Убунту 18.04, Мозилата ми предлага да отворя връзката с aptURL (за пръв път го виждам) и никъде не откривам възможност да го направя със софтвуерния център.

aptURL  ми изкарва грешка. Как да задам софтуерния център ктто инсталтор по подразбиране за връзки, които директно се стартират от Мозилата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, tremal написа:

Тъп проблем, ама... искам да си сваля флаш плеъра от сайта на Адобе. До сега винаги само съм кликвал на download бутона от сайта и приложението се инсталираше със софтвуерния център. Сега обаче, на Убунту 18.04, Мозилата ми предлага да отворя връзката с aptURL (за пръв път го виждам) и никъде не откривам възможност да го направя със софтвуерния център.

aptURL  ми изкарва грешка. Как да задам софтуерния център ктто инсталтор по подразбиране за връзки, които директно се стартират от Мозилата?

А за какво ти е изобщо флаш плеър? Вече никой сайт не го използва/изисква - нито Фашистбук, нито Тубата, нито вбокс7. Даже и много от браузърните игри отдавна са на HTML5.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да не го изпалзва никой флаша, като тази седмица трябваше да разрешавам на лиско да го ползва на един сайт.

А при мене Libreoffice не искаше да коригира правописа. Сритах го от тук от там и сега го прави и на бг и на фр.
Па и на компютъра на синчето не икаше, та и там пак кютек и тръгна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Белгиеца написа:

Как да не го изпалзва никой флаша, като тази седмица трябваше да разрешавам на лиско да го ползва на един сайт.

И кой е този сайт? Или, ако не можеш да кажеш кой е заради GDPR простотии, тогава ти кажи някой сайт, в който да трябва флаш плеър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Flash умря отдавна, 3/4 от браузърите не го поддържат. https://www.rystedtcreative.com/tech-talks/flash-dead/
А и трябва да са ненормални разработчиците, след  като в HTML5 е достатъчно да се ползват тагове като <video> или <audio>

Гугъл не знам колко е инструмент за учене, това е една търсачка все пак, но първото и главно предимство на Линукс е, че всичко е документирано и ВСЯКА една команда си идва с документацията. man dd например. Като добавим и допълнителни пакети като TLDR или cheat и си става самоубочение и справка без много усилия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, tremal написа:

При различните дистра се инсталира по различен начин (вече). И не каза защо мислиш, че по този начин е правилно за твоята дистрибуция да се инсталира флаш-плеъра. Ако потърсиш "как да ..." ще получиш много странен отговор, различен от твоя начин. (А пък аз, за да не се занимавам излишно при инсталиране на флаш-плеър, направо бих бухнал Мента и бих си инсталирал кодеците с един клик, и с тях и тоз господин).

Пропуснах, би ми станало интересно защо (и какво прави) apturl, че е работело преди, пък сега не ще.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, tremal написа:

Свали тар-а от сайта на Адобе и го разхивирай вътре има нещо наречено ПРОЧЕТИ МЕ ,четеш и си ти

преди 8 часа, Белгиеца написа:

Кой сайт бе Джокер?

преди 5 часа, rado84 написа:

И кой е този сайт? Или, ако не можеш да кажеш кой е заради GDPR простотии, тогава ти кажи някой сайт, в който да трябва флаш плеър.

Ей таман се бях затъжил за Джокера и той взе че изгря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, petie1 написа:

спеца по КИ Джокера

А между другото - какво е КИ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, rado84 написа:

А между другото - какво е КИ?

Компютърна Информатика

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 23 часа, tremal написа:

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Partners хранилищата на Ubuntu, вероятно все още има adobe-flashplugun.

https://pkgs.org/download/adobe-flashplugin

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, boagrius написа:

Този вариант дали няма да стане и на 18.04

https://wiki.debian.org/FlashPlayer

Flashplugin-nonfree е пакетът за Debian и се намира в non-free хранилищата (понякога). Същият плеър, предназначен за Ubuntu се казва Adobe-flashplugin.

AFP.png

Доколкото знам, този плеър вече може да се ползва едновременно под Firefox и Chromium базираните браузъри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Живи и здрави да сте.

Флаша ми трябва за някои дребни игрички в нета за убиване на времето.

Също така някои спортни сайтове пускат репортажите от мачовете в техен флаш плеър.

Иначе до оня ден бях с xUbuntu. При него, след сваляне на какъвто и да е .deb файл, веднага ми се стартираше софтуерния мениджър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.03.2019 г. в 10:42, danieli написа:

sudo apt install browser-plugin-freshplayer-pepperflash и рестарт на браузъра?

Командата е грешна ! Никои не иска да инсталира freshplauer !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте и от мен, имам един проблем, линукс Минт инсталиран на лаптоп със два хард диска. SSD256 на който е инсталиран линукса, и 1терабайт на който реших да си записвам разни файлове, и е разделен на две, под формат NTSF. Проблема е че, аз си ползвам SSD диска, на него си свалям разни файлове и на него е инсталиран линукса. Но взе да се запълва, и при опит да прехвърля нещо на другия хард диск, ми изписва съобщение, този дял е само за четене? Сега мога да отварям и да разглеждам каквото имам записано на другия хард диск, но не мога да прехвърля или да запиша нищо на него.

Има ли решение, как да се възполвам от всички дискове, със които разполагам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, tremal написа:

Живи и здрави да сте.

Също така някои спортни сайтове пускат репортажите от мачовете в техен флаш плеър.

Иначе до оня ден бях с xUbuntu. При него, след сваляне на какъвто и да е .deb файл, веднага ми се стартираше софтуерния мениджър.

Не си бил с xUbuntu, а си бил с Xubuntu. Това няма значение, обаче.

По принцип можеш да го имаш флаш-плеъра "портабъл" "инсталиран" само в домашната ти папка (то и Лисика може да е така). Сваляш tar.gz файла (npapi версията), от него взимаш libflashplayer.so и го поставяш в папката plugins, която създаваш в папката на профила ти за Файърфокс с настройките.

spacer.png

След което тестваш дали работи, аз го правя тука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ДзВяРа! написа:

Здравейте и от мен, имам един проблем, линукс Минт инсталиран на лаптоп със два хард диска. SSD256 на който е инсталиран линукса, и 1терабайт на който реших да си записвам разни файлове, и е разделен на две, под формат NTSF. Проблема е че, аз си ползвам SSD диска, на него си свалям разни файлове и на него е инсталиран линукса. Но взе да се запълва, и при опит да прехвърля нещо на другия хард диск, ми изписва съобщение, този дял е само за четене? Сега мога да отварям и да разглеждам каквото имам записано на другия хард диск, но не мога да прехвърля или да запиша нищо на него.

Има ли решение, как да се възполвам от всички дискове, със които разполагам.

Здравей ! На  SSD то или на другият диск имаш ли инсталиран windows ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, malosi написа:

Здравей ! На  SSD то или на другият диск имаш ли инсталиран windows ?

Нямам инсталиран прозорец, на SSD-то е линукса, искам да прехвърля няколко файлове на другия диск, но не ми дава, диска е само за четене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, ДзВяРа! написа:

Нямам инсталиран прозорец, на SSD-то е линукса, искам да прехвърля няколко файлове на другия диск, но не ми дава, диска е само за четене.

Пробва ли да дезмонтираш диска  последвано от рестарт и после да го добавиш ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
#!/bin/sh
cd /tmp
rm -f index.html
wget -c https://get.adobe.com/flashplayer/webservices/json/
tr , '\n' < index.html >download.txt
grep download_url download.txt |grep papi_linux >index.html
sed 's/\\//g' index.html |cut -c16- |tr -d '"' >download.txt
wget -c -i download.txt
rm -f download.txt index.html
tar -zxvf flash_player_npapi_linux.i386.tar.gz libflashplayer.so
rm -f flash_player_npapi_linux.i386.tar.gz
mv -f libflashplayer.so /usr/lib/firefox-addons/plugins/
if [ -d /opt/google/chrome/PepperFlash/ ]; then
  tar -zxvf flash_player_ppapi_linux.i386.tar.gz libpepflashplayer.so
fi
rm -f flash_player_ppapi_linux.i386.tar.gz
mv -f libpepflashplayer.so /opt/google/chrome/PepperFlash/

това е моят скрипт за ъпдейт на флаш плеър, кръстил съм го flash-layer-update и съм го сложил в /usr/bin с права за стартиране chmod +x flash-player-updateможе и да се оптимизира да тегли само флаш за инсталирания браузър:

#!/bin/sh
cd /tmp
rm -f index.html
wget -c https://get.adobe.com/flashplayer/webservices/json/
tr , '\n' < index.html >download.txt
grep download_url download.txt |grep papi_linux >index.html
sed 's/\\//g' index.html |cut -c16- |tr -d '"' >download.txt
if [ -d /usr/lib/firefox-addons/plugins/ ]; then
wget -c $(grep npapi download.txt)
tar -zxvf flash_player_npapi_linux.i386.tar.gz libflashplayer.so
rm -f flash_player_npapi_linux.i386.tar.gz
mv -f libflashplayer.so /usr/lib/firefox-addons/plugins/
fi
if [ -d /opt/google/chrome/PepperFlash/ ]; then
wget -c $(grep ppapi download.txt)
tar -zxvf flash_player_ppapi_linux.i386.tar.gz libpepflashplayer.so
rm -f flash_player_ppapi_linux.i386.tar.gz
mv -f libpepflashplayer.so /opt/google/chrome/PepperFlash/
fi
rm -f download.txt index.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, tremal написа:

Живи и здрави да сте.

Нали ти писах как става?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ДзВяРа! написа:

значи или маунтваш диска само за чете или е маунтнат грешно в /etc/fstab

аз моя съм го маунтнал автоматично така:

първо със blkid виждаш UUID на диска:

/dev/sdb2: LABEL="Seagate_2" UUID="7654C5F554C5B7DF" TYPE="ntfs"

, после отваряш /etc/fstab с едитор и добавяш:

UUID=7654C5F554C5B7DF /media/Seagate_2 ntfs    defaults,nls=utf8,umask=000,uid=1000,windows_names 0       0

като естествено предварително си създал папката в която ще се се маунства диска (моята е /media/Seagate_2) и рестартираш за да влязат промените... и да добавя: аз нямам имена на кирилица никъде по диска, но съм виждал как липсват файлове с такива имена при маунтване  - те са си  там, но под линукс не се виждат...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, petie1 написа:

Нали ти писах как става?

Инсталирах го, работи :D

Питам, защото може да ми се наложи да сваля друга програма от някой сайт, който подобно на Adobe, не ти дава реално да свалиш .deb файла, а директно търси софтуер, с който да се инсталира приложението. Не искам да бъда разбран погрешно, не ме е страх от терминала :D :D Но все пак сме 2019-та година

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...