Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 27 минути, Ивайло Димов написа:

След 14.04 много омазаха нещата ............предпочитам за сега Арч-а ,но и Mageia ми харесва .Бъстъра ще го пробвам от любопитство само :)

Арч не ми се слага ,че много се чупи кат гледам Радо колко го троши..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, bigiadri написа:

A какво ти е мнението за:https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5742428

Не може да ти даде отговор, защото не ползва Опънатбокс. Има, както ти казах, интересни неща (за мен). Така също, коментарите там са доста важни като информация, особено ако излизат леко встрани от темата. ;)  Не, че ще се мъча с Уйн някога, но като инфо...

Личното ми мнение - претрупано, има дублиране на програми, нещо което не харесвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, petie1 написа:

Ха ха хахахаххаха ..............радо би счупил всичко ........имам арч на лаптопа и на настолната машина .........па още нищо не се е счупило 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, petie1 написа:

Нали затова има clonezilla? Правиш му бекъп и чупиш на воля. Човек така се учи най-добре, а не с четене на книжки, чиито заглавия после не може да каже. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Ивайло Димов написа:

Ха ха хахахаххаха ..............радо би счупил всичко ........имам арч на лаптопа и на настолната машина .........па още нищо не се е счупило 

Днес си играх с Дебиан 9 на лаптопа върви чудесно

преди 3 часа, rado84 написа:

Нали затова има clonezilla? Правиш му бекъп и чупиш на воля. Човек така се учи най-добре, а не с четене на книжки, чиито заглавия после не може да каже. :D

А ти точно обратното на мен :biggrin:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, petie1 написа:

А ти точно обратното на мен :biggrin:

Нали знаеш какво казват: "човек се учи от грешките си". На този принцип за последните 2 и малко години за линукс научих повече, отколкото за 10 години с бозата. :D

Единственото, което някога изобщо съм чел е упътването за дъното и то само един сектор от него - този, в който описват кое кабелче къде отива, за да може да ти тръгне компютърът. Става дума за кабелчетата за предния панел - кабелче за светодиода на харда (червен диод) и индикацията, че компютърът работи (зелен диод), кабелче за диода за пауър бутона, за софтуерен ресет, за хардуерен ресет (ако кутията има такъв бутон).
Веднъж от скука реших да хвърля едно око на упътването за процесора и ме изгубиха като читател още в началото, след като прочетох "премахнете лепенката върху чипа преди да го поставите в слота". Сякаш ние сме безмозъчни неандерталци и за първи път в живота си виждаме компютър. spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво не е наред ? Не ми позволява да копирам фаилове от SSD то на HDD  което съм задал като  DATA за съхранение. На компа имам два диска  единият е SSD от 480 GB  разделен на две за LINUX  И  Windows.

Във случая се опитвам да копирам и поставя от SSD то под Линукс една таблица на Либре Офис във  DATA . HDD и не ще ! Що така да го ....ва ? 

Captura de pantalla de 2019-06-20 20-26-58.png

Captura de pantalla de 2019-06-20 20-43-56.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте  на всички!

Предварително се извинявам за въпростът, ако на някой им се стори глупав!  Аз съм обикновен ползвател на Убунту. Рядко ползвам компютър. Основно за преглеждане на пощата, банкиране, отвреме на време за гледане на филми и запис на музика. Днес имах свободно време и реших освен Убунту 18.04 да инсталирам и Минт 19.1 Канела. След обновяване и настройки реших да инсталирам Хромиум. Въпросът е:

След стартиране на Хромиум ми излиза надпис за въвеждане на парола за ключодържател. Трябваше няколко пъти да натисна "отмяна" за да не се показва.

Как да процедирам?

Благодаря предварително на оказалите съдействие! :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я къде ми е отговора?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Пешеходецът написа:

Здравейте  на всички!

Предварително се извинявам за въпростът, ако на някой им се стори глупав!  Аз съм обикновен ползвател на Убунту. Рядко ползвам компютър. Основно за преглеждане на пощата, банкиране, отвреме на време за гледане на филми и запис на музика. Днес имах свободно време и реших освен Убунту 18.04 да инсталирам и Минт 19.1 Канела. След обновяване и настройки реших да инсталирам Хромиум. Въпросът е:

След стартиране на Хромиум ми излиза надпис за въвеждане на парола за ключодържател. Трябваше няколко пъти да натисна "отмяна" за да не се показва.

Как да процедирам?

В ментата има една простотия, наречена keyring или нещо такова. Намираш я, деинсталираш я и готово.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тая "простотия" я има защото се опитват да угодят на всички ползващи едновременно. Има 4 варианта, всеки със своите предимства и недостатъци. Ти му предлагаш единия. Аз бих предпочел да влизам в системата неавтоматично, с въвеждане на паролата при влизане в системата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Пешеходецът написа:

Как да процедирам?

Това сме го коментирали много пъти. Просто задаваш празен ключодържател (следваш стъпките без да пишеш нищо в полетата). Повече няма да ти иска нищо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
на 20.06.2019 г. в 18:40, rado84 написа:

като прочетох "премахнете лепенката върху чипа преди да го поставите в слота". Сякаш ние сме безмозъчни неандерталци и за първи път в живота си виждаме компютър

И защо слагаш всички потребители под един знаменател? Ами ако някой потребител си постави процесора в сокета както си е с лепенката? И процесорът вземе, че изгори? И този потребител си иска парите? Като го няма в упътването моментът със свалянето на лепенката, intel трябва да уважат рекламацията точно защото не е указано в инструкциите.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.06.2019 г. в 22:12, malosi написа:

Какво не е наред ? Не ми позволява да копирам фаилове от SSD то на HDD  което съм задал като  DATA за съхранение. На компа имам два диска  единият е SSD от 480 GB  разделен на две за LINUX  И  Windows.

Във случая се опитвам да копирам и поставя от SSD то под Линукс една таблица на Либре Офис във  DATA . HDD и не ще ! Що така да го ....ва ? 

Captura de pantalla de 2019-06-20 20-26-58.png

Captura de pantalla de 2019-06-20 20-43-56.png

Имам два въпроса :

Монтиран ли ти е дяла?

Какви са правата му? Трябва да са 777 ,да си местиш сваляш и други операции над файлове и папки в диска за съхранение(ей да не пляснеш 777 на някоя системна папка само)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.06.2019 г. в 22:12, malosi написа:

Много неща не стават ясни. Какви са файловите системи, как са монтирани, какви са правата. Сложил си снимка на свойствата, но файл ли е, папка ли е, не става ясно. Пък и не е четимо за повечето хора тук.

Ако искаш сложи тези две команди и да видим какво е положението:

mount

^За да разберем кое, как е монтирано и с каква файлова система.

stat --format "%A" /media/DATA

^ За да разберем позволенията на твърдия диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Здравейте ! Имах същият проблем преди няколко месеца със свален филм от Замунда, нямаше начин да го копиран на D монтиран дял.

Странното беше когато след няколко дни пробвах пак и се получи ! До преди това не можех дори да създам нова папка на D. От момента в които се опитах да копирам филма.

Резултатът от командата    mount - 

mount

Другата команда не я разпознава като валидна . Може би трабва да се промени, ще опитам.

Ето една нова снимка на която ясно се вижда не активните функций на десен бутон ! 

275746429_Capturadepantallade2019-06-2317-23-44.png.823682c16927d783752299fc9f5f92d0.png

Редактирано от malosi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай колега да придобиеш права с тази команда/шаблон:
sudo chown -R user /rootfolder  , като user е твоя потребител, а rootfolder е желаната дестинация...

примерно на външния ми хард диск, след една преинсталация на linux mint, последния виждаше всички папки заключени. Тогава със sudo chown -R svetliof /media/svetliof/Arhiv харда се отключи. Друг пример е sudo chown -R svetliof /home.
При теб в приложението "дискове", отиваш на твоя хард > настройки > edin mount options > и взимаш пътя в полето "точка на монтиране", например при мен ще е така:

sudo chown -R svetliof /mnt/fa453446-d4f5-4a67-a419-fc1cd8753128
Поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, DarkEdge написа:

И защо слагаш всички потребители под един знаменател? Ами ако някой потребител си постави процесора в сокета както си е с лепенката? И процесорът вземе, че изгори? И този потребител си иска парите? Като го няма в упътването моментът със свалянето на лепенката, intel трябва да уважат рекламацията точно защото не е указано в инструкциите.

Трее си нек'во мно'о тъпо парче, дето се ражда веднъж на 2000 години, за да сложиш процесора в сокета заедно с лепенката... :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оф, добре, че нямаш поглед върху тия неща....Щеше да спреш да мрънкаш форевър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, svetliof написа:

Пробвай колега да придобиеш права с тази команда/шаблон:
sudo chown -R user /rootfolder  , като user е твоя потребител, а rootfolder е желаната дестинация...

примерно на външния ми хард диск, след една преинсталация на linux mint, последния виждаше всички папки заключени. Тогава със sudo chown -R svetliof /media/svetliof/Arhiv харда се отключи. Друг пример е sudo chown -R svetliof /home.
При теб в приложението "дискове", отиваш на твоя хард > настройки > edin mount options > и взимаш пътя в полето "точка на монтиране", например при мен ще е така:

sudo chown -R svetliof /mnt/fa453446-d4f5-4a67-a419-fc1cd8753128
Поздрави

Или така sudo chmod 777 точка на монтиране

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, malosi написа:

Резултатът от командата    mount - 

mount 2 kB · 3 изтегляния

Последният в списъка, sdb4

/dev/sdb4 on /media/nacho/B01EBD581EBD17F4 type fuseblk (ro,nosuid,nodev,relatime,user_id=0,group_id=0,default_permissions,allow_other,blksize=4096,uhelper=udisks2)

е read only, ако не греша? 

Ако това е делът, на който не можеш да пишеш, може би там е проблемът? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@malosi я дай и df -h да видим кое как монтирано

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Иванчов написа:

Последният в списъка, sdb4

/dev/sdb4 on /media/nacho/B01EBD581EBD17F4 type fuseblk (ro,nosuid,nodev,relatime,user_id=0,group_id=0,default_permissions,allow_other,blksize=4096,uhelper=udisks2)

е read only, ако не греша? 

Ако това е делът, на който не можеш да пишеш, може би там е проблемът? 

И е във ext3/4 формат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, бат'начо написа:

И е във ext3/4 формат.

fuseblk не може ли до означава и NTFS? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...