Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

korduna

Препоръчан отговор

Оказа се, че не е само "Front Mic Boost". Е, за пример как би изглеждало командата за автостартиране при мен.

sh -c 'amixer -c 0 set "Front Mic Boost" 2 && amixer -c 0 set "Capture" 31'

"Измислих го" като разглеждах alsamixer подробно.

Съответно това ми прави микрофона на 68 % в pavucontrol.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

WRExoLl.png

Зададох потребителски цвят в настройките на панела.  Цветът на часовника се промени след като прещраках и неговите настройки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, p4p написа:

WRExoLl.png

Зададох потребителски цвят в настройките на панела.  Цветът на часовника се промени след като прещраках и неговите настройки.

Мерси много p4p.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Направи си един стартер, профилактично, ако често сменяш теми/икони за лесното им прилагане. Примерно, за да е "твърд" за всички потребители

sudo -i

cat > /usr/share/applications/lxpanel-restart.desktop << EOF
[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Name=panel restart
Comment=restart panel for apply theme
#Categories=Utility;
Exec=lxpanelctl restart
Icon=view-refresh
Terminal=true
EOF

exit

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да ви питам, преди време Melmak ми дава инструкции как да подкарам ментата чрез nomodeset на конфигурация с Ryzen процесор и ползване на вграденото му видео, след това ново ядро, драйвъри с нужните им пакети и т.н. (новата версия 19.3 вече тръгва и без тази манипулация). Да, ама не... доста често ми се случва безразборно замръзване "random freezes" на екрана без значение каква операция правя и по никакъв начин не мога да бутна нищо, все едно съм си направил снимка на екрана и съм я сложил. Не става с рестарт на XFCE панела (имам си клавишна комбинация), въобще всичко през някакъв период от време всичко забива без да мръдне и до там, единствения изход е рестарт от копчето, но почва да ми писва, още повече че постоянно работя с компютъра. Някой има ли идея на какво може да се дължи това и какво евентуално да пробвам за да го оправя..... Благодаря предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Неползване на Мента, дето е базирана на Убунту. Може да пробваш Мента Дебиан Едишън, ако държиш "да е зелено". Но това е в общи линии - неползваш Убунту-базирани и няма замръзване.

А пък тия, дето не са оригиналдъ LTS базирани (ядро, Хикс), там е ужаст. Т.е. новите, с 1,2,3,4.... накрая. Ново, ама...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 часа, Камен Тодоров написа:

Да ви питам, преди време Melmak ми дава инструкции как да подкарам ментата чрез nomodeset на конфигурация с Ryzen процесор и ползване на вграденото му видео, след това ново ядро, драйвъри с нужните им пакети и т.н. (новата версия 19.3 вече тръгва и без тази манипулация). Да, ама не... доста често ми се случва безразборно замръзване "random freezes" на екрана без значение каква операция правя и по никакъв начин не мога да бутна нищо, все едно съм си направил снимка на екрана и съм я сложил.

Нещо са прецакали видеодрайвърите или mesa-та. Опитай да минеш на по-ново/по-старо ядро, тожа може лесно да реши проблема без да сменяш дистрибуцията. А ако решиш да сменяш варианти много, но ще е играчка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 9.01.2020 г. в 13:39, Камен Тодоров написа:

Да ви питам, преди време Melmak ми дава инструкции как да подкарам ментата чрез nomodeset на конфигурация с Ryzen процесор и ползване на вграденото му видео, след това ново ядро, драйвъри с нужните им пакети и т.н. (новата версия 19.3 вече тръгва и без тази манипулация). Да, ама не... доста често ми се случва безразборно замръзване "random freezes" на екрана без значение каква операция правя и по никакъв начин не мога да бутна нищо, все едно съм си направил снимка на екрана и съм я сложил. Не става с рестарт на XFCE панела (имам си клавишна комбинация), въобще всичко през някакъв период от време всичко забива без да мръдне и до там, единствения изход е рестарт от копчето, но почва да ми писва, още повече че постоянно работя с компютъра. Някой има ли идея на какво може да се дължи това и какво евентуално да пробвам за да го оправя..... Благодаря предварително!

Опитай Мента Дебиан базирана

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зарежи и двете - много ги съсипаха. Ако искаш читаво дебилианоподобно - MX Linux или Devuan ,обаче последното има по-редки ъпдейти от слакуера.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Крематориум написа:

Ако искаш читаво дебианоподобно - MX Linux или Devuan ,обаче последното има по-редки ъпдейти

MX Linux е в светлината на прожекторите вече повече от година.В момента е най-популярната дистрибуция на DistroWatch.com.

Ако все още не сте го използвали ще бъдете доста изненадани,когато го опитате.Безупречна стабилност,лекота и бързина,много приложения,редовни ъпдейти.Уверете се сами.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако се позаинтересувам как се формира някой рейтинг и си навия на пръста да го вдигна, дали ще мога... Преди време бях избутал едно приложение да се води популярно на едно място, сега не бих го направил, ама може де. Това - като информация, да не се робува на титли и рейтинги.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, бат'начо написа:

Ако се позаинтересувам как се формира някой рейтинг и си навия на пръста да го вдигна, дали ще мога... Преди време бях избутал едно приложение да се води популярно на едно място, сега не бих го направил, ама може де. Това - като информация, да не се робува на титли и рейтинги.

И на кого  му е притрябвало,и защо, да си навива на пръста да вдига рейтинга, и да шуми около това дистро,ако качествата му не са такива?Аргументирай се?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Miro40 написа:

Ако все още не сте го използвали ще бъдете доста изненадани,когато го опитате.Безупречна стабилност,лекота и бързина,много приложения,редовни ъпдейти.Уверете се сами.

И аз го използвах известно време - нищо интересно!

Това с червеното го имат много Linux дистро-та.

"Много приложения" какво означава? Че другите не могат да имат толкова много приложения ли?

"Лекота и бързина" какво означава? Че другите нямат ли?

Има доста дистро-та, които са с много по-редовни ъпдейти от тия на MX.

Стабилност също е много относително и субективно понятие и зависи от много неща.

Така че и аз съм съгласен с бат'начо, че MX Linux  е изкуствено издигнат на първо място в DistroWatch.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, Miro40 написа:

Нали  това питам и аз?От кого и защо?

Отговор ;)

В страницата пише това:

"They correlate neither to usage nor to quality and should not be used to measure the market share of distributions. They simply show the number of times a distribution page on DistroWatch.com was accessed each day, nothing more."

Сиреч, да не си вадите каквито и да било заключения относно качеството на дадено дистро, нито за неговото пазарно разпространение.

Което навежда на най-странния въпрос чийто отговор е само с неизвестни - как се излислява броят линукс потребители. За Windows начини - бол. Ама за Линукс, нито един ефикасен. Сайтовете, които показват "2%" според информацията от посещенията на браузера, са меко казано неверни. Моят браузер връща ралични юзер агенти според сайта, а по подразбиране е на Windows с Firefox. И на всичките познати и роднини, на които съм сложил линукс е така. Пък нито сме с Windows, нито с Firefox.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, Miro40 написа:

Нали  това питам и аз?От кого и защо?

Аз го следях като се изкачваше толкова бързо и още тогава си личеше, че нещо не е наред. Не е кой знае каква дистрибуция, нито се отличава с нещо, което другите да го нямат и изведнъж за няколко месеца отиде на първо място и задмина дори двойно Manjaro.

Не зная от кого и защо, но зная че може да се направи. Някой е решил да се пробва дали става номера :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, vpvelev написа:

нито се отличава с нещо

Как бре? Няма systemd със съответните преимущества и недостатъци. Доста уязвимости излязоха за systemd, тепърва още много ще излизат. Според зависи от гледната точка, дефакто MX и е Линукс, а всички останали са systemd дистрибуции ползващи Linux ядро.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То има доста други без systemd

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Linux_distributions_without_systemd

ама не са се изкачили толкова (подозрително) бързо. Чак такава обич и масово преминаване към една дистрибуция е малко подозрително.

Например според мен Gentoo Linux заслужава да е на първо място в DistroWatch.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, Miro40 написа:

И на кого  му е притрябвало,и защо, да си навива на пръста да вдига рейтинга, и да шуми около това дистро,ако качествата му не са такива?Аргументирай се?

Ммм, не видях да съм написал, че то е избутано (може и да е). Казах - не вярвам на рейтинги и класации. А сайта го прави по преглеждания, т.е. там дето се описва за него е отваряно доста често, т.е. някой като тебе го е препоръчал на някой като питащия.

А пък и харесвам МХ-а, но това е друга тема...

Ако проблема е от драйвърите, ще е най-добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, Miro40 написа:

Класацията на Distrowatch е по брой на прегледите. Това съм го писал много пъти. Достатъчно е често да пускаш обновени издания и хората ще кликват върху тях да видят анонса. И аз го правя. Но в никакъв случай не означава, че ще ги изтеглят и/или инсталират. Аз не познавам никой, ползва MX (някога ползвах Mepis с KDE3). А, доста хора около мен ползват Linux. Ползва се или Мента, или някой от десктопите на Ubuntu. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Инсталирах преди време кубунту 16,04, като втора операционна система/ по точно се стартира винаги като първа, но това е друг въпрос. Работи си няколко дни и изведнъж спря и изкарва надпис- не може да намери Д-бус, искате ли да продължите с qd-buss. Погледнах какво е това Д-бус, оказа се шина / дали е точно така не знам/ през която минават командите. Погледнах и какво е другото- не го намерих, но се оказа че с бус се означава връзката от дъното към цпу-то и другите компоненти.  Kолкото и да чакам не тръгва по никакъв начин. Когато сложа инсталационната флашка, си работи всичко без проблем, но без нея - не може да се .........................

На уйндоус работи всичко

Ще кажете ли как да подкарам кубунту без  флашката

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

здравейте, бях с lubuntu 12.04 32 битово, сложих си 16.04 64 битово, но имам много дразнеш проблем с файловия мениджър pcmanfm - курсора е изместен надолу и като кликвам върху някой файл/папка все едно не кликвам, трябва центъра на курсора , а не върха да е  върху иконката за да кликна (сякаш картинаката на курсора има някакво изместване надолу, но като го местя по ъглите/страните на екрана си е както трябва), проблема се решава временно като минимизирам файловия мениджър и го максимизирам (намерих това временно решение от форума на убунту), в други програми  и на десктопа проблема го няма... (проблемът е на всички компютри дето съм го инсталирал - за сега 2 бр. и на live cd-то, и с nouveau и nvidia proprietary драйвера проблема си остава... )

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване