Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 10 часа, the professor написа:

здравейте, бях с lubuntu 12.04 32 битово, сложих си 16.04 64 битово, но имам много дразнеш проблем с файловия мениджър pcmanfm - курсора е изместен надолу и като кликвам върху някой файл/папка все едно не кликвам, трябва центъра на курсора , а не върха да е  върху иконката за да кликна (сякаш картинаката на курсора има някакво изместване надолу, но като го местя по ъглите/страните на екрана си е както трябва), проблема се решава временно като минимизирам файловия мениджър и го максимизирам (намерих това временно решение от форума на убунту), в други програми  и на десктопа проблема го няма... (проблемът е на всички компютри дето съм го инсталирал - за сега 2 бр. и на live cd-то, и с nouveau и nvidia proprietary драйвера проблема си остава... )

А ти какво очакваш пич, забил си се с някакво лубунту което има сигурно двама потребители в световен мащаб, ти сигурно си първия който репортва този бъг, защото никой друг не си е правил труда да инсталира това нещо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,8k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

преди 1 час, Hot Bastard написа:

А ти какво очакваш пич, забил си се с някакво лубунту което има сигурно двама потребители в световен мащаб, ти сигурно си първия който репортва този бъг, защото никой друг не си е правил труда да инсталира това нещо.

проблема не е във файл мениджъра а в убунту, щото временното решение го намерих за убунту 14.04...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен е по-добре да направиш едно видео с проблема и да пуснеш теми по различните меьдународни форуми на Убунту/Лубунту. А колкото до Hot Bastard, въопще не му отговаряй и няма да сгрешиш, ако го набиеш в блок листата (както и аз сега ще направя). Той само троли против Линукс .

Има канал #lubuntu във Freenode. Може и там да попиташ.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А точната версия на това 64 битово Лубунту-16.04 ще може ли?

преди 5 часа, Hot Bastard написа:

О боже, що не им каза на онези от Мюних, да'н се хабят напразно преди време. Викай, и викай често, ако те бяха чули, сега щяха са неколко милиона напред. Викай приятелю!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

установих къде точно е проблема. във самия pcmanfm никъде няма настройки за големината на шрифта, но като се увеличава големината на иконите шрифта и той става по голям, но изостава по размер, текста не става висок колкото иконите, и като е по малък трябва да посочвам върху него (не е достаъчно да посочвам на нивото на иконате пред текста), и реших проблема по следния начин - намалих размера на иконите до такъв че шрифта да има същата височина... предполагам, че всичко се получи защото съм пипал и dpi, но нямаше друг вариант защото ползвам телевизор, а не монитор... тоест трябва да си направя някаква работеща конфигурация между dpi и размера на иконите...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като идея -

https://wiki.archlinux.org/index.php/User:Ctag/HiDPI#PCmanFM

https://github.com/BunsenLabs/bunsen-configs/blob/helium/skel/.Xresources

За второто някой беше казал, че му е помогнала някоя от настройките (за шрифта) в Лубунту на външен монитор, ако се не лъжа. (Би трябвало да е коментираната).

Виж (ако не си) във ръководството или във форума на Бънсен, имаше нещо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

здравейте едно въпросче:

за какъв чеп му е на google chrome командата cat?

като го стартирам и гледам че се появяват 2 процеса с pid-ове малко по големи от тоя на хрома...

и в реддит има такава тема, но пак не разбрах за како му е на chrome cat:

https://www.reddit.com/r/linux/comments/5urcpt/why_google_chrome_use_cat_command/

p.s. инсталирал съм последната версия при която backspace работи (51 - след нея трябва да се ползва някаква насрана клавишна комбинация...)

на 23.01.2020 г. в 21:03, бат'начо написа:

Като идея -

https://wiki.archlinux.org/index.php/User:Ctag/HiDPI#PCmanFM

https://github.com/BunsenLabs/bunsen-configs/blob/helium/skel/.Xresources

За второто някой беше казал, че му е помогнала някоя от настройките (за шрифта) в Лубунту на външен монитор, ако се не лъжа. (Би трябвало да е коментираната).

Виж (ако не си) във ръководството или във форума на Бънсен, имаше нещо.

10х, ще пробвам...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър ден,господа знаещи. Не разбирам нищо от Линукс. Обаче бозата Уиндоус почна да ми прави въртели. Проблема ми е с акаунтите в Майкрософт. Направих си регистрация там. Опитах след няколко дни да вляза в акаунта ми. Забравили ми имейла. Дадох втория,подсигурителния. Тръгна. Работи ми от около месец след инсталацията на 10-та.  Сега пак ме питат за имеил адрес и че изтича платноста на уиндоуса. Та въпроса ми е. Ако се захвана с Линукс ,ще има ли програми от рода на Сони Вегас,уондершаре филмира. Миви меикар,Неро. Разбира се аналози на тези изредени програми. Благодаря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, valio57 написа:

Разбира се аналози на тези изредени програми

Привет!

Arch е от трудните линукс дистра за начинаещи, но имат добро wiki:

https://wiki.archlinux.org/index.php/List_of_applications/Multimedia

Там можеш да видиш кои програми вървят под линукс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, valio57 написа:

Добър ден,господа знаещи. Не разбирам нищо от Линукс. Обаче бозата Уиндоус почна да ми прави въртели. Проблема ми е с акаунтите в Майкрософт. Направих си регистрация там. Опитах след няколко дни да вляза в акаунта ми. Забравили ми имейла. Дадох втория,подсигурителния. Тръгна. Работи ми от около месец след инсталацията на 10-та.  Сега пак ме питат за имеил адрес и че изтича платноста на уиндоуса. Та въпроса ми е. Ако се захвана с Линукс ,ще има ли програми от рода на Сони Вегас,уондершаре филмира. Миви меикар,Неро. Разбира се аналози на тези изредени програми. Благодаря.

Платил ли си Бозата? Ако да и имаш лиценз, пиши в раздела на Бозата. Колкото до програмите, аналозите не са пълноценни заместители. Например GIMP не е заместител на Photoshop, но в някои елементарни фотообработки, би свършил работа. Горе-долу това важи за всичкия софтуер, който не е писан за Linux. Впрочем, GIMP не е Photoshop алтернатива за Linux, a отделна кросплатформена програма налична и за Windows, а не само за linux. Та, ако имаш специфични програми за Windows, то търсиш дали нямат версии за линукс, дали не могат да се подкарат с Wine, и като крайност - алтернатива. Ест, стига да ти върши работа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, valio57 написа:

Ако се захвана с Линукс ,ще има ли програми от рода на Сони Вегас,уондершаре филмира. Миви меикар,Неро. Разбира се аналози на тези изредени програми. Благодаря.

нито програмите ги има, нито алтернативи, не си губи времето с лaйнoкс

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, valio57 написа:

Ако се захвана с Линукс ,ще ...

То не е зор кой знае колко да се захващаш с Линукс Минт, той си работи, моят съм го направил даже да прилича на Уиндоус.
Това което ще спечелиш е независимост от Уиндоус до края на живота ти.

А програмите като ги платиш, тогава имай претенции да ги пише някой за без пари и за Линукс.
Иначе си ползвай един безплатен Уиндоус 10 активиран с ключ от Уиндоус 7 безплатно и продължавай да бъдеш зависим от прищявките на микрософт.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, valio57 написа:

Има алтернативи, но зависи какво планираш да правиш с тях. За Сони Вегас и Муви Мейкъра има алтернатива kdenlive. Това "уондершаре филмира" нямам идея какво е, а за Неро, ако ти трябва програма за запис на дискове, най-добрата е k3b.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре е с две системи. За общи нужди  -Линукс , за  специфични нужди -Уиндоус.Ако имаш взимане , даване с държавни сайтове - НАП , Статистика и т.н. с Линукс не става на всякъде. Например: Годишен отчет за Статистиката  условията са : Уин.ХР,Виста,7,8 . и браузер Интернет Експлоър и то с какви ли не настройки. ПЪЛНА СКРЪБ!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, bigiadri написа:

Най-добре е с две системи. За общи нужди  -Линукс , за  специфични нужди -Уиндоус.Ако имаш взимане , даване с държавни сайтове - НАП , Статистика и т.н. с Линукс не става на всякъде. Например: Годишен отчет за Статистиката  условията са : Уин.ХР,Виста,7,8 . и браузер Интернет Експлоър и то с какви ли не настройки. ПЪЛНА СКРЪБ!

Дай линк да го видим този прословут отчет, дето не можел бил да се гледа под линукс. :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.nsi.bg/node/17749

От горния линк отиваш на указания/маркирани /  и на стр.6 и 7 ще разбереш изискванията за работа. Но за да работиш трябва да се логнеш чрез  ПИК на НАП.

Може и да има някаква възможност с ЛИНУКС ,ако се ползва ЛИСИЦАТА но да е с версия по-малка от 52 .И кой знае още какви гимнастики.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, bigiadri написа:

https://www.nsi.bg/node/17749

От горния линк отиваш на указания/маркирани /  и на стр.6 и 7 ще разбереш изискванията за работа. Но за да работиш трябва да се логнеш чрез  ПИК на НАП.

Може и да има някаква възможност с ЛИНУКС ,ако се ползва ЛИСИЦАТА но да е с версия по-малка от 52 .И кой знае още какви гимнастики.

С виртуалки не става ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, petie1 написа:

С виртуалки не става ли?

Може би. Аз съм с Дебиан и Уиндоус 7.Уиндоусът го ползвам заради НАП и другите държ. учреждения.НАП от тази година годиш. декларации иска да са по Нета и хората ще имат проблеми точно заради статистиката,защото не може да се пусне  годиш.декларация без номер за предаден отчет в статистиката.Няма що -електронно првителство!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Услугите на НАП работят под Линукс без проблем. С КЕП от информационно съм. В сайта на информационно се предлага библиотека за смарт картата. Единствено трябва да се инсталират stampit root certs, да се инсталира pcscd и да се зареди библиотеката в браузъра. На НАП услугите работят , ако НСИ не изисква ActiveX би трябвало и там да няма проблем

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, borovaka написа:

Услугите на НАП работят под Линукс без проблем. С КЕП от информационно съм. В сайта на информационно се предлага библиотека за смарт картата. Единствено трябва да се инсталират stampit root certs, да се инсталира pcscd и да се зареди библиотеката в браузъра. На НАП услугите работят , ако НСИ не изисква ActiveX би трябвало и там да няма проблем

Сигурно е така. Моето решение е просто с ПИК  и Уин.7.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на 18.11.2014 г. в 20:09, korduna написа:

Не се впрягам, просто се опитвам да убеда уважаемата общественост, че подобна тема е необходима.

Съгласен съм с колегата. За такива като мен са. За Линукс знам само наименованието. Нищо повече

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.02.2020 г. в 3:03, Валсо написа:

Има алтернативи, но зависи какво планираш да правиш с тях. За Сони Вегас и Муви Мейкъра има алтернатива kdenlive. Това "уондершаре филмира" нямам идея какво е, а за Неро, ако ти трябва програма за запис на дискове, най-добрата е k3b.

Нерото не ми трябва за запис. Има възможност за направа на филм. Има интересни възможности за направа на надписи за начало и край на филми. За да получа тази възможност,трябва да си инсталирам Неро.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, valio57 написа:

Нерото не ми трябва за запис. Има възможност за направа на филм. Има интересни възможности за направа на надписи за начало и край на филми. За да получа тази възможност,трябва да си инсталирам Неро.

Не става ли с някой видеоредактор? То има Неро за Линукс ама...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.02.2020 г. в 3:03, Валсо написа:

Уондершаре филмора е много опростена версия на Сони Вегас.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване