Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

• Отговори 8,8k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

преди 23 минути, RudeBoy написа:

^

"VARIETY News about Variety Wallpaper Changer"

Правилно ли разбирам, че това е за смяна на тапети? Аз търся за скрийнсейвър.

Извинявай! Грешката е моя. Защото не ползвам скрийнсейвър и все за смяна на тапети си мисля че се търси.

Сега видях, че въобще нямам инсталиран скриинсейвър и си инсталирах тоя на Xfce, защото съм с него.

И най-долу си има Slideshow и си избираш папка. За това ли става въпрос, че вече ме е страх да не съм объркал пак нещо :)

qen3VKD.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявам се ако вече сте писали по въпроса който ще задам. Линукс Минт, ползвам го от няколко години но никога не съм инсталирал антивирусна програма. Постоянно ровя в интернет по разни непознати сайтове, трябва ли да се защитя със антивирусна. Плащам си интернета и тока  и тк. нт. през него!

Трябва ли да се притеснявам?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, ДзВяРа! написа:

Извинявам се ако вече сте писали по въпроса който ще задам. Линукс Минт, ползвам го от няколко години но никога не съм инсталирал антивирусна програма. Постоянно ровя в интернет по разни непознати сайтове, трябва ли да се защитя със антивирусна. Плащам си интернета и тока  и тк. нт. през него!

Трябва ли да се притеснявам?

Краткия отговор е не..... За дългия изчакай гурото на ИТ и Линукс Джокера ака @Белгиеца ръсне някой бисер

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, petie1 написа:

Краткия отговор е не..... За дългия изчакай гурото на ИТ и Линукс Джокера ака @Белгиеца ръсне някой бисер

Дългия, късия, аз ползвам линукс от много години, но напоследък нещо взех да се разколебавам. Последно преди два дена ходих да си плащам интернета и кабелната телевизия, попитах за допълните пакети и след два погледа към монитора ми отговориха, ама ти това най-много ползваш, ти там си най активен ама защо ти е, не ти трябва и те така. Изпитах чуството че те всичко виждат и знаят, е къде е свободата. Нали за това си си плащаме,  Какво се случва? Уж сме демократична страна а се оказва че знаят колко пъти на ден ходим до тоалетната?

Еми не е честно!

Можем ли да се защитим????

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, vpvelev написа:

Сега видях, че въобще нямам инсталиран скриинсейвър и си инсталирах тоя на Xfce, защото съм с него.

И най-долу си има Slideshow и си избираш папка. За това ли става въпрос, че вече ме е страх да не съм объркал пак нещо :)

Да, за това става въпрос 882843.gif. Само че как да го инсталирам на Mate? Сложих някакъв xscreensaver - няма нищо общо с това, което показваш. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, RudeBoy написа:

Да, за това става въпрос 882843.gif. Само че как да го инсталирам на Mate? Сложих някакъв xscreensaver - няма нищо общо с това, което показваш. 

Всяка графична среда си прави скрийнсейвър за нея. И като гледам из нета се оплакват, че не им работят скрийнсейвъри за тяхната им среда, а какво остава ако се инсталира за друга такава.

Лошото е че явно в скрийнсейвъра на Мате не са направили опция за избор от папка. Този който показах е за Xfce. Ако искаш пробвай и сложи него. Може и да стане. От друга страна щом си с Минт, а те разработват Cinnamon, може и неговия скрийнсейвър да  пробваш, но нямам спомен той дали има тая опция за посочване на папка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирах скрийнсейвъра на Cinnamon - не работи. Този на Gnome - и той не работи. Деинсталирах и инсталирах оригиналния - тъпият Linux блокира :angry22: . Рестартирах, разбутах му всички възможни настройки, и взе, че тръгна :huh: . Шантава работа...

Засега ще го оставя така, не ми се занимава. Това, че вади снимки само от Pictures folder, не е голям проблем.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, RudeBoy написа:

Това, че вади снимки само от Pictures folder, не е голям проблем.

Слагай тогава снимките които искаш там в тая папка.

Но и като се замисля, какъв ще е тоя screensaver, когато ще показва снимки на екрана. Най-добре е да се изключва екрана или поне да е черен фона.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, vpvelev написа:

Но и като се замисля, какъв ще е тоя screensaver, когато ще показва снимки на екрана.

Ами по принцип хобито ми е фотография. Имам архив от снимки, правени в последните 15 години. И ми е приятно, когато не върша нищо на компа, да си гледам кадри, които съм снимал преди време. За Windows има една яка програмка, която прави точно това - вади случайни снимки от архива, и ми ги показва като слайдшоу, с различни ефекти, надписи, и т.н. Казва се Endless Slideshow Screensaver.

Ама за Linux никой не се е сетил да направи нещо подобно. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, RudeBoy написа:

За Windows има една яка програмка, която прави точно това - вади случайни снимки от архива, и ми ги показва като слайдшоу, с различни ефекти, надписи, и т.н. Казва се Endless Slideshow Screensaver.

Ама за Linux никой не се е сетил да направи нещо подобно.

Не е ли същото да се ползва програма за слайдшоу, защо трябва да е скрийнсейвър? То и без това като пакзва снимки не предпазва екрана.

Напримерю аз съм с nomacs, с която преглеждам снимките, а и тя има режим слайдшоу на цял екран и се задава и времето за смяна. А има и много други инструменти.

https://nomacs.org/download/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, RudeBoy написа:

Деинсталирах и инсталирах оригиналния - тъпият Linux блокира :angry22: . Рестартирах, разбутах му всички възможни настройки, и взе, че тръгна :huh: . Шантава работа...

Оооооо, моят минт 18.2 преди няколко дена се блокира и цял ден не иска да тръгне.
Даже при пуснат друг линукс ( от друг твърд диск) не беше възможно да се копират файловете от блокиралия.
А на другия ден сутринта тръгна сам от дуал бута и му копирах първо всичките файлове на втория диск.
Махнах му апрета който го прецака, рестарт, после пак го инсталирах тъпия аплет и пак рестарт и сега бачка.

Леле детето като видя как се беше блокирал и си изкара акъла заради неговия Минт 18.2, да не вземе и той така да се блокира и да си изгуби всичките файлове. Па сега гледам че е забравил вече, не говори за копиране с цел запазване.

Пингвините са своенравни, капризни и винаги готови да ти скъсат нервите, баш когато не ти е до тях.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Белгиец, защо не подкрепиш един друг белгиец и то съдейки по името му е от френската част.

Пробвай да видиш каква добра компилация е направил - ArcoLinux. Да се изкефиш малко и ти на Linux, стига си се мъчил с тая мента и убунту.

https://www.youtube.com/user/maclover696/videos

https://arcolinux.com/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Белгийската мида пак творила мазаляци, даже не е чувала за бекъпи и chroot :lol6:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, petie1 написа:

Белгийската мида пак творила мазаляци, даже не е чувала за бекъпи и chroot :lol6:

Нищо, нека не знае и се мъчи! :D 

преди 11 часа, RudeBoy написа:

Инсталирах скрийнсейвъра на Cinnamon - не работи. Този на Gnome - и той не работи. Деинсталирах и инсталирах оригиналния - тъпият Linux блокира :angry22: . Рестартирах, разбутах му всички възможни настройки, и взе, че тръгна :huh: . Шантава работа...

Засега ще го оставя така, не ми се занимава. Това, че вади снимки само от Pictures folder, не е голям проблем.

Хахахахахахахахахахаха, Бангиеца №2! Само при вас двамата не работи. При мен как работи с месеци вече? Ама взе да ми омръзва и май ще го махам. То така или иначе с него или без него - все в газ.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, vpvelev написа:

Белгиец, защо не подкрепиш един друг белгиец и то съдейки по името му е от френската част.

Пробвай да видиш каква добра компилация е направил - ArcoLinux. Да се изкефиш малко и ти на Linux, стига си се мъчил с тая мента и убунту.

https://www.youtube.com/user/maclover696/videos

https://arcolinux.com/

Ама според гурото на  ИТ и Линукс Джокер белгийски под Арко пада голямо компилиране... :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, petie1 написа:

Ама според гурото на  ИТ и Линукс Джокер белгийски под Арко пада голямо компилиране... :)

Той като видя че пише Build и помисли че всичко се компилира в AUR :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Валсо написа:

При мен как работи с месеци вече?

Щото си с две леви ръце и не знаеш как да счупиш един пиклив пингвин.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, vpvelev написа:

Е да де и са шашардиса

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, vpvelev написа:

То не че е толкова трудно да плякнеш 3 прости команди в гадния черен прозорец:

./configure
make
sudo make install

И ако искаш да деинсталираш въпросното нещо:

sudo make uninstall

Страшно трудното нещо, което толкова плаши Бангиеца... :D  :D

В 99% от случаите командите са това. Тук-таме има някои, които се компилират с месон, но това е друга тема.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Валсо написа:

То не че е толкова трудно да плякнеш 3 прости команди в гадния черен прозорец:

./configure
make
sudo make install

И ако искаш да деинсталираш въпросното нещо:

sudo make uninstall

Страшно трудното нещо, което толкова плаши Бангиеца... :D  :D

В 99% от случаите командите са това. Тук-таме има някои, които се компилират с месон, но това е друга тема.

Това за него е висша математика :)

Сега тук на мода е да имаш Ace Player. Ти имаш ли го Валсо?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, vpvelev написа:

Това за него е висша математика :)

Сега тук на мода е да имаш Ace Player. Ти имаш ли ги Валсо?

Ace Player ли? Нямам. Не ми е и притрябвал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Валсо написа:

Ace Player ли? Нямам. Не ми е и притрябвал.

Тогава няма да можеш да гледаш безплатно украинки и Наташки :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване