Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 3 часа, Mozo написа:

Как ти търпят глупостите тук, направо не знам.

Еми тука парите идват от Уиндоус потребители гледащи реклами, а ти въпреки че дете и жена нямаш, все пак обичаш парите и ти е ясно че без тях няма форум.
Уиндоус потребителят е със статут на свещенно животно и е на почит.
А ползващите някой от линуксите са незначително пренебрежимо малцинство.
Братчеда пише софтуер, ама за Уиндоус щото не е балама за линукси да бачка без пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Белгиеца написа:

Еми тука парите идват от Уиндоус потребители гледащи реклами

90% от потребителите тук са с адблокъри, та к'ви реклами те гонят, не знам...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, Mozo написа:

Как ти търпят глупостите тук, направо не знам.

тук се забавляваме с простотията на белгиеца

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Мальчик Бананан написа:

Лично моето любимо е XFCE, но едва ли ще те привлече - изглежда като Win 95

kVKRmCR.jpg

windows95_2.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Леле белгийската мида пак ръсила бисери

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, petie1 написа:

Леле белгийската мида пак ръсила бисери

Той е срам за Белгия. Екстрадация веднага.

https://www.docker.com/

Някой да е работил с Docker? Можете да учите, ако не сте.

https://opensource.com/resources/what-docker

Тук много се търси това. Ето какво е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Белгиеца написа:

Братчеда пише софтуер, ама за Уиндоус щото не е балама за линукси да бачка без пари.

Има едни "балами", дето са цяла рота, пишещи софтуер за линукс, пък са бъкани с пари - нищо, че потребителите не плащат и стотинка за лицензи. Плащат само дарения, ако искат. И въпросните пак са бъкани с пари. Така че явно не опира до лицензи, а до нещо друго. И макар че тяхната десктоп среда не ме кефи много, има един фактор около тях, който много ме радва: нито една от програмите им я няма за Бозъ. evil6.gif evil6.gif evil6.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Profruit написа:

Docker. Ти python програмист ли си?

Аа не ми го хвали питона измъчих се с него

преди 11 минути, acnekt написа:

Той е срам за Белгия. Екстрадация веднага.

https://www.docker.com/

Някой да е работил с Docker? Можете да учите, ако не сте.

https://opensource.com/resources/what-docker

Тук много се търси това. Ето какво е.

Аз съм проявил интерес към Докер още когато беше бебе  тоест преди 5 6 години и много ми се смееха

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека се смеят. Смешници. Освен тук, се подвизавам в още няколко англоезични форума. И според анкетата масово се ползва, за какво ли не. Пише се само по темата и подобия на белгийски долбоеб се шалтират веднага. Толкова са любезни и учтиви в привествия и отговори, че понякога дразни.
На думата. И конкретно, какво е името интереса в докер. Не ми отговори първия път, може и сега да не ми отговориш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Profruit написа:

Нека се смеят. Смешници. Освен тук, се подвизавам в още няколко англоезични форума. И според анкетата масово се ползва, за какво ли не. Пише се само по темата и подобия на белгийски долбоеб се шалтират веднага. Толкова са любезни и учтиви в привествия и отговори, че понякога дразни.
На думата. И конкретно, какво е името интереса в докер. Не ми отговори първия път, може и сега да не ми отговориш.

За кое не съм отговарил? На мен лично Докер ми се видя много интересен още тогава защото търся начин да си пускам софтуер не зависимо от ОС точно обратното на белгийската мида която пък вика да сваляме по сто пакета ръчно та  да можем  да си пуснем един браузър... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.slant.co/versus/5880/36375/~docker_vs_appimage

От една страна проблема със зависимостите не е приятен, от друга още в зората на ОС една от основните идеи е да се използват общи библиотеки и програми, за да не се пълнят дисковете с едни и същи код използван от различни програми.

Може би сега като има огромни по обем дискове вече можем да си го позволим, но може да се окаже, че и това пространство да не ни стигне по едно време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, vpvelev написа:

https://www.slant.co/versus/5880/36375/~docker_vs_appimage

От една страна проблема със зависимостите не е приятен, от друга още в зората на ОС една от основните идеи е да се използват общи библиотеки и програми, за да не се пълнят дисковете с едни и същи код използван от различни програми.

Може би сега като има огромни по обем дискове вече можем да си го позволим, но може да се окаже, че и това пространство да не ни стигне по едно време.

Да ама Докер създава мини образ на ОС а не само библиотеките та в този смисъл е по добър а иначе за библиотеките си има снап и аппимидж

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, petie1 написа:

Да ама Докер създава мини образ на ОС а не само библиотеките та в този смисъл е по добър а иначе за библиотеките си има снап и аппимидж

Не съм много запознат с това, но гледам че първото против за всички подобни неща е - Large image size.

Ще се окаже, че истината пак е някъде по средата, въпроса е да се намери къде е средата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Profruit написа:

Docker. Ти python програмист ли си?

Не,  знам само малко Java и C. Това, което сме учили в училището. Python сега ми потрябва за Raspberry Pi 4. MicroPython за ESP32. Те първа навлизам и с него.  Docker се предлага и за Raspberry, а и много обяви тук за работа изискват да го знаеш.

https://micropython.org/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, vpvelev написа:

Не съм много запознат с това, но гледам че първото против за всички подобни неща е - Large image size.

Ще се окаже, че истината пак е някъде по средата, въпроса е да се намери къде е средата.

То за всичко е така

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък не разбирам каква е тази мания по докерите. Ако някой толкова е приритал за докери, отива на пристанището във Варна и си избира от щъкащите наоколо докери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Да започнем с това, че съм студент и в унито ни карат да работим с Линукс най-вече, когато имаме упражнения по програмиране и информатика. Препоръчаха ни да си го сложим и на компютрите също, за да свикнем по-лесно с работата на OS-a. Принципно повечето машини в лабораториите са с Убунту и Уин 10, обаче четох, че Минт била като цяло по-добра дистрибуция за начинаещи и като цяло. Така ли е, не е ли? В момента работим с терминала, когато правим програми на C, а за C++ ще минаваме на Уиндоус заради Visual Studio. Вече за следващите семестри се очертава да учим JS, Python, но нямам идея какви IDE ще използваме за тях. В крайна сметка съм решил си сложа Линукс и да работя предимно с него. Наясно съм с повечето основни команди от конзолата. 

Та въпросите ми са:

1) Коя дистрибуция на Линукс да си сложа и защо?

2) Въобще струва ли си да си слагам Линукс, макар че вече споменах, че съм почти напълно решен да го направя, но реално в момента използвам Bash Shell на Уин 10 и засега ми върши работа.

Ако има някакво значение използвам Acer Aspire 7 (8 GB RАМ, i7, има SSD и HDD). 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложѝ си Linux - поне да го пробваш, и да знаеш, че не е толкова страшен :) . Linux Mint е базиран на Ubuntu (да, знам, че има и LMDE, ама той е отделна тема), така ще ще имаш достъп до една и съща база със софтуер. Външният вид зависи от това коя десктоп среда ще си избереш, и е въпрос на личен вкус. На мен най-много ми допадат Mint и Mate, и го ползвам от доста време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, metallica_333 написа:

...

Минт не е по-добра. Тя е същата, различна е само на външен вид. Минт е производ на Убунту. Убунту от дебиан. Един вид дядо, баща и син. Все тази кое ще избереш, Минт е нацелен за начинаещи и заработи имиджа, че бил най-лесния.

Микромеките правят реверанс и Visual Studio се инсталира с два клика в Убунту/Минт. Безплатно, така че прехода не е наложителен.

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Profruit написа:

Микромеките правят реверанс и Visual Studio се инсталира с два клика в Убунту/Минт. Безплатно, така че прехода не е наложителен.

spacer.png

Няма нищо общо между Visual Studio Code и нормалното Visual Studio, което го има само за Уиндоус.

https://visualstudio.microsoft.com/vs/

Инсталирай това на Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Hot Bastard написа:

Няма нищо общо между Visual Studio Code и нормалното Visual Studio

Чак, пък, нищо общо:
https://www.infoworld.com/article/3436860/visual-studio-code-vs-visual-studio-how-to-choose.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Hot Bastard написа:

Няма нищо общо между Visual Studio Code и нормалното Visual Studio, което го има само за Уиндоус.

https://visualstudio.microsoft.com/vs/

Инсталирай това на Линукс.

Не му трябва, това е по-добро

http://www.codeblocks.org/

Ний тук на това IDE се учим и пишем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, acnekt написа:

Не му трябва, това е по-добро

http://www.codeblocks.org/

Ний тук на това IDE се учим и пишем.

Ако бяхте истински линуксчии, щяхте да ползвате вим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, metallica_333 написа:

Здравейте! Да започнем с това, че съм студент и в унито ни карат да работим с Линукс най-вече, когато имаме упражнения по програмиране и информатика. Препоръчаха ни да си го сложим и на компютрите също, за да свикнем по-лесно с работата на OS-a. Принципно повечето машини в лабораториите са с Убунту и Уин 10, обаче четох, че Минт била като цяло по-добра дистрибуция за начинаещи и като цяло. Така ли е, не е ли? В момента работим с терминала, когато правим програми на C, а за C++ ще минаваме на Уиндоус заради Visual Studio. Вече за следващите семестри се очертава да учим JS, Python, но нямам идея какви IDE ще използваме за тях. В крайна сметка съм решил си сложа Линукс и да работя предимно с него. Наясно съм с повечето основни команди от конзолата. 

Та въпросите ми са:

1) Коя дистрибуция на Линукс да си сложа и защо?

2) Въобще струва ли си да си слагам Линукс, макар че вече споменах, че съм почти напълно решен да го направя, но реално в момента използвам Bash Shell на Уин 10 и засега ми върши работа.

Ако има някакво значение използвам Acer Aspire 7 (8 GB RАМ, i7, има SSD и HDD). 

Ако искате да видите лесно дистро можете да си сложите openSUSE, ако искате да видите дистро за работа то Дебиан или Centos, ако ви е удобен Уиндоус но искате да ползвате мощта на Линукс то за вас е Докер като можете да си сваляте готови контейнери и да си тествате на воля, ако желаете да си направите свое дистро то Linux from scratch....... Важното е да разберете че всички дистрибуции  са еднакви в терминала и това е което ако разберете няма да имате аболютно никакъв проблем с нито една от многото дистрибуции

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...