Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 1 минута, petie1 написа:

По добре Убунту

ОК . Благодаря за отделеното време и внимание. Хубава вечер !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ОК . Благодаря за отделеното време и внимание. Хубава вечер !

Mint 18.3 ти трябва с тая дърта карта. Теглѝ го и след това може да ъпгрейднеш до последната.

Изпратено от моят Mi A2 с помощта на Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Deimosss написа:

а Mint не е UBUNTU

Глупости на търкалета! Минт Е убунту. Това, което ти си инсталирал Е убунту. Linux Mint Debian Edition 4 (LMDE 4) е Дебиан.

W4uaqWR.png

Така че всичко, което работи на убунту, ще работи и на Минт 19, в т.ч. и драйвърите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 15.06.2020 г. в 2:12, Валсо написа:

Глупости на търкалета! Минт Е убунту. Това, което ти си инсталирал Е убунту. Linux Mint Debian Edition 4 (LMDE 4) е Дебиан.

W4uaqWR.png

Така че всичко, което работи на убунту, ще работи и на Минт 19, в т.ч. и драйвърите.

ДА базирано на Debian and Ubuntu. Съгласен съм . Без да съм компетентен ! Абсолютно начинаещ с около 72 часа опит. Не бях достатъчно прилежен ,при избора кой пакет с драйвери да приложа.Пропускът е мой.

Сега мисля да пробвам с Lubuntu 19.04 Disco Dingo Released  но мисля ,че ще имам същият проблем. Нямам друга видео карта.Ще трабва с тази.Драйверите в официалният сайт са за 14.*.* версии и .........   така. Има и инструкции,но за  момета са ми ........ X .  Ще трябва време.

Идеята да инсталирам на по-стара версия ,и последващ ъпдейт до последна ми хрумна вчера към 20:30 часа,но се разколебах понеже в други теми на форума ,имаше доста изложения от последващ срив на ОС след ъпдейт. Решението ми беше да започна от версия 16.*.* , защото е междинна за тази за която са драйверите ,и последната актуална.И... така. Случа ли с време ще опитам. Но първо  -  малко теория. Да мръдна леко от графа абсолютно начинаещ. :)

Хубав ден  !

Още веднъж благодаря за отделеното време и внимание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Като гледам на какво си се спрял...ако искаш Лубунту, пробвай това

http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/18.04/release/lubuntu-18.04.4-desktop-amd64.iso

И не инсталирай никакви драйвери от никакви сайтове, то си има опен сорс драйвери които са по-добри от тия старите които се пробваш да сложиш. Неслучайно дистрибуциите са ги махнали от поне 4 години.

Иначе вече няколко човека ти казаха - няма хардуерно ускорение в браузърите в Линукс, и клиповете няма как да ти вървят гладко колкото в Уиндоус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Hot Bastard написа:

Иначе вече няколко човека ти казаха - няма хардуерно ускорение в браузърите в Линукс, и клиповете няма как да ти вървят гладко колкото в Уиндоус.

VDPAU какво е? Video Decode and Presentation API for Unix.

Аз го знам като ускорение.

https://www.freedesktop.org/wiki/Software/VDPAU/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.06.2020 г. в 21:09, Deimosss написа:

Започнах с инструкцията от сайта и .. ударих на камък с драйверът за видео картата. Тя е AMD HD6450 512 MB.

С какво сте ударили на камък, че нещо не ми е ясно ?

https://i.postimg.cc/RZCTdsNJ/CAICOS.png

CAICOS = Radeon HD 6430/6450/6470/6490

Инсталирате всяка Ubuntu базирана дистрибуция с драйвърите по подразбиране и не бърникате повече. Ако инсталирате минимална система, инсталирате мета - пакета xorg и това е цялата гимнастика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

С какво сте ударили на камък, че нещо не ми е ясно ?

https://i.postimg.cc/RZCTdsNJ/CAICOS.png

CAICOS = Radeon HD 6430/6450/6470/6490

Инсталирате всяка Ubuntu базирана дистрибуция с драйвърите по подразбиране и не бърникате повече. Ако инсталирате минимална система, инсталирате мета - пакета xorg и това е цялата гимнастика.

С пакета от сайта на АМД който е за доста дърто Убунту

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, petie1 написа:

С пакета от сайта на АМД който е за доста дърто Убунту

Един потребител на Windows, само за драйвъри си мисли след инсталацията. И, че трябва да се свалят от някъде. Даже и да се крадат, че крадените от торентите са по- качествени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, cybercop написа:

Един потребител на Windows, само за драйвъри си мисли след инсталацията. И, че трябва да се свалят от някъде. Даже и да се крадат, че крадените от торентите са по- качествени.

Да ама наистина понякога трябва да се добавят драйвер, например преди като имах Радеон трябваше да добавям несвободните хранилища на Дебиан че иначе нямаше резолюция кат хората

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, petie1 написа:

Да ама наистина понякога трябва да се добавят драйвер, например преди като имах Радеон трябваше да добавям несвободните хранилища на Дебиан че иначе нямаше резолюция кат хората

main, contrib и non-free за задължителни, независимо дали съдържат свободен софтуер или не.  Би трябвало поддръжката на тази карта също да е в xserver-xorg-video-radeon. https://packages.debian.org/buster/xserver-xorg-video-radeon

Предпоследният ред от списъка - CAICOS

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, petie1 написа:

Подкараваш ли хардуерно ускорение с VDPAU във Firefox? 😁😆

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Hot Bastard написа:

Подкараваш ли хардуерно ускорение с VDPAU във Firefox? 😁😆

Защо? Не може ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 23 минути, acnekt написа:

Защо? Не може ли?

Може, може...Лaйнокс всичко може😁😃

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 18 минути, Пилешка Завист написа:

Hot Bastard ти май много обичаш да те банват

Ми те ме баннаха вече няколко пъти, ама то беше заради по-колоритния ми език и цветущите изрази които често употребявам, иначе не видях някой с технически аргументи да ме обори.

Защото няма как.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има случаи, в които си мисля, че Белгиеца е прав. Убунту след 18 бил "изоставил" старата версия. Ако ще правиш потребителски продукт, прави го като хората или не го рекламирай въобще като потребителски! Дева. И не, не са виновни Вайбър само.

https://askubuntu.com/questions/1154932/unable-to-install-viber-due-to-missing-libssl1-0-0-package

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Hot Bastard написа:

иначе не видях някой с технически аргументи да ме обори.

Какво да те оборват? Че злорадо упрекваш целия Linux, че тия от гугъл и мозила не са направили хардуердно ускорение в техните браузъри за Linux?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, vpvelev написа:

Какво да те оборват? Че злорадо упрекваш целия Linux, че тия от гугъл и мозила не са направили хардуердно ускорение в техните браузъри за Linux?

Е нали обяснявахте, че ФФ е линуксчийски браузър, защо Мозила не са направили?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Hot Bastard написа:

Защото от Мозила, както напоследък и Убунту са решили, че не е лошо да им плащат отнякъде (познай от 3 пъти от къде) да правят "дребни липси" в Linux и за тия неща да се плюе по целия Linux.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Hot Bastard написа:

Защо с Wayland няма ли да работи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, acnekt написа:

Защо с Wayland няма ли да работи?

Ами от последните версии направиха да работи с Wayland, но само с VAAPI...а ти говореше за VDPAU.

Тук във форума има ли поне един който ползва комбинацията Firefox, Wayland, Vaapi? Ама не сега като прочете коментара да ги пробва, а досега да ги е ползвал ежедневно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голям проблем и дискусия стана с това, че не може да се гледа 8К видео в Linux директно от браузъра, а в Windows - може.

Това да му е "кусура" на Linux.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 14 минути, vpvelev написа:

Голям проблем и дискусия стана с това, че не може да се гледа 8К видео в Linux директно от браузъра, а в Windows - може.

Това да му е "кусура" на Linux.

Ако имаш достатъчно мощен процесор, ще може. Но така изгърмява един от често споменаваните доводи в полза на Линукс - че върви по-гладко на стар или слаб хардуер от Уиндоус.

А и ако трябва да сме честни, дискусията далеч не започна заради 8к...

на 14.06.2020 г. в 11:46, Deimosss написа:

YouTuba не може дори 720р да възпроизведе гладко. Само до 480. GPU то на FireFox не е активно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...