Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

на 16.06.2020 г. в 13:09, Hot Bastard написа:

Иначе вече няколко човека ти казаха - няма хардуерно ускорение в браузърите в Линукс, и клиповете няма как да ти вървят гладко колкото в Уиндоус.

@Deimosss, игнорирай го този. Той знае само да плюе по линукс без да е проверил фактите - нали знаеш: "гроздето е кисело". Хардуерно ускорение ИМА в браузърите в линукс! Фирменият драйвър на NVIDIA поддържа хардуерно ускорение в линукс, отвореният драйвър на АМД, както и техният фирмен - също. Само отвореният драйвър (nouveau) за NVIDIA не знам дали поддържа, защото не съм го ползвал достатъчно дълго, за да разбера. Също и за интелските драйвъри не знам.
Отделно има и VDPAU за хардуерно ускорение, което е някаква имплементация с отворен код, но не ми се е налагало да я ползвам и не знам как се представя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, Валсо написа:

@Deimosss, игнорирай го този. Той знае само да плюе по линукс без да е проверил фактите - нали знаеш: "гроздето е кисело". Хардуерно ускорение ИМА в браузърите в линукс! Фирменият драйвър на NVIDIA поддържа хардуерно ускорение в линукс, отвореният драйвър на АМД, както и техният фирмен - също. Само отвореният драйвър (nouveau) за NVIDIA не знам дали поддържа, защото не съм го ползвал достатъчно дълго, за да разбера. Също и за интелските драйвъри не знам.
Отделно има и VDPAU за хардуерно ускорение, което е някаква имплементация с отворен код, но не ми се е налагало да я ползвам и не знам как се представя.

Боже прости му, той не знае какво говори.

Не съм вярващ ама, какво друго да се каже в такъв случай...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм интересно твърдение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, petie1 написа:

Хм интересно твърдение

1. На браузъра ми му е включено ускорението и заради него температурата на видеокартата варира между 35 и 40 градуса, според зависи какво съм отворил и колко пъти. Ако затворя браузъра, варира между 25 и 28, в зависимост колко е хладно в помещението. Клиповете в Тубата, а и не само, вървят прекрасно без никакви забележки, накъсвания или каквото друго се сетиш!

2. Арч уикито: https://wiki.archlinux.org/index.php/Hardware_video_acceleration

Цитат

Hardware video acceleration

Hardware video acceleration makes it possible for the video card to decode/encode video, thus offloading the CPU and saving power.

There are several ways to achieve this on Linux:

Video Decode and Presentation API for Unix (VDPAU) is an open source library and API to offload portions of the video decoding process and video post-processing to the GPU video-hardware, developed by NVIDIA.
NVDECODE/NVENCODE - proprietary APIs for hardware video acceleration used by NVIDIA Fermi, Kepler, Maxwell and Pascal generation GPUs.

NVIDIA

Nouveau open-source driver supports both VA-API and VDPAU:

NVIDIA proprietary driver supports via nvidia-utils:

ATI/AMD

ATI and AMDGPU open-source drivers support both VA-API and VDPAU:

• VA-API on Radeon HD 2000 and newer GPUs is supported by libva-mesa-driver.
  • VDPAU on Radeon R300 and newer GPUs is supported by mesa-vdpau.

AMDGPU PRO proprietary driver is built on top of AMDGPU driver and supports both VA-API and VDPAU.

Та, както казах, Горещото копеле пак не е проверил фактите и както винаги гроздето му е кисело.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
току-що, Валсо написа:

1. На браузъра ми му е включено ускорението и заради него температурата на видеокартата варира между 35 и 40 градуса, според зависи какво съм отворил и колко пъти. Ако затворя браузъра, варира между 25 и 28, в зависимост колко е хладно в помещението. Клиповете в Тубата, а и не само, вървят прекрасно без никакви забележки, накъсвания или каквото друго се сетиш!

2. Арч уикито: https://wiki.archlinux.org/index.php/Hardware_video_acceleration

Та, както казах, Горещото копеле пак не е проверил фактите и както винаги гроздето му е кисело.

Абе човек, кво пак ми показваш цитати които сам не разбираш, ти ставаш за смях във всеки форум където пишеш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Hot Bastard написа:

Абе човек, кво пак ми показваш цитати които сам не разбираш, ти ставаш за смях във всеки форум където пишеш...

мама не ти ли каза да си лягаш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В интернет пише че Мозила тепърва започва работа по хардуерното ускорение във ФФ и то с Уйканд

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, petie1 написа:

В интернет пише че Мозила тепърва започва работа по хардуерното ускорение във ФФ и то с Уйканд

Това не ознава, че не можеш да принудиш браузъра да ползва хардуерно ускорение.

HvTsIRj.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 21 минути, ninov написа:

мама не ти ли каза да си лягаш

Много забавно, че точно Валсо ти е харесал коментара. Защото той на 40 години още живее с майка си.

преди 18 минути, petie1 написа:

Учудваш ли се, че валсо пак не е наясно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Hot Bastard написа:

Учудваш ли се, че валсо пак не е наясно?

Допускам възможноста и аз да греша затва проверявам ама дори и в Дебианското уики пише че тази възможност се очаква да бъде активирана в Дебиан 11

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, petie1 написа:

Допускам възможноста и аз да греша затва проверявам ама дори и в Дебианското уики пише че тази възможност се очаква да бъде активирана в Дебиан 11

Е то остана ти да грешиш, а валсо да знае...това ще е страшен катаклизъм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Hot Bastard написа:

Е то остана ти да грешиш, а валсо да знае...това ще е страшен катаклизъм.

Случва се да греша например съм сгрешил че Федора е ролинг дистро

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От днес имам като втора ОС на компютъра убунту 16.04. Инсталацията не стана като трябва, но на по-късен етап ще го мисля, нека малко свикна. 

Разбира се имам въпроси. 

Имам два хард диска с по два дяла. 

Един за линукс и три за уиндоуса. Има ли вариант тези за уиндоуса да ги махна, да не се виждат изобщо в линукс, както е disk management на уиндоус? 

Гледах клипове че го правят с GParted, но не го намерих (16.04.).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, BANKATA написа:

От днес имам като втора ОС на компютъра убунту 16.04. Инсталацията не стана като трябва, но на по-късен етап ще го мисля, нека малко свикна. 

Разбира се имам въпроси. 

Имам два хард диска с по два дяла. 

Един за линукс и три за уиндоуса. Има ли вариант тези за уиндоуса да ги махна, да не се виждат изобщо в линукс, както е disk management на уиндоус? 

Гледах клипове че го правят с GParted, но не го намерих (16.04.).

sudo apt-get install gparted

И после го  търсиш в старт менюто

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

покажи какво искаш да скриеш в nautilus

sudo blkid -c /dev/null -o list

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, BANKATA написа:

От днес имам като втора ОС на компютъра убунту 16.04.

На мен ми е интересно, защо точно 16.04? Мисля че и някой друг споделяше че си е качил и той точно тая версия.

По-специална ли е, че съм пропуснал да разбера?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, vpvelev написа:

На мен ми е интересно, защо точно 16.04? Мисля че и някой друг споделяше че си е качил и той точно тая версия.

По-специална ли е, че съм пропуснал да разбера?

Специалното и е че е по-малка :)

Интернета в службата ни е зле (много маймуни на клона, а и сега като няма работа...) и този беше сравително малък и с повече сийдъри 😉

Та тъй, нищо специално. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, BANKATA написа:

Специалното и е че е по-малка :)

Интернета в службата ни е зле (много маймуни на клона, а и сега като няма работа...) и този беше сравително малък и с повече сийдъри 😉

Та тъй, нищо специално. 

Какви сийдъри какви пет лева? Че едно Лубунту е 1 гб най новото

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

20.04 мисля че беше 2,5GB

Вкъщи го имам свален ама го забравям трети ден.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, BANKATA написа:

20.04 мисля че беше 2,5GB

Вкъщи го имам свален ама го забравям трети ден.

Лубунту 19.04 717 мб

Хубунту 20.04 1.5 гб

Кубунту 20.04 2.2 гб

Убунту 20.04 2.5 гб

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
на 16.06.2020 г. в 22:27, nick_dimitrov написа:

Все пак за информация може да се следи debian wiki с последни добавки от 2020-06-11
https://wiki.debian.org/HardwareVideoAcceleration

Цитат:

"Относно Debian 11 / Bullseye , поддръжката на VA-API е активирана по подразбиране в Chromium и Firefox. В случая с Firefox, той в момента работи само на настолни компютри Wayland . GNOME Web има поддръжка на VA-API чрез пакета gstreamer1.0-vaapi , ако е инсталиран."

VDPAU изобщо не се поддържа в Chromium или Firefox. Единственият браузър, който го поддържа, е GNOME Web , наличен в пакета epiphany-browser . GNOME Web използва GStreamer за тази поддръжка, което също изисква пакета gstreamer1.0-plugins-bad за поддръжка на VDPAU.

Пак лъжат, току-що пробвах Хромиум под Дебиан 11 тестинг, направих всичко както са описали, еми не работи, няма никаква разлика с 10-ката.

Нека не се лъжем, и в това десетилетие няма да успеят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди малко опитах да инсталирам 18.04 и 20.04. Дава ми грешка: Filed to load ldlinux.c32

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, BANKATA написа:

Преди малко опитах да инсталирам 18.04 и 20.04. Дава ми грешка: Filed to load ldlinux.c32

Не си се справил сигурно да запишеш на флашка iso файла. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, BANKATA написа:

Пробвай да направиш флашката с rufus ако си под Уиндоус и с dd под Линукс

преди 3 часа, Hot Bastard написа:

Пак лъжат, току-що пробвах Хромиум под Дебиан 11 тестинг, направих всичко както са описали, еми не работи, няма никаква разлика с 10-ката.

Нека не се лъжем, и в това десетилетие няма да успеят.

Ама никъде не пише сто процента че ще бачка нали? Пише подържа сеи то както казват от Мозила под Уйланд които тепърва почват имплемтацията

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...