Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

на 17.06.2020 г. в 21:35, Валсо написа:

1. На браузъра ми му е включено ускорението и заради него температурата на видеокартата варира между 35 и 40 градуса, според зависи какво съм отворил и колко пъти. Ако затворя браузъра, варира между 25 и 28, в зависимост колко е хладно в помещението. Клиповете в Тубата, а и не само, вървят прекрасно без никакви забележки, накъсвания или каквото друго се сетиш!

От страницата на Arch-Firefox Wiki:
To reduce CPU usage while watching YouTube where VP8/VP9 hardware decoding is not available use the h264ify or enhanced-h264ify extension. Alternatively, you can install firefox-h264ifyAUR.

От скоро firefox има hw acceleration за vp9 видеата в тубата, но за целта трябва да си wayland/amd карта и последна версия на firefox. Nvidia proprietary drivers и Wayland за сега е мисията невъзможна. Поне така ми казаха в ubuntu форума.
Писано е достатъчно в subredit-a на firefox, както и в тези на популярните дистрота. Не са ми ясни много от нещата, но едва ли в ubuntu форума и subreddit-a на firefox лъжат. Просто пусни 4к видео в youtube и гледай натоварването на процесора. А 8к, когато подкараш, ела и се обади. Дори в smplayer-a, който поддържа уж на 100% hw ускорение, 8к видеата вървят на снимки. Така и няма решение. Иначе всичко от 4к включително и надолу върви перфектно в smplayer-a - cpu usage - под 15%. В браузъра...направо ми идва да си изям ушите 😁 . 
На мен друго ми е любопитно. Толкова много браузъри, а нито един да не може да се възползва от видеокартата на 100%  (конкретно vp9 видеата). В плеърите е ок, но защо е толкова трудно да се имплементира в браузърите? Нека някой, който наистина знае за какво става въпрос да обясни на прост език като за начинаещ, защо е така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, manjaro написа:

От скоро firefox има hw acceleration за vp9 видеата в тубата, но за целта трябва да си wayland/amd карта и последна версия на firefox. Nvidia proprietary drivers и Wayland за сега е мисията невъзможна. Поне така ми казаха в ubuntu форума.

Нали това му разправям и аз и копелето...:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами... нямаше. Поне до преди 1-2-3 седмици 😆 . Кажи, как да го подкарам това ''ускорение'' с ubuntu 20.04 и nvidia 1660ti? Опцията да включа wayland не става. Не ми се преинсталира.
Ново 20 - как да сменям позицията на иконите в трея - drag and drop, като в windows или да скривам определени? Или как да създам desktop shortcut за файл с разширение .sh? Ккракнатите игри, които пробвам SOTR, ROTR, които вървят страхотно под Ubuntu, благодарение на това, че ползват vulkan ги стартирам през терминала. Един час изгубих и не успях да им създам шорткъти :(  
Честна дума, ей такива ''дребни'' на пръв поглед неща ми късат нервите на моменти. Под windows просто с два клика и създаваш шорткът на каквото си искаш. СЪщото важи за иконите в трея.

hot bastard, ако визираш мен, че се изказвам авторитетно, точно обратното е. Помолих като за НОВАК да ми се обясни, защо реално нито един браузър за линукс не поддържа HW Aceleration. Поне до преди 1-3 седмици БЕШЕ така. А че се правят някакви опити от страна на Mozila да има на 100% работещо е друг въпрос.
Също така цитирах от страницата на ARCH-Firefox инфото, ЧЕ НЯМА поддръжка за vp9. Та къде съм се изказал авотритетно, като на два пъти подчертах ''като за новак'' и ''не ми е ясно и да ми се обясни''.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 34 минути, petie1 написа:

Нали това му разправям и аз и копелето...:lol6:

Той човека не знае какво е wayland и vdpau, но иначе авторитетно се изказва и държи тон. Все пак вчера инсталира линукса, а днес е прочел статия в уикипедия, кои сме ние дето го ползваме от години и всичко пробваме на истинско желязо.

преди 17 минути, manjaro написа:

Ами... нямаше. Поне до преди 1-2-3 седмици 😆 . Кажи, как да го подкарам това ''ускорение'' с ubuntu 20.04 и nvidia 1660ti? Опцията да включа wayland не става. Не ми се преинсталира.

Под Firefox просто забрави, nvidia и wayland в едно изречение не се употребяват, освен ако не искаш да ползваш отворения драйвер, което ти отваря една камара други проблеми.

Има някакъв Chromium, който има ускорение под Xorg с VAAPI, но щом си с ендивиа ти трябва VDPAU, което значи, че трябва да си компилираш пачнатия хромиум и да инсталираш този драйвер, (vaapi бекенд за vdpau) и ако имаш късмет ще проработи, ако не - пиеш една студена бира заради изгубеното време и си караш както е било досега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

hoy bastard, като търсих преди месец инфо, попаднах на това  и  в subreddit-a linux gaming топ коментарите бяха, че nouveau не става...и се отказах. Карам си с proprietary драйвъра и въобще не следя, какво се случва с опън сорс версията.

''трябва да си компилираш пачнатия хромиум''

Ще чакам значи 😆

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Хич не се и замисляй за отворения драйвер, ако си уважаваш компютъра.

На пачнатия хромиум има и компилирана версия, тук

но колко и дали работи, не знам. Ако ти се занимава пробвай, тамън ще кажеш после.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, manjaro написа:

А 8к, когато подкараш, ела и се обади.

Еми ето, обаждам се. Снимах го с телефона, защото като пусна Simple Screen Recorder, те тогава верно върви на снимки. И процесорът даже и не мръдна по натоварване. Откъде знам ли? Ако беше на 100%, вентилаторът щеше да си вдигне максималната скорост и да почне да вие като самолет, защото така съм го нагласил в БИОС.
За момента каченото видео от телефона тръгва с качество 720, но ако почакаш малко и рефрешнеш страницата, ще тръгне и с резолюцията на телефона - 1080. А дали видеото е или не е 8К, това ясно се вижда на клипа. В описанието на клипа пък съм написал характеристиките на компа ми. Така че честито на заблудените, които си мислят, че 8К вървяло на снимки. :D

Само на SMPlayer не знам как да го накарам да подкара видеото с 8К. По подразбиране го подкарва с качество 720, а аз SMPlayer не го ползвам за гледане на стрийм, така че нямам ник'ва идея откъде да променя тази настройка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Имаш i7-ца, достатъчно мощен процесор, за да рендира 8к под Линукс. Ама от някой лаптоп с техните нисковолтажни процесори, това кога ще стане - точно никога. За виенето не бъди сигурен, защото линуксчето игнорира някои настройки на биоса.

Интересно е как след като разработчиците на Firefox казват, че няма хардуерно ускорение - ти твърдиш, че има, то само заради това е излишно да се спори с теб, ама както и да е, имам малко време за губене.

преди 4 часа, manjaro написа:

hot bastard, ако визираш мен, че се изказвам авторитетно, точно обратното е. Помолих като за НОВАК да ми се обясни, защо реално нито един браузър за линукс не поддържа HW Aceleration. Поне до преди 1-3 седмици БЕШЕ така. А че се правят някакви опити от страна на Mozila да има на 100% работещо е друг въпрос.
Също така цитирах от страницата на ARCH-Firefox инфото, ЧЕ НЯМА поддръжка за vp9. Та къде съм се изказал авотритетно, като на два пъти подчертах ''като за новак'' и ''не ми е ясно и да ми се обясни''.

Не бе, визирам Валсо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Hot Bastard написа:

Интересно е как след като разработчиците на Firefox казват, че няма хардуерно ускорение

Когато са го казали, може и да не е имало. Обаче драйвърът на енвидия го поддържа, а по подразбиране то не е включено в Лисицата или лисико-базираните браузъри в линукс и трябва да го форснеш, за да работи. И понеже не е включено по подразбиране, затова казват, че няма. А за да го форснеш, трябва да идеш на about:config, да намериш този ред и да го направиш на "true", след което да рестартираш браузъра:

media.hardware-video-decoding.force-enabled

Има и още една настройка, но тя не само, че не е задължителна, за да работи хардуерното ускорение, ами и е леко бъгава, а мозилците отказват да я оправят: layers.acceleration.force-enabled. Тази настройка е за избягване теъринга на екрана при бързо скролване в браузъра.

Някоя древна версия на кърнела може и да игнорира, но арчърите сме винаги с най-новия, който от скоро е версия 5.7.4 и не ми се вярва най-новият кърнел да игнорира настройки в БИОС-а. С GTA 5 верно почва да вие като самолет. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Не е така, поради простата причина, че браузъра за Линукс е компилиран без опция за хардуерно ускорение (в новите версии само в wayland, само с vaapi, а ти не ползваш нито едно от тези две неща).

Тези флагове и настройки, които гледаш, са за Уиндоус и под Линукс са просто за украса.

Коментирани са тези неща във всички сериозни Линукс форуми, регистрирай се във Phoronix примерно или дори в reddit, и ще ти обяснят, като не вярваш...

Казано накратко - няма хардуерно ускорение в браузъра под Линукс, а ако има е голям зор да се подкара и само на точно определен хардуер с точно определени версии на браузърите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А моя линк който е от март месец и който е официален пост от Мозила никой не го коментира

И е точно от Phoronix

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Hot Bastard написа:

Не е така, поради простата причина, че браузъра за Линукс е компилиран без опция за хардуерно ускорение (в новите версии само в wayland, само с vaapi, а ти не ползваш нито едно от тези две неща).

Тези флагове и настройки, които гледаш, са за Уиндоус и под Линукс са просто за украса.

Коментирани са тези неща във всички сериозни Линукс форуми, регистрирай се във Phoronix примерно или дори в reddit, и ще ти обяснят, като не вярваш...

Казано накратко - няма хардуерно ускорение в браузъра под Линукс, а ако има е голям зор да се подкара и само на точно определен хардуер с точно определени версии на браузърите.

1. Това може да важи за оригиналната лисица, но Водната лисица има някои промени, така че явно и хардуерното ускорение е сред тях.

2. Тези флагове и настройки не са за уиндоус, защото това си е нейтив линукс версия. За уиндоус има други флагове, като например една простотия, свързана именно с медията и DX11, която обаче не е налична в линукс версията. Значи браузърът си е компилиран както трябва само за линукс.

3. Пробвах същия клип, пуснат да върви, но с минимизиран браузър, за да видя конкито какво показва - професорът на 56% натоварване, а видеокартата отиде на 62 градуса. Извод - има си хардуерно ускорение и то си работи. Така че не ме интересува какво се коментира по форумите, аз виждам какво се случва на моя комп. Щом видеокартата скача с 25 градуса все едно играя игра, значи има хардуерно ускорение.

Казано накратко - на разбирачите по сериозните линукс форуми явно толкова им разбират главите. Точка по въпроса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Hot Bastard написа:

Имаш i7-ца, достатъчно мощен процесор, за да рендира 8к под Линукс. Ама от някой лаптоп с техните нисковолтажни процесори, това кога ще стане - точно никога. За виенето не бъди сигурен, защото линуксчето игнорира някои настройки на биоса.

Интересно е как след като разработчиците на Firefox казват, че няма хардуерно ускорение - ти твърдиш, че има, то само заради това е излишно да се спори с теб, ама както и да е, имам малко време за губене.

Не бе, визирам Валсо.

btw, при мен 8к видео с i7 4771 върви на снимки в браузъра. Примерно това видео - 8к - 60фпс

Интересно, че smplayer-a подкарва всичко до 4к и 60fps перфектно, но на 8к се мъчи и накъсва видеото, a процесора не се товари. А де...що накъсва? Дори свалих видеото - същият резултат. 

пп. сега пробвах със спряно ускорение в браузъра под win 10 - процесорът на 8к 60 фпс буквално сгъна - 100% cpu usage :D

пп валсо, ако хардуеърното ускорение работи, би трябвало процесора да почива. При мен с пуснато хардуеърно ускорение в хрома 8к 60 фпс видео (win 10) cpu usage - 5-15%.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, Валсо написа:

1. Това може да важи за оригиналната лисица, но Водната лисица има някои промени, така че явно и хардуерното ускорение е сред тях.

2. Тези флагове и настройки не са за уиндоус, защото това си е нейтив линукс версия. За уиндоус има други флагове, като например една простотия, свързана именно с медията и DX11, която обаче не е налична в линукс версията. Значи браузърът си е компилиран както трябва само за линукс.

3. Пробвах същия клип, пуснат да върви, но с минимизиран браузър, за да видя конкито какво показва - професорът на 56% натоварване, а видеокартата отиде на 62 градуса. Извод - има си хардуерно ускорение и то си работи. Така че не ме интересува какво се коментира по форумите, аз виждам какво се случва на моя комп. Щом видеокартата скача с 25 градуса все едно играя игра, значи има хардуерно ускорение.

Казано накратко - на разбирачите по сериозните линукс форуми явно толкова им разбират главите. Точка по въпроса.

Вярвай в каквото искаш, то човек като не е добре с мозъка, не може да му се помогне.

преди 1 час, manjaro написа:

btw, при мен 8к видео с i7 4771 върви на снимки в браузъра. Примерно това видео - 8к - 60фпс

Интересно, че smplayer-a подкарва всичко до 4к и 60fps перфектно, но на 8к се мъчи и накъсва видеото, a процесора не се товари. А де...що накъсва? Дори свалих видеото - същият резултат. 

Остави го този, не е добре с мозъка човека, щом и за нещо повече от phoronix се има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, manjaro написа:

Явно зависи и от ядрото Валсо каза че е с 5.7.4

преди 5 часа, manjaro написа:

Или как да създам desktop shortcut за файл с разширение .sh? Ккракнатите игри, които пробвам SOTR, ROTR, които вървят страхотно под Ubuntu, благодарение на това, че ползват vulkan ги стартирам през терминала. Един час изгубих и не успях да им създам шорткъти :(  

За тва питай Мозо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Затрих Ubuntu-то. Ще пробвам Pop OS утре. Имам едно 120гб ссд което яде бой 24/7 вече 7-ма година. Ще ги тествам всички дистрота, докато убия ссд-то.

btw, vulkan игрите вървят страшно добре под линукс. Разлика от земята до небето, спрямо open gl/dx11 игрите. Дори тези, които са native port за линукс (opengl), вървят по зле от игри, които не са native и подкарвам с lutris/steam, но имат vulkan. Естествено под Windows 10 dx12/vulkan същите вървят перфектно. Разлика 2-3-10% в полза на Win 10,  но съм впечатлен. Vulkan и DX12 къртят. Ясно, че старите заглавия няма да ги пренапишат, но дано всички игри оттук насетне ползват едно от двете. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, manjaro написа:

Ще пробвам Pop OS утре.

Защо точно тази. Все едно че си с Убунту пак.

Цитат

Pop!_OS,е безплатна и отворена дистрибуция на Linux,базирана на Ubuntu, с участието на персонализиран десктоп GNOME.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчват я много и се чудех, дали да не пробвам И това дистро. Другата опция е manjaro. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, manjaro написа:

пп. сега пробвах със спряно ускорение в браузъра под win 10 - процесорът на 8к 60 фпс буквално сгъна - 100% cpu usage :D

пп валсо, ако хардуеърното ускорение работи, би трябвало процесора да почива. При мен с пуснато хардуеърно ускорение в хрома 8к 60 фпс видео (win 10) cpu usage - 5-15%.  

Това и при мен върви зле. Свалих ги и двете (това за България + онова за LG телевизор, което снимах с телефона). 8K с 30 FPS вървят перфектно, тези с 60 FPS - не. Утре ще ги мъча, за да разбера защо е тази разлика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 часа, Валсо написа:

Това и при мен върви зле. Свалих ги и двете (това за България + онова за LG телевизор, което снимах с телефона). 8K с 30 FPS вървят перфектно, тези с 60 FPS - не. Утре ще ги мъча, за да разбера защо е тази разлика.

Какво да се мъчиш, ти си роден с мъки. Отговорът е елементарен. Процесора ти може да възпроизведе 8к 30фпс (макар и с яко натоварване 60%), но на 60 фпс кляка и затова гледаш слайдшоу. С видео картата от подписа ти, и двете видеа ще вървят мазно мазно, а процесора няма да се качи над 15%. Само дето линукса ти не знае какво е видео карта и декодира видеа в браузъра само с процесора.

Да беше казал, че си обикновен цъкач - ок, ама имаш претенциите да си голям разбирач, само дето си кръгла нула.

прoст, по-прoст, най-прoст, лaйноксчия!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, vpvelev написа:

Защо точно тази. Все едно че си с Убунту пак.

не е systemd

преди 1 час, Hot Bastard написа:

декодира видеа в браузъра само с процесора.

това сигурно има начин да се пренасочи към видеото, защото така наистина е цакано

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 39 минути, Пилешка Завист написа:

това сигурно има начин да се пренасочи към видеото, защото така наистина е цакано

https://www.linuxuprising.com/2018/08/how-to-enable-hardware-accelerated.html

Ето уж "ускорен" Хромиум за Убунту и Минт, някой да го пробва, тестването е елементарно - отваряш Youtube, пускаш видео на 1080p 60fps, отваряш top в конзолата и ако процесора не се качва над 10-15%, честито, имаш работещо ускорение.

https://aur.archlinux.org/packages/chromium-vaapi/

Това е за същото, но за Арч и Манджаро.

Другия вариант е новия Firefox който уж под Wayland декодира с видео картата.

Някой ги пробва, показва, че работи и спора е приключен, дотогава всичко са празни приказки и излагации като Валсовите, и цитати от статии, които самия цитиращ не разбира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Hot Bastard написа:

Другия вариант е новия Firefox който уж под Wayland декодира с видео картата.

Само че има уловка, Уйланд работи свястно само под KDE Plasma и то в най новите издания и то не с всички приложение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 7 минути, petie1 написа:

Само че има уловка, Уйланд работи свястно само под KDE Plasma и то в най новите издания и то не с всички приложение

Под КДЕ, над КДЕ, както искате го направете, само ми покажете как от браузъра гледате 4к 60фпс клип и от конзола с пуснат топ да се вижда, че процесора не се качва над 10-15% (както е в Уиндоус без да се настройва нищо). Който го направи, веднага му казвам - браво пич, затапи ме. Но знам, че това няма да стане и ще си останем само с празните приказки. Ама не като впвелев да ми показва 480р и да ми обяснява, че това било 4к, защото така пишело в заглавието на клипа.

Айде да видим, нали съм прост трол, би трябвало лесно да ме затапите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Hot Bastard написа:

Под КДЕ, над КДЕ, както искате го направете, само ми покажете как от браузъра гледате 4к 60фпс клип и от конзола с пуснат топ да се вижда, че процесора не се качва над 10-15% (както е в Уиндоус без да се настройва нищо). Който го направи, веднага му казвам - браво пич, затапи ме. Но знам, че това няма да стане и ще си останем само с празните приказки. Ама не като впвелев да ми показва 480р и да ми обяснява, че това било 4к, защото така пишело в заглавието на клипа.

Айде да видим, нали съм прост трол, би трябвало лесно да ме затапите.

Само че аз нямам желание никой да затапя щот аз не твърдя нищо което да не е вярно и да не съм дал линк, само уточних че Уйланд работи свястно засега само под KDE Plasma и то в последните й версии и то не с всички приложения(демек дадох жокер на другите как да тестват :)) за да им увелича шансовете за успех :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...