Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Гост

преди 24 минути, manjaro написа:

Абсолютно сигурен. И Win, и Ubu/EOS след като ''видя'' десктопа са готови. Няма бавене. Но Win 10 зарежда 1-2 секунди по-бързо от Ubu и 4 от EOS. Заети ресурси - Ubu - 1--2% повече рам, EOS - 2-3% по-малко рам. При изключване и двете дистрота понякога ''мислят'' по минута. Това реши проблема:

systemctl stop cups
systemctl stop cups-browsed
systemctl disable cups
systemctl disable cups-browsed

10-ката студен старт:
https://imgur.com/a/dJdMTRR

vpvelev, с EOS се логвам автоматично. Тествал съм срециално cold boot-a, поне 10 пъти. Не е съвпадение. 
И на 10-ката съм ѝ спрял fast boot-a, та е реален cold boot.

Е то и Уиндоуса си има пинизи, за да зарежда по-бързо. Но аз не разбирам, какъв е проблема с тия 1-2 секунди? Ти не можеш ги усети, освен ако не стоиш като Валсо, грабнал хронометъра в ръката и да засича времена, все едно е на състезание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чисто любопитство. Нали Windows sucks, linux rules 😄 . Бил тежък, тромав, вируси, ала-бала. Е, аз пък го харесвам и работи перфектно (меко казано). Най-големият проблем с който се сблъсках е (след ъп до 2004), че след TRIM-ване, показва при следващ старт, че не е пускана оптимизация. Еб@си, направо съм в шок. За 10 години най-големият ми проблем с тази ''боза'' 7>8.1>10. 

Но и линукс дистротата ми харесват като цяло. Имат си някои липси, които могат да те изкарат от нерви, но за това са виновни авторите на софтуеър и драйвъри. Както и да е. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 11 минути, manjaro написа:

Чисто любопитство. Нали Windows sucks, linux rules 😄 . Бил тежък, тромав, вируси, ала-бала.

Това са митове и легенди, на които вярват точно 2 процента от хората ползващи компютри.

преди 12 минути, manjaro написа:

Но и линукс дистротата ми харесват като цяло. Имат си някои липси, които могат да те изкарат от нерви, но за това са виновни авторите на софтуеър и драйвъри. Както и да е. 

Авторите на софтуер и драйвери оптимизират продуктите си за доминиращата платформа, а тя не е линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, manjaro написа:

manjaro, оплачи се за нещо от Arco Linux да видя как е при мен :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vpvelev написа:

manjaro, оплачи се за нещо от Arco Linux да видя как е при мен :)

Прекалено за кратко го ползвах за да мога да кажа нещо лошо или хубаво 😄 За чaс ползване...видя ми се много различно от debian базираните и се отказах. Особено Arch wiki-то все едно на китайски ми говорят. Не е популярно и при проблем...ще е бой на негри в тъмна нощ. Особено за новак. Google-a при търсене ''arcolinux'':

Може би имахте предвид: arch linux

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, manjaro написа:

Особено за новак. Google-a при търсене ''arcolinux'':

Може би имахте предвид: arch linux

Точно така. Забравих да ти кажа, че за всички проблеми (99%) или помощ се търси и са в Arch.

ArcoLinux си е полиран Арч. С лесно инсталиране. И това че го плюеха че качвал много ненужни програми и това не е вярно. Има ArcoLinuxD при което се избира всичко от начало и графичната среда даже. Така че може да си инсталираш и "гола" дистрибуция, ако не искаш да има програми и да ти е "чисто" :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, manjaro написа:

Arch wiki-то все едно на китайски ми говорят

Ако преди месец и нещо, бях избрал аrch базирано, вероятно сега щях да твърдя същото, но за debian базираните.
Не ми се разучава. Отнема време. Може би след 5-6 месеца отново.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Linux Mint 18 пусках dvd диск да го пробвам  с VLC player и даде тази грешка-  vlc не може да отвори mrl.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, ript написа:

В Linux Mint 18 пусках dvd диск да го пробвам  с VLC player и даде тази грешка-  vlc не може да отвори mrl.

dvd маунтва ли се?

Как го отваряш в VLC?

4PaCdGv.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Диска е с музика и се виждат файловете и дава тази грешка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, ript написа:

Диска е с музика и се виждат файловете и дава тази грешка

От Media>Open Disk ли ги отваряш?

Освен това виж дали си добавил disk към твоя user.

kp52kN3.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да

преди 10 часа, vpvelev написа:

От Media>Open Disk ли ги отваряш?

Освен това виж дали си добавил disk към твоя user.

kp52kN3.png

къде да го видя това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, ript написа:

да

къде да го видя това

hW9EXz4.png

Но трябва да рестартираш след това или да се логнеш наново.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, ript написа:

да

къде да го видя това

При мене нито едно не е маркирано като на снимката.

kp52kN3.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, ript написа:

При мене нито едно не е маркирано като на снимката.

Маркирай disk и по-надолу optical и рестартирай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Колко мъка, за да се пусне една песен от диск...вместо да се цъкне два пъти и да тръгне като на Уиндоуса, то в Лaйнoкса не са права на потребители, не са рестарти.

Някой сега сигурно ще се пробва да ме убеди как така е по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Hot Bastard написа:

Колко мъка, за да се пусне една песен от диск...вместо да се цъкне два пъти и да тръгне като на Уиндоуса, то в Лaйнoкса не са права на потребители, не са рестарти.

Някой сега сигурно ще се пробва да ме убеди как така е по-добре.

Не знам при мен е лесно. Сигурно, защото чета какво пише след като въведа командата man.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Man_page

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 минути, acnekt написа:

Не знам при мен е лесно. Сигурно, защото чета какво пише след като въведа командата man.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Man_page

Тоест пишеш команди и четеш романи, за да пуснеш една песен, вместо да цъкнеш два пъти? Брей, тва Лaйнoкса е голяма работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Hot Bastard написа:

Тоест пишеш команди и четеш романи, за да пуснеш една песен, вместо да цъкнеш два пъти? Брей, тва Лaйнoкса е голяма работа.

Какво толкова има да разрешиш права за дадена група.

Все пак има и потребители, които искат да са максимално защитени и тази възможност е доре дошла за тях.

В Windows почти всичко е разрешено по дефол и след това се задават въпроси как да се ограничават правата.

Тук в Linux е обратно - почти всичко е забранено (read only) и след това който иска и знае, може да си дава права за някоя група.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 8 минути, vpvelev написа:

Какво толкова има да разрешиш права за дадена група.

Все пак има и потребители, които искат да са максимално защитени и тази възможност е доре дошла за тях.

В Windows почти всичко е разрешено по дефол и след това се задават въпроси как да се ограничават правата.

Тук в Linux е обратно - почти всичко е забранено (read only) и след това който иска и знае, може да си дава права за някоя група.

На теория е така.

Но на практика не можеш да пуснеш една песен. И се оказва, че си защитен от диск с музика.

В Уиндоус правата се ограничават много лесно - като направиш лимитиран акаунт. Коства точно няколко цъкания с мишката.

В Линукс обаче, я пробвай да се логнеш като руут? Знаеш ли колко зор е докато всички програми тръгнат?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Hot Bastard написа:

В Линукс обаче, я пробвай да се логнеш като руут? Знаеш ли колко зор е докато всички програми тръгнат?

Те добре че и не тръгват в руут режим. Той не е да си слушаш музика или да гледаш филми. Руут режима е да си администрираш системата (най-общо казано) като знаеш какво правиш.

Едно време  можеше и в Windows да напишеш del c:/windows и се изпълняваше командата. Ама сега не може.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 42 минути, vpvelev написа:

Те добре че и не тръгват в руут режим. Той не е да си слушаш музика или да гледаш филми. Руут режима е да си администрираш системата (най-общо казано) като знаеш какво правиш.

Едно време  можеше и в Windows да напишеш del c:/windows и се изпълняваше командата. Ама сега не може.

Прочели сме какво пише в уикипедия, но на практика не е така. На компа вкъщи трябва да си oлигофрен, за да пишеш судо и парола през 2 минути. Затова има руут логин...или имаше някога, сега са се постарали да го заключат почти напълно.

Толкова за "свободата" която предоставя Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Hot Bastard написа:

Прочели сме какво пише в уикипедия, но на практика не е така. На компа вкъщи трябва да си oлигофрен, за да пишеш судо и парола през 2 минути. Затова има руут логин...или имаше някога, сега са се постарали да го заключат почти напълно.

Толкова за "свободата" която предоставя Линукс.

Портовете на Уиндоус са отворени.

Root акаунта служи за друго нещо, от този на обикновеният акаунт. Служи примерно за обработка на системните ресурси. Обикновения потребител не му трябва root акаунт. Защото не е системен администратор.

Добре да не дискутираме какво има Уиндоус, а какво има Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 7 минути, acnekt написа:

Портовете на Уиндоус са отворени.

Добре да не дискутираме какво има Уиндоус, а какво има Линукс.

Ами аз това дискутирам. Какво има или по-точно какво няма. И за пореден път, както беше и с хардуерното ускорение, не аз съм инициатор на темата. Преди човека се оплакваше, че видеата му не вървят добре колкото в Уиндоуса. Сега и този се оплаква, че една песен от диска не може да си пусне. Аз не се оплаквам, само си чеша пръстите.

Между другото, ъпдейт по однос на хардуерното ускорение - работи,  но само в Ютуб. Тъй като освен пачнат хромиум, трябва да се ползва и добавка за браузъра, която да подаде правилния кодек за декодиране (в моя случай vp9 или h264), но тази добавка работи само за Ютуб. А в днешно време почти всеки сайт има видеа...и така приключва поредното разочарование с Линукс десктопа. Може да гледаш клипчета като човек, но само в тубата. В инстаграм? Не може. Във фейса? Не може. Никъде другаде освен ютуб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...