Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 4 часа, killchain написа:

Бекъпът настрана (не ми е важен чак толкова в момента, по-нататък ще го мисля), някой сеща ли се дали мога да накарам GRUB да ми зареди Windows от NVMe SSD, което не се вижда от BIOS (съответно не мога да го задам като bootable там), но след като зареди Linux, си го показва. Временно ползвам един малко по-стар компютър, който е без собствен M.2 слот, и SSD-то е закачено с PCIe -> M.2 преходник. Дъното е с H77 чипсет, доколкото си играх с настройките в BIOS, не мога да го накарам да види M.2 като bootable.

P.S. Пробвах да boot-на Clover от флашка, но по някаква причина не успява - изобщо не стига до Clover и си прави fall-back до SATA SSD-то, на което е GRUB.

Не разбрах дали Linux ти е на отделен диск. 

При мен Windows е на NVMe SSD и там не слагам GRUB, защото като се ъпдейтва Windows и ако на неговия диск е GRUB и не прави обновяването. Не зная защо е така.

Затова слагам GRUB на другото SSD където е Linux. То не е NVMe. И от там стартирам Windows, но мога и първоначално ако натисна (при мен е F11) и да избера NVMe SSD-то където е Windows то той се зарежда директно и от там.

Щом при теб при Linux се вижда вече NVMe не може ли да инсталираш (обновиш) GRUB.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Много ми е интересно защо разни Уиндоус зомбита са се запънали да пишат в Линукс раздела, за да обясняват кое ставало и кое не. Нали вие сте щастливи и лесно ползвате всичко, що мислите едни 2%, които

Публикувани изображения

преди 20 минути, vpvelev написа:

Не разбрах дали Linux ти е на отделен диск. 

При мен Windows е на NVMe SSD и там не слагам GRUB, защото като се ъпдейтва Windows и ако на неговия диск е GRUB и не прави обновяването. Не зная защо е така.

Затова слагам GRUB на другото SSD където е Linux. То не е NVMe. И от там стартирам Windows, но мога и първоначално ако натисна (при мен е F11) и да избера NVMe SSD-то където е Windows то той се зарежда директно и от там.

Щом при теб при Linux се вижда вече NVMe не може ли да инсталираш (обновиш) GRUB.

Съжалявам, че не уточних, но да, и при мен са отделно - Windows е на Corsair MP600 (с PCIe преходника в момента; инсталацията почти съм сигурен, че беше GPT), а Pop!_OS заедно с GRUB е на 850 Evo (2.5" SATA). По спомен обаче старото дъно беше в UEFI режим и май че показваше малко по-различни опции в GRUB. В момента показва три неща: Pop!_OS, Pop!_OS (advanced options) и Windows 10; при опит да избера Windows ми казваше, че такова устройство не съществува (заедно с някакво ID, най-вероятно на дяла и/или устройството). Сега като отворя Grub Customizer, ми показва само две неща - онези трите, които изброих, без Windows. Сега погледнах /boot/grub/grub.cfg, в него имам следното, отнасящо се за Windows:

### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
menuentry 'Windows 10 (on /dev/sda1)' --class windows --class os $menuentry_id_option 'osprober-chain-36BC148CBC14492F' {
	insmod part_msdos
	insmod ntfs
	set root='hd0,msdos1'
	if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
	  search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1  36BC148CBC14492F
	else
	  search --no-floppy --fs-uuid --set=root 36BC148CBC14492F
	fi
	parttool ${root} hidden-
	drivemap -s (hd0) ${root}
	chainloader +1
}
set timeout_style=menu
if [ "${timeout}" = 0 ]; then
  set timeout=10
fi
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

... и предполагам, че трябва да пипна ей това 36BC148CBC14492F (мисля, че с него беше грешката, дето не намираше устройството), само че къде да търся новото ID?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, killchain написа:

... и предполагам, че трябва да пипна ей това 36BC148CBC14492F (мисля, че с него беше грешката, дето не намираше устройството), само че къде да търся новото ID?

Виж в GParted.

9HzgHi5.png

Ама на първия дял, където е boot на Windows-a.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, vpvelev написа:

Виж в GParted.

9HzgHi5.png

Ама на първия дял, където е boot на Windows-a.

Вярно, не се сетих да погледна там, мерси.

Интересно, че UUID-то на boot дяла сега е в друг формат; предното ID в grub.cfg прилича на това, което сега е на Recovery дяла на Windows (16 букви и цифри заедно, подобно на това от снимката ти); сегашното е 4 букви/цифри и още 4 букви/цифри, разделени с тире. Ей сега пека една жива флашка за всеки случай и ще пробвам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, acnekt написа:

Ако си разделил на Home и Root диска, можеш да изтриеш Root и да инсталираш на ново Linux Mint, там където е било Root Partition.

Но гледай да не изтриеш Home по време на инсталация.

Ако се пробвам и са разделени на Home и  Root  ще го видя ли това  и ако не е разделен така какво ще видя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега пробвах, отчита ми новото ID, но пак дава същата грешка:

error: no such device: D64B-7634.
Setting partition type to 0x83
error: invalid signature.

Press any key to continue...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, killchain написа:

Сега пробвах, отчита ми новото ID, но пак дава същата грешка:

error: no such device: D64B-7634.
Setting partition type to 0x83
error: invalid signature.

Press any key to continue...

Вероятно номера го дава едва когато се влезе в Linux.

Пробвай пак Grub Customizer. Понякога става след няколко опита.

Разгледай още веднъж и в BIOS-a.

Виж как е при мен, ако ти помогне с нещо.

7Ur3F0x.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странното е, че Grub Customizer продължава да не показва Windows-а. Ето какво показва в момента:

xPruj4J.png

Пробвах по-рано update-grub и update-grub2 (не знам защо ги има и двете като команди) - и двете затриват Windows от grub.cfg. Опитах os-prober (като преди това съм монтирал дяла с Windows-кия boot), не изкарва нищо.

Ще го помъча още малко довечера, ама накрая май просто ще си взема едно оборотно SSD и ще клонирам Windows-ките дялове от M.2-ката, пък после все ще му намеря употреба.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, jhoro написа:

А какво му пречи в момента, да си форматира само линукския дял?
И без друго - освен отделни, дяловете са и различни (като формат).

Изпратено от моят MYA-L41 с помощта на Tapatalk

Е нищо не му пречи, аз само казах как става през инсталатора :)

преди 11 часа, dimy написа:

А неофициално?

Ами виж руснаците дали да не са направили някой хак затова иначе Уиндоус 10 си има официални ARM и IoT версии :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Пак имам грижа с xfce инсталацията си (Ubuntu - предните дертове ги поправих без да преинсталирам). Самоизключи се компа. (И разбира се имах работа, а не си клатих краките в това време...) HP Pro g250 мисля беше моделът. Ровя в логовете (с ksyslog), но нищо не вдявам. На едно място в систъм лога беше изписано съобщение, което съвпада с времето на самоизключване, за изпращане на доклад за срив или нещо подобно. Има много редове, оцветени в червено, но не вдявам нищо. Между другото, вчера му изключих от БИОС-а дискретната графика. Може ли това да има значение? И другото е, че май трябва да го водя на вътрешно почистване - не издава звуци и бучене или да грее, ама така мисля :). Има ли някаква програма, с която може да науча повече за това какво се е случило? System лога е пълен с червени редове. В другите има само информативни съобщения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, jhoro написа:

А какво му пречи в момента, да си форматира само линукския дял?
И без друго - освен отделни, дяловете са и различни (като формат).

Изпратено от моят MYA-L41 с помощта на Tapatalk

Това видео може ли да помогне да пробвам да изтрия счупения Линукс и да кача на негово място друг

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

As with the GNOME 3.36 wallpaper (and earlier) there are 3 variations of the main background: morning, day, and night. You can use each of these on their own, or use them as part of a dynamic wallpaper slideshow that subtly transitions between then over the course of the day:

Това е много интересно. Аз си помислих, че нещо не съм добре със сетивата. :D:D:D 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!
… HP Pro g250 мисля беше моделът. Ровя в логовете (с ksyslog), но нищо не вдявам. На едно място в систъм лога беше изписано съобщение, което съвпада с времето на самоизключване, за изпращане на доклад за срив или нещо подобно. Има много редове, оцветени в червено, но не вдявам нищо.

Здравей. От целия пост се разбира само, че не си сигурен, каква е машината и, че не си падаш по червения цвят.
Поровери точния модел и цитирай (ако трябва - снимай лог-файла). Иначе - ще викаме Алена, ама какво ще кажат звездите …
Това видео може ли да помогне да пробвам да изтрия счупения Линукс и да кача на негово място друг.

Счупена ОС или се поправя, или делът се форматира и се прави чиста инсталация.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, jhoro написа:

Здравей. От целия пост се разбира само, че не си сигурен, каква е машината и, че не си падаш по червения цвят.
Поровери точния модел и цитирай (ако трябва - снимай лог-файла). Иначе - ще викаме Алена, ама какво ще кажат звездите …

В KsystemLog вече няма записи от вчера вечерта в секцията System Log..

Моделът: HP Probook 450 G2.

Има от вчера сутринта, има логове от предните 5-6 дена, но от вчера вечерта не намирам - запис на събитията в syslog.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, jhoro написа:

Счупена ОС или се поправя, или делът се форматира и се прави чиста инсталация.

Като се форматира тоя Линукс и угася  компа  означава   ли  че като го пусна отново ще тръгне да се зарежда  направо  W XP  и така да разбера че Линуса го няма.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, ript написа:

Като се форматира тоя Линукс и угася  компа  означава   ли  че като го пусна отново ще тръгне да се зарежда  направо  W XP  и така да разбера че Линуса го няма.

Не.

Няма да има GRUB.

Изтриваш диска на Линукс като влезеш с живото дистро на Минт. С GParted. Би трябвало да го има в живото дистро. След това го инсталираш. Гледаш да не триеш диска с файловата система на Windows. Това е. Няма страшно. Само внимавай и не бързай.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, vpvelev написа:
преди 1 час, ript написа:

Като се форматира тоя Линукс и угася компа - означава ли, че като го пусна отново, ще тръгне да се зарежда направо WXP. И така да разбера, че Линуса го няма.

Не.

Няма да има GRUB.

Изтриваш диска на Линукс като влезеш с живото дистро на Минт. С GParted. Би трябвало да го има в живото дистро. След това го инсталираш. Гледаш да не триеш диска с файловата система на Windows. Това е. Няма страшно. Само внимавай и не бързай.

Какво „НЕ“? Ще пита „Кой ми открадна ... GRUB-а?“ ли?

При мен буут-последователността е - „1. USB; 2. CD; 3. SSD; 4. HDD; 5. Network booting“. Съответно местата, където няма носител и/или не са буутъбъл се пропускат.
Така, че - питащия е прав - ще зареди Уин-а.

А изтриването трябва да стане „от отвън“ - никоя работеща ОС няма да разреши, да ѝ форматират системния дял. Може да стане И от наличния Windows. Естествено - ако се вижда този дял.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, jhoro написа:

Какво „НЕ“? Ще пита „Кой ми открадна ... GRUB-а?“ ли?

При мен буут-последователността е - „1. USB; 2. CD; 3. SSD; 4. HDD; 5. Network booting“. Съответно местата, където няма носител и/или не са буутъбъл се пропускат.
Така, че - питащия е прав - ще зареди Уин-а.

А изтриването трябва да стане „от отвън“ - никоя работеща ОС няма да разреши, да ѝ форматират системния дял. Може да стане И от наличния Windows. Естествено - ако се вижда този дял.

Ще тръгне ако Windows е на отделен диск. Доколкото разбрах тук диска е един.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, RudeBoy написа:

При мен двете ОС са на един и същ диск, на различни дялове. Многократно от Windows съм трил дяла на Linux.

GRUB нали се записва на Линукс дяла?

Като е изтрит Линукс тръгвал ли е Windows?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, vpvelev написа:

GRUB нали се записва на Линукс дяла?

Като е изтрит Линукс тръгвал ли е Windows?

Даже не е сигурно, дали ще е на същия диск!

Сигурно е тръгвал - нали преди това BIOS чете MBR-а!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, jhoro написа:

Даже не е сигурно, дали ще е на същия диск!

Може, но нали сега говорим (пишем) по случая на ript. Не вярвам неговия GRUB да си го е сложил на флашка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, vpvelev написа:

Може, но нали сега говорим (пишем) по случая на ript. Не вярвам неговия GRUB да си го е сложил на флашка.

Може - и „на срочен влог“!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване