Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

korduna

Препоръчан отговор

преди 3 часа, ript написа:

Имам нов Linux Mint , вчера го израждахме с vpvelev  за  което съм му много  благодарен!!🙂

А chromium браузъра сложихте ли му го , ама от .deb пакет ?
Щото при мен не иска на Минт 20, а на xubuntu 20 стана с дебианския chromium.

преди 20 часа, ninov написа:

здравейте има ли някой който да е с mxlinux да каже да ли му работи коректно аудио картата защото при мен на живо сд аудиото не работи

Нямам mxlinux, ама то зависи от аудио картата.
При буутване с PCLinuxOS например, като съм пуснал тока на усилвателчето и си намира и звуковата карта от Live USB флашката. А някой път не я намира и няма звук. А вероятно и биоса нещо прави номера, ама това ми е само предположение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

преди 1 час, jhoro написа:

За това ли говориш? - https://download.cnet.com/Clover/3000-2248_4-75732861.html

Не. Какво общо би имала приставка за Explorer, ако до днес изобщо не стигах до зареждане на Windows?

https://sourceforge.net/projects/cloverefiboot/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Белгиеца написа:

Нямам mxlinux, ама то зависи от аудио картата.
При буутване с PCLinuxOS например, като съм пуснал тока на усилвателчето и си намира и звуковата карта от Live USB флашката. А някой път не я намира и няма звук. А вероятно и биоса нещо прави номера, ама това ми е само предположение.

белгиец намерих проблема по подразбиране е изключен звука ако някой има същия проблем оправя се от настройки но изкам да те питам друго инсталирал ли си на PCLinuxOS  acestream ако да кажи как става защото в нета видях само за UBUNTO

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, ninov написа:

белгиец ... изкам да те питам друго инсталирал ли си на PCLinuxOS  acestream ако да кажи как става защото в нета видях само за UBUNTO

PCLinuxOS го ползвам без да го инсталирам, да си отварям разни сайтчета без твърд диск.
Тука няма ли ?

https://snapcraft.io/acestreamplayer

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ха белгийската мида изгряла вече и тук

преди 2 часа, killchain написа:

Не. Какво общо би имала приставка за Explorer, ако до днес изобщо не стигах до зареждане на Windows?

https://sourceforge.net/projects/cloverefiboot/

Е браво на теб :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Белгиеца написа:

Чиче пак си родил бисер

https://linuxmint-user-guide.readthedocs.io/en/latest/chromium.html

https://linuxhint.com/install_google_chrome_linux_mint/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

здравейте как се оправя тази каша

RPM::Allow-Duplicated { "^ktexteditor-plugins$"; };

To disable these warnings completely set:

RPM::Allow-Duplicated-Warning "f
W: There are multiple versions of "lib64ksysguardsensors5" in your system.

This package won't be cleanly updated, unless you leave
only one version. To leave multiple versions installed,
you may remove that warning by setting the following
option in your configuration file:

RPM::Allow-Duplicated { "^lib64ksysguardsensors5$"; };

To disable these warnings completely set:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой с GNOME, който ползва Presentation Mode (Super+P)?

При мен има проблем, че работят единствено "Join Displays" и "Mirror"; ако искам от два дисплея да мина на един, или само примигва, без да се случи нищо, или изобщо нищо не се случва, и трябва да си играя да отида в Settings и ръчно да спра дисплея.

Ако от един дисплей мина на два (с "Join Displays"), превключва правилно, обаче забравя последната позиция на втория дисплей спрямо първия, и пак трябва да си играя да ги намествам един спрямо друг. В Windows 10 това работи прекрасно.

Отделно от това: има ли добър начин с cron (или друг инструмент) да си разпиша задачи за изпълнение, които да се изпълняват при първото възможно време, ако компютърът е бил в Sleep, когато задачата трябва да се изпълни? Пример: задача за всеки ден в 9:00, която трябва да ми изпълни нещо, само че в 9 компютърът спи и го събуждам в 9:10; очаквам задачата за 9:00 да е първото, което ще се изпълни.

Редактирано от killchain (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте хора! :)
Последните години съм много разочарован от Windows, имат много бъгове, операционните системи работят бавно, крашват и т.н.

Искам да пробвам с Linux OS. Ще започна с това какво върша на лаптопа ми:
В момента съм начинаещ по Python програмиране, уча в SoftUni и използвам PyCharm, който видях, че е съвместим и с Linux, използвам на моменти Photoshop, Illustrator и рядко Adobe XD. Останалото са си стандартни неща като Word, Excel, Power Point, филми, интернет и т.н., за които не мисля, че е от значение.
Не играя никакви игри.

Характеристиките на компютъра ми са:
CPU - Intel Core i3-5010U (2 ядра по 2.10 GHz), слаб е процесора като цяло, но не мога да го сменя
RAM - 16 GB (2x8) DDR3L 1600 MHz
Storage - 240 GB SATA SSD Kingston (SSD-то е малко като капацитет, не ми е нужно много, но за сметка на това работи много добре)
GPU - NVIDIA GeForce 830M (2 GB)

Характеристиките не са нищо особено, нямам възможност в момента за нов лаптоп, за това съм направил максималния ъпгрейд, който се поддържа.
Въпросът тук е, знаете ли коя точно ОС на Linux е най-подходяща за мен, като човек, който не разбира почти нищо от Linux за сега и дали ще има разлика в performance-a спрямо Windows 10-ката.

Бележка: Windows 7 и 8.1 не са опция, защото драйверите не са съвместими за тях и дори и от някъде да се намерят не работят нормално.

Благодаря много предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

преди 40 минути, izvladov написа:

Искам да пробвам с Linux OS.

В linux има доста дистрибуции:

https://distrowatch.com

и всяка работи с по няколко графични среди - KDE, GNOME, XFCE, Cinnamon ...

Кое дистро е по-добро?

Всеки ще ти препоръча различно. Изтегли си няколко "live iso", запиши ги на флашка и пробвай. 

преди 42 минути, izvladov написа:

използвам на моменти Photoshop, Illustrator и рядко Adobe XD.

Adobe е една от проблемните марки за linux. Някой от по-старите версии се подкарват през емулатор. За алтернативни програми:

https://alternativeto.net/platform/linux/

преди 49 минути, izvladov написа:

слаб е процесора като цяло, но не мога да го сменя

Ще се справи с която и да е линукс дистрибуция.

Ако избереш openSUSE или Fedora, мога и аз да ти помагам в съответните теми.

А ако избереш друго дистро, ще ти помогнат други потребители.

Успех!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, izvladov написа:

Здравейте хора! 

Искам да пробвам с Linux OS.

Здрасти хор

ето тази е

https://xubuntu.org/

мъчиш се направо с нея, програмистите ползват Xfce щото така им харесва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви за отговорите!

Някой от вас дали е мигрирал от Windows към Linux за да каже дали има разлика (дори и малка да е) в performance-a.

За мен това е най-важното.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, има разлика. Performance-то при Linux е по-добро, тя е по-лека ОС. Естествено - забравяш за програмите на Adobe :) , и търсиш алтернативи.

Препоръчвам ти Linux Mint x64. Ако искаш, можеш да я инсталираш успоредно на Windows в Dual boot, и при всяко стартиране на компютъра да избираш с коя ОС да работиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много хора, от тази информация имах нужда!
Златни сте всички!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, izvladov написа:

Златни сте всички!

пслушай @p4p запиши си няколко линукса на флашка и ги пробвай виж и mxlinux и кубунту и ubuntu 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да бе, баш пък ubuntu като го види и ще побегне бързо и далече отнего.
Ще има да се чуди после на кво му се вика top panel ( taskbar ) и как се сваля да стане bottom, а противният Dock ще го откаже от убунту. И като почнете да му хвалите разни екстеншъни и става едно гадно мазало, баш като да му побелее косата.
А кубунту е много красиво и тромаво и бъгаво.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Белгиеца написа:

Ще има да се чуди после на кво му се вика top panel ( taskbar ) и как се сваля да стане bottom, а противният Dock ще го откаже от убунту. И като почнете да му хвалите разни екстеншъни и става едно гадно мазало, баш като да му побелее косата.

първо се научи как се инсталира ОС която и да е и после давай компентно мнение за някоя ОС .За твое мнение и хубунту е юбунту дистрибуция а и до сега ползваше друга юбунту дистрибуция линукс минт

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, izvladov написа:

Златни сте всички!

Пробвай KDE Neon и openSUSE Leap, тези две според мен са най добрите за преход от Уиндоус към Линукс а пък по натам можете да  и различни графични среди като свикнете :)

преди 50 минути, Белгиеца написа:

Тромавата ти е главата на теб :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Белгиеца написа:

Трола пак е тук.

https://imgur.com/gallery/cWE3qs7

https://imgur.com/gallery/iT71uGz

Кое не може? Какво не може?!

И панела си се смъква, и дока може да се маха, или да се ползва друг вариант.

При мен как може всичко?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Росен Р. Александров написа:

Кое не може? Какво не може?!

И панела си се смъква, и дока може да се маха, или да се ползва друг вариант.

При мен как може всичко?

И при теб не може Гном на убунту да изглежда ето така:spacer.png

преди 13 часа, ninov написа:

За твое мнение ...

като отиде на сайта на убунту и ще свали ИЗО с Гном

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Белгиеца написа:

И при теб не може Гном на убунту да изглежда ето така

И защо да не може, стандартен изглед на Гном 2.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всичко може, просто ти не можеш и не знаеш, но обичаш да тролиш, вродено ти е.

Гном3 е с много повече възможности за преобразяване от всички останали, КДЕ изобщо не ми го споменавай, пълно дърво е и няма тази гъвкавост за тунинговане, така да се изразя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1 дал съм му ubuntu с почти всички графични среди а и може да му хареса gnom той прилича на телефона 

2 това че ти не можеш нищо не значи че не може да се промени външния вид в момента минта ми е с 3 грфични среди 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Росен Р. Александров написа:

Всичко може, просто ти не можеш и не знаеш, ...

Гном3 е с много повече възможности за преобразяване от всички останали, ...

Като го направиш Гном 3 да стане като това дето съм показал със същите функционалности на всяка от иконките и да е баш там където я виждаш, ела ми се похвали.
Ама няма никакъв начин да стане.

преди 57 минути, ninov написа:

това че ти не можеш нищо не значи че не може да се промени външния вид в момента минта ми е с 3 грфични среди 

Ти не можеш да направиш Xfce на Mint 20 да заприлича на това което показвам, обещавам ти го. Освен ако не го пренапишеш кода му сам, което си е мазохизъм.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Белгиеца написа:

Като го направиш Гном 3 да стане като това дето съм показал със същите функционалности на всяка от иконките и да е баш там където я виждаш, ела ми се похвали.
Ама няма никакъв начин да стане.

Ти не можеш да направиш Xfce на Mint 20 да заприлича на това което показвам, обещавам ти го. Освен ако не го пренапишеш кода му сам, което си е мазохизъм.

и защо да превръщам нещо в повърнята която си направил юбунтуто 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване