Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

korduna

Препоръчан отговор

• Отговори 9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

на 23.05.2021 г. в 19:58, Николай Пильов написа:

Искам да променя настройките на daemon.conf но нямам  непбходимите права......................

sudo nano /etc/pulse/daemon.conf

после F2 или ctrl+w за запаметяване... ако нямаш sudo (на debian ня по подразбиране) тогава su и после парола, nano /etc/pulse/daemon.conf

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 месеца по-късно...

Скоро забелязах супер странен проблем, който имам - свързан е с подредбата на мониторите; въпросните са два - 2560*1440 основен и 1050*1680 за втори, и в момента са подредени така:

c072c1d6-3ade-4089-b3d7-2dbeb72d481d-image.png

На картинката "2" е основният монитор. Няма мащабиране по DPI, на 100% си е и на двата, не ме бърка леко различната гъстота на пикселите.

Проблемът е следният: ако на 2 имам максимизиран прозорец, но в момента фокусът е на някой друг прозорец (не максимизирания), щракване в най-горния ръб на максимизирания прозорец не работи и не фокусира прозореца, както бих очаквал. Мръдване дори само с 1 пиксел надолу и щракване работи както трябва. Ако прозорецът вече е активен, щракване най-горе си работи нормално. Интересното е, че неактивен такъв прозорец хваща hover, но не и клик. Отначало мислех, че е бъг във Vivaldi, но после се оказа, че няколко други програми страдат от същото - Chrome, Firefox, VSCode (всичките имат табове, наредени така, че да можеш да "забиеш" курсора в най-горния ръб на екрана и да кликнеш - на когото му е интересно, даже има статия по въпроса - https://en.wikipedia.org/wiki/Fitts's_law). Още по-интересно е, че такова "пропуснато" кликване отива към прозореца отзад, ако е някакъв различен - примерно терминал, Nautilus, Thunar.

Ако разместя екраните така:

04846542-b278-401a-bd83-eba312e91c1c-image.png

... проблемът спира да се проявява на 2 и започва да се проявява на 1, което ме кара да мисля, че е нещо, свързано с най-горната позиция изобщо по екраните, а не само на текущия.

Системата е с Pop!_OS 21.04, ядрото е 5.11.0-7620-generic, WM: Mutter, DE: Gnome 3.38, темите изглежда нямат значение, понеже смених няколко и проблемът все още си го има. Ползвам Dash to Panel, от него съм разкарал стандартната лента горе (за да мога да правя това с горния ръб на екрана), нямам и док.

Подозирам, че може да е от Dash to Panel (или някое друго разширение), но не успявам да хвана проблема. Някой има ли идея къде да гледам?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Допълнение към предния въпрос: как мога да проследя какво се случва с подредбата на екраните и защо се извиква друга при рестарт на gnome-shell или стартиране на системата наново?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, killchain написа:

Допълнение към предния въпрос: как мога да проследя какво се случва с подредбата на екраните и защо се извиква друга при рестарт на gnome-shell или стартиране на системата наново?

Предполагам че някъде в конфиг файловете на Х сървъра е зададено какво да извиква по подразбиране, но понеже не съм с два монитора е само теория

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, petie1 написа:

Предполагам че някъде в конфиг файловете на Х сървъра е зададено какво да извиква по подразбиране, но понеже не съм с два монитора е само теория

То не е ли аналогично дори за един монитор? И един да е, трябва да му се помни резолюция, ориентация (предполагам се пази дори и позиция, нищо, че няма смисъл :D )

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, killchain написа:

То не е ли аналогично дори за един монитор? И един да е, трябва да му се помни резолюция, ориентация (предполагам се пази дори и позиция, нищо, че няма смисъл :D )

Да ама пак опираме до конфиг файловете на Х сървъра ако ме разбираш които по принцип са в потребителската директория а вече при тяхното изтриване или създаване на нов потребител вече се четат глобалните конфиг файлове в /etc/x11 и се зарежда от тях а и между другото май NVidia имат собствен конфиг файл за Х

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре, имаш ли идея как мога да го дебъгна? В /home сякаш нямам нищо, свързано с това. В /etc/X11/Xsession.d/ пробвах да създам файл с име "99zcustomscreenlayout" (за да съм сигурен, че се изпълнява най-накрая) със съдържание следното:

sh /home/<user>/.scripts/screenlayout/dual-portrait.sh

... но явно не минава през него (но иначе самият скрипт 99zcustomscreenlayout си работи, пробвах, а другият, към който соча, е този, който си ползвам по принцип и ми е вързан заедно с един друг за горещи клавиши).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, killchain написа:

Човека пита за Pop!_OS - за там не знам.
На Лубунту си помни всичко, даже при старта втория/външен монитор да е изключен.

Пп. Само се чудя - защо 21.04? Тя не е LTS.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, jhoro написа:

Човека пита за Pop!_OS - за там не знам.
На Лубунту си помни всичко, даже при старта втория/външен монитор да е изключен.

Мисля, че не е специфично за дистрибуцията или версията, ами за графичната среда (в случая GNOME).

Май че се оправих: https://askubuntu.com/questions/1043337/is-there-to-make-the-login-screen-appear-on-the-external-display-in-18-04

TL;DR: промяна през графичната среда записва нещата в ~/.config/monitors.xml - и явно от там чете с приоритет, без значение какво е конфигурирано през xrandr (а като бонус успях и да оправя ориентацията глобално, примерно за логин екрана преди логване на потребител):

sudo cp ~/.config/monitors.xml ~gdm/.config/monitors.xml
sudo chown gdm:gdm ~gdm/.config/monitors.xml

преди 6 минути, jhoro написа:

Че защо трябва да е LTS? 21.04 е stable версия, а нормално бих ползвал дори beta. LTS бих обмислил в съвсем друг сценарий, не и за личен/работен компютър.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, killchain написа:

Мисля, че не е специфично за дистрибуцията или версията, ами за графичната среда (в случая GNOME).

Ми тя - дистрибуцията - нали си върви с GNOME? Има ли вариант,с друга графична среда?
Сега гледам, че Pop! _OS 21.04 е с COSMIC - не е точно GNOME.

Въпроса за релийза беше ... между другото, по принцип. Избягвам междинните релийзи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, jhoro написа:

Ми тя - дистрибуцията - нали си върви с GNOME? Има ли вариант,с друга графична среда?
Сега гледам, че Pop! _OS 21.04 е с COSMIC - не е точно GNOME.

Въпроса за релийза беше ... между другото, по принцип. Избягвам междинните релийзи.

COSMIC в момента живее като GNOME extension отгоре на стандартния GNOME, но не го ползвам. Доколкото знам по-нататък планират да го направят нещо интегрирано в средата, но в момента ако не се лъжа, ако спреш всички разширения, които идват от Pop!_OS, имаш що-годе стандартен GNOME.

21.04 не е междинна версия, по-скоро обратното - 20.04 LTS е специална, с удължена поддръжка. 21.04 си е просто последната final версия за момента, преди няколко месеца излезе от beta. За моята употреба няма нещо, което да ме ангажира да ползвам LTS, и съм напълно доволен от сегашната версия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Гледам си се справил а иначе не ползвам тази дистрибуция, говорех как е по принцип

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване