Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

korduna
 Сподели

Препоръчан отговор

Благодаря. Между другото браво на @corduna за темата. Определено имаше нужда от нея, и ще има и занапред. "Празните приказки" са си друга тема. Много се разводняваше... неопитни потребители, когато идваме там.

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Каква е разликата между apt-get и aptitude? Най-просто може да се види примерно така, изпълнени последователно

sudo apt-get install xdotool clipin

sudo aptitude install xdotool clipin

и защо е предпочитана първата команда в Убунту. Пиша го, понеже видях командата в коментара на Росен. Има и търсачка за по-любопитните.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

aptitude е по-бавен, може би за това. Но пък е доста функционален. Но няма никакво значение, скоро ще се минава на snappy.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам предвид, че едното ще спре , а другото ще продължи. Ако е придружена и с "-y/-yes" аргумент командата, едва ли ще се види какво се е инсталирало и какво - не, особенно ако са изредени доста пакети. (Ако не се знае какво да се гледа).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От любопитство да питам за програмата Empathy:

като сложих Убунту за първи път, не работеше с фейсбук. По едно време, нямам никаква идея как, заработи. Разбрах го при една проба, дето не знам и аз защо я правих. Днес трябваше да преинсталирам Убунту, щото успях да го омажа и Empathy пак не работи с фейса. Версията на програмата при мен е 3.12.9, но се чудя да няма някоя нова версия и аз да не знам как да го ъпдейтна. Явно apt-get update не му влияе много :D

Като споменах apt-get update: струва ми се, че колкото и пъти да изпълня командата, дори да го права без спиране, все сваля по нещо ново. А си мисля, че трябва накуп да сваля всичко :D

Редактирано от tremal (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Забрави вече за facebook през Empathy, pidgin или каквато и да е външна програма - променено е API-то за работа на фейс-а с други приложения, различни от техния месинджър.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То за пидгин ясно, ползвам си. Но Empathy сработи, из нета също попаднах на хора, които казват, че някак е станала работата. :DТа полюбопитствах

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, vasettoo написа:

Забрави вече за facebook през Empathy, pidgin или каквато и да е външна програма - променено е API-то за работа на фейс-а с други приложения, различни от техния месинджър.

Ами аз си ползвам Фейсбук през Pidgin-a. Номера е, че трябва да се добави и Purple Facebook. Има и .deb пакет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, upili написа:

Ами аз си ползвам Фейсбук през Pidgin-a. Номера е, че трябва да се добави и Purple Facebook. Има и .deb пакет.

Мда, pidgin се справя с този плъгин, обаче Empathy го забравяме, докато не се намери някой да напише подобен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

sudo su

apt-get install gnome-panel      Променя изцяло външният вид на Убунту след рестартиране и избор на панел преди вписване на паролата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз него бях заподозрял относно Empathy . Исках преди време да си инсталирам SMplayer, което по принцип е достатъчно лесно, ама май намерих инструкции в нета само за Mplayer и барабар с него нахаках и някакъв gnom theme... Е, не ми хареса и го разкарах, но скоро след това забелязах, че Empathy си работи с фейса.

Обясних нещата кошмарно, но всичко това стана едва няколко дни след като за пръв път се бях докоснал до Линукс и наистина нямах никаква идея какви ги върша, просто експериментирах и пробвах различни неща с цел да го разуча по-бързо :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е възможно.  :)  Тук (~/.bash_history) ти е историята на командите, ако не ползваш (и я отметнеш за изтриване/почистване) bleachbit или от тоя род. Там са ако не си ползвал 'sudo su/sudo -i' (е, те са в папката /root). И ако ползваш synaptic , там пак имаш хронология.

Мисълта ми е ако пак получиш резултата, да знаеш къде да търсиш за евентуално 'повторение'.

scrot.png

scrot-root.png

scrot-synaptic.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Маке, едва ли ще тръгна да се занимавам. Цъкам си Пидгина с Пърпъл Фейсбук и съм си ОК. При Empathy редът за писане на текст беше само един и не се уголемяваше, ако пишеш по-дълго съобщение. И така не виждаш добре кви си ги писал. Не знам защо, ама това страшно ме подразни :D

Айде да не ви мъча сега, ама утре ще ви потърся за помощ за принтера, че нещо се бъзика и не ще да работи :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, tremal написа:

Маке, едва ли ще тръгна да се занимавам. Цъкам си Пидгина с Пърпъл Фейсбук и съм си ОК. При Empathy редът за писане на текст беше само един и не се уголемяваше, ако пишеш по-дълго съобщение. И така не виждаш добре кви си ги писал. Не знам защо, ама това страшно ме подразни :D

Айде да не ви мъча сега, ама утре ще ви потърся за помощ за принтера, че нещо се бъзика и не ще да работи :)

Готови сме да помагаме за принтера. С кой Линукс си? Кажи марка и модел на принтера?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ubuntu 15.04

Принтерът всъщност е 3в1 устройство - принтер, скенер и ксерокс. Моделът е Samsung CLX-3185.Бях го добавил преди като устройство в "Принтери", но дори пробна страница не поиска да пусне, камо ли да ползвам скенера (а него ползвам най-често). Проблемът е, че принтерът не е свързан към лаптопа, който използвам в момента, а в друг компютър с Windows 7. Връзката на лаптопа ми с другия комп и от там с принтера, минава през рутера. Докато имах Win7 и на лаптопа, нямах проблеми - инсталирам драйверите и готово. Ще ми се и сега да нямам проблеми :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С кой Линукс си? Аз имах Самсунг CLP-300. Свързваш МФУ с лаптопа и включваш захранването на принтера, скенера и факса. И кажи резултата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, tremal написа:

Линукса е Ubuntu 15.04 :)

МФУ какво е :D

Мулти Функционално Устройство. Обикновено за него трябва фирмен драйвър, но, трябва да тестваш няколко. Имаме МФУ на HP в офиса на компютър под LM и то работи с драйвър на HP за друг модел.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте. Температурата на процесора ми е между 82 и 86 градуса по Целзий. Температурата на хард диска ми е 52-54 градуса по- Целзий. Тези стойности на температурите дали са високи и има ли опасност компютъра да ми се повреди? Ето параметрите на компютърната ми конфигурация.

Процесор: Intеl I5-2500K-  не е овърклокван.

Вентилатор на процесора: Cooler Master

RAM; 4 плочи по- 4 GB Kingston

Дънна Платка: ASUS P8P67 Delux

Захранване: Cooler Master 850 Watt 80+ Gold Модулно.

Хард Диск 1ТВ Western Digital Green

Видеокарта: Gygabyte R687OC -  с три вентилатора и фабрично овърклокната.

Аз съм с Линукс.

Снимка на екрана - 19.01.2016 - 21,48,07.png

На каква причина могат да се дължат тези високи температури на процесора и харда? Има ли опасност да ми изгори компютъра? Защо при толкова високи температури компютъра не се само изключва, не забива, а работи нормално. Не го натоварвам. Само за интернет го използвам. И филми не гледам. Къде да търся причината за високите температури?  Лично гарантирам, че няма прах, мъх и други замърсявания. Чистя го на всеки 30 дни от прах. Кутията е голяма и просторна, тоест нормална кутия Middle Tower.  Благодаря предварително за отговорите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен е височка температурата на процесора - такава би трябвало да е под натоварване, а не при idle 2%. Твърдите дискове при мен държат около 35 градуса в момента. Явно има някакъв проблем при теб.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@bozho76 : Не вярвай много на сензорите. Изпълни top и, виж натоварването на процесора, дали е нормално. От години не се занимавам да гледам температури.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тия сензори мерят едно към кесим  и вяра аз им нямам . Ако се загледаш ще видиш ,че максималната температура  за процесора ти е 82 градуса и ако    вярно  работи на толкова  компютъра ти щеше да се рестартира  през 10 секунди заради прегряване.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

По принцип съм много бос в всякакви теми за линукс понеже просто заради някои игри не мога да го ползвам и не съм се занимавал да го слагам на настолния компютър

Та сестрата има лаптоп Compaq Presario CQ58-140SU и днес направих преинсталация на бозата.Моята обаче е 64битова и машинката направо не може да смогне та ще се наложи да мина на 32 бита.Въпроса тук е какъв линукс да избера гледам че са няколко модела и дали има надежден сайт за сваляне на драйверите защото в HP сайта има само драйвери за Windows

Редактирано от Николай Петраков (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линукс сам ще си намери драйвери ,или ще ползва свободните .Като гледам лаптопа /душа под наем носи/  ти предлагам Ubuntu Mate,Linux Mint XFCE .Инсталира се лесно ..........в нета има достатъчно клипове на български език :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване