Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Толкова е лесно под Windows че ми иде да скоча от покрива с главата на долу.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, valio57 написа:

Момчетаааа,колкото повече чета,толкова повече се отчайвам. То щом като е толкова сложно за Вас , какво остава за мен.В линукса не вървят програмите който ми трябват, уиндоус 10 пък ги взема като вируси и ги забранява автоматично. Вече не знам какво да правя. Като че ли ще ми трябва още един комп на който да му инсталирам всички програми който ми трябват и да не го свързвам към интернета. А на този който е свързан с нета да си сложа един линукс и да го ползвам само за комуникаци. Нищо весело. Монополизъм. Не съм въодушевен ама хич! Четъх че уиндос 10 няма да позволява и инсталирането на програми който не са на Майкрософт,незвисимо дали са легални (купени) или хакнати.

Това също е вариант, като може да го направиш (не знам  твоя компютър дали може) - Уиндоус на виртуалка.

преди 2 часа, Росен Р. Александров написа:

Толкова е лесно под Windows че ми иде да скоча от покрива с главата на долу.

Аз пък ще скоча ... от килима на паркета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, jhoro написа:

Това също е вариант, като може да го направиш (не знам  твоя компютър дали може) - Уиндоус на виртуалка.

Аз пък ще скоча ... от килима на паркета.

Може, само дето харда ми е малък,150Гб, и затова неща на виртуална. Имам няколко компа и ще пробвам с тях под ХР.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

За първи път пиша в този раздел, дано да съм уцелил темата. Искам да помоля за помощ - вече доста дистрибуции смених (основно убунту базирани) и така и не можах да разбера как да направя настройка да не се изключва екрана по време на гледане на телевизия или клипове онлайн. Сега съм с Убунту 16.04 (стандартната Unity дистрибуция). Знам за едно приложение - Caffeine, за предотвратяване включване на скрийнсейвъра, не съм го пробвал. Има ли друг вариант за такава настройка?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, AlkatrazBG написа:

Аз заключването съм го изключил, но не ми се ще да задам "Никога" за изключването на екрана, надявах се да има друг начин, а и по-нататък в коментара един от участниците пише, че дори и с такава настройка екранът пак се изключва след определени минути и трябва да мръднеш мишката за да тръгне пак ( this does not work. The X server has a separate setting that still causes the monitor to turn off after N minutes of inactivity. ). В промените за Убунту Мате 16.04 пишеше, че вече автоматично ще детектва кога върви видео и няма да се изключва, мислех, че и с Unity ще е така, но... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Има едно "xset s off" в дадения линк (накрая). Сочи тука , в това "тука" пък има една табличка на командите какво правят. А дали пакета пък, който е нужен, за да задейства xset-a го имаш инсталиран - не знам (би трябвало да е x11-xserver-utils, който го имаш, но може и да е друг).

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, бат'начо написа:

Има едно "xset s off" в дадения линк (накрая). Сочи тука , в това "тука" пък има една табличка на командите какво правят. А дали пакета пък, който е нужен, за да задейства xset-a го имаш инсталиран - не знам (би трябвало да е x11-xserver-utils, който го имаш, но може и да е друг).

Ще пробвам с Caffein индикатора първо, че не съм много на ти с командите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бах........аз съм с убунту 14.04 и оставям лаптопа по 12-14 часа включен в idle status и ни се изключва ни затъмнява .С какъв хардуер си /лаптоп,настолен/,дай малко инфо ?

Инсталирал ли си acpi?Aко не си    sudo apt-get install acpi ,после инсталираш tlp

sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp tlp-rdw

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С настолен съм - AMD Athlon II 435 на 2900 Mhz, видео - AMD Radeon 5670, 4 GB RAM. Не съм инсталирал acpi.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам малко се е мрънкало, та викам и аз да се включа: Линукс има още много хляб да изяде, докато успее да се нарече конкурентоспособен. 

С Убунту 15.04 съм и след съобщението, че мога да надстроя до 15.10, реших да пробвам. Ами по време на ъпдейта заваляха грешки, които спрях да броя след 50-тата :D  Последва рестарт, а след това реинстал.

Тръгвам ей сега да записвам един най-обикновен диск - "входно-изходна грешка" (каквото и да значи това) към края на записа и до там. След третия опит сложих диска на компютър с Уиндоус и си го записах. А това е проста операция, която не и трябвало да е проблем, но се оказа изпитание за Ubuntu :D

Да не говорим, че след няколко преинстала ми се наложи да спра автоматичните ъпдейти и проверки за такива, че се случваше да изкара сума ти съобщения "Възникна грешка в Ubuntu" и "Софтуерен проблем" :D A ако приемем, че аз съм краен потребител, няма да тръгна да се чудя как да оправя тези неща, просто ще разкарам Линукса. Сега ъпдейтите си ги правя ръчно през терминал.

Април месец чакаме Убунту 16.04, пък да видим там как ще са нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, tremal написа:

Да не говорим, че след няколко преинстала ми се наложи да спра автоматичните ъпдейти и проверки за такива, че се случваше да изкара сума ти съобщения "Възникна грешка в Ubuntu" и "Софтуерен проблем" 

Ами ако е "аппорт=0" няма да е Убунту, нали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, tremal написа:

A ако приемем, че аз съм краен потребител, няма да тръгна да се чудя как да оправя тези неща, просто ще разкарам Линукса.

Не само Убунто е Линукс !!! Така,че недей да виниш Линукса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, tremal написа:

Гледам малко се е мрънкало, та викам и аз да се включа: Линукс има още много хляб да изяде, докато успее да се нарече конкурентоспособен. 

С Убунту 15.04 съм и след съобщението, че мога да надстроя до 15.10, реших да пробвам. Ами по време на ъпдейта заваляха грешки, които спрях да броя след 50-тата :D  Последва рестарт, а след това реинстал.

Тръгвам ей сега да записвам един най-обикновен диск - "входно-изходна грешка" (каквото и да значи това) към края на записа и до там. След третия опит сложих диска на компютър с Уиндоус и си го записах. А това е проста операция, която не и трябвало да е проблем, но се оказа изпитание за Ubuntu :D

Да не говорим, че след няколко преинстала ми се наложи да спра автоматичните ъпдейти и проверки за такива, че се случваше да изкара сума ти съобщения "Възникна грешка в Ubuntu" и "Софтуерен проблем" :D A ако приемем, че аз съм краен потребител, няма да тръгна да се чудя как да оправя тези неща, просто ще разкарам Линукса. Сега ъпдейтите си ги правя ръчно през терминал.

Глупост след глупост. Искаш ли да се обзаложим на каквото искаш, че ще ти го инсталирам и няма да има и една грешчица, за която да се хванеш? Поредният Windows цъкач, който няма елементарна представа от нищо, но има кураж да сравнява операционни системи. И какво чакаш Ubuntu, да не е единствената дистрибуция? Я инсталирай едно Manjaro и ела в настоящето ;)

преди 35 минути, vladimir3245 написа:

Здравейте,

Как монтирате NTFSдялове в Linux Ubuntu

Има няколко начина, според дистрибуцията. С мишка и графична среда, но аз съм свикнал да ги маунтвам със скрипт, който се използва супер елементарно и е независим от графичната среда. Това е и една от причините да го предпочитам.

Редактирано от Mozo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, tremal написа:

Как, пък на мен не са ми се случвали такива страшни случки ? Вероятно, резултатът от тестването на Ubuntu 16.04 ще е същия, като този от предходните версии. Общо взето - състоянието на операционната система има пряка връзка с компетентността на потребителя.

И, за информация - Apport, Update-manager и Update-notifier са различни приложение. Спирането на проверката за актуализации, няма да ви помогне особено с генерираните от Apport съобщения.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въй, изядохте ме :D

Не съм "Поредният Windows цъкач", ама както и да е, обяснения не дължа :D:D

Оставяме настрана неуспешното надграждане до 15.10 (опит за което е правено и при чиста инсталация на 15.04 без добавян НИКАКЪВ външен софтуер).

Ама тая работа с елементарен запис на CD :D OK, ще разгледам log файла и (може би) ще оправя нещата. Колко "обикновени" потребители ще тръгнат да го правят?

Убунту ме кефи, защото е различен от Windows, много приятен за окото (моето). Успявам да се оправя с него и грешките, които понякога излизат, така че не виждам защо да го сменям. А когато еволюирах от Windows към Linux търсех именно нещо достатъчно различно, функционално и работещо. Не ме разбирайте погрешно,  аз си цъкам спокойно с Убунту и не съм тръгнал да го сменям.

Но относно "грешките от некомпетентност", давам прост пример - проблем, който бях споделил тук: инсталирам Убунту и компютъра не иска нито да заспи, нито да се рестартира, нито да се спре. Грешката идва от драйвера за wifi. Трябва да го махна, да сложа друг, сетне да махна другия от блек листа. ОК, правя го, но нормално ли е това :D И то ли е по моя вина ?

Редактирано от tremal (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам никакъв смисъл в надграждане до 15.10 и използване на 15.04. По-добре си стой на LTS и като излезе 16.04 - преинсталация и готово. Мен най ме устройва rolling като Arch.

Само да добавя, че надграждането при Минт става много гладко. Там са се постарали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, tremal написа:

Но относно "грешките от некомпетентност", давам прост пример - проблем, който бях споделил тук: инсталирам Убунту и компютъра не иска нито да заспи, нито да се рестартира, нито да се спре. Грешката идва от драйвера за wifi. Трябва да го махна, да сложа друг, сетне да махна другия от блек листа. ОК, правя го, но нормално ли е това :D И то ли е по моя вина ?

Да. Никой не те кара да слагаш Убунту. Освен това лапито си идва с ОС или от където го взимаш ти предлагат ОС (с която е най-безпроблемно, според производителя или продавача). Останалото което правиш си е за твоя сметка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Тøни написа:

Не виждам никакъв смисъл в надграждане до 15.10 и използване на 15.04. По-добре си стой на LTS и като излезе 16.04 - преинсталация и готово. Мен най ме устройва rolling като Arch.

Само да добавя, че надграждането при Минт става много гладко. Там са се постарали.

Е при убунту си става гладко - тръгнал съм от 8.04.4 Но само LTS версиите.

Що са набивате на тия - нечетните, направо ви се чудя. Щото излязла по-нова, с по-голям номер ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, jhoro написа:

Е при убунту си става гладко - тръгнал съм от 8.04.4 Но само LTS версиите.

Що са набивате на тия - нечетните, направо ви се чудя. Щото излязла по-нова, с по-голям номер ...

При мен, причината за миграция към нечетна версия е Upstart. Но си ползвам 15.04 и, смятам да го правя поне до Май. Добавил съм PPA за ядрото, офиса и графичната среда и съм задал да вземат софтуера от папката на Trusty.

http://s19.postimg.org/jgbxxikc1/ubuntu1504.png

Повече актуализации не ми трябват. Така, мога да ползвам дистрибуцията с години, но ми трябват само няколко месеца, докато излезе 16.04 и се изчистят грешките.

Ако излезе новина за критична уязвимост в bash/dash ще актуализирам версията локално.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали ще мога да си ползвам 16.04 спокойно, още сега? Аз в къщи няма какво толкова да правя, та предполагам всчико ще е наред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...